Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Aktualizacja:
prawo-jazdy-od-16-lat

Zastanawiasz się, od ilu lat można mieć prawo jazdy? Okazuje się, że z takimi uprawnieniami nie trzeba czekać do uzyskania pełnoletności. Obecnie już nastolatek, a dokładnie szesnasto-, a nawet czternastolatek może legalnie prowadzić pojazd mechaniczny.

Aby móc w wieku kilkunastu lat prowadzić pojazd mechaniczny konieczne jest oczywiście zdobycie odpowiednich uprawnień. Podobnie jak w przypadku kategorii B, również w tym wypadku trzeba przejść odpowiedni kurs. Jakie możliwości ma młody, niepełnoletni człowiek? Sprawdzamy, jaka kategoria przewidziana jest dla nastolatków oraz ile kosztuje kurs i egzamin na prawo jazdy, które możesz, mając 16 lat.

Prawo jazdy kategoria AM – od 14 lat

Kategoria AM to prawo jazdy na motorower – skuter, motorower oraz czterokołowiec lekki (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm³), w tym z automatyczną skrzynią biegów. Kiedyś uprawnienia w tej kategorii otrzymywało się, zdając egzamin na kartę motorowerową. Obecnie konieczne jest prawo jazdy.

Cena kursu na prawo jazdy kat AM wynosi średnio 1200 zł w 2022 roku. (ceny wahają się m.in. w zależności od tego, czy realizujemy kurs w dużym ośrodku miejskim, czy w mniejszej miejscowości). Ośrodki szkoleniowe często doliczają do tej ceny opłatę za egzaminy wewnętrzne – teoretyczny i praktyczny.

Aby uzyskać uprawnienia AM, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Jego cena to 30 zł za egzamin teoretyczny oraz 140 zł za egzamin praktyczny.

Sprawdź ceny ubezpieczenia OC/AC

Prawo jazdy kategoria A1 – od 16 lat

Jeśli chcesz prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika do 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1kW/kg, lub też motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW, musisz przejść kurs na prawo jazdy i zdać egzamin na kategorię A1. Tego typu uprawnienia można zdobyć już w wieku 16 lat.

Średnia cena kursu na prawo jazdy kat A1 to 2000 zł plus ewentualny koszt egzaminów wewnętrznych. Ceny egzaminów państwowych to odpowiednio 30 zł za egzamin teoretyczny i 180 zł za egzamin praktyczny. Dowiedz się więcej o kategorii prawa jazdy A

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Prawo jazdy kategoria B1 – od 16 lat

Prawo jazdy dla 16-latka to także uprawnienia w kategorii B1. Uzyskasz dzięki temu możliwość legalnej jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg (pojazdy osobowe) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów). Moc silnika nie może być w tym przypadku większa niż 15 kW (20KM), a maksymalna rozwijana prędkość to 45 km/h. Pojazdy tego typu proponują m.in. marki Aixam, Ligier, Chatenet oraz Microcar. Możesz poruszać się nimi samodzielnie, tj. bez obecności osoby dorosłej.

Kurs na prawo jazdy kategorii B1 kosztuje średnio 2200-2400 zł. Do tej ceny trzeba czasem doliczyć także koszt egzaminów wewnętrznych przeprowadzanych przez ośrodek szkoleniowy. Koszt egzaminu zewnętrznego (państwowego) teoretycznego w kat. B1 to 30 zł, natomiast egzaminu praktycznego – 170 zł.

Kategoria B1 jest coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Dostarcza niezależności i swobody, a przy tym pozwala „obyć się” z pojazdami mechanicznymi i zasadami poruszania się po drogach. Nastolatek może sam dojeżdżać do szkoły, bez konieczności korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Dla wielu młodych ludzi to atrakcyjne rozwiązanie.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii AM, A1 i B1?

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kat. AM, A1 lub B1 konieczny jest odpowiedni wiek, przejście kursu oraz zdanie egzaminów. Dodatkowo trzeba przejść kilka kwestii formalnych, które również generują koszt. To m.in. wydatek związany z badaniami lekarskimi (ok. 200 zł), koniecznymi dla uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, a także z wykonaniem zdjęć do prawa jazdy (20 – 30 zł). Z kolei po zdaniu egzaminów państwowych należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, który łącznie z opłatą ewidencyjną kosztuje 100,50 zł.

Dodatkowy koszt zdobycia prawa jazdy, niezależnie czy jest to kategoria AM, A1, czy B1, stanowić będą dodatkowe godziny / lekcje jazdy (od 40 do 60 zł za godzinę), czy też koszt materiałów, pozwalających lepiej przygotować się do egzaminu teoretycznego.

Pytania i odpowiedzi

Jakie prawo jazdy można zrobić od 16 lat?
Jakie samochody można prowadzić mając 16 lat?
Ile kosztuje prawo jazdy kat. AM?

Podsumowanie

  1. W wieku 14 lat nastolatek ma możliwość zrobienia pierwszej kategorii prawa jazdy - AM.
  2. Średni koszt kursu na prawo jazdy kat. AM wynosi 1200 zł. W przypadku kat. A1 jest to koszt ok. 2000 zł.
  3. Prawo jazdy kat. AM uprawnia do poruszania się lekkimi czterokołowcami o masie do 350 i silniku pojemności do 50 cm³.
  4. Prawo jazdy od 16 lat można zrobić na kat. A1 i B1. Uprawniają one odpowiednio do prowadzenia motocykla o pojemności do 125cm³ oraz tzw. mikrosamochodów.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej