Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Aktualizacja:
Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Wybita szyba, zniszczone łóżka, podpalony pokój, a nawet niechciana ciąża – lista wypadków kolonijnych może być naprawdę długa. Jeśli jesteś kolonijnym wychowawcą z pewnością nie obce Ci są takie sytuacje, problem jednak w tym, co zrobić aby nie spowodowały one odpływu gotówki z Twojego portfela.

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Jest na to jedna rada – wykup ubezpieczenie OC, które ochroni Twoje finanse w przypadku powstania szkody na obozie wakacyjnym.

Po co jest ubezpieczenie wychowawcy kolonijnego?

Z pewnością zastanawiasz się nad tym pytaniem. Odpowiedź jest bardzo prosta – dziecko lub inni podopieczni przebywający na wakacjach mogą przyczynić się do powstania wielu różnych szkód. Wybita szyba, uszkodzony sprzęt rekreacyjny, czy zniszczony pokój – na wyjazdach kolonijnych takie obrazy nie należą do rzadkości. A kto odpowiada za tego rodzaju szkody? Oczywiście Ty jako wychowawca – ostatecznie to on sprawuje nadzór nad małoletnimi. Widzisz zatem, że ubezpieczenie jest w zasadzie niezbędne każdemu opiekunowi kolonijnemu – z własnej kieszeni mógłbyś nie pokryć wszystkich strat.

A jakie ubezpieczenie powinno zainteresować każdego wychowawcę? Oczywiście ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie zwane ubezpieczeniem OC. Mam na myśli jednak nie ubezpieczenie OC przeznaczone dla kierowców, tylko specjalne OC wychowawcy kolonijnego.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie dziecka

W czym pomoże ubezpieczenie wychowawcy kolonijnego?

Zacznijmy od tego, że omawiana polisa może być wykupiona nie tylko przez osoby fizyczne – pojedynczych wychowawców, ale także przez szkoły, przedszkola i inne ośrodki, w których dziecko będzie spędzać wakacje. Korzyści z wykupienia ubezpieczenia OC są dosyć spore – zyskujesz zabezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych przez podopiecznych, większą renomę na rynku (rodzice z reguły chętniej wybierają opiekunów lub placówki posiadające omawiane ubezpieczenie), możliwość wyboru zakresu ochrony ubezpieczeniowej i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb, sprawną i rzetelną obsługę w przypadku pojawienia się konieczności usunięcia powstałej szkody.

Jak widzisz, korzyści jest sporo, a jak się okazuje cena takiego ubezpieczenia nie musi być ogromna. Wszystko zależy oczywiście od tego jak szeroka ma być ochrona gwarantowana przez ubezpieczyciela – im większa suma ubezpieczenia, tym zazwyczaj większa składka. Warto jednak zainwestować miesięcznie parę złotych więcej, niż później mieć problemy z pokryciem odszkodowania z niskiego ubezpieczenia. Cena polisy zależy też od okresu zawartej umowy. W praktyce ubezpieczenia OC wychowawców kolonijnych nie są zawierane na czas dłuższy niż jeden rok – można podpisać umowę także na okres 30 dni i wielokrotność tego okresu. Wszystko zależy jednak od Ciebie, a także od oferty ubezpieczyciela. Więcej informacji na temat kosztów polisy musisz uzyskać oczywiście w wybranym towarzystwie. Dodam dla przykładu, że wysokość miesięcznej składki może zaczynać się od kwoty 12 zł – tak będzie chociażby w Ergo Hestii.

Gdzie szukać informacji o ubezpieczeniu wychowawcy kolonijnego?

Jeśli już teraz wiesz, że ubezpieczenie OC będzie Ci potrzebne, nie musisz przeznaczać całego tygodnia na rozeznanie się w warunkach ubezpieczeniowych poszczególnych towarzystw. Co więcej, nie musisz wydawać pieniędzy i tracić czasu na telefony do konsultantów. Istnieje szybsze i tańsze rozwiązanie – wejdź na stronę interesującego Cię ubezpieczyciela i pobierz tzw. ogólne warunki ubezpieczenia. Taką możliwość oferuje m.in. PZU – przykładową ofertę ściągasz wygodnie w ciągu kilku sekund na swój komputer i po prostu czytasz, co zechce zaproponować Ci ubezpieczyciel. Umowę będziesz mógł podpisać zarówno w jego oddziale, telefonicznie, jak i elektronicznie – w tym ostatnim przypadku zapewne odwiedzi Cię kurier celem podpisania zawartej umowy. Uwaga – nie każdy ubezpieczyciel stosuje wszystkie wyżej wymienione formy zawarcia umowy.

Czy takie ubezpieczenie wychowawców kolonijnych jest obowiązkowe?

Nie, nie jest. Niemniej jednak powinieneś je wykupić – tak jak już wspomniałem wcześniej, szkody na koloniach spowodowane zachowaniem dzieci nie są rzadkością. Innymi słowy, jeśli nie wykupisz polisy OC nic się nie stanie, choć gdy dojdzie do jakiegoś wypadku, to z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć koszty naprawy. Prawo nie ochroni Cię nawet wtedy, gdy ewidentną winę będzie ponosiło dziecko – co więcej, taka okoliczność jeszcze bardziej Ciebie obciąży. Zgodnie z przepisami, jako wychowawca odpowiadasz w pełni za zachowania swoich podopiecznych. Nie ma zatem szans, aby wina obciążyła dziecko lub jego rodziców.

Ciąża i długotrwały uszczerbek na zdrowiu w czasie kolonii

Niestety na wakacjach zdarzają się czasami dużo poważniejsze wypadki, niż uszkodzony sprzęt czy zwichnięta ręka. Nawet najlepszy opiekun nie będzie w stanie upilnować wszystkich dzieci przez okrągłe 24 godziny na dobę – jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Do szczególnych sytuacji na obozach możemy zaliczyć chociażby trwały uszczerbek na zdrowiu dziecka np. na skutek nieszczęśliwego wypadku, ciąża również będzie takim przypadkiem. Czy wówczas ubezpieczenie OC zwolni Ciebie jako wychowawcę od odpowiedzialność polegającej na opłacaniu renty lub alimentów do końca życia? Okazuje się, że tak – musisz jednak spełnić kilka warunków. Co prawda alimenty, nigdy nie obciążą Cię jako opiekuna, chyba że okażesz się przyszłym rodzicem – sprawcą ciąży, jednak rodzice podopiecznego lub podopiecznej mogą oskarżyć Cię o współżycie z dzieckiem i żądać stosowanego zadośćuczynienia.

Podobnie będzie w przypadku gdy dziecko wracając z wakacji będzie zmuszone do pobierania stałej renty, bo np. nieodwracalnie stało się niepełnosprawne. Polisa OC przeznaczona dla wychowawców nie ochroni Cię wtedy przed odpowiedzialnością, chyba że dodasz do niej odpowiedni zapis ubezpieczeniowy. Innym rozwiązaniem jest zawarcie odrębnej umowy ubezpieczeniowej, dzięki której w razie pojawienia się ciąży lub trwałego uszczerbku na zdrowiu podopiecznego, to ubezpieczyciel będzie zobowiązany do zapłaty należnego zadośćuczynienia lub stałej czy okresowej renty pieniężnej. Podstawowym warunkiem jest jednak to, aby w umowie ubezpieczeniowej znalazł się zapis ochronny od takich właśnie sytuacji.

Poważny wypadek na obozie wakacyjnym wcale nie musi oznaczać, że będziesz zmuszony do wypłaty co miesięcznego odszkodowania ze swojej kieszeni aż do końca życia – musisz być jednak odpowiednio ubezpieczony.

Zobacz także: Ubezpieczenie dzieci na kolonii

Małe ostrzeżenie

Na koniec pewna ważna informacja – posiadanie ubezpieczenia OC nie ochroni Cię przed ewentualną odpowiedzialnością karną. Zgodnie bowiem z treścią art. 160 Kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli zaś na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (tak jest właśnie w przypadku wakacyjnych kolonii), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest zachowanie czujności i nieustanna kontrola podopiecznych – dzieci mają różne pomysły, a Ty jako opiekun musisz być tego świadomy. Wiele osób twierdzi, moim zdaniem całkiem słusznie, że najgorsza na obozie jest nuda – wtedy dzieciom przychodzą do głowy przeróżne pomysły, często tragiczne w skutkach. Jako wychowawca pamiętaj – nawet najlepsze ubezpieczenie na rynku nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Czy naprawdę warto?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie OC wychowawcy kolonijnego jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Ma na celu ochronę finansową opiekuna wycieczki. Jeśli dojdzie do powstania szkody, szczególnie z winy podopiecznych, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, a wychowawca zostanie zwolniony z tego obowiązku.
  • Ubezpieczenie możesz zawrzeć na krótki okres – minimum 30 dni, a także na rok. Zakres ochrony i wysokość składki ustalasz w porozumieniu z ubezpieczycielem. Najmniejsza oferowana składka na rynku to około 12 zł miesięcznie.
  • Omawiane ubezpieczenie może zawrzeć zarówno osoba fizyczna, jak i placówka organizująca wakacyjny wyjazd.
  • Rozważ zawarcie ubezpieczenia OC od niechcianej ciąży podopiecznego lub od skutków trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka pozostającego pod Twoją opieką.
  • Ubezpieczenie OC nie chroni wychowawcy kolonijnego przez odpowiedzialnością karną.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej