Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów

Aktualizacja:
ubezpieczenie-pasazera

Kiedy pasażer zostaje ranny w wypadku, może uzyskać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW kierowcy. Pod warunkiem, że był objęty taką ochroną. Sprawdzamy kiedy zadziała ubezpieczenie pasażera samochodu!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Wypłacane są z niego świadczenia dla osób poszkodowanych, do których należą pasażerowie obydwu pojazdów, poturbowani piesi a także kierowca drugiego pojazdu. Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie pasażera pojazdu?

Ubezpieczenie pasażera samochodu: co obejmuje? 

Polisa obejmująca ochroną pasażera samochodu zadziała w momencie, gdy owy pasażer ucierpi w wypadku. W takiej sytuacji przysługiwać będzie mu szereg świadczeń. Jakich?

 • zwrot kosztów leczenia, kosztów opieki, jeśli po wypadku nie był w stanie wykonywać samodzielnie podstawowych czynności i musiał zatrudnić kogoś do pomocy;
 • zwrot poniesionych kosztów dojazdów do placówek medycznych,
 • zwrot wydatków na rehabilitację,
 • zwrot kosztów zakupu sprzętu medycznego,
 • zwrot kosztów rzeczy zniszczonych w wyniku wypadku,
 • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
 • zwrot utraconego zarobku,
 • renta.

W praktyce oznacza to konieczność wydawania własnych pieniędzy, kolekcjonowania faktur i paragonów, a następnie wnioskowania do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. Nie wszystkie koszty wypadku są łatwe do udokumentowania – bo jak udowodnić rozmiary doznanej krzywdy? Jak wycenić przysługujące nam zadośćuczynienie za ból, strach i nieprzespane noce? To problematyczna kwestia, której prawo nie reguluje jednoznacznie, stąd ubezpieczyciele często wypłacają zaniżone kwoty.

Czytaj także: Ubezpieczenie NNW: czy warto wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Ochrona pasażera samochodu – dla kogo?

Jak wyżej – dla każdego pasażera, bez względu na to, czy podróżował ze sprawcą czy z poszkodowanym kierowcą, czy jest spokrewniony z kierowcą, czy jechał jako autostopowicz. W ostatnim przypadku jest to tzw. przewóz grzecznościowy. Każdy pasażer może skorzystać z przysługujących mu świadczeń w ramach OC. Jeśli w wypadku ucierpi dziecko sprawcy, jest ono tak samo uprawnione do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela, u którego sprawca – ojciec lub matka – ma wykupione OC.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – co warto o nim wiedzieć?

NNW kierowcy i pasażerów od A do Z

O ile ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, to NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Kierowca może je wykupić, ale nie musi, a wykupując je sam decyduje o sumie ubezpieczenia i zakresie – czy będzie obejmowało tylko jego, czy również pasażerów. Przed zakupem należy uważnie zapoznać się z OWU, które szczegółowo omawiają zakres polisy. Suma ubezpieczenia NNW komunikacyjnego może wynosić od 5 000 zł do 500 000 zł. Na jej podstawie ustala się wysokość odszkodowania. Im wyższa suma, tym większe odszkodowanie, ale tym samym rośnie wysokość składki.

Ubezpieczenia OC i NNW są niezależne od siebie, zatem poszkodowany ma prawo do odszkodowania z jednej i drugiej polisy. 

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje nie tylko klasyczne wypadki komunikacyjne, kiedy ktoś uderzy w nasz pojazd, ale także szkody powstałe podczas:

 • wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego,
 • załadowywania, rozładowywania i wyładowywania pojazdu,
 • pożaru lub eksplozji pojazdu,
 • naprawy pojazdu w trasie,
 • postoju.

Czytaj także: Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Ubezpieczenie pasażera samochodu – kiedy nie przysługuje mu odszkodowanie?

Zdarza się i tak, że za wypadek odpowiedzialny jest pasażer. To oczywiście bardzo rzadkie sytuacje, ale ubezpieczyciel także bierze je pod uwagę. Zatem jeśli to pasażer doprowadził do wypadku, bo np. przejął panowanie nad pojazdem i gwałtownie skręcił kierownicą, skutkiem czego samochód wylądował w rowie, wówczas nie przysługuje mu odszkodowanie.

Czytaj także: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW? Cena, zakres, korzyści


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej