Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana.
Na czym dokładnie polega szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego? Z jednej strony, zadaniem underwritera jest ocena ogólnego ryzyka, jakie może przyjąć reprezentowana przez niego firma ubezpieczeniowa na danym rynku. Po drugie, underwriter ocenia pod kątem ryzyka konkretnych klientów zgłaszających się do towarzystwa i decyduje, czy mogą oni zostać o objęciu danym ubezpieczeniem. Analizując ryzyko, underwriter bierze pod uwagę wiele aspektów – zdrowotny, finansowy, zawodowy, analizuje sporo dokumentów i danych. Śledzi trendy, analizuje statystyki i tworzy raporty, na przykład dotyczące zapadalności na poszczególne choroby czy bezpieczeństwa. Tworzone przez underwritera szacunki dotyczące ryzyka są później uwzględniane w tworzeniu ofert ubezpieczeniowych, które byłyby opłacalne dla firmy ubezpieczeniowej, a jednocześnie konkurencyjne dla klientów.
Czytaj także:
Underwriter – co robi?
Działanie underwritera łatwiej zrozumieć dzięki przykładom. Standardowe polisy mieszkaniowe czy komunikacyjne zwykle nie obejmują szkód powstałych w wyniku anomalii pogodowych – huraganów, trzęsień ziemi, powodzi. Z drugiej strony, tego typu ekstrema pogodowe są coraz częstsze i klienci mieszkający na zagrożonych nimi terytoriach często interesują się możliwością wykupienia polisy uwzględniającą tę opcję. Tu pojawia się zadanie dla underwritera, który przygląda się sytuacji z bliska, analizuje dokładne dane, szacuje ryzyko i pomaga w stworzeniu takiej oferty, która będzie satysfakcjonująca dla klienta i opłacalna dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Innym przykładem jest ryzyko związane z terroryzmem – polisy podróżne wyłączają ataki terrorystyczne z zakresu ubezpieczenia, ale coraz więcej klientów pyta o ubezpieczenia obejmujące tę opcję.
Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy – co warto wiedzieć!
Kto może zostać underwriterem? Tu przydaje się wykształcenie ekonomiczne lub prawnicze, dobrze widziana jest też wiedza z zakresu medycyny. Choć nie ma w Polsce szkół wprost przygotowujących do wykonywania tego zawodu, z pewnością dobrze widziane są studia wyższe, wzbogacone o dodatkowe szkolenia z zakresu oceny ryzyka i analizy danych.
Na pracy underwriterów zyskują zarówno ubezpieczyciele, jak i ich klienci. Ubezpieczyciele, bo mogą oferować klientom coraz więcej produktów, dopasowując się do zmieniających się czasów (np. do rozwoju technologii czy nowych dziedzin sportu), ograniczając ryzyko, że produkty te będą opłacalne. Klienci, bo otrzymują szerszą ofertę, także na sytuacje, które w standardowych polisach znajdowały się na liście wyłączeń.
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.
Certyfikat ubezpieczenia to dokument, stanowiący zaświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, będące jednocześnie czasowym dowodem ubezpieczenia.
Pojęcie PML, czyli z ang. possible maximum loss, jest związane z ubezpieczeniami majątkowymi. Dosłownie jest to prawdopodobna maksymalna szkoda, jaka może powstać w ubezpieczonym mieniu podczas jednego zdarzenia.
Ryzyko ubezpieczeniowe to termin, z którym zapewne spotkałeś się nie raz. Nie ma ubezpieczenia, z którym nie wiązałoby się pojęcie ryzyka. Jeśli więc zastanawiasz się co ma na myśli ubezpieczyciel analizując wystąpienie ryzyka ubezpieczeniowego i dlaczego uzależnia od niego wysokość Twojej składki, zajrzyj do naszego kompendium!
Komisarz awaryjny to osoba fizyczna, prawna lub instytucja, której zadaniem jest zastąpienie ubezpieczyciela na terytorium państwa obcego w sytuacji zaistnienia szkody objętej ochroną ubezpieczeniową.
Terminem uprawniony, określamy beneficjenta lub osobę uposażoną. Innymi słowy, jest to wskazana w umowie ubezpieczenia osoba fizyczna, której należy wypłacić należne świadczenie lub odszkodowanie.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.