Jakie są warunki zgłoszenia szkody z polisy OC?

Aktualizacja:
zgloszenie-szkody-z-ac

Ubezpieczenie autocasco chroni Cię na wypadek kradzieży albo uszkodzenia pojazdu. Dzięki polisie otrzymasz odszkodowanie, nawet jeśli to Ty doprowadziłeś do powstania szkody. Każdy z ubezpieczycieli zastrzega jednak inne zasady w zakresie terminu zgłoszenia szkody. Sprawdź, ile masz czasu na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zdarzeniu.

Co to jest ubezpieczenie autocasco?

Zastanawiasz się, czy warto mieć autocasco? To ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek uszkodzenia, całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu. Jeśli go nie wykupisz i spowodujesz wypadek, wszelkie koszty napraw w swoim aucie będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. 

Co daje autocasco? Nie musisz martwić się o kwestie związane z naprawą swojego pojazdu. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, nie poniesiesz wysokich kosztów prac z własnej kieszeni. Ubezpieczenie AC bezpośrednio chroni Twoją własność na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak można zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela może być dokonane w kilku formach. Jeśli nie wiesz, jak je przeprowadzić, zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarłeś umowę polisy autocasco. 

Najczęściej wykorzystywaną formą kontaktu w sprawie zgłoszenia szkody jest rozmowa telefoniczna. Konsultant przyjmie zawiadomienie i powiadomi o dalszych krokach działania. Jeśli konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów, otrzymasz informację w tym zakresie. Będziesz również uprawniony do otrzymywania na bieżąco informacji o przebiegu procesu likwidacji szkody. W tym przypadku zadbaj o to, aby zapisać numer sprawy po jej założeniu. 

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wprowadzać dodatkowe zasady w zakresie zgłoszenia szkody, takie jak np. dedykowany formularz. Dostosuj wybraną formę zawiadomienia do nich. Jeśli nie wiesz, jak możesz zgłosić szkodę u swojego ubezpieczyciela, zapoznaj się z informacjami zawartymi w polisie lub Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i w razie potrzeby zweryfikuj dane podane na stronie internetowej towarzystwa.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Ile czasu na zgłoszenie szkody AC?

To, ile czasu masz na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC, zależy przede wszystkim od zasad obowiązujących w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarłeś umowę. Co do zasady powinieneś niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu. W ten sposób dajesz mu możliwość ocenienia rzeczywistych okoliczności i rzetelnego ustalenia wysokości szkody. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega również szczegółowe terminy na dokonanie zgłoszenia. 

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z AC u poszczególnych ubezpieczycieli? Poznaj kilka przykładów: 

  • W PZU masz 7 dni na zgłoszenie szkody od chwili jej wystąpienia. Jeśli jednak zdarzenie wiąże się z kradzieżą pojazdu lub wandalizmem, termin ulega skróceniu do 1 dnia. 
  • LINK4 zastrzega, że na zgłoszenie szkody masz 7 dni, chyba że przyczyną zgłoszenia jest kradzież. W tym drugim przypadku na zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego masz tylko 2 dni. 
  • Allianz – ile masz czasu na zgłoszenie szkody AC? To tylko 24 godziny od chwili powstania szkody albo powzięcia o niej wiedzy. 
  • Compensa zastrzega, że ubezpieczeni muszą zmieścić się w terminie 5 dni ze zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela. Jeśli szkoda powstała poza granicami Polski, termin ten jest liczony dopiero od chwili powrotu do Polski. Jeśli przyczyną szkody jest kradzież bądź akt wandalizmu, termin ulega skróceniu do 2 dni. 
  • W Warcie na zgłoszenie szkody masz co do zasady 7 dni, chyba że doszło do kradzieży – wtedy termin wynosi tylko 1 dzień. 
  • Ergo Hestia zastrzega, że posiadacze ubezpieczenia autocasco muszą zgłosić szkodę do ubezpieczyciela niezwłocznie po zdarzeniu. 

Jak liczyć czas na dokonanie zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela? W przypadku kolizji bądź wypadku wiążącym początkiem biegu terminu będzie zdarzenie drogowe. Fakt ten może być potwierdzony np. notatką policyjną. Problem pojawia się, gdy zgłoszenie szkody z ubezpieczenia autocasco dotyczy szkody parkingowej. W tym przypadku początek biegu terminu liczy się od chwili odkrycia szkody. Jeśli zdarzenie ma związek z siłami natury, termin może ulec znacznemu wydłużeniu. Chcesz kupić ubezpieczenie autocasco, ale nie wiesz, którą ofertę wybrać? Sprawdź nasz kalkulator AC.

Skutki zgłoszenia szkody AC po terminie

Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody z ubezpieczenia autocasco, ponieważ niedochowanie terminu może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. 

Podstawowe to ryzyko zmniejszenia wysokości należnego odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma do tego prawo, jeśli przekroczenie terminu uniemożliwiło rzetelną ocenę okoliczności zdarzenia. Wszystko dlatego, że ubezpieczyciel powinien móc jak najdokładniej zbadać szkodę, a nie ograniczać się tylko do materiałów przedstawionych przez właściciela pojazdu i jego twierdzeń. 

W najpoważniejszych przypadkach niezgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w terminie może doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia autocasco. Taka sprawa może skończyć się w sądzie. 

Z tych względów warto dbać o to, aby być w stanie jak najdokładniej wykazać zakres szkody. Im wcześniej powiadomisz ubezpieczyciela o zdarzeniu, tym mniejsze ryzyko, że nastąpią problemy z wypłatą świadczenia i naprawieniem powstałej szkody.

 

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!
PZU – ile czasu na zgłoszenie szkody AC?
Compensa – ile czasu na zgłoszenie szkody AC?
W jakim czasie można ubiegać się o odszkodowanie?
Czy do AC trzeba wzywać policję?
Kiedy czas na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC jest najkrótszy?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie autocasco zapewnia odszkodowanie również w przypadku, gdy do uszkodzeń w pojeździe doszło w trakcie zdarzenia drogowego, za które ponosisz odpowiedzialność.
  • Ubezpieczyciele samodzielnie ustalają zasady zgłoszenia szkody. 
  • Jeśli przekroczysz termin, wysokość odszkodowania może zostać zmniejszona. 
  • Po powstaniu szkody niezwłocznie zgłoś szkodę do ubezpieczyciela.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej