Pomyśl o przyszłości swojej rodziny. Wybierz ubezpieczenie posagowe.

Aktualizacja:
ubezpieczenie-posagowe

Pracujesz na kilka etatów, nie masz czasu na nic, ale robisz to dla dziecka, bo przecież ono jest najważniejsze. A co by było, gdyby stało Ci się coś złego? Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy Twojej rodziny nie dotknie jakaś tragedia. Bezpieczeństwo może zapewnić Twojemu dziecku polisa posagowa. Ta sama polisa umożliwi mu łatwiejszy start w życie nawet jeśli rodzinie nie przydarzy się nic złego.

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa to rodzaj polisy na życie, która zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Ubezpieczonym w takim wypadku jest rodzic, a współubezpieczonym dziecko. Polisę może wykupić każdy rodzic – zarówno ten świeżo upieczony, jak i ten, który ma pociechę już od kilku lat. Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można bowiem zawrzeć do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Umowa zawierana jest na konkretny okres: od 5 do 25 lat. Polisy posagowe oferuje wiele towarzystw, a ich zakres i ceny mogą się różnić (np. pakietami, o których piszę poniżej), dlatego warto orientować się w tym, co się dzieje i dobierać najlepsze dla siebie rozwiązania.

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa zapewnia dziecku środki ukończenie edukacji oraz start w dorosłe życie. To rodzic decyduje, jak szeroką ochronę chce zapewnić swojemu dziecku. Podpisując umowę, zaznacza, czy jest zainteresowany tylko zgromadzeniem kapitału dla dziecka, czy chciałby skorzystać z umów dodatkowych. Pakietów dodatkowych jest dużo, w niektórych towarzystwach (np. w AXA) aż 15. Można je dobierać indywidualnie, tak aby zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę. W ten sposób można zawrzeć umowy dodatkowe zabezpieczające rodzica i całą rodzinę na wypadek różnych sytuacji: chroniącą rodzica w razie zawału, zachorowania na nowotwór, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa i niezdolności do pracy na skutek wypadku.

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka

Ile kosztuje ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa nie należy do najtańszych. Im młodsze dziecko ubezpieczamy, tym mniejszą składkę zapłacimy. Jak można się domyślić, najlepiej jest wykupić polisę tuż po urodzeniu potomka. Wtedy okres opłacania składek jest dłuższy i można uzbierać duży kapitał.

Na rynku takie polisy oferuje kilka towarzystw, np. PZU Życie, AXA Ochrona, Allianz Życie , TUnŻ Warta, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Składki są różne i zależą przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma, tym wyższa składka. Na cenę wpływa także wiek dziecka i rodzica, zawodu czy stan zdrowia. Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę to, czy rodzic mieszka we własnym mieszkaniu/domu, czy wynajmuje oraz ile wydaje miesięcznie na utrzymanie gospodarstwa domowego itp.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich indywidualnych kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę – kształtują się one od 120 złotych miesięcznie i sięgają nawet 1000 złotych. Jeśli rodzice mają takie życzenie, mogą wpłacać dodatkowe kwoty w postaci składek doraźnych (np. w Allianz jest to minimum 500 zł). Taki zapis powinien znaleźć się jednak w umowie.

Czytaj także: Zniżka na OC dziecka

Porównanie dostępnych ofert

Poniżej znajdziesz porównanie 2 polis ubezpieczeniowych: PZU Na Dobry Początek oraz Warta Posag. 

PZUWarta
nazwa produktu ubezpieczeniowegoPZU Na Dobry PoczątekWarta Posag
czas trwania8-25 lat10-25 lat
ubezpieczającynie musi być spokrewniony z dzieckiemnie musi być spokrewniony z dzieckiem
częstotliwość płacenia składekdowolna – np. co rok, miesiąc, kwartałdowolna – np. co rok, miesiąc, kwartał
wypłata odszkodowaniaw całości po upłynięciu regulaminowego okresuw całości po upłynięciu regulaminowego okresu
wypłata renty po śmierci rodzicaw ramach dodatkowej klauzuli, za dopłatątak, do 3 000 zł miesięcznie
wypłata zwolniona z podatku od spadków i darowizn oraz podatku od zysków kapitałowychtaktak

Czy za pomocą „posagówki” można inwestować pieniądze?

Polisa posagowa może składać się wyłącznie z części ochronnej, a może również składać się z dwóch części: inwestycyjnej oraz ochronnej. W inwestycyjnej środki są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), z ochronnej odprowadzana jest część jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. U niektórych ubezpieczycieli można samodzielnie ustalić wysokość zabezpieczenia i na tej podstawie towarzystwo obliczy, jaki procent składki będzie pełnił funkcję ochronną, a jaki będzie inwestowany w fundusze.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Co można mieć zamiast polisy posagowej?

Pewną alternatywą dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam dziecku co miesiąc określonej kwoty. Co prawda, w przypadku tragedii dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia, ale jeśli tragedii nie będzie, to z pewnością dostanie w dniu 18. urodzin czy też podjęcia studiów większą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel. Tutaj bowiem nikt nie potrąca części składki na ochronę na wypadek śmierci rodzica.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Pytania i odpowiedzi

Jak wyliczyć wysokość składki w polisie posagowej?
Czy do ubezpieczenia posagowego potrzebna jest ankieta medyczna?

Podsumowanie

  • Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie, które zabezpiecza dziecko na wypadek śmierci rodzica oraz zapewnia mu pieniądze na start w dorosłe życie.
  • Polisę posagową może zawrzeć każdy rodzic dziecka w wieku 0-18 lat.
  • Umowa ubezpieczenia jest terminowa. Można ją zawrzeć na okres od 5 do 25 lat.
  • Wysokość składki oscyluje między 120 a 1000 złotych i zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, wieku dziecka, rodziców i ich stanu zdrowia.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

NNW przedszkolne
2022.10.17
Ubezpieczenie przedszkolne – czy warto mieć NNW dla dzieci w przedszkolu?

Zastanawiasz się nad dodatkową ochroną swojej pociechy? Słusznie! Codziennie zdarzają się nieszczęśliwe wypadki w placówkach oświatowych. Wielu rodziców nie wie, że najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie dziecka w przedszkolu, które ochroni Was przed skutkami takich zdarzeń. Sprawdź, na czym polega NNW przedszkolne.

Czytaj więcej
ubezpieczenie dzieci na kolonii
2014.08.18
Ubezpieczenie dzieci na koloniach. Jak wybrać, gdzie kupić polisę?

Rozstanie z dzieckiem, które pierwszy raz wyjeżdża na kolonie czy obóz harcerski, jest samo w sobie wystarczająco trudne. Dlatego warto zaoszczędzić sobie dodatkowych zmartwień związanych z bezpieczeństwem latorośli i upewnić się, że podczas wyjazdu dziecko jest ubezpieczone lub indywidualnie wykupić mu polisę.

Czytaj więcej
Koszt chorób przedszkolaka
2016.12.15
Ile wydajemy na choroby dziecka? Podsumowujemy pierwsze lata w przedszkolu

Pierwsze lata życia dziecka i edukacji żłobkowo-przedszkolnej to przeważnie seria nawracających chorób i problemów z tym związanych. Ile wydajemy na choroby dziecka? Ile kosztuje nas leczenie, wizyty lekarskie, a także nasza nieobecność w pracy? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia
2024.11.22  •  Zdrowie
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia – poradnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia? Ten poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces, od przygotowania niezbędnych dokumentów po złożenie wniosku. Dowiesz się, jakie są Twoje obowiązki i jakie korzyści daje ubezpieczenie dla najmłodszych.

Czytaj więcej
Polisa na życie
2023.10.29
Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje polisa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Spokojny sen kosztuje, bo wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo. Ale z drugiej strony nie jest tak, że musisz być krezusem, by pozwolić sobie na luksus w postaci polisy na życie. Kwota przeznaczona na nią może być relatywnie niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie zyskujesz.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej