Ubezpieczenie przedszkolne - czy warto mieć NNW dla dzieci w przedszkolu?

Aktualizacja:
ubezpieczenie dziecka w przedszkolu

Zastanawiasz się nad dodatkową ochroną swojej pociechy? Słusznie! Codziennie zdarzają się nieszczęśliwe wypadki w placówkach oświatowych. Wielu rodziców nie wie, że najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie dziecka w przedszkolu, które ochroni Was przed skutkami takich zdarzeń. Sprawdź, na czym polega NNW przedszkolne.

Bezpieczeństwo pociech jest jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych spraw w życiu każdego rodzica. Decydując się na posłanie malucha do przedszkola, sprawiasz, że malec sam zaczyna odkrywać świat. Oczywiście nadal pozostaje pod opieką profesjonalnych opiekunów, jednak do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi codziennie na całym świecie. Czy można się przed nimi ochronić? Niestety nie, ale możesz częściowo zminimalizować konsekwencje poprzez dedykowane ubezpieczenie dziecka w przedszkolu.

Wielu rodziców wie o grupowej polisie szkolnej, którą najczęściej obejmowani są uczniowie. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że można wykupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka, a polisa grupowa wcale nie jest obowiązkowa. Maluch może być objęty takim parasolem ochronnym już od momentu udania się do żłobka. Na czym polega NNW przedszkolne? Czy jest obowiązkowe? Jaki zakres mają oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Pierwsze samodzielne kroki a czyhające zagrożenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami grupy przedszkolne mogą liczyć maksymalnie 25 dzieci. Taka gromadka znajduje się pod czujną opieką nauczyciela – nie przedszkolanki, jak często zdarza się nazywać pracowników placówek. Do przedszkola chodzą dzieci w wieku od 3 do 6 lat, choć Ci najstarsi mogą równie dobrze uczęszczać już do szkoły podstawowej. Sam przedział wiekowy sprawia, że o kłopoty nietrudno. Jeden się potknie, drugi uderzy kolegę – przykładów można by mnożyć. Choć z reguły takie incydenty nie niosą ze sobą poważniejszych następstw, to zdarzają się i takie, które niestety są bardzo dotkliwe nie tylko dla najmłodszych, ale także i ich rodziców. W tej sytuacji ubezpieczenie dziecka w przedszkolu może stać się jedyną formą rekompensaty.

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?

W zdecydowanej większości placówek przedszkolnych dyrektorzy zaznaczają, że ubezpieczenie przedszkolaka od następstw nieszczęśliwych wypadków (w skrócie NNW) jest obowiązkowe. W związku z tym rodzic musi wykupić odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy. Nie jest to jednak prawda – przedszkola, czy to publiczne, czy prywatne, nie mogą w żaden sposób zmuszać rodziców do wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Takie działanie jest bezprawne.

Niewątpliwie brak ubezpieczenia NNW może okazać się kosztowne, gdy np. dziecko na skutek wypadku będzie potrzebowało specjalistycznej opieki medycznej. Warto jednak pamiętać, że ostateczną decyzję, co do polisy, podejmują jego rodzice lub prawni opiekunowie. Między bajki należy zatem włożyć pogląd, że oddanie dziecka do przedszkola oznacza przymus wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli dyrekcja placówki będzie obstawał przy zakupie wbrew Twojej woli, zgłoś sprawę do najbliższego kuratorium oświaty – odpowiednie władze powinny zająć się problemem.

Nie musisz kupować ubezpieczenia przedszkolnego, ale czy warto ryzykować?

Nie musisz inwestować w ubezpieczenie dziecka w przedszkolu, jednak zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Co zyskujesz nie kupując polisy? Oszczędzasz rocznie kilkadziesiąt złotych – najtańsze NNW przedszkolne to wydatek bowiem ok. 40 zł. Co możesz stracić? Koszty leczenia w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia potrafią sięgać kilkuset tysięcy złotych. Niewątpliwie mówimy tu o sytuacjach skrajnych. Chociaż złamanie ręki na placu zabaw, czy zwichnięcie kostki na mokrej trawie wydają się już zdecydowanie bardziej prawdopodobne. W takiej sytuacji badanie RTG, leczenie ortopedycznego, a czasem i rehabilitacja potrafią opiewać na sumę nawet kilkunastu tysięcy. Dla większości rodziców, w szczególności w czasach inflacji, może okazać się to dużym problemem. Dlatego naszym zdaniem, warto wykupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka.

Jak ubezpieczyć przedszkolaka grupowo?

Tutaj kłopot rozwiązuje się niejako samodzielnie. Placówki przedszkolne zawierają bowiem umowy z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, uzyskując nierzadko atrakcyjne ceny składek dla rodziców. Ostatecznie im dłuższa współpraca z danym ubezpieczycielem, tym większa liczba zawieranych polis. Stwarza to możliwość negocjacji ceny i warunków samego ubezpieczenia przedszkolnego.

W praktyce jest zatem tak, że rodzice otrzymują ofertę ubezpieczeniową na pierwszym zebraniu z nauczycielem grupy. Obejmuje ona podanie zakresu ubezpieczenia oraz wysokości rocznej składki, ewentualne podpisywanie umów. Czas na podjęcie decyzji jest dosyć krótki. Z reguły umowy ubezpieczeniowe zawierane są nie później niż w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego, tj. we wrześniu. Oczywiście jeśli nie zakupisz polisy dla swojego dziecka, nic straconego – możesz przecież podpisać umowę prywatnie z innym ubezpieczycielem.

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

Wykupienie polisy NNW w przedszkolu nie jest drogie – kosztuje nie więcej niż 100 zł rocznie, a nawet i tak wysoka kwota nie pojawia się zbyt często. Rodzice maluchów mogą liczyć na spore upusty, szczególnie wtedy, gdy większa część grupy przedszkolnej zdecyduje się skorzystać z proponowanej oferty. W praktyce zdarza się, że koszt rocznej polisy nie przekroczy 40 zł – dla rodzeństwa może być jeszcze taniej. Muszę jednak zaznaczyć, że cennik jest uzależniony nie tylko od liczby zawartych umów, ale także od konkretnej placówki – w każdej będą obowiązywały inne stawki.

Nie chcesz korzystać z grupowej polisy? Wybierz indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka

Tu przechodzimy do kolejnej kwestii – rodzice mogą, ale nie muszą skorzystać z oferty ubezpieczeniowej wybranego przez siebie przedszkola. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, abyś samodzielnie znalazł inne TU i to właśnie z nim podpisał odpowiednią umowę. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu poprzez zawarcie odrębnej polisy nie musi być komunikowane personelowi przedszkolnemu, choć w przypadku usilnego namawiania na wykup ubezpieczenia z danej palcówki, może okazać się kluczowe. Jeśli w trakcie rozmowy, przekażesz dyrekcji, że Twoje dziecko jest już ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków w innej firmie, przestanie namawiać Cię na swoją ofertę, a przynajmniej jest na to duża szansa.

Co obejmuje ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

Na rynku możesz spotkać się z wieloma ofertami NNW. Dla niedoświadczonych osób ubezpieczenie dziecka od PZU czy Allianz mogą nie różnić się na pierwszy rzut oka. Jednak warto pamiętać, że są one zmienne. Dla uproszczenia możesz kierować się zasadą: czym droższy pakiet, tym z większym prawdopodobieństwem ma wyższą sumę ubezpieczenia i mniej wykluczeń.

Czym jest suma ubezpieczenia w NNW przedszkolnym? To maksymalna kwota, jaką wypłaci TU w razie nieszczęśliwego wypadku. Określona jest zawsze w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Umowy. Możesz spotkać się z polisami z SU opiewającym na 1.000 zł (np. Warta), ale i na 100.000 zł (InterRisk). Pełna suma wypłacana jest w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu – chociaż to też dokładniej reguluje OWU.

Nie zawsze możemy liczyć na pełen zwrot z polisy. Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

 • Uszkodzenie ciała m.in. złamania, rany skóry, wstrząśnienie mózgu, utrata zębów stałych.
 • Ugryzienie przez kleszcza lub psa.
 • Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, w tym nawet odbudowy zębów stałych.
 • Zwrot kosztów naprawy okularów korekcyjnych lub aparatu słuchowego na skutek wypadku.
 • Pobyt w szpitalu przez określony czas.
 • Pomoc psychologiczną.
 • Śmierć rodzica/opiekuna prawnego ubezpieczonego dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Jak wspominaliśmy, zakres różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego pakietu. Dla Twojej wygody porównaliśmy najpopularniejsze oferty o ubezpieczenia przedszkolnego w: PZU, Generali oraz Allianz (dawniej Aviva).

PZU – Ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży

W ofercie PZU ubezpieczenie dziecka w wieku przedszkolnym możemy kupić w 3 wariantach. To towarzystwo jest jednym z najczęstszych wyborów dyrekcji placówek oświatowych. 

Od 48,20 zł za rok! – Wariant 1

Najtańszy z nich to koszt zaledwie 48,20 zł rocznie. Jest to jednak bardzo podstawowa polisa, która obejmuje jedynie odszkodowanie w przypadku rozstrojenia zdrowia, uszkodzenia ciała i  śmierci (ubezpieczonego lub opiekuna) opiewająca na kwotę 50.000 zł.

Wyższa składka, ale i wyższe odszkodowanie – Wariant 2

Wariant 2 oferuje większe odszkodowanie w przypadku uszkodzenia ciała – do 30.000 zł. Dodatkowo w razie nieszczęśliwego wypadku możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji do 10.000 zł. Cena składki to 86,70 zł.

Dla osób szukających szerszego zakresu opieki – Wariant 3

Jeśli szukasz rozszerzonego ubezpieczenia dziecka, PZU ma dla Ciebie trzecią opcję. Rocznie musimy za nią zapłacić 175,40 zł, ale zakres polisy obejmuje znacznie więcej przypadków. W ramach NNW dziecka zyskujemy: pomoc rehabilitacyjną i pielęgniarską, pomoc psychologa czy zwrot w przypadku zniszczenia okularów. SU też jest znacznie wyższe i równe jest 100.000 zł.

Beesafe – pakiety NNW dla dzieci

Beesafe to jedno z towarzystw ubezpieczeniowych, które oferuje ochronę dla dzieci w różnym wieku, nie tylko NNW przedszkolne. Polisę wyróżnia 24-godzinna ochrona na całym świecie także poza zajęciami w placówce oświatowej. Odszkodowanie będzie przysługiwało opiekunowi, nawet jeśli przedszkolak dozna urazu podczas uprawiania sportu. Do wyboru mamy dwa warianty ubezpieczenia: Bardzo dobry i Celujący.

Poznaj ofertę NNW przedszkolnego od Beesafe

Bardzo dobry – podstawowa ochrona

Pomimo, że Beesafe określa tańszy pakiet jako podstawowy to obejmuje on wiele zdarzeń, na jakie narażone jest dziecko w przedszkolu. Płacąc 49 zł rocznie, możemy liczyć na odszkodowanie w przypadku uszkodzenia ciała do nawet 15.000 zł. Co wyróżnia Beesafe ro zwrot kosztów poszukiwania w przypadku zaginięcia czy ochronę infromatyczną dziecka.

Celujący – optymalny wybór

Indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka w opcji Celujący kosztuje 76 zł / rok. W tej cenie otrzymujemy polisę na sumę ubezpieczenia o wysokości 50.000 zł. W ramach jej możemy oczekiwać odszkodowanie do 42 tys. zł, zwrot kosztów leczenia do 8 tys. zł, a nawet odszkodowanie, gdy nie zostanie orzeczony uszczerbek na zdrowiu.

Przykładowe zdarzenia objęte w ramach polisy Celujący od Beesafe: 

ZdarzenieKwota odszkodowania / zwrotu
Leczenie szpitalne wskutek nieszczęśliwego wypadku30 zł / dzień
Koszt wypożyczenia lub zakupu sprzętu medycznego5.000 zł
Zwrot kosztów poszukiwania dziecka10.000 zł
Rehabilitacja8.000 zł
Koszty leczenia8.000 zł
Poważne zachorowanie5.000 zł
Uszkodzenie ciała (także podczas uprawiania sportu)42.000 zł
Śmierć ubezpieczonego w wypadku komunikacyjnym lub w wyniku ataku terrorystycznego25.000 zł
Śmierć ubezpieczonego50.000 zł

Sprawdź ubezpieczenie Beesafe NNW dla dzieci

Generali dla dzieci 

Ubezpieczenie dziecka w Generali jest dostępne zarówno dla przedszkolaków, jak i starszych. Podobnie jak w przypadku PZU, opiekunowie mają możliwość wyboru odpowiedniego wariantu polisy – tutaj mamy ich aż 4. Najtańszy z nich kupisz już od 38 zł rocznie.

Oszczędny, choć bogaty

Ubezpieczenie przedszkolne Generali pomimo tego, że jest w wariancie najtańszym na pierwszy rzut oka, oferuje znacznie szerszy pakiet niż PZU. W ramach polisy możesz liczyć na odszkodowanie w razie pogryzienia przez zwierzęta, zdiagnozowanie sepsy, a także na zwrot kosztów za operację plastyczną czy nieodbytą wycieczkę szkolną.

Optymalny i Maksymalny – obejmuje także zwrot kosztów leków

Wyższe pakiety, za które zapłacimy odpowiednio 67 zł i 101 zł nie różnią się praktycznie zakresem polisy. W przypadku ubezpieczenia dziecka od Generali w tych wariantach zyskujemy jedynie dodatkowo zwrot kosztów leków wskutek choroby (odpowiednio 200 lub 300 zł). Skąd więc różnica w stawkach? Posiadacze tych pakietów mogą liczyć na wyższe odszkodowanie, np. w przypadku urazu wskutek nieszczęśliwego wypadku jest to nie 10.000 zł a 30.000 zł.

Prestiż – gdy zależy Ci na pełnej ochronie

Ostatnia z polis NNW dziecka od Generali jest zdecydowanie większym wydatkiem dla opiekunów i kosztuje 197 zł. Jednak wraz z wyższą opłatą zyskujemy odpowiednio większy zakres świadczeń. Posiadacz pakietu Prestiż może liczyć na odszkodowanie za pobyt w szpitalu wskutek choroby czy odszkodowanie za czasową niezdolność do nauki. Suma ubezpieczenia opiewa na 55.000 zł – w wariancie oszczędnym jest to jedynie 15.000 zł.

W jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie/zwrot kosztów, posiadając ubezpieczenie przedszkolaka Generali w wariancie Prestiż?

ZdarzenieKwota odszkodowania / zwrotu
Zwrot kosztów wycieczki szkolnej500 zł
Czasowa niezdolność do pracy lub nauki3.000 zł
Koszty leczenia  10.000 zł
Koszty operacji plastycznych10.000 zł
Pobyt w szpitalu wskutek zatrucia pokarmowego3.000 zł
Koszty odbudowy stomatologicznej1.500 zł
Osierocenie5.000 zł
Śmierć wskutek wypadku komunikacyjnego 25.000 zł
Śmierć ubezpieczonego55.000 zł

Ubezpieczenie dziecka w Allianz (dawniej Aviva)

Do jednych z popularniejszych ubezpieczeń przedszkolaka należało to oferowane przez firmę Aviva (obecnie Allianz). Jest ono skierowane nie tylko do opiekunów przedszkolaków, ale także dzieci uczęszczających do żłobków, szkół podstawowych, branżowych czy policealnych. Co sprawia, że rodzice tak chętnie wybierają Avive/Allianz? Szerokie spektrum wariantów – podobnie, jak w przypadku Generali. Do wyboru mam także 4 różne polisy. Ceny rozpoczynają się już od 39 zł za rok. Warto jednak podkreślić, że Allianz oferuje w każdym przypadku ten sam zakres usług, różni je jedynie maksymalna wartość świadczeń.

Pakiet Dobry – ekonomiczny wybór

To budżetowa wersja, ale oferująca szeroki zakres ochrony. Za niecałe 40 zł rocznie możesz ubezpieczyć przedszkolaka od najpopularniejszych zdarzeń. W przypadku pobytu ubezpieczonego w szpitalu otrzymasz 50 zł za każdy dzień. Tutaj także możemy liczyć na świadczenia w razie pogryzienia przez psa lub użądlenie owad czy pokrycie kosztów rehabilitacji, operacji plastycznej i odbudowy stomatologicznej.

Wariant Bardzo dobry i Wzorowy

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, rodzice, którzy zdecydują się na pakiety droższe, mogą liczyć na wyższe świadczenia w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. NNW przedszkolne Allianz w wariancie drugim i trzecim kosztuje odpowiednio o 20 zł więcej, czyli 59 zł i 79 zł za rok. Suma ubezpieczenia wynosi do 25.000 zł i 35.000 zł.

Wariant Celujący – na 6 z plusem!

Ubezpieczenie dziecka Allianz w wariancie Celujący to ubezpieczenie na kwotę do 70.000 zł. Wyróżnikiem na tle pozostałych TU jest pomoc assistance, w ramach której oferowane jest pokrycie kosztów korepetycji, psychologa czy wizyt pielęgniarskich.

Sprawdź poniżej przykładowe zdarzenia, które objęte są odszkodowaniem lub zwrotem w ramach ubezpieczenia Allianz (polisa „Celujący”).

ZdarzenieKwota odszkodowania / zwrotu
Jednorazowe świadczenie w razie pogryzienia przez psa, ukąszenie lub użądlenie przez owady300 zł
Koszty zakupu lub naprawy przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych10.000 zł
Koszty odbudowy stomatologicznej w przypadku przebywania w szpitalu / bez przebywania w szpitalu15.000 zł / 500 zł
Koszty rehabilitacjido 10.000 zł
Pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku100 zł / dzień
Pobyt w szpitalu po nagłym zachorowaniu70 zł / dzień
Śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku70.000 zł

Czytaj także: 

Przed podpisaniem, sprawdź ogólne warunki umowy

Wszystko wydaje się zatem proste, prawda? Nie musimy szukać ubezpieczyciela na rynku – umowę podpiszemy w przedszkolu, a wszystkie formalności załatwi za nas dyrekcja placówki. Z pewnością są to plusy, niestety pojawiają się też i minusy. Atrakcyjny pod względem finansowym pakiet ubezpieczeniowy dziecka w przedszkolu jest w praktyce bardzo skąpy. Co to oznacza? Ubezpieczenie NNW ma zapewnić odszkodowanie za trwały lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, czyli na przykład za złamaną rękę czy rozbitą głowę. Wysokość odszkodowania jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia.

Pieniądze z odszkodowania dostaniesz, w sytuacji gdy Twoje dziecko dozna poważnego urazu, a i wtedy suma nie musi zawsze być wysoka. Zdarzają się przypadki, gdy za złamaną rękę dziecka, rodzic otrzymał jedynie 200 zł odszkodowania, dlatego że suma ubezpieczenia była niewielka – przyznasz, że nie brzmi to zachęcająco. Zwykłe zadrapanie, czy nabity przez kolegę siniak nie będzie brany pod uwagę, ponieważ takie urazy nie są trwałymi uszczerbkami na zdrowiu.

Jako odpowiedzialny opiekun, przeczytaj, jaką polisę wybierasz dla swojego dziecka i w jakim zakresie będzie ono chronione. Decyzja w końcu należy tylko do Ciebie. Jeśli uważasz, że oferta przedszkolnego ubezpieczenia będzie dla Ciebie niekorzystna, zawsze może wykupić polisę w innej firmie – na przykład jedną ze wskazanych przez nas w artykule.

W przypadku, gdy pojawią się wątpliwości co do wyboru odpowiedniego ubezpieczenia, możesz skontaktować się z naszą infolinią. Agenci Punkty także posiadają swoje placówki na terenie całej Polski, gdzie możesz udać się na spotkanie i porozmawiać o odpowiednim ubezpieczeniu dziecka w przedszkolu.

Ceny polis ubezpieczeniowych zostały wyliczone na dzień 17.10.2022 r.

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?
Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?
Co obejmuje ubezpieczenie przedszkolne?
Jakie ubezpieczenie dla przedszkolaka wybrać?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu to nic innego jak polisa NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwego wypadku).
 2. Zdecydowana większość polskich przedszkoli sama oferuje rodzicom polisy ubezpieczenia NNW.
 3. Pamiętaj, że dyrektor przedszkola nie może zmusić Cię do podpisania umowy ubezpieczeniowej. Jeśli nie chcesz, nie ubezpieczaj dziecka.
 4. Ubezpieczenie NNW możesz wybrać także u innego ubezpieczyciela, niekoniecznie tego, który współpracuje z przedszkolem.
 5. Koszty ubezpieczenia przedszkolnego są niskie. Roczna składka zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu złotych  – zakres ochrony jest jednak mały i obejmuje najcięższe wypadki.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
10 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
mam grosik
mam grosik
8 lat temu

U mnie z kolei kilka ważnych informacji dla rodziców,. Czyli min. na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia NNW i jak zgłaszać szkodę.

Daria
Daria
6 lat temu

Witam mój syn zwichnął sobie palec w przedszkolu byliśmy już u lekarza mamy wyniki badań jedziemy jeszcze do ortopedy.Chciałam zapytać czy należy się odszkodowanie za taki wypadek?Co zrobić w takim przypadku?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Daria

Synek zapewne posiada ubezpieczenie NNW (zdecydowana większość przedszkoli oferuje takie ubezpieczenie w ramach polisy grupowej na początku roku). Jeżeli posiada to należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy takie zdarzenia jak zwichnięty palec mieści się w zakresie ubezpieczenia. Niestety nie jestem w stanie udzielić pełnej odpowiedzi ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne i w każdym TU wygląda inaczej jego zakres.

Basia
Basia
4 lat temu

Witam, mój synek w listopadzie złamał rękę w łokciu z przemieszczeniem, co skończyło się operacją, założeniem drutów, kilkudniowym pobytem w szpitalu no i kilkumiiesieczną rehabilitacją, za którą zapłaciliśmy sami ponieważ na cito NFZ nie miał szybkich terminów.Ubezpieczyciel przyznał roszczenie w wysokości 50 zł.Fakt że zdarzenie nie odbyło się w przedszkolu (niedziela) ma znaczenia do przyznania przez Ubezpieczyciela wysokości kwoty?Gdyby był zapis w umowie że nie są świadczenia wypłacane za NNW nie w placówce przedszkola to przecież w ogóle nie zostałoby nic przyznane….

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Basia

Dzień dobry, jeżeli ubezpieczyciel wypłacił kwotę tzn. że przyjął odpowiedzialność za zdarzenie. Kwestia wysokości odszkodowania jest związana z sumami ubezpieczenia na daną osobę. Należy sprawdzić jakie widnieją zapisy w polisie i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz jaki jest sposób wyliczania odszkodowania.

Karaspr
Karaspr
4 lat temu

Proszę o podanie podstawy prawnej, której mogę użyć w sporze z przedszkolem na obronę mojej tezy, że do uczestnictwa dziecka w wycieczce krajowej organizowanej przez przedszkole nie jest wymagane siadanie jakiejkolwiek polisy NNW.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Karaspr

Dzień dobry, w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki jest jedynie informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu na wyjazd zagraniczny:

§ 7. W przypadku wycieczki organizowanej za granicą:
2) szkoła ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz osób biorących udział w wycieczce, o ile obowiązek zawarcia takiej umowy nie wynika z odrębnych przepisów;

Mamania
Mamania
4 lat temu

Witam jeśli ubezpieczyłem syna w przedszkolu i leżeliśmy w szpitalu na zapalenie płuc i oskrzeli to powinnam się ubiegać o jakiś zwrot ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mamania

Dzień dobry, wszystko zależy tak naprawdę od ubezpieczenia, które zostało zawarte. Proszę sprawdzić, czy na polisie jest uwzględniona wypłata świadczeń za pobyt w szpitalu. Jeśli jest to jedynie ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to niestety nie będzie możliwości uzyskania odszkodowania z tego tytułu.

Mama Stasia
Mama Stasia
4 lat temu

Doskonale i profesjonalnie napisany artykuł. Przekłamuje dotychczasowy mit, że dyrektorzy przedszkoli mogą nas- rodziców zmuszać do wykupienia ubezpieczenia, które w praktyce (nie oszukujmy się) niewiele daje:-)
Natomiast ja chciałabym poruszyć zgoła inną kwestię.
Jak jest z ubezpieczeń OC Przedszkoli?
I co w przypadku gdy to nauczyciel przyczyni się bądż spowoduje ( naturalnie nieumyślnie bądź przez zaniechanie czy niedbalstwo ) jakiś wypadek w którym ucierpi dziecko ? Jaki zakres odpowiedzialności ma Przedszkole a co za tym idzie jego pracownicy ( nauczyciele, pomoce, kucharki, woźny…)

Pozdrawiam!