Ubezpieczenie dzieci na koloniach. Jak wybrać, gdzie kupić polisę?

Aktualizacja:
ubezpieczenie dzieci na koloniach

Rozstanie z dzieckiem, które pierwszy raz wyjeżdża na kolonie czy obóz harcerski, jest samo w sobie wystarczająco trudne. Dlatego warto zaoszczędzić sobie dodatkowych zmartwień związanych z bezpieczeństwem latorośli i upewnić się, że podczas wyjazdu dziecko jest ubezpieczone lub indywidualnie wykupić mu polisę.

Ubezpieczenie dziecka

Jechałam ostatnio pociągiem dalekobieżnym z Zakopanego do Gdańska i w połowie trasy stałam się mimowolnym świadkiem łamiącej serce sceny pożegnania rodziców ze swoimi pociechami na dworcu. Dzieciaki w wieku zuchowym od 6 do 10 lat pakowały się jak mrówki do zatłoczonych przedziałów, a ich rodzice jeszcze przez dobrych kilkanaście minut stali na peronie, zaglądając chciwie przez okna. Większość mam nie mogła powstrzymać łez.

Czy organizator musi zapewnić ubezpieczenie dzieci na kolonii?

Organizator wycieczki, kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku, na którą uda się Twoje dziecko, ma obowiązek zapewnić swoim podopiecznym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju ubezpieczenie grupowe zapewniane jest także przez szkołę, do której uczęszcza Twoja pociecha, choć powinieneś się upewnić czy obowiązuje ono także na czas wakacji i sprawdzić, jakie zawiera ograniczenia odpowiedzialności.

Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne – obalamy 5 mitów o ubezpieczeniu Twojego dziecka w szkole

Często grupowa polisa szkolna nie obejmuje ochroną aktywności sportowej, takiej jak wspinaczka czy windsurfing. W pierwszej kolejności zatem dowiedz się, jak wygląda ubezpieczenie oferowane przez placówkę oświatową. W drugiej – jaki zakres i sumę ubezpieczenia zapewnia organizator wypoczynku dla dzieci. Masz pełne prawo do wglądu do polisy, które gwarantuje Ci kodeks cywilny. Dlatego nie daj się zbyć, jeśli szkoła czy organizator kolonii odmówi Ci dostępu do warunków ubezpieczenia i informacji o zasadach ustalenia składki.

Niestety, często podstawowy zakres ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oferowany przez organizatora może okazać się niewystarczający dla tego rodzaju kolonii, na które wysyłasz swoją pociechę. Jeśli Twoje dziecko jest małym miłośnikiem wspinaczki skałkowej, musisz upewnić się czy ubezpieczenie dzieci na kolonii obejmuje amatorskie uprawianie sportu ekstremalnego. Pamiętaj o tym, że w przypadku konieczności długotrwałego leczenia kontuzji, odszkodowanie wynikające z sumy ubezpieczenia podstawowego może okazać się o wiele za niskie. Warto pomyśleć wtedy o zakupie prywatnej polisy.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Kiedy odpowiedzialność ponosi wychowawca?

Za bezpieczeństwo Twojego dziecka odpowiada przede wszystkim jego wychowawca kolonijny lub – jak powiedziałby harcerski wyga – druh opiekun. Dlatego często opiekunowie wykupują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli coś stanie się Twojemu skarbowi w wyniku zaniedbania opiekuna, będzie on podlegał odpowiedzialności cywilnej, a Tobie będzie przysługiwało prawo ubiegania się o odszkodowanie bezpośrednio od wychowawcy lub z jego polisy OC.

Dziecko na koloniach podatne jest na rozmaite zagrożenia i choć zdarza się, że opiekunowie nie dopełnią swoich obowiązków, dzieci mają też niesamowitą zdolność do znajdowania kłopotów w miejscach i sytuacjach, których nie można przewidzieć. Moja znajoma opiekowała się kiedyś grupą nastolatków na obozie harcerskim i miała okazję sprawdzić się w przedziwnej sytuacji, kiedy jeden z chłopców, próbując napić się z czegoś po ciemku z kubka, który trzymał pod kanadyjką, przegryzł na pół żywą mysz polną.

Nieważne co stanie się Twojemu mniejszemu lub większemu szkrabowi, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu możesz uzyskać z kilku źródeł – z polisy grupowej zawieranej przez szkołę, z polisy organizatora, z polisy OC wychowawcy, jeśli jego wina zostanie udowodniona oraz z polisy prywatnej, jeśli zdecydujesz się na jej wykupienie. W przypadku ubezpieczeń osobowych, takich jak NNW, dopuszczalna jest bowiem kumulacja świadczeń.

Czytaj także: Wakacje z dzieckiem

Kiedy przydaje się indywidualne ubezpieczenie dzieci na kolonii?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które dostrzegają ryzyko, jakie niesie ze sobą pobyt dziecka na zorganizowanym wyjeździe wakacyjnym, oferują zaniepokojonym rodzicom ubezpieczenie NNW, które dodatkowo zabezpieczy dziecko w sytuacjach, które nie są objęte ubezpieczeniem podstawowym, jakie zapewnia organizator kolonii. Taka polisa może kosztować około 40 zł, a jej dokładna cena będzie uzależniona od zakresu, w jakim chcesz ubezpieczyć swoją pociechę.

Przede wszystkim pomyśl o tym, by rozszerzyć ubezpieczenie dzieci na kolonii o uprawianie sportów, które zwykle wyłączone są ze standardowych pakietów. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy NNW oferują świadczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu według ustalonej procentowej wartości oraz świadczenia na wypadek śmierci w wysokości 50% sumy ubezpieczenia (takie warunki przedstawia Warta Podróżnik i Uniqa w wersji podstawowej). Można też rozszerzyć polisę o inne usługi – na przykład PZU Wojażer dopuszcza konieczność skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, jeśli dziecko wypoczywa w miejscu, gdzie publiczna służba zdrowia nie jest, a także proponuje zwrot kosztów nabycia przedmiotów ortopedycznych.

Jeśli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek wakacyjny za granicę, musisz pamiętać o wyrobieniu mu karty EKUZ lub wykupieniu polisy turystycznej, która zapewni zwrot kosztów leczenia.

Wysłanie swojej pociechy na kolonie lub obóz to decyzja, która świadczy o tym, że chcesz, żeby Twoje dziecko stawało się samodzielne. Nie oznacza to, że przestajesz sprawować nad nim opiekę. Dołóż wszelkich starań, żeby Twoja pociecha miała zapewnione bezpieczeństwo, zarówno ze strony organizatorów, jak i ze strony prywatnego ubezpieczyciela, jeśli uznasz to za konieczne.

Czytaj także: Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Ubezpieczenie dziecka

Podsumowanie

  • Zanim Twoje dziecko pojedzie na zorganizowany wyjazd, sprawdź warunki ubezpieczenia NNW, które zapewnia organizator.
  • Dowiedz się, jaki zakres ubezpieczenia gwarantuje polisa oferowana przez placówkę oświatową, do której chodzi Twoja latorośl.
  • Pamiętaj, że za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają wychowawcy kolonijni i jeśli dojdzie do zaniedbania, możesz domagać się od nich odszkodowania.
  • Jeśli uznasz, że ubezpieczenie grupowe, które zawarł organizator kolonii nie jest wystarczające, wykup dla niego indywidualną polisę NNW, a w przypadku wyjazdu za granicę - polisę turystyczną. Wyrób kartę EKUZ.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej