Reasekuracja bierna - definicja, towarzystwa reasekuracyjne

Aktualizacja:
reasekuracja bierna

Reasekuracja bierna to odstąpienie ryzyka przyjętego przez ubezpieczyciela innemu ubezpieczycielowi, czyli tzw. reasekuratowi.

Zakład ubezpieczeniowy odstępujący ryzyko to reasekurowany lub cedent, a zakład ubezpieczeniowy przyjmujący ryzyko to reasekurator lub tzw. cesjonariusz.

Dowiedz się także, kto to jest asekurator.

Zawarcie umowy reasekuracji biernej to zabezpieczenie finansowe i ograniczenie ryzyka związanego z wypłatą zbyt dużego odszkodowania, które miałoby miejsce w przyszłości. Do tego typu odszkodowań należą ogromne szkody związane np. z katastrofą naturalną lub lotniczą.

Reasekurator, czyli osoba, która współuczestniczy w wypłaceniu kosztów związanych z odszkodowaniem, pomaga w ten sposób ubezpieczycielowi, który poprzez taką transakcję mógłby stracić płynność finansową lub w znaczący sposób pogorszyć swoją sytuację finansową. Reasekuracja ma za zadanie wspomóc reasekurowanego, by prowadzona przez niego działalność ubezpieczeniowa nie stała się niestabilna.

Ubezpieczyciel, który korzysta z reasekuracji biernej ma obowiązek opłacania składki reasekuracyjnej ubezpieczycielowi przyjmującemu ryzyko. Przyjmowanie ryzyka to przeciwieństwo reasekuracji biernej, fachowo nazywa się je reasekuracją czynną.

Reasekuracja bierna to świetne rozwiązanie dla małych firm ubezpieczeniowych, które niedawno pojawiły się na rynku. Zwykle nie posiadają one wystarczających środków własnych oraz mają niestabilny portfel ubezpieczeniowy. Korzystając z udziału reasekuranta, otrzymają one potrzebne wsparcie finansowe w trudnych chwilach i nie stracą swojej płynności finansowej. Umowa reasekuracji to również możliwość wprowadzenia dodatkowych produktów ubezpieczeniowych do oferty, co prowadzi do wzmocnienia pozycji na rynku ubezpieczeniowych,

Dwa największe światowe towarzystwa reasekuracyjne to Munich Re i Swiss Re.

Może zainteresuje Cię także:
Matematyka aktuarialna 
Aktuariusz – kto to taki ? 
Nadzór ubezpieczeniowy – jak działa w Polsce ? 
Wniosek ubezpieczeniowy – czym jest ?

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08
Czym jest reasekuracja w ubezpieczeniach? Rodzaje umów reasekuracyjnych

Reasekuracja to umowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jej celem jest zmniejszenie ryzyka konieczności wypłacenia wysokich świadczeń z tytułu odszkodowania na rzecz ubezpieczonego, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji finansowej firmy.

Czytaj więcej
identyfikacja ryzyka
2018.09.21
Co to jest identyfikacja ryzyka?

Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.

Czytaj więcej
termin wypłaty odszkodowania z OC
2024.09.02  •  Podróże
Termin wypłaty odszkodowania z OC i AC

Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?

Czytaj więcej
czym się zajmuje broker ubezpieczeniowy
2018.07.16
Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, która jest niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym reprezentującym interesy swojego klienta, w imieniu którego szuka ochrony ubezpieczeniowej. Broker ubezpieczeniowy działa zawsze i wyłącznie na zlecenie podmiotu, który przekazał jej pełnomocnictwo.

Czytaj więcej
wypadek ubezpieczeniowy
2018.07.31
Wypadek ubezpieczeniowy

Za wypadek ubezpieczeniowy uznaje się zdarzenie losowe, którego efektem jest skutek prawny w postaci obowiązku zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej