Pomyśl o przyszłości swojej rodziny. Wybierz ubezpieczenie posagowe.

Aktualizacja:
ubezpieczenie-posagowe

Pracujesz na kilka etatów, nie masz czasu na nic, ale robisz to dla dziecka, bo przecież ono jest najważniejsze. A co by było, gdyby stało Ci się coś złego? Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy Twojej rodziny nie dotknie jakaś tragedia. Bezpieczeństwo może zapewnić Twojemu dziecku polisa posagowa. Ta sama polisa umożliwi mu łatwiejszy start w życie nawet jeśli rodzinie nie przydarzy się nic złego.

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa to rodzaj polisy na życie, która zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Ubezpieczonym w takim wypadku jest rodzic, a współubezpieczonym dziecko. Polisę może wykupić każdy rodzic – zarówno ten świeżo upieczony, jak i ten, który ma pociechę już od kilku lat. Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można bowiem zawrzeć do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Umowa zawierana jest na konkretny okres: od 5 do 25 lat. Polisy posagowe oferuje wiele towarzystw, a ich zakres i ceny mogą się różnić (np. pakietami, o których piszę poniżej), dlatego warto orientować się w tym, co się dzieje i dobierać najlepsze dla siebie rozwiązania.

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa zapewnia dziecku środki ukończenie edukacji oraz start w dorosłe życie. To rodzic decyduje, jak szeroką ochronę chce zapewnić swojemu dziecku. Podpisując umowę, zaznacza, czy jest zainteresowany tylko zgromadzeniem kapitału dla dziecka, czy chciałby skorzystać z umów dodatkowych. Pakietów dodatkowych jest dużo, w niektórych towarzystwach (np. w AXA) aż 15. Można je dobierać indywidualnie, tak aby zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę. W ten sposób można zawrzeć umowy dodatkowe zabezpieczające rodzica i całą rodzinę na wypadek różnych sytuacji: chroniącą rodzica w razie zawału, zachorowania na nowotwór, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa i niezdolności do pracy na skutek wypadku.

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka

Ile kosztuje ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa nie należy do najtańszych. Im młodsze dziecko ubezpieczamy, tym mniejszą składkę zapłacimy. Jak można się domyślić, najlepiej jest wykupić polisę tuż po urodzeniu potomka. Wtedy okres opłacania składek jest dłuższy i można uzbierać duży kapitał.

Na rynku takie polisy oferuje kilka towarzystw, np. PZU Życie, AXA Ochrona, Allianz Życie , TUnŻ Warta, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Składki są różne i zależą przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma, tym wyższa składka. Na cenę wpływa także wiek dziecka i rodzica, zawodu czy stan zdrowia. Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę to, czy rodzic mieszka we własnym mieszkaniu/domu, czy wynajmuje oraz ile wydaje miesięcznie na utrzymanie gospodarstwa domowego itp.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich indywidualnych kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę – kształtują się one od 120 złotych miesięcznie i sięgają nawet 1000 złotych. Jeśli rodzice mają takie życzenie, mogą wpłacać dodatkowe kwoty w postaci składek doraźnych (np. w Allianz jest to minimum 500 zł). Taki zapis powinien znaleźć się jednak w umowie.

Czytaj także: Zniżka na OC dziecka

Porównanie dostępnych ofert

Poniżej znajdziesz porównanie 2 polis ubezpieczeniowych: PZU Na Dobry Początek oraz Warta Posag. 

PZUWarta
nazwa produktu ubezpieczeniowegoPZU Na Dobry PoczątekWarta Posag
czas trwania8-25 lat10-25 lat
ubezpieczającynie musi być spokrewniony z dzieckiemnie musi być spokrewniony z dzieckiem
częstotliwość płacenia składekdowolna – np. co rok, miesiąc, kwartałdowolna – np. co rok, miesiąc, kwartał
wypłata odszkodowaniaw całości po upłynięciu regulaminowego okresuw całości po upłynięciu regulaminowego okresu
wypłata renty po śmierci rodzicaw ramach dodatkowej klauzuli, za dopłatątak, do 3 000 zł miesięcznie
wypłata zwolniona z podatku od spadków i darowizn oraz podatku od zysków kapitałowychtaktak

Czy za pomocą „posagówki” można inwestować pieniądze?

Polisa posagowa może składać się wyłącznie z części ochronnej, a może również składać się z dwóch części: inwestycyjnej oraz ochronnej. W inwestycyjnej środki są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), z ochronnej odprowadzana jest część jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. U niektórych ubezpieczycieli można samodzielnie ustalić wysokość zabezpieczenia i na tej podstawie towarzystwo obliczy, jaki procent składki będzie pełnił funkcję ochronną, a jaki będzie inwestowany w fundusze.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Co można mieć zamiast polisy posagowej?

Pewną alternatywą dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam dziecku co miesiąc określonej kwoty. Co prawda, w przypadku tragedii dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia, ale jeśli tragedii nie będzie, to z pewnością dostanie w dniu 18. urodzin czy też podjęcia studiów większą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel. Tutaj bowiem nikt nie potrąca części składki na ochronę na wypadek śmierci rodzica.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Pytania i odpowiedzi

Jak wyliczyć wysokość składki w polisie posagowej?
Czy do ubezpieczenia posagowego potrzebna jest ankieta medyczna?

Podsumowanie

  • Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie, które zabezpiecza dziecko na wypadek śmierci rodzica oraz zapewnia mu pieniądze na start w dorosłe życie.
  • Polisę posagową może zawrzeć każdy rodzic dziecka w wieku 0-18 lat.
  • Umowa ubezpieczenia jest terminowa. Można ją zawrzeć na okres od 5 do 25 lat.
  • Wysokość składki oscyluje między 120 a 1000 złotych i zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, wieku dziecka, rodziców i ich stanu zdrowia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej