Sprawca bez OC: brak OC czterokrotnie zwiększa ryzyko spowodowania wypadku

Aktualizacja:
wypadek-drogowy

Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez nieubezpieczonego lub nieznanego sprawcę jest do 4 razy większe, niż w przypadku ubezpieczonego kierowcy – taki wniosek płynie z ostatniej analizy UFG. Ci sami kierowcy, każdego roku na polskich drogach zabijają ponad 100 osób. Wniosek? Brak OC to nie tylko nieodpowiedzialność skutkująca wysokimi karami pieniężnymi, ale także przyczynienie się do tragicznych statystyk.

Brak OC słono kosztuje. Już biorąc pod uwagę jedynie finansowe skutki braku ubezpieczenia, moglibyśmy dojść do wniosku, że oszczędzać i uciekać się do nieuczciwości nie warto. Jednak jak się okazuje, konsekwencje nieposiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC są o wiele poważniejsze. Zależność pomiędzy nieubezpieczonymi kierowcami, a tymi powodującymi wypadki, zbadał UFG. Wyniki nie są optymistyczne.

Do tej pory głośno mówiło się o srogich karach czekających wszystkich tych, którzy nie dopełniają obowiązku ubezpieczenia komunikacyjnego i jeżdżą bez OC. Wszystko kręciło się zatem wokół pieniędzy. Jednak konsekwencje, z których doskonale zdajemy sobie sprawę, ale nie zawsze mówimy o nich głośno, są o wiele poważniejsze. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy to nieubezpieczeni kierowcy są sprawcami wypadków. I co najważniejsze – nie są to odosobnione przypadki. Skala jest naprawdę ogromna, a jej rozmiar oddaje analiza UFG.

Nieubezpieczony kierowca – większe zagrożenie?

Z analizy tej wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków zabijają co roku na polskich drogach około 100 osób, a ponad 1700 ranią. To jednak nie wszystko. Szacuje się, że prawdopodobieństwo spowodowania przez takich kierowców wypadku jest od 3 do 4 razy większe, niż w przypadku osób posiadających ubezpieczenie OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykazał ciekawą zależność – w gronie 500 ubezpieczonych kierowców, tylko jeden spowoduje wypadek, w którym będą ranni. Statystyka nie wygląda już tak kolorowo w przypadku osób bez ubezpieczenia OC – w tym gronie, jedna osoba już na 125 kierowców będzie sprawcą wypadku. Co gorsza, zależność ta wygląda podobnie także w przypadku osób, które są sprawcami wypadków, w których są ofiary śmiertelne. I tutaj ryzyko spowodowania takiego wypadku jest ponad trzykrotnie wyższe, niż u osób z ważną polisą OC. Na blisko 7 tysięcy ubezpieczonych kierowców, jeden doprowadzi do śmiertelnego wypadku. A jak wygląda to w przypadku osób bez ubezpieczenia? Tutaj jeden kierowca na 1875 osób zabije na drodze człowieka.

Młody kierowca bez OC a zagrożenie na drodze

Z analizy przeprowadzonej przez UFG płynie jeszcze jeden ciekawy wniosek, który jednak nie powinien być zaskoczeniem. Wśród nieubezpieczonych sprawców wypadków przeważają młodzi kierowcy. Osoby w wieku od 21 do 25 lat są sprawcami około 20 proc. zdarzeń, których ofiary odniosły ciężkie obrażenia. To jednak daje do myślenia, ponieważ młodzi kierowcy, którzy automatycznie są zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka, i którzy ubezpieczyć się powinni, bardzo często tego nie robią. Dlaczego? Zdaniem ekspertów przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać w cenie OC dla młodych kierowców. Z racji większej szkodowości, te często bywają zaporowe. Do tego dochodzi oczywiście model auta wybierany przez świeżo upieczonych zmotoryzowanych. Ci najchętniej decydują się na modne auta o dużej pojemności silnika. Uzyskane połączenie – młody wiek z dużą mocą silnika, to mieszkanka wybuchowa, która najczęściej eksploduje właśnie na drodze i znajduje odzwierciedlenie w cenie OC.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Sprawca bez OC w Polsce i Europie

Na polskich drogach to nieubezpieczony kierowca powoduje zdecydowanie więcej wypadków. I choć na tle innych państw europejskich za bardzo nie odstajemy w tych statystykach – nie ma powodów do dumy. Statystyki wyglądają podobnie także we Francji, Łotwie czy na Węgrzech. W przypadku pierwszego z krajów, ryzyko zranienia lub zabicia kogoś na drodze jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku osoby posiadającej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Z kolei na Węgrzech częstotliwość szkód wyrządzonych przez osoby nieubezpieczone wynosi 5 proc. Najmniej optymistycznie malują się chyba szwedzkie statystyki – tam prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez nieubezpieczonego kierowcę jest aż o 34 proc. większe, niż przez osobę posiadającą OC.

Więzienie za brak OC? Nie wyjeżdżaj za granicę bez dowodu zawarcia OC!

90 tysięcy pojazdów bez OC

Kary za brak OC są dotkliwe. Nawet bardzo. Jednak sam fakt  płacenia tysięcy złotych za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia nie zraża wszystkich. Kierowca, który w 2019 roku będzie jeździł samochodem osobowym bez polisy OC, zapłaci nawet 4500 złotych. Mimo to, na polskich drogach spotkamy grono tych, którzy o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym „zapominają” – bardziej lub mniej świadomie. UFG szacuje, że w Polsce nadal jest około 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Tylko w 2017 roku osoby, które nie wykupiły ubezpieczenia OC, spowodowały szkody na sumę ponad 170 milionów złotych, z czego 100 milionów to właśnie szkody spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców. Pozostała część wypłat dotyczy nieznanych sprawców wypadków. A kto za to płaci? Wszyscy ci, którzy o obowiązku ubezpieczenia OC pamiętają i się z niego wywiązują.

Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez nieubezpieczonego lub nieznanego sprawcę jest do 4 razy większe, niż w przypadku ubezpieczonego kierowcy.
  2. Nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków zabijają co roku na polskich drogach około 100 osób, a ponad 1700 ranią.
  3. Wśród nieubezpieczonych sprawców wypadków przeważają młodzi kierowcy, w wieku od 21 do 25 lat.
  4. UFG szacuje, że w Polsce nadal jest około 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej