Ubezpieczenie dzieci na koloniach. Jak wybrać, gdzie kupić polisę?

Aktualizacja:
ubezpieczenie dzieci na koloniach

Rozstanie z dzieckiem, które pierwszy raz wyjeżdża na kolonie czy obóz harcerski, jest samo w sobie wystarczająco trudne. Dlatego warto zaoszczędzić sobie dodatkowych zmartwień związanych z bezpieczeństwem latorośli i upewnić się, że podczas wyjazdu dziecko jest ubezpieczone lub indywidualnie wykupić mu polisę.

Ubezpieczenie dziecka

Jechałam ostatnio pociągiem dalekobieżnym z Zakopanego do Gdańska i w połowie trasy stałam się mimowolnym świadkiem łamiącej serce sceny pożegnania rodziców ze swoimi pociechami na dworcu. Dzieciaki w wieku zuchowym od 6 do 10 lat pakowały się jak mrówki do zatłoczonych przedziałów, a ich rodzice jeszcze przez dobrych kilkanaście minut stali na peronie, zaglądając chciwie przez okna. Większość mam nie mogła powstrzymać łez.

Czy organizator musi zapewnić ubezpieczenie dzieci na kolonii?

Organizator wycieczki, kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku, na którą uda się Twoje dziecko, ma obowiązek zapewnić swoim podopiecznym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju ubezpieczenie grupowe zapewniane jest także przez szkołę, do której uczęszcza Twoja pociecha, choć powinieneś się upewnić czy obowiązuje ono także na czas wakacji i sprawdzić, jakie zawiera ograniczenia odpowiedzialności.

Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne – obalamy 5 mitów o ubezpieczeniu Twojego dziecka w szkole

Często grupowa polisa szkolna nie obejmuje ochroną aktywności sportowej, takiej jak wspinaczka czy windsurfing. W pierwszej kolejności zatem dowiedz się, jak wygląda ubezpieczenie oferowane przez placówkę oświatową. W drugiej – jaki zakres i sumę ubezpieczenia zapewnia organizator wypoczynku dla dzieci. Masz pełne prawo do wglądu do polisy, które gwarantuje Ci kodeks cywilny. Dlatego nie daj się zbyć, jeśli szkoła czy organizator kolonii odmówi Ci dostępu do warunków ubezpieczenia i informacji o zasadach ustalenia składki.

Niestety, często podstawowy zakres ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oferowany przez organizatora może okazać się niewystarczający dla tego rodzaju kolonii, na które wysyłasz swoją pociechę. Jeśli Twoje dziecko jest małym miłośnikiem wspinaczki skałkowej, musisz upewnić się czy ubezpieczenie dzieci na kolonii obejmuje amatorskie uprawianie sportu ekstremalnego. Pamiętaj o tym, że w przypadku konieczności długotrwałego leczenia kontuzji, odszkodowanie wynikające z sumy ubezpieczenia podstawowego może okazać się o wiele za niskie. Warto pomyśleć wtedy o zakupie prywatnej polisy.

Kiedy odpowiedzialność ponosi wychowawca?

Za bezpieczeństwo Twojego dziecka odpowiada przede wszystkim jego wychowawca kolonijny lub – jak powiedziałby harcerski wyga – druh opiekun. Dlatego często opiekunowie wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli coś stanie się Twojemu skarbowi w wyniku zaniedbania opiekuna, będzie on podlegał odpowiedzialności cywilnej, a Tobie będzie przysługiwało prawo ubiegania się o odszkodowanie bezpośrednio od wychowawcy lub z jego polisy OC.

Dziecko na koloniach podatne jest na rozmaite zagrożenia i choć zdarza się, że opiekunowie nie dopełnią swoich obowiązków, dzieci mają też niesamowitą zdolność do znajdowania kłopotów w miejscach i sytuacjach, których nie można przewidzieć. Moja znajoma opiekowała się kiedyś grupą nastolatków na obozie harcerskim i miała okazję sprawdzić się w przedziwnej sytuacji, kiedy jeden z chłopców, próbując napić się z czegoś po ciemku z kubka, który trzymał pod kanadyjką, przegryzł na pół żywą mysz polną.

Nieważne co stanie się Twojemu mniejszemu lub większemu szkrabowi, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu możesz uzyskać z kilku źródeł – z polisy grupowej zawieranej przez szkołę, z polisy organizatora, z polisy OC wychowawcy, jeśli jego wina zostanie udowodniona oraz z polisy prywatnej, jeśli zdecydujesz się na jej wykupienie. W przypadku ubezpieczeń osobowych, takich jak NNW, dopuszczalna jest bowiem kumulacja świadczeń.

Kiedy przydaje się indywidualne ubezpieczenie dzieci na kolonii?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które dostrzegają ryzyko, jakie niesie ze sobą pobyt dziecka na zorganizowanym wyjeździe wakacyjnym, oferują zaniepokojonym rodzicom ubezpieczenie NNW, które dodatkowo zabezpieczy dziecko w sytuacjach, które nie są objęte ubezpieczeniem podstawowym, jakie zapewnia organizator kolonii. Taka polisa może kosztować około 40 zł, a jej dokładna cena będzie uzależniona od zakresu, w jakim chcesz ubezpieczyć swoją pociechę.

Przede wszystkim pomyśl o tym, by rozszerzyć ubezpieczenie dzieci na kolonii o uprawianie sportów, które zwykle wyłączone są ze standardowych pakietów. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy NNW oferują świadczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu według ustalonej procentowej wartości oraz świadczenia na wypadek śmierci w wysokości 50% sumy ubezpieczenia (takie warunki przedstawia Warta Podróżnik i Uniqa w wersji podstawowej). Można też rozszerzyć polisę o inne usługi – na przykład PZU Wojażer dopuszcza konieczność skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, jeśli dziecko wypoczywa w miejscu, gdzie publiczna służba zdrowia nie jest, a także proponuje zwrot kosztów nabycia przedmiotów ortopedycznych.

Jeśli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek wakacyjny za granicę, musisz pamiętać o wyrobieniu mu karty EKUZ lub wykupieniu polisy turystycznej, która zapewni zwrot kosztów leczenia.

Wysłanie swojej pociechy na kolonie lub obóz to decyzja, która świadczy o tym, że chcesz, żeby Twoje dziecko stawało się samodzielne. Nie oznacza to, że przestajesz sprawować nad nim opiekę. Dołóż wszelkich starań, żeby Twoja pociecha miała zapewnione bezpieczeństwo, zarówno ze strony organizatorów, jak i ze strony prywatnego ubezpieczyciela, jeśli uznasz to za konieczne.

Czytaj także: Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Ubezpieczenie dziecka

Podsumowanie

  • Zanim Twoje dziecko pojedzie na zorganizowany wyjazd, sprawdź warunki ubezpieczenia NNW, które zapewnia organizator.
  • Dowiedz się, jaki zakres ubezpieczenia gwarantuje polisa oferowana przez placówkę oświatową, do której chodzi Twoja latorośl.
  • Pamiętaj, że za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają wychowawcy kolonijni i jeśli dojdzie do zaniedbania, możesz domagać się od nich odszkodowania.
  • Jeśli uznasz, że ubezpieczenie grupowe, które zawarł organizator kolonii nie jest wystarczające, wykup dla niego indywidualną polisę NNW, a w przypadku wyjazdu za granicę - polisę turystyczną. Wyrób kartę EKUZ.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments