Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.
Szkoda przy otwieraniu drzwi auta to jedna z najczęściej występujących szkód parkingowych. Do tej pory, jeśli winny jej był pasażer samochodu, ubezpieczyciele bardzo często odmawiali wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC kierowcy. Dlaczego? W uzasadnieniu towarzystwa powoływały się na fakt, że uszkodzenie pojazdu wynika z wyłącznej winy pasażera, a ten powinien zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że ma wystarczająco dużo miejsca do bezpiecznego opuszczenia samochodu. Od końca 2018 roku sytuacja jednak nieco się zmieniła, ponieważ sporną kwestię szkody przy otwieraniu drzwi przez pasażera rozstrzygnął TSUE.
Szkoda parkingowa wyrządzona przez pasażera
Zatłoczony parking, pojedyncze miejsca postojowe, a pośród nich Ty lawirujący swoim autem. W końcu udaje Ci się zaparkować. Sukces… który jednak jest krótkotrwały. Wysiadający właśnie z sąsiedniego samochodu pasażer zagubił gdzieś ostrożność i z impetem uderzył w bok Twojego auta. Typowa szkoda parkingowa, która wydawałaby się podstawową przesłanką do wypłaty odszkodowania z OC kierowcy. Błąd! W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z polisy OC przysługuje jedynie wtedy, gdy sprawcą szkody jest kierowca lub też właściciel samochodu. W momencie, kiedy winę za szkodę ponosi pasażer auta, ubezpieczyciel bardzo często może odmówić wypłaty odszkodowania. Wówczas poszkodowanemu pozostaje jedynie uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym pasażera… o ile takie oczywiście posiada.
Wina pasażera – odpowiedzialność kierowcy?
Tak było jednak do tej pory… W grudniu 2018 roku TSUE wydał wyrok, z którego wynika, że za uszkodzenie przez pasażera innego auta przy otwieraniu drzwi zapłaci ubezpieczyciel samochodu, z którego wysiadał pasażer. W tej sytuacji pozostaje bez znaczenia fakt, że pojazd stał na parkingu. Wpływu na decyzję dotyczącą odszkodowania nie ma też to, czy silnik pojazdu był uruchomiony czy też nie. Trybunał uznał, że stojący pojazd uczestniczący w zderzeniu, powinien być objęty pojęciem „ruchu pojazdów” w rozumieniu przepisów unijnych. Co to oznacza w rzeczywistości? Ruchem pojazdów nazywamy także otwieranie drzwi przez pasażera podczas postoju samochodu na parkingu – wynika z decyzji TSUE.
Sprawdź także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera
Szkoda przy otwieraniu drzwi przez pasażera
Wyrok TSUE ma jednak swoją genezę w konkretnym przypadku. Jest on odpowiedzią na sytuację, która miała miejsce na Łotwie. Na parkingu supermarketu pasażer stojącego auta uszkodził przy otwieraniu tylnych dni lewy bok sąsiedniego samochodu. Kierowcy spisali na miejscu oświadczenie, w którym potwierdzili, że szkodzie winny jest pasażer jednego z pojazdów. Poszkodowany zdecydował się na likwidację szkody ze swojej polisy AC. Jego ubezpieczyciel świadczenie wypłacił, po czym zwrócił się o zwrot kosztów do ubezpieczyciela, u którego ubezpieczenie OC miał właściciel auta, które wyrządziło szkodę. Ten wypłaty odmówił. Powód? Uznano, że w przypadku, kiedy do uszkodzenia dojdzie w momencie, gdy oba pojazdy są unieruchomione, skutki takiego zdarzenia nie podlegają ubezpieczeniu OC. I to właśnie w odpowiedzi na tę sytuację…
Sprawdź także: Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów
Problematyczna definicja „ruchu pojazdów” rozstrzygnięta
Litewski Sąd Najwyższy wystosował do TSUE pytanie dotyczące tego, w jaki sposób należy traktować szkody wyrządzone przez samochód pozostawiony na parkingu. Kwestią problematyczną okazało się jednak tłumaczenie dyrektywy na poszczególne języki – czy zakres pojęcia „ruch pojazdów” obejmuje także otwarcie drzwi pojazdu podczas postoju? Według polskiej wersji językowej, „ruch pojazdów” obejmuje także otwieranie drzwi przez pasażera podczas postoju na parkingu. Dla odmiany, według wersji angielskiej i niemieckiej, czynność ta rozumiana jest jako „korzystanie z pojazdu”, ale w wersji rumuńskiej jest to rozumiane jako „szkoda wyrządzona przez pojazdy”. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pojęcie to nie może oznaczać czego innego w poszczególnych krajach i postanowił ujednolicić definicję. Efekt? Decyzja –
„Czynność otwarcia drzwi pojazdu stanowi użytkowanie środka transportu zgodne z jego funkcją, ponieważ umożliwia w szczególności wsiadanie lub wysiadanie osób, które będą się przemieszczały, oraz załadunek i wyładunek przedmiotów, które będą przewożone tym pojazdem. Wniosku tego nie podważa okoliczność, że wypadek miał miejsce podczas postoju pojazdów będących przedmiotem sporu w postępowaniu głównym i że stały one wtedy na parkingu”.
Podsumowanie
- W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z polisy OC przysługuje jedynie wtedy, gdy sprawcą szkody jest kierowca lub też właściciel samochodu.
- TSUE orzekł, że „za uszkodzenie przez pasażera innego auta przy otwieraniu drzwi zapłaci ubezpieczyciel OC samochodu, z którego pasażer wysiadał”.
- Stwierdzenie „ruch pojazdów” obejmuje także otwieranie drzwi przez pasażera podczas postoju na parkingu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Uber to popularna alternatywa dla taksówek. Wielu z nas korzystało z tej aplikacji nie raz. Jest tanio, szybko i wygodnie. A co z bezpieczeństwem? Czy decydując się na przejazd z Uberem jesteś ubezpieczony? Czy w przypadku kolizji, w której doznasz szkody, kierowca będzie zobowiązany do wypłaty Ci odszkodowania? Czy jako poszkodowany pasażer możesz domagać się zadośćuczynienia?
„Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice” – tabliczki z takimi informacjami można znaleźć na większości polskich podwórek i placów zabawach. Jednak czy zawsze tak jest? W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy odpowiesz za szkody wyrządzone przez dziecko, a kiedy koszty mogą one zostać pokryte przez ubezpieczyciela.
Carpooling, czyli wspólne przejazdy. Przez niektórych nazywane są „nowoczesną formą autostopu”. W ślad za zachodnimi sąsiadami, Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług serwisu BlaBlaCar.pl, aplikacji inOneCar, JedziemyRazem czy nowości na naszym rynku - aplikacji JoomPin. Carpooling ma zagwarantować nam przejazd szybko, tanio i bezpiecznie. Ale co z ubezpieczeniem?
Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.
Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko oferta dla tych, którzy obawiają się pożaru czy włamania. Często jest to konieczność, której trzeba dopełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Ubezpieczenia mieszkania różnią się zakresem ochrony i wysokością składki. A tej przecież nie chcesz płacić wysokiej – w końcu to przykry obowiązek. Możesz jednak wpłynąć na jej wysokość. Jak to zrobić? Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.