Punkta

Konieczne jest oczywiście zdobycie odpowiednich uprawnień, a wcześniej przejście kursu na prawo jazdy. Jakie możliwości ma młody człowiek w wieku 14 lub 16 lat? Sprawdzamy, jaka kategoria przewidziana jest dla nastolatków oraz ile kosztuje kurs i egzamin na prawo jazdy w 2020 roku.

Prawo jazdy kategoria AM – od 14 lat

Kategoria AM to prawo jazdy na motorower – skuter, motorower oraz czterokołowiec lekki (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 ccm), w tym z automatyczną skrzynią biegów. Kiedyś uprawnienia w tej kategorii otrzymywało się, zdając egzamin na kartę motorowerową. Obecnie konieczne jest prawo jazdy.

Cena kursu na prawo jazdy kat AM wynosi średnio 900 zł (ceny wahają się m.in. w zależności od tego, czy realizujemy kurs w dużym ośrodku miejskim, czy w mniejszej miejscowości). Ośrodki szkoleniowe często doliczają do tej ceny opłatę za egzaminy wewnętrzne – teoretyczny i praktyczny.

Aby uzyskać uprawnienia AM, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Jego cena to 30 zł za egzamin teoretyczny oraz 140 zł za egzamin praktyczny.

Prawo jazdy kategoria A1 – od 16 lat

Jeśli chcesz prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika do 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1kW/kg, lub też motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW, musisz przejść kurs na prawo jazdy i zdać egzamin na kategorię A1. Tego typu uprawnienia można zdobyć już w wieku 16 lat.

Średnia cena kursu na prawo jazdy kat A1 to 1600 zł plus ewentualny koszt egzaminów wewnętrznych. Ceny egzaminów państwowych to odpowiednio 30 zł za egzamin teoretyczny i 180 zł za egzamin praktyczny.

Prawo jazdy kategoria B1 – od 16 lat

Prawo jazdy dla 16-latka to także uprawnienia w kategorii B1. Uzyskasz dzięki temu możliwość legalnej jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg (pojazdy osobowe) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów). Moc silnika nie może być w tym przypadku większa niż 15 kW (20KM), a maksymalna rozwijana prędkość to 45 km/h. Pojazdy tego typu proponują m.in. marki Aixam Ligier, Chatenet oraz Microcar. Możesz poruszać się nimi samodzielnie, tj. bez obecności osoby dorosłej.

Kurs na prawo jazdy kategorii B1 kosztuje średnio 1500 zł – 1800 zł. Do tej ceny trzeba czasem doliczyć także koszt egzaminów wewnętrznych przeprowadzanych przez ośrodek szkoleniowy. Koszt egzaminu zewnętrznego (państwowego) teoretycznego w kat B1 to 30 zł, natomiast egzaminu praktycznego – 170 zł.

Kategoria B1 jest coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Dostarcza niezależności i swobody, a przy tym pozwala „obyć się” z pojazdami mechanicznymi i zasadami poruszania się po drogach. Nastolatek może sam dojeżdżać do szkoły, bez konieczności korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Dla wielu młodych ludzi to atrakcyjne rozwiązanie.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii AM, A1 i B1?

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kat AM, A1 lub B1 konieczny jest odpowiedni wiek, przejście kursu oraz zdanie egzaminów. Dodatkowo trzeba przejść kilka kwestii formalnych, które również generują koszt. To m.in. wydatek związany z badaniami lekarskimi (ok. 200 zł), koniecznymi dla uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, a także z wykonaniem zdjęć do prawa jazdy (20 – 30 zł). Z kolei po zdaniu egzaminów państwowych należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, który łącznie z opłatą ewidencyjną kosztuje 100,50 zł.

Dodatkowy koszt zdobycia prawa jazdy, niezależnie czy jest to kategoria AM, A1, czy B1, stanowić będą dodatkowe godziny / lekcje jazdy (od 40 do 60 zł za godzinę), czy też koszt materiałów, pozwalających lepiej przygotować się do egzaminu teoretycznego.