Największy stres kierowców, którzy muszą podróżować nocą po nieoświetlonych, bocznych drogach przez las – wybiegająca znienacka na drogę sarna. Co w sytuacji, kiedy koszmar stanie się rzeczywistością – dzikie zwierzę zginie pod kołami i uszkodzi twoje auto? Jak się zachować, kiedy faktem stanie się zderzenie z sarną? Czy możesz w tej sytuacji otrzymać odszkodowanie? Sprawdziliśmy!
Kolizja z dzikim zwierzęciem – jak się zachować?
Niebezpieczeństwo wtargnięcia na drogę dzikiego zwierzęcia istnieje przez cały rok. Jednak szczególnie trudny jest pod tym względem okres jesienno – zimowy. Ciemne poranki i wieczory sprawiają, że zwierzyna leśna jest bardziej aktywna. Co więc musisz zrobić, jeśli przydarzyła ci się kolizja z sarną lub zderzenie z dzikiem? Niektórzy kierowcy, korzystając z ciemności, po prostu uciekają z miejsca zdarzenia. Nie rób tak. Zawiadom odpowiednie służby i zaczekaj na ich przyjazd. W tym czasie nie ruszaj zwierzęcia. Możesz zawiadomić Policję lub straż miejską. Jeśli zwierzę jest ranne, powinien na miejsce przyjechać lekarz weterynarii.
Zobacz: AC czy OC – z jakiej polisy skorzystać po kolizji z dzikim zwierzęciem?
Kolizja z dzikiem – jak to udokumentować?
Kiedy minie pierwszy szok, który spowodowało zderzenie z dzikiem, odszkodowanie to kwestia, o której należy pomyśleć od razu. Aby ubiegać się o odszkodowanie, warto na miejscu zderzenia w obecności służb spisać oświadczenie o kolizji. Musisz oczywiście opisać w nim szczegółowo przebieg zajścia oraz podać dane swojego pojazdu i rodzaj uszkodzeń. Dzięki temu w postępowaniu odszkodowawczym nie będzie żadnych wątpliwości co do wydarzeń. Jeśli tylko istnieje możliwość, warto także wykonać szczegółową dokumentację zdjęciową. Te dowody znacznie ułatwią uzyskanie odszkodowania.
Kolizja z dzikim zwierzęciem: od kogo możesz dostać odszkodowanie?
Wiadomo, że większość kolizji z udziałem zwierząt jest nie do uniknięcia. Nagłe wtargnięcie na jezdnię powoduje, że kierowca nie jest w stanie wyhamować. Niestety często zderzenie samochodu z sarną powoduje, że samochód zostaje poważnie uszkodzony. Kto wtedy ma zwrócić koszty naprawy auta? Kierowcy w związku z tym myślą: uderzyłem w sarnę, odszkodowanie pewnie mi się nie należy. Tymczasem jak najbardziej możesz dochodzić swoich praw. Każdy z przypadków, w których miało miejsce zderzenie z sarną, rozpatrywany jest indywidualnie i często kończy się w sądzie. Jednak są instytucje, które w szczególnych przypadkach można obarczyć odpowiedzialnością za kolizję i uzyskać od nich odszkodowanie.
Zderzenie z sarną: kto może ponosić odpowiedzialność?
Pierwsza instytucja, od której można się ubiegać o wypłatę odszkodowania to miejscowe nadleśnictwo. Jest to możliwe w przypadku, jeśli zwierzę przebiegło przez drogę podczas polowania. Kiedy zwierzę uciekało przed nagonką myśliwych, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego. Organizatorzy polowania muszą mieć na tę okoliczność opłacone OC. Jeśli w takiej sytuacji nastąpi kolizja z sarną, odszkodowanie wypłaci kierowcy ubezpieczyciel koła łowieckiego.
SPRAWDŹ: Odszkodowanie a zadośćuczynienie – czym się różni?
Poszkodowany może też udowodnić winę innej instytucji, która zajmuje się oznakowaniem dróg. Jeśli przez zaniechania z tym związane nastąpiło zderzenie z sarną, odszkodowanie może wypłacić zarządca drogi. Co należy udowodnić? Oczywiście, że droga nie została właściwie oznakowana. Zarządca drogi ma obowiązek ostrzegania kierowców, że droga leży w pobliżu skupiska dzikich zwierząt. W takich miejscach powinien pojawić się znak A-18b „zwierzęta dzikie”. Jeśli go brakuje i miała miejsce kolizja z dzikiem, odszkodowanie od zarządcy drogi może ci zostać wypłacone właśnie na tej podstawie.
Zderzenie z dzikiem: odszkodowanie z AC?
Kiedy masz uszkodzone auto przez uderzenie sarny, odszkodowanie wcale nie jest tak łatwo uzyskać. Aby uzyskać je z OC koła łowieckiego lub zarządcy dróg, musisz mieć mocne dowody. Najczęściej takie sprawy kończą się w sądzie, a koszty rozprawy mogą przewyższyć naprawę auta. Dlatego najlepiej w tym przypadku liczyć na siebie i wykupić ubezpieczenie AC. Dobrowolna polisa autocasco daje kierowcy prawdziwe bezpieczeństwo finansowe. Jeśli często poruszasz się po drogach, które wiodą przez las, dopilnuj, by AC zawierało w zakresie ochrony opcję szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Wtedy każdą taką szkodę pokryje twoja polisa AC.
Zobacz także:
Podsumowanie
Wybiegająca znienacka na drogę sarna to największy stres kierowców. Co robić w momencie, gdy koszmar stanie się rzeczywistością - dzikie zwierzę zginie pod kołami i uszkodzi twoje auto? Jak się zachować? Czy możesz w tej sytuacji otrzymać odszkodowanie? Poznaj szczegóły.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.