Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów

Aktualizacja:
ubezpieczenie-pasazera

Kiedy pasażer zostaje ranny w wypadku, może uzyskać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW kierowcy. Pod warunkiem, że był objęty taką ochroną. Sprawdzamy kiedy zadziała ubezpieczenie pasażera samochodu!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Wypłacane są z niego świadczenia dla osób poszkodowanych, do których należą pasażerowie obydwu pojazdów, poturbowani piesi a także kierowca drugiego pojazdu. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie pasażera pojazdu?

Ubezpieczenie pasażera samochodu: co obejmuje? 

Polisa obejmująca ochroną pasażera samochodu zadziała w momencie, gdy owy pasażer ucierpi w wypadku. W takiej sytuacji przysługiwać będzie mu szereg świadczeń. Jakich?

 • zwrot kosztów leczenia, kosztów opieki, jeśli po wypadku nie był w stanie wykonywać samodzielnie podstawowych czynności i musiał zatrudnić kogoś do pomocy;
 • zwrot poniesionych kosztów dojazdów do placówek medycznych,
 • zwrot wydatków na rehabilitację,
 • zwrot kosztów zakupu sprzętu medycznego,
 • zwrot kosztów rzeczy zniszczonych w wyniku wypadku,
 • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
 • zwrot utraconego zarobku,
 • renta.

W praktyce oznacza to konieczność wydawania własnych pieniędzy, kolekcjonowania faktur i paragonów, a następnie wnioskowania do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. Nie wszystkie koszty wypadku są łatwe do udokumentowania – bo jak udowodnić rozmiary doznanej krzywdy? Jak wycenić przysługujące nam zadośćuczynienie za ból, strach i nieprzespane noce? To problematyczna kwestia, której prawo nie reguluje jednoznacznie, stąd ubezpieczyciele często wypłacają zaniżone kwoty.

Ochrona pasażera samochodu – dla kogo?

Jak wyżej – dla każdego pasażera, bez względu na to, czy podróżował ze sprawcą czy z poszkodowanym kierowcą, czy jest spokrewniony z kierowcą, czy jechał jako autostopowicz. W ostatnim przypadku jest to tzw. przewóz grzecznościowy. Każdy pasażer może skorzystać z przysługujących mu świadczeń w ramach OC. Jeśli w wypadku ucierpi dziecko sprawcy, jest ono tak samo uprawnione do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela, u którego sprawca – ojciec lub matka – ma wykupione OC.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – co warto o nim wiedzieć?

NNW kierowcy i pasażerów od A do Z

O ile ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, to NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Kierowca może je wykupić, ale nie musi, a wykupując je sam decyduje o sumie ubezpieczenia i zakresie – czy będzie obejmowało tylko jego, czy również pasażerów. Przed zakupem należy uważnie zapoznać się z OWU, które szczegółowo omawiają zakres polisy. Suma ubezpieczenia NNW komunikacyjnego może wynosić od 5 000 zł do 500 000 zł. Na jej podstawie ustala się wysokość odszkodowania. Im wyższa suma, tym większe odszkodowanie, ale tym samym rośnie wysokość składki.

Ubezpieczenia OC i NNW są niezależne od siebie, zatem poszkodowany ma prawo do odszkodowania z jednej i drugiej polisy. 

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje nie tylko klasyczne wypadki komunikacyjne, kiedy ktoś uderzy w nasz pojazd, ale także szkody powstałe podczas:

 • wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego,
 • załadowywania, rozładowywania i wyładowywania pojazdu,
 • pożaru lub eksplozji pojazdu,
 • naprawy pojazdu w trasie,
 • postoju.

Ubezpieczenie pasażera samochodu – kiedy nie przysługuje mu odszkodowanie?

Zdarza się i tak, że za wypadek odpowiedzialny jest pasażer. To oczywiście bardzo rzadkie sytuacje, ale ubezpieczyciel także bierze je pod uwagę. Zatem jeśli to pasażer doprowadził do wypadku, bo np. przejął panowanie nad pojazdem i gwałtownie skręcił kierownicą, skutkiem czego samochód wylądował w rowie, wówczas nie przysługuje mu odszkodowanie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments