Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Aktualizacja:
prawo-jazdy-od-16-lat

Zastanawiasz się, od ilu lat można mieć prawo jazdy? Okazuje się, że z takimi uprawnieniami nie trzeba czekać do uzyskania pełnoletności. Obecnie już nastolatek, a dokładnie szesnasto-, a nawet czternastolatek może legalnie prowadzić pojazd mechaniczny.

Aby móc w wieku kilkunastu lat prowadzić pojazd mechaniczny konieczne jest oczywiście zdobycie odpowiednich uprawnień. Podobnie jak w przypadku kategorii B, również w tym wypadku trzeba przejść odpowiedni kurs. Jakie możliwości ma młody, niepełnoletni człowiek? Sprawdzamy, jaka kategoria przewidziana jest dla nastolatków oraz ile kosztuje kurs i egzamin na prawo jazdy, które możesz, mając 16 lat.

Prawo jazdy kategoria AM – od 14 lat

Kategoria AM to prawo jazdy na motorower – skuter, motorower oraz czterokołowiec lekki (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm³), w tym z automatyczną skrzynią biegów. Kiedyś uprawnienia w tej kategorii otrzymywało się, zdając egzamin na kartę motorowerową. Obecnie konieczne jest prawo jazdy.

Cena kursu na prawo jazdy kat AM wynosi średnio 1200 zł w 2022 roku. (ceny wahają się m.in. w zależności od tego, czy realizujemy kurs w dużym ośrodku miejskim, czy w mniejszej miejscowości). Ośrodki szkoleniowe często doliczają do tej ceny opłatę za egzaminy wewnętrzne – teoretyczny i praktyczny.

Aby uzyskać uprawnienia AM, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Jego cena to 30 zł za egzamin teoretyczny oraz 140 zł za egzamin praktyczny.

Prawo jazdy kategoria A1 – od 16 lat

Jeśli chcesz prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika do 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1kW/kg, lub też motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW, musisz przejść kurs na prawo jazdy i zdać egzamin na kategorię A1. Tego typu uprawnienia można zdobyć już w wieku 16 lat.

Średnia cena kursu na prawo jazdy kat A1 to 2000 zł plus ewentualny koszt egzaminów wewnętrznych. Ceny egzaminów państwowych to odpowiednio 30 zł za egzamin teoretyczny i 180 zł za egzamin praktyczny. Dowiedz się więcej o kategorii prawa jazdy A

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Prawo jazdy kategoria B1 – od 16 lat

Prawo jazdy dla 16-latka to także uprawnienia w kategorii B1. Uzyskasz dzięki temu możliwość legalnej jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg (pojazdy osobowe) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów). Moc silnika nie może być w tym przypadku większa niż 15 kW (20KM), a maksymalna rozwijana prędkość to 45 km/h. Pojazdy tego typu proponują m.in. marki Aixam, Ligier, Chatenet oraz Microcar. Możesz poruszać się nimi samodzielnie, tj. bez obecności osoby dorosłej.

Kurs na prawo jazdy kategorii B1 kosztuje średnio 2200-2400 zł. Do tej ceny trzeba czasem doliczyć także koszt egzaminów wewnętrznych przeprowadzanych przez ośrodek szkoleniowy. Koszt egzaminu zewnętrznego (państwowego) teoretycznego w kat. B1 to 30 zł, natomiast egzaminu praktycznego – 170 zł.

Kategoria B1 jest coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Dostarcza niezależności i swobody, a przy tym pozwala „obyć się” z pojazdami mechanicznymi i zasadami poruszania się po drogach. Nastolatek może sam dojeżdżać do szkoły, bez konieczności korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Dla wielu młodych ludzi to atrakcyjne rozwiązanie.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii AM, A1 i B1?

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kat. AM, A1 lub B1 konieczny jest odpowiedni wiek, przejście kursu oraz zdanie egzaminów. Dodatkowo trzeba przejść kilka kwestii formalnych, które również generują koszt. To m.in. wydatek związany z badaniami lekarskimi (ok. 200 zł), koniecznymi dla uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, a także z wykonaniem zdjęć do prawa jazdy (20 – 30 zł). Z kolei po zdaniu egzaminów państwowych należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, który łącznie z opłatą ewidencyjną kosztuje 100,50 zł.

Dodatkowy koszt zdobycia prawa jazdy, niezależnie czy jest to kategoria AM, A1, czy B1, stanowić będą dodatkowe godziny / lekcje jazdy (od 40 do 60 zł za godzinę), czy też koszt materiałów, pozwalających lepiej przygotować się do egzaminu teoretycznego.

Pytania i odpowiedzi

Jakie prawo jazdy można zrobić od 16 lat?
Jakie samochody można prowadzić mając 16 lat?
Ile kosztuje prawo jazdy kat. AM?

Podsumowanie

  1. W wieku 14 lat nastolatek ma możliwość zrobienia pierwszej kategorii prawa jazdy - AM.
  2. Średni koszt kursu na prawo jazdy kat. AM wynosi 1200 zł. W przypadku kat. A1 jest to koszt ok. 2000 zł.
  3. Prawo jazdy kat. AM uprawnia do poruszania się lekkimi czterokołowcami o masie do 350 i silniku pojemności do 50 cm³.
  4. Prawo jazdy od 16 lat można zrobić na kat. A1 i B1. Uprawniają one odpowiednio do prowadzenia motocykla o pojemności do 125cm³ oraz tzw. mikrosamochodów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej