Trwały uszczerbek na zdrowiu to nieodwracalne i nie rokujące poprawy naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności. Warto wiedzieć, że w orzecznictwie funkcjonuje też pojęcie długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, które występuje wtedy, gdy sprawność organizmu została upośledzona na dłużej niż 6 miesięcy, ale w długiej perspektywie może ulec poprawie.
Trwały uszczerbek na zdrowiu może oznaczać zarówno utratę lub uszkodzenie danego organu lub narządu, jak i znaczne upośledzenie jego funkcji. Uszczerbek może być spowodowany zarówno uszkodzeniem ciała, jak i rozstrojem zdrowia mającym inne przyczyny.
W obszarze ubezpieczeń, pojęcie trwałego uszczerbku na zdrowiu pojawia się wtedy, gdy szkoda daje ubezpieczonemu prawo do uzyskania odszkodowania z tytułu posiadanej polisy – najczęściej polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), rzadziej polisy OC.
Spora część ubezpieczycieli wypłaca odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu tylko w sytuacji, gdy doszło do niego wskutek oddziaływania siły zewnętrznej, pochodzącej spoza organizmu człowieka.
Czytaj także: Szkoda ubezpieczeniowa
Trwały uszczerbek – jak powstaje
Trwały uszczerbek na zdrowiu może więc powstać w wyniku wypadku komunikacyjnego (zderzenie, potrącenie osoby pieszej lub rowerzysty), w miejscu pracy (upadek z wysokości, uszkodzenie przez maszynę), w rolnictwie lub w życiu prywatnym (wypadek na nartach, pogryzienie przez psa). Uszczerbek może też być skutkiem błędów medycznych. Dobrym przykładem trwałego uszczerbku na zdrowiu jest zawał mięśnia sercowego, który nastąpił w wyniku chronicznego i długotrwałego stresu, panującego w miejscu pracy osoby ubezpieczonej.
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
Wysokość uszczerbku (tabela)
Wysokość uszczerbku zawsze szacuje powołana przez ubezpieczyciela komisja lekarska, która analizuje stan zdrowia ubezpieczonego, a także dokumentację medyczną, którą ma on obowiązek przedstawić. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu wyrażany jest w procentach, a każdy procent odpowiada określonej kwocie odszkodowania, które wypłaca nam ubezpieczyciel.
Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy
Oto przykładowa tabela oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu, stosowana przez PZU.
Warto pamiętać, że osoby, które uległy wypadkowi w miejscu pracy lub zapadły na chorobę zawodową mają też prawo do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość również ustalana jest przez komisję lekarską, która także określa uszczerbek w procentach.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.