Trwały uszczerbek na zdrowiu

Aktualizacja:
ubezpieczenie zdrowotne

Trwały uszczerbek na zdrowiu to nieodwracalne i nie rokujące poprawy naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności. Warto wiedzieć, że w orzecznictwie funkcjonuje też pojęcie długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, które występuje wtedy, gdy sprawność organizmu została upośledzona na dłużej niż 6 miesięcy, ale w długiej perspektywie może ulec poprawie.

Trwały uszczerbek na zdrowiu może oznaczać zarówno utratę lub uszkodzenie danego organu lub narządu, jak i znaczne upośledzenie jego funkcji. Uszczerbek może być spowodowany zarówno uszkodzeniem ciała, jak i rozstrojem zdrowia mającym inne przyczyny.

W obszarze ubezpieczeń, pojęcie trwałego uszczerbku na zdrowiu pojawia się wtedy, gdy szkoda daje ubezpieczonemu prawo do uzyskania odszkodowania z tytułu posiadanej polisy – najczęściej polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), rzadziej polisy OC.

Spora część ubezpieczycieli wypłaca odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu tylko w sytuacji, gdy doszło do niego wskutek oddziaływania siły zewnętrznej, pochodzącej spoza organizmu człowieka.

Czytaj także: Szkoda ubezpieczeniowa

Trwały uszczerbek – jak powstaje

Trwały uszczerbek na zdrowiu może więc powstać w wyniku wypadku komunikacyjnego (zderzenie, potrącenie osoby pieszej lub rowerzysty), w miejscu pracy (upadek z wysokości, uszkodzenie przez maszynę), w rolnictwie lub w życiu prywatnym (wypadek na nartach, pogryzienie przez psa). Uszczerbek może też być skutkiem błędów medycznych. Dobrym przykładem trwałego uszczerbku na zdrowiu jest zawał mięśnia sercowego, który nastąpił w wyniku chronicznego i długotrwałego stresu, panującego w miejscu pracy osoby ubezpieczonej.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna

Wysokość uszczerbku (tabela)

Wysokość uszczerbku zawsze szacuje powołana przez ubezpieczyciela komisja lekarska, która analizuje stan zdrowia ubezpieczonego, a także dokumentację medyczną, którą ma on obowiązek przedstawić. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu wyrażany jest w procentach, a każdy procent odpowiada określonej kwocie odszkodowania, które wypłaca nam ubezpieczyciel.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy

Oto przykładowa tabela oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu, stosowana przez PZU.

Warto pamiętać, że osoby, które uległy wypadkowi w miejscu pracy lub zapadły na chorobę zawodową mają też prawo do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość również ustalana jest przez komisję lekarską, która także określa uszczerbek w procentach.

Czytaj także:

Ubezpieczający

Ubezpieczony


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej