Terminy zgłaszania szkody z ubezpieczenia AC. Kiedy należy zgłosić szkodę?

Aktualizacja: 30.07.2019
zgloszenie-szkody-z-ac

Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie z autocasco od swojego ubezpieczyciela, musisz dokładnie pilnować terminu zgłoszenia szkody. Lekceważąc to, możesz otrzymać niższe świadczenie, albo… nie otrzymać go wcale. Sprawdź, co należy zrobić, by jak najszybciej uzyskać obiecane środki z polisy! Jak wyglądają terminy zgłaszania szkody z ubezpieczenia AC?

Zdarzył Ci się wypadek, w którym Twoje auto ucierpiało lub złodziej pod Twoją nieobecność ukradł Twoje „cztery kółka”? Jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC, to musisz jak najszybciej zareagować! Co to znaczy? Jakie są terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC u poszczególnych ubezpieczycieli? Sprawdziliśmy!

Terminy zgłaszania szkody z ubezpieczenia OC

Zasady dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczenia OC są ściśle regulowane przez Ustawę z 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych są one takie same.

Załóżmy, że do szkody dojdzie dzień przed Twoim planowanym wyjazdem na wakacje? Niby nie masz teraz głowy do tego, aby zgłaszać szkodę, ponieważ walizki czekają już na zapakowanie, ale obawiasz się, że za tydzień może być już za późno. Czy oby na pewno? W świetle prawa, masz 3 lata na zgłoszenie roszczenia. UWAGA – w przypadku szkody na osobie, która jest wynikiem przestępstwa, termin ten jest wydłużony do 20 lat. Zupełnie inaczej jest w przypadku polisy AC.

Terminy zgłaszania szkody z ubezpieczenia AC

Posiadasz dodatkowe ubezpieczenie AC? Świetnie! Pamiętaj jednak, że musisz zadbać o to, by jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi szkodę lub kradzież pojazdu. Dokładny czas zgłoszenia szkody znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (zwykle w dziale Obowiązki ubezpieczonego). Zazwyczaj jest to jednak maksymalnie 7 dni, choć niektórzy wymagają poinformowania ich o tym niezwłocznie po zdarzeniu. W poniższej tabeli sprawdzisz terminy u poszczególnych ubezpieczycieli.

Maksymalny termin zgłoszenia szkody z AC – porównanie ubezpieczycieli

Sprawdziliśmy, ile masz czasu na zgłoszenie szkody z AC u swojego ubezpieczyciela. Zadbaj o to, by zrobić to w wyznaczonym terminie. Tylko wtedy możesz liczyć na otrzymanie całości odszkodowania!

Ubezpieczyciel

Maksymalny czas na zgłoszenie szkody z AC

Allianz Direct

72 godziny

Aviva

3 dni

AXA Direct

7 dni

Benefia

3 dni

Compensa

5 dni

Ergo Hestia

niezwłocznie

Generali

7 dni

Link4

7 dni

Proama

3 dni

PZU

7 dni

Uniqa

7 dni

Warta

7 dni

You Can Drive

niezwłocznie

Opracowanie własne na podstawie OWU autocasco poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dane na dzień 26 lipca 2019 r.

Maksymalny termin zgłoszenia kradzieży z AC – porównanie ubezpieczycieli

W przypadku kradzieży samochodu masz mniej czasu. Pierwszy telefon, jaki powinieneś wykonać, to ten na policję. Kradzież trzeba jak najszybciej zgłosić odpowiednim służbom! Kolejnym krokiem jest poinformowanie o tym fakcie ubezpieczyciela. Niektórzy żądają, by zgłosić sprawę niezwłocznie, inni zaś dają na to aż cały tydzień. Sprawdź, kiedy powinieneś to zrobić u swojego ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel

Maksymalny czas na zgłoszenie kradzieży z AC

Allianz Direct

48 godzin

Aviva

3 dni

AXA Direct

2 dni

Benefia

2 dni

Compensa

2 dni

Ergo Hestia

niezwłocznie

Generali

7 dni

Link4

7 dni

Proama

3 dni

PZU

kolejny dzień roboczy

Uniqa

7 dni

Warta

kolejny dzień roboczy

You Can Drive

niezwłocznie

Opracowanie własne na podstawie OWU autocasco poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dane na dzień 26 lipca 2019 r.

Jak liczony jest czas na zgłoszenie szkody?

Jak powszechnie wiadomo – im szybciej, tym lepiej. Lepiej dla Ciebie więc będzie jak najszybciej zgłosić zaistniałą szkodę. Unikniesz wówczas nieporozumień i możliwości nieotrzymania odszkodowania lub obniżenia jego wysokości.

    Ubezpieczyciele liczą czas na zgłoszenie szkody od momentu jej stwierdzenia. Jeśli więc zauważyłeś wybitą szybę czy porysowaną karoserię np. po powrocie z urlopu, to od tego czasu będzie liczony termin na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi.

W sytuacji stłuczki bądź wypadku drogowego, sprawa jest jasna – czas liczony jest od chwili jej powstania.

Podsumowując, nie odkładaj sprawy zgłoszenia szkody na później. Ubezpieczyciele dają Ci konkretne terminy na jego dokonanie. Jeśli przekroczysz czas, o którym mowa w OWU, nie licz na całościową wypłatę odszkodowania – otrzymasz tylko jej część lub nawet okrągłe zero złotych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments