Fatalne dane dotyczące braku OC u polskich kierowców

Aktualizacja:
brak oc

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował miniony rok i podał zatrważające wręcz dane. Nieubezpieczeni sprawcy wypadków i kolizji drogowych kosztowali pozostałych kierowców… ponad 170 mln złotych! UFG wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach, jeśli sprawca nie posiadał ubezpieczenia OC.

Na tę kwotę złożyły się odszkodawania i świadczenia. UFG wypłacił ponad pięć tys. odszkodowań, a zlikwidował prawie osiem tysięcy szkód, głównie były to szkody komunikacyjne. W tej liczbie 80 proc. sprawców stanowili kierowcy nieubezpieczeni. Szacunkowe dane UFG mówią o ok. 100 tys. nieubezpieczonych pojazdów w Polsce, to ok. 0,5 proc. wszystkich uczestniczących w ruchu drogowym. Co ciekawe, to o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego Polacy nie mają polis OC mimo kar za brak OC? 

Po pierwsze kierowcy nie pamiętają o tym, że kupując auto używane z polisy poprzedniego właściciela można korzystać tylko do jej wygaśnięcia. Potem należy ją przedłużyć, wykupując własne OC –  część kierowców przegapia ten fakt i myśli, że ryzykuje co najwyżej mandat za brak OC. Jazda w nieświadomości, może być jednak bardzo kosztowna. Kary z UFG za brak OC to jednak tylko początek ewentualnych problemów. Jeśli dojdzie do kolizji, kłopoty mogą być naprawdę poważne.

4 mln za brak OC –  to możliwe! 

Po drugie, wśród polskich kierowców panuje przekonanie, że jeśli mają auto stare i mało używane nie potrzebują takiego ubezpieczenia. A to nieprawda – OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Nawet jeśli auto stoi w garażu i nie spowoduje wypadku, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć kary –  pojazdy są weryfikowane za pomocą wirtualnego policjanta – programu, który sprawdza wyrywkowo zarejestrowane pojazdy z zawartymi polisami OC.

Czytaj także: UFG mówi sprawdzam –  nie unikniesz kary! 

Kolejną rzeczą, która przytrafia się polskim kierowcom jest wykupowanie OC po dacie pierwszej rejestracji w Polsce, tymczasem należy je wykupić w dniu otrzymania tablic rejestracyjnych. I ostatni powód braku polisy OC w Polsce to trudna sytuacja finansowa właściciela samochodu. Niestety nie usprawiedliwia ona w żadnym razie braku polisy OC. Jeśli z pojazdu nie korzystamy, nie stać nas na jego ubezpieczenie, lepiej będzie go sprzedać lub wyrejestrować i nie narażać się na kary, ponieważ w każdym wypadku liczy się ciągłość w posiadaniu OC przed wyrejestrowaniem.

Kiedy możesz wyrejestrować pojazd by uniknąć kary z UFG?

Pojazd możesz wyrejestrować, gdy doszło do jego:

  • kradzieży,
  • wywozu albo sprzedaży za granicą,
  • kasacji (zniszczenia) za granicą,
  • trwałej utraty (na przykład w wyniku pożaru),
  • przekazania do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów — jeśli nie wyrejestrujesz pojazdu, zrobi to urząd, gdy dostanie zaświadczenie ze stacji demontażu,
  • wycofania z obiegu.

Czym zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

To instytucja, której zadaniem jest zabezpieczenie interesów osób ubezpieczonych. Do UFG należą zakłady ubezpieczeń działające na terenie Polski. Do zadań UFG należy wypłacanie odszkodowań i świadczeń ofiarom wypadków z udziałem nieubezpieczonych samochodów oraz ofiarom wypadków, których sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Co ważne, UFG gwarantuje wypłatę odszkodowań również w wypadku kiedy ubezpieczyciel ogłosi upadłość.

Oprócz tego UFG sprawdza, czy właściciele pojazdów wykupili obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W minionym roku UFG otrzymał prawie 100 tys. powiadomień o braku OC i wystawił 80 tys. wezwań do zapłaty kary. To o 12 proc. więcej niż w 2016 roku.

Kierowcy, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpiecznia komunikacyjnego muszą się liczyć z kosztami. Ich wysokość zależna jest od tego, jak długo poruszali się po drogach bez ważnej polisy. Jakie to koszty? W przypadku, gdy nasza polisa jest nieważna przez 3 dni, zapłacimy 840 zł! Od 4 do 14 dni – 2100, a ponad dwa tygodnie – 4200. To pełna kwota kary dla samochodów osobowych.

Uwaga, karę mogą zapłacić również właściciele samochodów i innych pojazdów niewyjeżdżających na drogi. Prawie 70 proc. niepłacących wykrywanych jest przez tzw. wirtualnego policjanta, czyli system, które porównuje dane o pojazdach zarejestrowanych z danymi o wykupionych polisach komunikacyjnych.

Podsumowanie

  1. Ponad 170 mln złotych wypłacił w zeszłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
  2. W minionym roku UFG otrzymał prawie 100 tys. powiadomień o braku OC i wystawił 80 tys. wezwań do zapłaty kary 
  3. Najczęstszym powodem braku OC jest brak przedłużenia polisy po starym właścicielu pojazdu, przekonanie, że jeśli nie poruszamy się pojazdem możemy nie płacić OC, lub zła sytuacja ekonomiczna właściciela
  4. Kara za brak OC może być dotkliwa, a to tylko początek problemu. Jeśli spowodujemy wypadek -  koszty mogą być wielokrotnie wyższe niż sama kara od UFG.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej