Rafał Rodzeń

 

Absolutnie nie, jednak miej na uwadze, że w przedszkolu tak jak i w szkole wypadki mogą się zdarzać, zarówno te błahe jak i bardziej poważne. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu przedszkolnym, a nawet jeśli nie zechcesz go wykupić przeczytaj jakie są dostępne oferty na rynku ubezpieczeniowym w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami grupy przedszkolne mogą liczyć maksymalnie 25 dzieci. Taka gromadka znajduje się pod czujną opieką nauczyciela (nie przedszkolanki, bo taki zawód w Polsce nie istnieje). Do przedszkola chodzą dzieci w wieku od 3 do 6 lat, choć już w przyszłym roku 6 latki będą mogły pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Już sam przedział wiekowy dzieci sprawia, że o kłopoty nietrudno, jeden się potknie, drugi uderzy kolegę, przykładów można by mnożyć. I choć z reguły incydenty przedszkolne nie niosą ze sobą poważniejszych następstw, to zdarzają się i takie, które niestety są bardzo dotkliwe nie tylko dla dzieci, ale także i ich rodziców.

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?

W zdecydowanej większości placówek przedszkolnych dyrektorzy zaznaczają, że ubezpieczenie dziecka w przedszkolu od następstw nieszczęśliwych wypadków, w skrócie NNW, jest obowiązkowe. W związku z tym rodzic musi wykupić odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy. Nie jest to jednak prawda – przedszkola, czy to publiczne czy prywatne, nie mogą w żaden sposób zmuszać rodziców do wykupienia polisy ubezpieczeniowej, takie działanie jest po prostu bezprawne. Owszem brak ubezpieczenia może okazać się kosztowny, gdy dziecko na skutek wypadku będzie potrzebowało specjalistycznej opieki medycznej, lecz ostateczną decyzję co do ubezpieczenia przedszkolaka podejmują jego rodzice lub prawni opiekunowie, nikt inny. Między bajki należy zatem włożyć pogląd, że oddanie dziecka do przedszkola oznacza przymus wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Jeśli dyrektor placówki będzie upierał się, żebyś kupił polisę wbrew swojej woli, zgłoś sprawę do najbliższego kuratorium oświaty – odpowiednie władze powinny ostudzić zapał dyrektora.

Gdzie znajdę ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

Tutaj kłopot rozwiązuje się niejako samodzielnie. Placówki przedszkolne zawierają bowiem umowy z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, uzyskując nierzadko atrakcyjne ceny składek dla rodziców. Ostatecznie im dłuższa współpraca przedszkola z danym ubezpieczycielem, tym większa liczba zawieranych polis, a to stwarza możliwość negocjacji ceny i warunków samego ubezpieczenia. W praktyce jest zatem tak, że rodzice otrzymują ofertę ubezpieczeniową na pierwszym zebraniu z nauczycielem grupy – obejmuje ona podanie zakresu ubezpieczenia oraz wysokości rocznej składki, ewentualne podpisywanie umów. Czas na podjęcie decyzji jest dosyć krótki, z reguły umowy ubezpieczeniowe zawierane są nie później niż w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego, tj. we wrześniu. Oczywiście jeśli nie zakupisz polisy dla swojego dziecka, nic straconego – możesz przecież podpisać umowę prywatnie z innym ubezpieczycielem.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Ubezpieczenie dziecka – przegląd polis dostępnych na rynku

NNW w żłobku – jak wybrać odpowiednią polisę?

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? 5 mitów o ubezpieczeniu dziecka w szkole

I tu przechodzimy do kolejnej kwestii – rodzice mogą, ale nie muszą skorzystać z oferty ubezpieczeniowej wybranego przez siebie przedszkola. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, abyś samodzielnie znalazł innego ubezpieczyciela i to właśnie z nim podpisał odpowiednią umowę. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu poprzez zawarcie odrębnej polisy nie musi być komunikowany personelowi przedszkolnemu, choć w przypadku usilnego namawiania na wykup ubezpieczenia z danej palcówki może okazać się kluczowy – jeśli powiesz dyrektorowi, że Twoje dziecko jest już ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków w innej firmie, przestanie namawiać Cię na swoją ofertę, a przynajmniej jest na to duża szansa.

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

Wykupienie polisy NNW w przedszkolu nie jest drogie – kosztuje nie więcej niż 100 zł rocznie, a nawet i tak wysoka kwota nie pojawia się zbyt często. Rodzice maluchów mogą liczyć na spore upusty, szczególnie wtedy, gdy większa część grupy przedszkolnej zdecyduje się skorzystać z proponowanej oferty. W praktyce zdarza się, że koszt rocznej polisy nie przekroczy 40 zł – dla rodzeństwa może być jeszcze taniej. Muszę jednak zaznaczyć, że cennik jest uzależniony nie tylko od liczby zawartych umów, ale także od konkretnej placówki – w każdej będą obowiązywały inne stawki.

Stawkę dla NNW przedszkolnego skalkulujesz szybko TUTAJ. 

 

Ukryty zapis

Wszystko wydaje się zatem proste, piękne i kolorowe, prawda? Nie musimy szukać ubezpieczyciela na rynku, umowę podpiszemy w przedszkolu, wszystkie formalności załatwi za nas dyrektor placówki. Z pewnością są to plusy, niestety pojawiają się też i minusy. Atrakcyjny pod względem finansowym pakiet ubezpieczeniowy dziecka w przedszkolu jest w praktyce bardzo skąpy. Co to oznacza? Ubezpieczenie NNW ma zapewnić odszkodowanie za trwały lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, czyli na przykład za złamaną rękę czy rozbitą głowę. Wysokość odszkodowania jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia.

Tym samym pieniądze z odszkodowania dostaniesz, jeśli Twoje dziecko dozna naprawdę poważnego urazu, a i wtedy odszkodowanie nie będzie wysokie. Sam znam przypadek, w którym za złamaną rękę dziecka, rodzic otrzymał 200 zł odszkodowania, tylko dlatego że suma ubezpieczenia była niewielka – przyznasz, że nie brzmi to zachęcająco. Zwykłe zadrapanie, czy nabity przez przedszkolnego kolegę siniak pod okiem nie będzie brany pod uwagę, ponieważ takie urazy nie są trwałymi uszczerbkami na zdrowiu. Choć dla rodzica będzie poważnym powodem do zmartwień, to dla ubezpieczyciela nie będzie miał żadnego znaczenia.

Nie chcę oczywiście zniechęcać do zawierania ubezpieczeń przedszkolnych – nie taka moja rola. Chcę jedynie zaznaczyć, żebyś jako odpowiedzialny rodzic przeczytał jaką polisę wybierzesz dla swojego dziecka i w jakim zakresie będzie ono chronione. Decyzja w końcu należy tylko do Ciebie. Jeśli uważasz, że oferta przedszkolnego ubezpieczenia będzie dla Ciebie niekorzystna zawsze może wykupić polisę w innej firmie – każdy ubezpieczyciel w Polsce oferuje polisy NNW w różnym zakresie. Wszystko zależy od tego na jak dużą ochronę swojego dziecka będziesz zdecydowany.