Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów

Aktualizacja:
ubezpieczenie-pasazera

Kiedy pasażer zostaje ranny w wypadku, może uzyskać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW kierowcy. Pod warunkiem, że był objęty taką ochroną. Sprawdzamy kiedy zadziała ubezpieczenie pasażera samochodu!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Wypłacane są z niego świadczenia dla osób poszkodowanych, do których należą pasażerowie obydwu pojazdów, poturbowani piesi a także kierowca drugiego pojazdu. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie pasażera pojazdu?

Ubezpieczenie pasażera samochodu: co obejmuje? 

Polisa obejmująca ochroną pasażera samochodu zadziała w momencie, gdy owy pasażer ucierpi w wypadku. W takiej sytuacji przysługiwać będzie mu szereg świadczeń. Jakich?

 • zwrot kosztów leczenia, kosztów opieki, jeśli po wypadku nie był w stanie wykonywać samodzielnie podstawowych czynności i musiał zatrudnić kogoś do pomocy;
 • zwrot poniesionych kosztów dojazdów do placówek medycznych,
 • zwrot wydatków na rehabilitację,
 • zwrot kosztów zakupu sprzętu medycznego,
 • zwrot kosztów rzeczy zniszczonych w wyniku wypadku,
 • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
 • zwrot utraconego zarobku,
 • renta.

W praktyce oznacza to konieczność wydawania własnych pieniędzy, kolekcjonowania faktur i paragonów, a następnie wnioskowania do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. Nie wszystkie koszty wypadku są łatwe do udokumentowania – bo jak udowodnić rozmiary doznanej krzywdy? Jak wycenić przysługujące nam zadośćuczynienie za ból, strach i nieprzespane noce? To problematyczna kwestia, której prawo nie reguluje jednoznacznie, stąd ubezpieczyciele często wypłacają zaniżone kwoty.

Czytaj także: Ubezpieczenie NNW: czy warto wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Ochrona pasażera samochodu – dla kogo?

Jak wyżej – dla każdego pasażera, bez względu na to, czy podróżował ze sprawcą czy z poszkodowanym kierowcą, czy jest spokrewniony z kierowcą, czy jechał jako autostopowicz. W ostatnim przypadku jest to tzw. przewóz grzecznościowy. Każdy pasażer może skorzystać z przysługujących mu świadczeń w ramach OC. Jeśli w wypadku ucierpi dziecko sprawcy, jest ono tak samo uprawnione do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela, u którego sprawca – ojciec lub matka – ma wykupione OC.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – co warto o nim wiedzieć?

NNW kierowcy i pasażerów od A do Z

O ile ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, to NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Kierowca może je wykupić, ale nie musi, a wykupując je sam decyduje o sumie ubezpieczenia i zakresie – czy będzie obejmowało tylko jego, czy również pasażerów. Przed zakupem należy uważnie zapoznać się z OWU, które szczegółowo omawiają zakres polisy. Suma ubezpieczenia NNW komunikacyjnego może wynosić od 5 000 zł do 500 000 zł. Na jej podstawie ustala się wysokość odszkodowania. Im wyższa suma, tym większe odszkodowanie, ale tym samym rośnie wysokość składki.

Ubezpieczenia OC i NNW są niezależne od siebie, zatem poszkodowany ma prawo do odszkodowania z jednej i drugiej polisy. 

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje nie tylko klasyczne wypadki komunikacyjne, kiedy ktoś uderzy w nasz pojazd, ale także szkody powstałe podczas:

 • wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego,
 • załadowywania, rozładowywania i wyładowywania pojazdu,
 • pożaru lub eksplozji pojazdu,
 • naprawy pojazdu w trasie,
 • postoju.

Czytaj także: Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Ubezpieczenie pasażera samochodu – kiedy nie przysługuje mu odszkodowanie?

Zdarza się i tak, że za wypadek odpowiedzialny jest pasażer. To oczywiście bardzo rzadkie sytuacje, ale ubezpieczyciel także bierze je pod uwagę. Zatem jeśli to pasażer doprowadził do wypadku, bo np. przejął panowanie nad pojazdem i gwałtownie skręcił kierownicą, skutkiem czego samochód wylądował w rowie, wówczas nie przysługuje mu odszkodowanie.

Czytaj także: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW? Cena, zakres, korzyści


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej