Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - sprawdź, jak chronić swoje pociechy!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Fot. tarcamion/Freeimages.com

Posiadasz dzieci lub dopiero co urodziła się twoja pierwsza pociecha i nie wiesz jakie ubezpieczenie zdrowotne dziecka wybrać? Bez obaw - sytuacja jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się to wydawać. Niezależnie od tego, czy pracujesz, posiadasz własną działalność, czy też jesteś na bezrobociu - Twoje dziecko będzie miało ochronę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka po narodzinach

Świeżo upieczeni rodzice po wyjściu ze szpitala mają do załatwienia wiele formalności. Akt urodzenia, nadanie numeru PESEL czy też adresu zameldowania – mimo iż procedury zostały ułatwione, wciąż potrafią spędzić sen z powiek młodych rodziców. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia ubezpieczenia zdrowotnego malucha. Jak zapewnić dziecku ochronę? Jedno z rodziców powinno zgłosić malucha do ubezpieczeń społecznych u swojego pracodawcy. Aby dziecko zostało objęte ochroną, należy wypełnić odpowiedni druk – ZUS ZCZA. Dotyczy to oczywiście osób zatrudnionych na umowę o pracę lub na zlecenie. W przypadku prowadzenia własnej firmy, osobiście zgłaszamy potomka do ZUSu, a gdy nie mamy żadnego źródła dochodu – dziecko zostaje objęte ubezpieczeniem rodzica.

Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Rodzice bądź prawni opiekunowie trzymają pieczę nad potomkiem do momentu uzyskania przez niego pełnoletności. Dotyczy to sytuacji, w której dziecko nie zamierza później kontynuować edukacji. Jeśli podejmie się dalszej nauki (studia, studia doktoranckie), wówczas rodzic może je ubezpieczać do 26. roku życia. Przepisy te, zawarte w nowelizacji ustawy zdrowotnej, obowiązują niezależnie od tego, czy dziecko jest rodzone, przysposobione lub objęte pieczą zastępczą. Co istotne – ochronę ubezpieczeniową mogą zapewnić nie tylko rodzice. Jeśli nie żyją lub nie posiadają oni praw do opieki nad maluchem, wówczas zostaje on objęty ubezpieczeniem swoich opiekunów (którzy mogą być osobami obcymi lub członkami rodziny, np. babcią, ciotką lub współmałżonkiem rodzica).

Prywatne ubezpieczenie dziecka

Oprócz podstawowego ubezpieczenia, dziecku możemy zapewnić również świadczenia dodatkowe. Firmy ubezpieczeniowe posiadają szeroki wachlarz usług, przeznaczony dla rodziców lub opiekunów. Oczywiście, gdy chcemy ochronić całą swoją rodzinę, najłatwiej będzie wybrać pakiet rodzinny. Jeśli jednak sami nie potrzebujemy ochrony, a jedynie troszczymy się o dobro dziecka – możemy je ubezpieczyć samodzielnie. Niemniej jednak kupowanie pakietów znacznie ułatwia sprawę i przede wszystkim, jest korzystniejsze finansowo. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, czy podpisać umowę z ubezpieczycielem na ochronę Twojego dziecka – porównaj oferty!

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka – korzystanie ze szkolnego NNW nie jest obowiązkowe

Pierwsza sprawa – nagłe wypadki. Nie jesteś w stanie przewidzieć, co Twojemu dziecku może przydarzyć się na szkolnym podwórku, na osiedlowym boisku czy podczas wakacyjnej beztroski. Dlatego na początku każdego roku szkolnego placówka, do której posyłasz pociechę przedstawi Ci ofertę grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, tym bardziej nie musisz zgadzać się na polisę podsuniętą przez szkołę. Możesz sam wybrać zakres ochrony ubezpieczając dziecko indywidualnie lub wykupić pakiet NNW dla całej rodziny.

 Indywidualne NNW dla dziecka kupisz już za 30 zł

Podstawowe pakiety NNW dla dziecka zaczynają się już od 20-30 zł. Zapewniają one ochronę Twojej latorośli 24 godziny na dobę, niezależnie od miejsca wypadku (z wyjątkiem usług assistance), do momentu, w którym ukończy 18 rok życia (lub 26 dla kontynuujących naukę w trybie dziennym). W Generali, gdzie składka na NNW dla dziecka zaczyna się już od 30 zł rocznie, w ramach pakietu podstawowego ubezpieczysz:

 • śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku
 • trwały uszczerbek na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego wypadku (także w systemie świadczeń progresywnych)
 • naprawę, wypożyczenie lub zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (np. wózka inwalidzkiego)

NNW można rozszerzyć m.in. o urazy niepowodujące trwałego uszczerbku na zdrowiu, złamanie kości, koszty leczenia, pobyt w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku czy też assistance na terenie Polski (transport medyczny, wizyta lekarza itp.).

Do specjalisty chorób dziecięcych możesz czekać nawet 4 miesiące

Nieszczęśliwy wypadek Twojego dziecka to jedno, jego następstwa lub niespodziewana choroba, wymagające specjalistycznej opieki to drugie. Niestety na świadczenia gwarantowane przez polską służbę zdrowia można czekać miesiącami. Tak wynika z badań przeprowadzonych dla barometru fundacji Watch Health Care. Po otrzymaniu skierowania od pediatry idziesz jak najszybciej do specjalisty, który, jak się okazuje, może przyjąć Twoje dziecko dopiero za (średnia z czerwca i lipca 2016):

 • 3,7 miesiąca – neurolog dziecięcy
 • 3,3 miesiąca – otolaryngolog dziecięcy
 • 2,5 miesiąca – kardiolog dziecięcy
 • 1, 8 miesiąca – chirurg dziecięcy
 • 1,7 miesiąca – urolog dziecięcy

Każdy rodzic ma nadzieję, że nie będzie musiał iść z dzieckiem na konsultację z neurologiem czy kardiologiem. Kolejki czekają go jednak także do nieco bardziej rutynowych wizyt, takich jak badanie wzroku (średni czas oczekiwania na  wizytę u okulisty – 3,8 miesiąca), przegląd jamy ustnej (średni czas oczekiwania do stomatologa – 8,5 miesiąca) czy testy uczuleniowe (średni czas oczekiwania na konsultację z alergologiem – 2,6 miesiąca).

Prywatny pakiet medyczny obejmie Twoje dziecko za 143,50 zł

W poszukiwaniu alternatywy dla długich kolejek do świadczeń z NFZ na pewno natrafisz na pakiety prywatnej opieki medycznej. Ubezpieczenie zdrowotne dziecka to opcja zdobywająca coraz większą popularność, zwłaszcza wśród pacjentów zawiedzionych publiczną służbą zdrowia.  Pakiety medyczne pozwalają na ubezpieczenie pojedynczej osoby, pary lub rodziny z dziećmi. Wariant rodzinny w Signal Iduna Pełnia Zdrowia Direct kosztuje 143,50 zł miesięcznie i daje dostęp do następujących świadczeń realizowanych w 400 placówkach w Polsce:

 • Podstawowa opieka lekarska (internista, lekarz rodzinny, całodobowa infolinia)
 • Specjalistyczna opieka lekarska (dermatolog, endokrynolog, okulista)
 • Badania ambulatoryjne (31 rodzajów) oraz obrazowe (rentgenowskie i ultrasonograficzne)
 • Zabiegi ambulatoryjne (chirurgiczne), pielęgniarskie oraz szpitalne

Za dodatkowe 73,50 zł możesz poszerzyć pakiet medyczny o kolejne specjalizacje (m.in. o możliwość konsultacji z alergologiem, laryngologiem i ortopedą) i zabiegi oraz o wizyty domowe, w ramach wariantu Signal Iduna Pełnia Zdrowia Polmed.

W ramach pakietu medycznego możesz także zaszczepić swoje dziecko

W lutym 2016 roku grypa dopadła 764 tys. Polaków, czego prawie połowę (352,5 tys.) stanowiły dzieci do 14 roku życia. W ramach wybranego pakietu medycznego w wariancie rodzinnym możesz nie tylko skorzystać z wizyty lekarza pierwszego kontaktu w razie zachorowania Twojego dziecka, możesz je także uchronić przed klątwą sezonu grypowego. Większość pakietów medycznych obejmuje szczepienia przeciw grypie (niektóre również przeciw tężcowi).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej