Interesuje Cię kurs dla kierowców, po którym uzyskasz uprawnienia niezbędne, aby prowadzić pojazdy uprzywilejowane? Zanim wybierzesz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, sprawdź, ile kosztuje zdobycie nowych uprawnień, jak wygląda sam kurs oraz końcowy egzamin.
Kurs na pojazdy uprzywilejowane – kto potrzebuje takich uprawnień?
Pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to dotyczy również pojazdów jadących w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Pojazdy uprzywilejowane to zatem karetki (ambulanse), pojazdy pogotowia energetycznego, czy pojazdy agencji ochrony.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów przewożących wartości pieniężne muszą odbyć specjalny kurs w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego, wpisanym do rejestru właściwego wojewody. Dodatkowo oczekuje się, że kierowcy pojazdów uprzywilejowanych będą dysponować takimi predyspozycjami, jak np. znakomity refleks.
Jak zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane? Kurs i egzamin
Kurs i egzamin to zawsze wydatek. Jak wysoki? Jeśli porównasz go z cenami polis OC, okaże się, że ubezpieczenie OC wypada tutaj atrakcyjniej. Najlepiej od razu przeprowadź kalkulację, a przekonasz się, jak wyglądają ceny Twojego ubezpieczenia OC.
Kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych to kurs podstawowy i uzupełniający, w każdy przypadku składający się z zajęć teoretycznych i praktycznych (ta część jest szczególnie ważna, bo obejmuje m.in. jazdę na specjalnie przygotowanym torze, czy płytach poślizgowych), a kończący egzaminem. To, ile godzin będzie obejmował kurs, zależy przede wszystkim od tego, jakie prawo jazdy posiada kursant. Przykładowo, dla prawa jazdy kategorii B kurs obejmuje 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Liczby te dotyczą kursu podstawowego. Szkolenie uzupełniające to już o połowę mniejsza ilość godzin przewidzianych na zajęcia teoretyczne.
Kurs kończy się egzaminem. Tutaj podobnie – część teoretyczna, obejmująca 20 pytań (odpowiedzieć poprawnie trzeba na co najmniej 16 pytań) i trwająca 25 minut, oraz część praktyczna, podczas której trzeba wykonać m.in. slalom, czy hamowanie awaryjne.
Ile kosztuje kurs na pojazdy uprzywilejowane?
Kurs pozwalający zdobyć uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane to wydatek około 1 000 zł. Cena ta dotyczy szkolenia podstawowego. Za kurs uzupełniający trzeba bowiem zapłacić dodatkowo już nieco mniej. Cena w tym przypadku jest niższa średnio o 100 zł.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ustalanie winnych wypadku kolumny rządowej z premier Beatą Szydło nie będzie proste. Każda ze stron ma swoje racje, a na likwidację szkód ubezpieczyciele mają coraz mniej czasu. Co się dzieje, gdy sprawca nie jest znany? Przeczytaj, bo taka sytuacja zdarza się dość często. A ile po takim wypadku możesz dołożyć do kolejnego ubezpieczenia?
Stojąc w korku, możemy przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Korytarz ratunkowy, powszechnie znany jako korytarz życia, to przestrzeń na drodze, umożliwiająca szybki przejazd służbom ratowniczym. Choć w innych krajach obowiązek tworzenia korytarza życia wprowadzono prawnie, w Polsce są to jedynie plany. Co to jest korytarz życia? Kiedy i jak stosować korytarz ratunkowy?
Zastanawiasz się, od ilu lat można mieć prawo jazdy? Okazuje się, że z takimi uprawnieniami nie trzeba czekać do uzyskania pełnoletności. Obecnie już nastolatek, a dokładnie szesnasto-, a nawet czternastolatek może legalnie prowadzić pojazd mechaniczny.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.