2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Aktualizacja:
Autoversicherung Preisvergleich

Aż 3700 zł kary zapłaci w 2016 roku właściciel auta osobowego za brak ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni. Z jednej strony kary za brak OC są coraz bardziej dotkliwe, z drugiej zaś ubezpieczyciele podwyższają ceny ubezpieczenia. Jak możesz spełnić ustawowy obowiązek nie przepłacając za polisę?

Kary za brak OC w 2016 roku

Opłaty karne za brak ważnego OC nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość opłat zależy od aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponieważ płaca minimalna z roku na rok rośnie, rosną także kary za brak OC. W 2016 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 1850 zł brutto, czyli o 100 zł więcej niż w mijającym roku. W związku z tym opłaty za jazdę nieubezpieczonym autem od stycznia będą o 6% wyższe niż obecnie.

kary-za-brak-oc-2016

Wysokość kar zależy także od rodzaju pojazdu. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych i autobusów, najmniej – posiadacze tzw. pozostałych pojazdów, czyli np. motocykli. Im szybciej zorientujesz się, że Twoje OC wygasło i trzeba kupić ubezpieczenie, tym mniejszą karę zapłacisz. Właściciel auta osobowego, który będzie miał jedynie dwudniową przerwę w ciągłości OC, zapłaci „jedynie” 740 zł kary, ale już za brak OC powyżej 14 dni opłata karna wyniesie 3700 zł.

Wirtualny policjant UFG ściga nieubezpieczonych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma narzędzie informatyczne nazywane popularnie wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu. Dlatego nawet jeśli nie zostaniesz skontrolowany przez policję, możesz dostać wezwanie do zapłaty kary za brak OC bezpośrednio od UFG.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia jest niezależny od tego, czy pojazd porusza się po drogach, czy może od wielu miesięcy stoi na podwórku bez połowy części. Jeśli tylko posiadasz zarejestrowany samochód, który nie jest autem zabytkowym, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC.

Dlaczego kierowcy zapominają o tym, że ich OC wygasło?

Można by pomyśleć, że nie da się zapomnieć o zakończeniu umowy OC i jeździć nieświadomie nieubezpieczonym autem – przecież OC automatycznie przedłuża się na kolejny okres ubezpieczenia, jeśli tylko właściciel nie wypowie umowy. Niestety od zasady automatycznego przedłużania polisy są wyjątki:

  • Nie odnawia się automatycznie polisa OC, którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela zakupionego samochodu.
  • Nie odnowi się również OC, jeśli nie zapłaciłeś pełnej składki za obowiązującą polisę (np. nie opłaciłeś drugiej raty).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny potwierdza, że ponad 70% przypadków braku ważnego OC to właśnie sytuacje, w których właściciel nie opłacił kolejnej raty ubezpieczenia (40%) lub wygasło ubezpieczenie poprzedniego właściciela (33%). – Warto zapłacić te dwieście czy trzysta złotych kolejnej raty składki za OC niż „wpadać w pułapkę” rozwiązania umowy ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z przepisami, polisa OC nie przedłuża się automatycznie, gdy właściciel pojazdu nie uregulował  pełnej składki  – zwraca uwagę Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Czy ubezpieczenie OC zdrożeje?

We wrześniu 2015 roku prezes Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował do ubezpieczycieli o zakończenie wojny cenowej w ubezpieczeniu OC. Od dwóch lat rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych spada – firmy wypłacają coraz wyższe odszkodowania, ale nie podnoszą składek, ponieważ konkurują między sobą przede wszystkim ceną. Prezes KNF nie tylko zwrócił uwagę na to, że straty spowodowane taką polityką cenową mogą odbić się na wypłacalności zakładów ubezpieczeń, ale też zagroził karami pieniężnymi dla firm, które nie dostosują wysokości składek do faktycznie ponoszonego ryzyka.

Czytaj także: Dlaczego w Polsce mamy takie tanie OC?

Pod wpływem presji ze strony nadzoru, a także pogarszających się wyników finansowych, ubezpieczyciele mogą w najbliższym czasie podnieść ceny OC. Choć obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce należy do najtańszych w Europie, przeciętny Kowalski w obliczu wzrostu jego cen będzie jeszcze intensywniej poszukiwał najtańszego rozwiązania. Nikt nie chce przepłacać – zwłaszcza za coś, co musi kupić, a co w każdej firmie ma taki sam zakres.

Jak znaleźć tanie OC?

Z szacunków UFG wynika, że około 1 % pojazdów poruszających się po polskich drogach może nie mieć obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jazda bez OC to nienajlepszy pomysł, bo UFG coraz skuteczniej ściga i karze właścicieli nieubezpieczonych aut. Najbardziej jednak taki „gapowicz” ucierpi, jeśli spowoduje wypadek nie mając ważnej polisy. Fundusz co prawda wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie (a w przypadku obrażeń ciała kwoty mogą iść w dziesiątki i setki tysięcy złotych), jednak potem właściciel nieubezpieczonego samochodu będzie musiał oddać do UFG wszystko co do grosza z własnej kieszeni.

Skoro z jednej strony za brak OC grożą wysokie i nieuchronne kary, a z drugiej strony ceny tego ubezpieczenia mogą pójść w górę, pojawia się potrzeba porównywania ofert i wybierania najtańszej z nich. Coraz częściej klienci w wyborze OC kierują się nie tylko ceną polisy – chętnie decydują się na ubezpieczenie w firmach, które zapewniają bezpośrednią likwidację szkód – nawet jeśli taka polisa miałaby być nieznacznie droższa.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Należy pamiętać, że ubezpieczyciele zarabiają najwięcej na tzw. „klientach odnowieniowych”, czyli tych, którzy pozostają na kolejny rok ubezpieczenia w tej samej firmie. Skoro już skusili nowych klientów niską ceną, muszą odbić sobie tę początkową stratę podczas odnawiania umowy – dlatego nie powinniśmy się dziwić, jeśli okaże się, że nasza składka w tej samej firmie na kolejny rok wcale nie będzie niższa niż poprzednio, pomimo bezszkodowej jazdy.

Polscy kierowcy już zauważyli, że tylko coroczne porównanie ofert OC pomoże im zaoszczędzić i nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie. W jaki sposób można porównać oferty? Najłatwiej zrobić to samodzielnie, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń OC AC, która pokaże ceny w kilkunastu firmach – albo z pomocą pośrednika ubezpieczeniowego dysponującego ofertami wielu towarzystw (multiagenta). Porównywarki ubezpieczeniowe  i multiagencje w ostatnim czasie dynamicznie rozwijają się, ponieważ klienci coraz chętniej z nich korzystają, kierując się chęcią oszczędności.

W praktyce porównywarki ubezpieczeń są multiagencjami, czyli tak samo jak inne tego typu przedsiębiorstwa są wpisane do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Różnica jest taka, że porównywarki działają w internecie i pozwalają na wybranie i zakup ubezpieczenia samochodu online, natomiast z tradycyjnym multiagentem klient musi się spotkać.

Podsumowanie

  • Aż 3700 zł kary zapłaci w 2016 roku właściciel auta osobowego za brak ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni.
  • Wysokość kar za brak OC uzależniona jest od płacy minimalnej, a ponieważ ta z roku na rok jest coraz wyższa, rosną także kary.
  • UFG ma narzędzie informatyczne nazywane popularnie wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w ubezpieczeniu.
  • Ponad 70% przypadków braku ważnego OC to sytuacje, w których właściciel nie opłacił kolejnej raty ubezpieczenia i polisa nie odnowiła się (40%) lub wygasło ubezpieczenie poprzedniego właściciela (33%).
  • We wrześniu 2015 roku prezes KNF zaapelował do ubezpieczycieli o zakończenie wojny cenowej w ubezpieczeniu OC, co może spowodować wzrost cen polis.
  • Tylko coroczne porównanie ofert OC pozwoli nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie.
  • Najłatwiej porównać ceny za pomocą internetowej porównywarki OC AC lub skorzystać z usług multiagenta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
88 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
6 lat temu

Być może to spowoduje, że kierowcy zaczną myśleć. Brak OC powinien być ścigany z prokuratury

Jolanta
Jolanta
6 lat temu
Reply to  Daniel

no tak ale gdy ktos to robi speciajlnie! Zobacz gdy kupujac auto z zagranicy musisz odrazu kupic OC? I ze za 1dzien opuznienia grozi Tobie kara 740zl? Pomysl jaka to duza kwota dla rodziny! Za 1 dzien opuzmienia 740zl a kwota ubezpieczenia auta jest mniejsza niz kara!!

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

A w jaki sposób może to wpłynąć na myślenie kierowców?

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

nie zapłaciłem oc bo nie miałem pieniędzy. zwolnili mnie z pracy. jak miałem pieniądze i chciałem zapłacic wstecz to już nie mozna. teraz mi dowalili 3,5tys i skąd mam wziąśc tyle w 30 dni jak nie pracuje. pracy w polsce nie ma a wszystko idzie do góry. pojebany ten kraj jest.

Łukasz
Łukasz
6 lat temu
Reply to  Łukasz

dodam też że przez ten okres samochód stał w garażu i nawet raz nim nie wyjechałem

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Witam,

Wg. obowiązujących w Polsce przepisów taki pojazd także musi posiadać OC. W Pana sytuacji można napisać do UFG prośbę o rozłożenie opłaty karnej na raty.

testowy
testowy
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Rada dla zapominalski: przy sprzedaży samochodu ma sie 30 dni na załatwienie ubezpieczenia.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  testowy

Witam,

Nie jest to prawdą. Jeżeli po zakupie pojazdu chcemy zmienić TU i zrezygnować z polisy zbywcy to możemy to zrobić w dowolnym momencie trwania ochrony (może być to od razu tego samego dnia ale także i po miesiącu lub dwóch). Jeżeli kupujemy auto bez polisy to musimy ubezpieczyć je od razu tego samego dnia.
Zbywca pojazdu ma natomiast obowiązek poinformować TU o sprzedaży w terminie do 14 dni od daty sprzedaży.

Nina
Nina
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Ale jeżeli podpisales umowę z TU a składki nie zaplaciles, to nie ufg powinno cię ścigać, a dana ubezpieczalnia. Bo umowa jest zawarta i ochrona jest, Ale nie ma wpłaconej składki. Co innego jak żadnej umowy nie podpisales. To już w tedy ufg ściga.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Nina

@Nina no właśnie z tą ochroną przy niezapłaconej składce jest problem… bo nawet przy małej niedopłacie(pomyłce) TU ma prawo do nieświadczenia ochrony.

Pozdrawiam

seba
seba
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Mógł Pan wziąć polisę u agenta płatną przelewem . W razie braku wpłaty ścigali by Pana za składkę dużo niższą niż kara z ufg

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  seba

Obowiązkowe ubezpieczenie, to obowiązkowa płatność niestety… jak się nie opłaci składki za OC, to sprawa jest przekazywana do windykacji i kończy się tak samo, trzeba zapłacić 🙁 .

Pozdrawiam

Joanna
Joanna
6 lat temu

A co jeżeli nie miałam zapłaconego ocp które skończyło się w Maju auto stało w garażu bo miałam wypadek w kwietniu więc nie płaciłam OCP bo nie wiedziałam że trzeba płacić za auto które stoi. Ubezpieczyłam auto w grudniu gdy ktos powiedział mi że istnieje cos takiego jak Fundusz Gwarancyjny. Fundusz Gwarancyjny wysłał mi pismo w styczniu aby pokazać dowod ubezpieczenia z poprzedniego roku. I co teraz? jest szansa ze ominie mnie Kara?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Joanna

Witam,

za przerwę w ubezpieczeniu OC ustawa przewiduje kary finansowe, które egzekwować może UFG. Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152, art. 23 mówi o konieczności posiadania ważnego OC przez cały okres, w którym auto zarejestrowane jest na terenie RP.

Pozdrawiam

bozena
bozena
6 lat temu

a jeżeli samochód jeszcze jest niezarejestrowany, ponieważ umowa jest wadliwa z winy sprzedającego, to kupujący ponosi kare za przerwane OC?

Pawel
Pawel
6 lat temu

Ja sprowadzili skuter od syna szefa z Holandii tylko tyle. Papiery zostały z powodu odrejestrowania go i przetłumaczenie papierów po transporcie do Polski. OC już nie posiadał. Lekko go podreperowalem i postanowiłem się przejechać… Miałem wypadek. Co mi grozi jeśli samochód był ubezpieczony a ja nie posiadam ubezpieczyciela z wiadomych powodow

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Pawel

Hej Pawel! Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości 🙁 Jeśli spowodowałeś szkodę bez ubezpieczenia wówczas musisz pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni. Jeśli natomiast byłeś poszkodowany w wypadku to naprawę Twojego skutera, oraz ewentualne koszty leczenia zostaną pokryte z OC sprawcy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Paweł
Paweł
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Byłem w szpitalu. Musiałem wyłożyć na leczenie. Skuter będzie potrzebował remontu całego przodu.
Kierowca auta dostał 3000 zł odszkodowania. Chcę iść do doradcy prawnego gdyż uważam że to nie moja wina ze jechałem asfaltową droga a kierowca auta wyjeżdżał z polnej na nią. Mam papiery od lekarza zdjęcia skrzyżowania i dowiem się kto miał pierszenstwo

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Paweł

Z tego co napisałeś wynika, że wina leży po stronie kierowcy ponieważ wymusił pierwszeństwo podczas włączania się do ruchu. Czy kierowca otrzymał odszkodowanie z UFG? Na miejscu zdarzenia była policja?

Jeśli chodzi o poradę prawną i ewentualne przekazanie sprawy odszkodowawczej zwróć uwagę czy nie będzie się to wiązało ze zbyt dużą prowizją od odszkodowania dla kancelarii/doradcy. Akceptowalne prowizje to około 20% wartości, a nawet mniej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Pawel
Pawel
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Kierowca otrzymał odszkodowanie za auto ja niestety mandat, rozumiem za brak papierów ale, że mojej winy…
Policji nie było na miejscu wypadku.
O co chodzi z prowizja 20%?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Pawel

Prowizja, o której wspomniałem dotyczy przypadku gdy osoba poszkodowana chce zatrudnić kancelarię odszkodowawczą do uzyskania odszkodowania za szkodę. Tego typu firmy pobierają za swoje usługi prowizje.
Jeśli policji nie było na miejscu zdarzenia to w jakich okolicznościach otrzymałeś mandat za brak dokumentów i czy wtedy też została przez policję uznana Twoja wina?

Paweł
Paweł
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Byłem u doradcy prawnego. Podobno nie mogę odwołać się od mandatu. Po przyjęciu go to tak jak bym zgodził się na to wszystko związane z płatnością.

Paweł
Paweł
6 lat temu
Reply to  Paweł

30 min po wypadku przyjechała policja do mojego domu by zobaczyć skuter. Powiedzieli ze zostali wezwani przez osoby trzecie które nie były świadkami. Policjant jeździł i po dłuższym czasie stwierdził że wina leży po mojej stronie i zapytał czy przyjmuje mandat. Byłem w szoku. Świadek (znajoma) dzwoniła do urzędu która zajmuje się takimi zakretami i pokazała im zdjęcia skrzyżowania oni powiedzieli ze to nie moja wina lecz policja dalej twierdzi inaczej…

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Paweł

Niestety przyjęcie mandatu to automatyczne przyznanie się do winy 🙁 Ewentualnie spróbuj dopytać radcy prawnego, czy w sytuacji gdy zarządca drogi określił, że droga, którą jechałeś była główna, a samochód, który wyjeżdżał był na podporządkowanej to można rozwiązać problem mandatu (a tym samym późniejszej odpowiedzialności za odszkodowanie) drogą sądową.

Pozdrawiam,
Łukasz

pies
pies
6 lat temu

Witam. Sprzedałem auto w 2004r. Niestety nie wyrejestrowałem auta wtedy i w 2015 dostałem karę za brak OC w 2014r. Przez dziesięć lat nie miałem pojęcia że coś jest nie tak. Niestety nie mogę po prawie 12latach odnaleźć umowy kupna sprzedaży. Przez cały ten czas nie wiedziałem że jestem nadal właścicielem auta. Nie mam ani auta, ani dowodu rejestracyjnego ponieważ został przekazany nowemu właścicielowi. Nie mam żadnej możliwości wyrejestrowania pojazdu w urzędzie. Samochód pochodził z roku 1989. Pojazd był wart wtedy 200zł więc najprawdopodobniej już nie istnieje. Co mam zrobić w tak dziwnym i trudnym przypadku. Sprawa wydaje się kompletnie beznadziejna. Czy co rok będę płacił karę ponad 3000tyś do końca swojego życia? Co robić?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  pies

Witam 🙂

Z opisu sytuacji wynika, że kara z UFG została na Ciebie nałożona niesłusznie, ponieważ był to wynik kontroli z 2014r. gdzie nie byłeś już jego właścicielem. Żeby wyjść z tej sytuacji, warto skontaktować się z nabywcą sprzedanego przez Ciebie pojazdu i odtworzyć umowę sprzedaży, którą trzeba zgłosić koniecznie do firmy ubezpieczeniowej, która wtedy była ubezpieczycielem OC auta + skontaktować się bezpośrednio z UFG, z odtworzoną już umową i wyjaśnienie z nimi tej sytuacji, żeby Cię wiecznie nie ścigali! W UFG powinieneś też uzyskać informację, gdzie było ubezpieczone auto.

Pozdrawiam

pies
pies
6 lat temu

Po wygasnieciu mojego ubezpieczenia w 2004 ubezpieczyciel zglosil sie po kontynuacje składki i wtedy na podstawie umowy kupna sprzedaży wygaszono polise. Niestety auto nigdy potem nie zostało ubezpieczone. Najprawdopodobniej zostało gdzies zdemontowane i nigdy nie zarejesrowane. Niestety po 12 latach nie mam mozliowosci odnalezienia nabywcy. Ubezpieczyciel tez tak dlugo nie trzyma kopi umowy na podstawie której wygasil moje OC. Pozostaje my chyba tylko batalia sądowa. Tylko jak sie do tego zabrac?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  pies

Jeśli ubezpieczyciel otrzymał informację w 2004 r. o sprzedaży auta, to nie powinieneś już nigdzie figurować jako właściciel pojazdu.. pozostaje zgłoszenie się do UFG w celu wyjaśnienia tej patowej sytuacji. Wygląda na to, że w tym wypadku to brak informacji na linii ubezpieczyciel-UFG sprawił, że w 2014 r. uznawano Cię wciąż za właściciela samochodu i nałożono karę… Zgłoś się koniecznie do UFG, opisz swoją sytuację na tyle dokładnie, na ile to możliwe, przedstaw dokumentację jaką posiadasz i spróbuj to wyjaśnić. Ubezpieczyciela również poproś o jak najszerszą informację w tej sprawie, ponieważ wygląda na to, że jest też w tym duży procent jego winy..
Zawsze też możesz uzyskać radę i pomoc u Rzecznika Finansowego : https://rf.gov.pl/ 😉

Pozdrawiam

Natalia
Natalia
6 lat temu

Witam,

w 2011 roku odziedziczylam auto po zmarlym dziadku, ktore przypuszczalnie przez caly ten czas stalo w garazu (do tej pory nie dostalam kluczy ani do auta ani do garazu). Nie jestem kierowca, nie mam prawa jazdy. Nie zdawalam sobie sprawy, ze mam obowiazek uiszczac oplaty OC przez caly ten okres. W pelni rozumiem, ze jest to moj blad i niedopatrzenie. Mieszkam za granica. W sierpniu planuje przyjazd do Polski i ubezpiecznie, a potem wyrejestrowanie auta. Nie dostalam wprawdzie wezwania do zaplaty z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale chcialabym sama sie do nich zglosic i uniknac przyszlych problemow z ewentualnym wezwaniem do zaplaty wyslanym na adres w Polsce itp. Moje pytanie brzmi – czy kara nakladana przez fundusz to kara jednorazowa, czy bede musiala uiscic oplate za wszystkie lata, czyli 3700zl/500 euro za kazdy rok? Mieszkam za granica, ale od 2 lat nie mam stalej pracy i na chwile obecna nie stac mnie na splate kary jednorazowo.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Natalia

Witam

kara nakładana przez UFG jest w roku kontroli, więc jeśli zgłosi się Pani do nich dobrowolnie, to kara zostanie na Panią nałożona za dany rok. Opłatę karną można również rozłożyć na raty. Regulamin umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie zamieszczam tutaj.

Pozdrawiam

Czarek
Czarek
6 lat temu

Moje ubezpieczenie skonczylo się 28 lipca a z przyczyn losowych mogę ubezpieczyć dopiero jutro czyli 1 sierpnia… tzn ze dostane za to 1750zł kary?? W jaki sposób można się od tego odwolac? Szczerze mowiac to nigdzie nawet nie slyszalem o zmianie przepisów… mam jeszcze ostatnie pytanie czy jeśli zalatwie sobie tak ze będę miał ubezpieczenie wpisane od 29ego lipca to unikne kary?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Czarek

Witam

jeśli nie wypowiadałeś polisy, była to roczna umowa zawierana na Ciebie a składka była opłacona, to powinna zostać wystawiona automatyczna kontynuacja (zgodnie z ustawą). Wtedy nie ma żadnej przerwy w ubezpieczeniu, trzeba się jak najszybciej skontaktować z ubezpieczycielem w celu przekazania polisy (drogą pisemną lub elektronicznie). W przypadku gdy polisa się nie wznowiła, bądź została wypowiedziana, to taka przerwa w ubezpieczeniu nastąpi i jest ona zagrożona karą(pod warunkiem, że UFG tę przerwę wykryje).

Pozdrawiam

Radek
Radek
6 lat temu

Witam. W kwietniu 2015 zakupiłem od znajomego samochód. Spisaliśmy umowę kupna/sprzedaży i zmiana właściciela została zgłoszona do ubezpieczyciela. W marcu tego roku OC auta wygasło. Nie ubezpieczałem go bo od dłuższego czasu jeżdżę już innym autem. Auto nie nadaje się już do jazdy. Czy istnieje opcja żeby to wyrejestrować bez ważnego oc?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Radek

Witam

ciągłość ubezpieczenia musi być zachowana, do momentu wyrejestrowania auta, więc przy kontroli z UFG niestety grozi Panu kara.. ale odsyłam Pana do naszego artykułu o wyrejestrowaniu pojazdu, gdzie opisane są wszystkie formalności związane ze skutecznym wyrejestrowaniem auta.

Pozdrawiam

lukasz
lukasz
6 lat temu

Witam jesli samochod znajomego niebyl ubezpieczony 5 lat i zglosi ufg to jaka bedzie wysykosc kary musi ubezpieczyc teraz zeby zezlomowac samochod

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  lukasz

Witam

żeby zezłomować samochód nie potrzeba polisy OC. Natomiast UFG nakłada karę za brak ubezpieczenia w roku kontroli, więc w tym wypadku będzie to kwota 3700zł + ustawowe odsetki.

Pozdrawiam

Nina
Nina
6 lat temu

A jak ktoś nie miał oc przez 13 m-cy, to jak to się rozbije? Na dwie kary jedna 3250 zł druga 3500zł czy dostanie jedna? Dla mnie to chore jak ktoś dostaje taką samą karę za 14 dni bez oc i za 370 dni bez Oc…

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Nina

Kara nakładana jest za rok, w którym odbyła się kontrola, więc jej wysokość będzie wynosić 3 700 zł + ustawowe odsetki.

Pozdrawiam

FIREMAN
FIREMAN
6 lat temu

Witam, kupiłem motocykl w 2013 , sprzedawca zgłosił sprzedaż w WK i sprzedasz w ubezpieczalni. minęło juz 3 lata nic z tym nie zrobiłem i co teraz ,da sie z tym cos zrobić , czy bede musiał zaplacic jakas karę ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  FIREMAN

Witam

rozumiem, że OC posiadasz ? Jeśli nie to grozi Ci kara z UFG za brak polisy, ewentualnie US będzie Cię ścigać za niezapłacony podatek (pod warunkiem, że wartość przedmiotu wynosiła ponad 1000 zł).

Pozdrawiam

FIREMAN
FIREMAN
6 lat temu

No nie posiada OC A wartoś przedmiotu nie wynosiła ponad 1000

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  FIREMAN

To zalecam wykupić jak najszybciej ubezpieczenie, tak żeby wszystko było już zgodnie z przepisami i liczyć po cichu, że UFG tej przerwy w ubezpieczeniu nie znajdzie.

Pozdrawiam

Adam
Adam
6 lat temu

Witam, kupilem samochod w komisie (FV). Na zarejestrowanie mam 30 dni. Nie zrobilem tego poniewaz muszę go jednak sprzedac. OC poprzedniego wlasciciela wygasa za 14 dni. Czy w moim przypadku samochod widnieje jako wyrejestrowany i nie musze przepisywac polisy na siebie i jej przedluzac?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Adam

Witam

jeśli samochód posiada tablice rejestracyjne i ubezpieczenie, to do momentu trwania ubezpieczenia proszę go sprzedać. Nie będzie potrzeby zawierania nowej polisy, nie trzeba również jej przepisywać.

Pozdrawiam

Adam
Adam
6 lat temu

Witam, sęk w tym ze prawdopodobnie nie zdaze go sprzedac do konca poprzedniej polisy (koniec tego tygodnia). Bede musial wykupic polise na dwie raty. A rejestrowac go wczesniej teoretycznie nie musze?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Adam

Panie Adamie

jeśli pojazd posiada polską rejestrację, to nie jest Pan praktycznie zobowiązany żadnymi terminami na przerejestrowanie pojazdu, ważna jest ciągłość ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Jolanta
Jolanta
6 lat temu

Witam Czy możliwe ze dostane kare za 1 dzień spóźnienia z wykupienia OC dla samochodu z zagranicy? Kupiłam auto z komisu i jestem 1 właścicielem w Polsce auto zarejestrowałam 8,03 br a OC wykupiłam 9,03.br Czy mozilwe ze dostanę kare 740zl? To duza kwota i przewyższa kwotę OC auta.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Jolanta

Witam

jeśli UFG dopatrzy się przerwy w ubezpieczeniu, jest taka możliwość. Okres przedawnienia dla tej przerwy w ubezpieczeniu to 3 lata.

Pozdrawiam

Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Witam . W 2011 nabyłem auto. W styczniu 2012 wygasła umowa Oc z ubezpieczycielem, której z powodu braku pracy nie mogłem przedłużyć. Auto sprzedałem w sierpniu 2012 bez umowy oc. Nowy właściciel przedłużył ubezpieczenie. Czy UFG ma prawo nałożyć na mnie karę za nieopłacenie ubezpieczenia 4 lata temu ?

Mariusz
Mariusz
6 lat temu
Reply to  Mariusz

Jeśli do tej pory nie nałożył na mnie kary to ile lat jest aby sprawa ulegla przedawnieniu i nie mogli egzekwować kary?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mariusz

Witam

okres przedawnienia dla roszczeń ze strony UFG wynosi 3 lata, więc w tym przypadku ewentualna kara za brak ubezpieczenia OC nie powinna Pana dotyczyć.

Pozdrawiam

Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Od ubezpieczyciela slyszalem, że roszczenia sa do 5lat. Czy jest gdzieś zapis na który w razie czego moge sie powołać?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mariusz

Panie Mariuszu

zapis ten znajduje się w Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152 ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – jest to Art. 92. tej ustawy.

Pozdrawiam

mckenzie
mckenzie
6 lat temu

Witam. Ja rowniez zapomnialem o oc. Kupilem samochod i byłem pewny ze mam oc do 23.10.2016 a okazalo sie ze mam do 23.09.2016… :/ zwykle glupie niedopatrzenie. Auto warte 700zl a kara o 3000zł wieksza… co mam zrobic w tej sytuacji? moze jak sam zglosze sie do ufg to umorzą mi tą kare albo dadzą mniejszą. Nie chce uniknąć odpowiedzialności, nie ukrywam sie, uważam ze tacy ludzie powinni byc docenieni za uczciwość. Czlowiek uczciwie haruje aby cokolwiek osiagnac a tu jedno niedopatrzenie moze popedzic w dlugi bo dla mnie ta kwota jest potezna! ratunku

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  mckenzie

Witam

Statut UFG mówi, że „zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy (o ubezpieczeniach obowiązkowych) w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Fundusz może podjąć decyzję w sprawie umorzenia opłaty w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”. Więc jest to możliwe, ale musi Pan to udokumentować.

Pozdrawiam

JanuszI
JanuszI
6 lat temu

Mam auto z 2000 r. bo jako unijnego emeryta na lepsze mnie nie stać. Oboje z żoną jesteśmy inwalidami i bez samochodu lepsza byłaby eutanazja. Jeżdżę autem od 1973 r., wcześniej motocyklami. Nie spowodowałem draśnięcia. Zapłaciłem dwa najniższe mandaty w 1973 i 1990 r. Teraz w listopadzie mam zapłacić 620 zł samego OC. Gdybym nie miał żony, powiesiłbym się.

Xxx
Xxx
6 lat temu

Te ubezpieczenia to banda złodzieji, oc nie powinno być tak drogie i te kary jeszcze nie każdego na to stać a za małe silniki np jak 1,6 oc jest olbrzymie, a jest dużo młodych kierowców co ich nie stać bo trzeba coś jeszcze utrzymać np rodzinę, a oni dziury łatają tą kasą i wymyślają tyko co jeszcze wykombinować aby ludziom zabrać i sobie w kieszeń wsadzić. A teraz oc jest drosze niż auto którym można jeździć jeszcze kilka lat.

andrzej
andrzej
6 lat temu

Cały ten system, to zdzieranie pieniędzy z naiwnych. Dlaczego OC nie jest na kierowcę tylko na pojazd? Mam 4 pojazdy i nie mogę jakoś jeździć wszystkimi w tej samej chwili.

Łukasz T
Łukasz T
5 lat temu

Dnia 07/10/2016 zakupiłem auto i była polisa 23/08/2016 do 22/08/2016 ( nie wiedziałem że sprzedający nie zapłacił za OC) następnego dnia wyszło szydło z worka przy kontroli policji i sprzedałem auto 10/10/2016
Teraz otrzymałem pisemko że mam zapłacić 3700zł Co mogę zrobić? Zostałem oszukany

Łukasz T
Łukasz T
5 lat temu
Reply to  Łukasz T

Sorki ważna rok 23/08/2016 do 22/08/2017

Proszę o odpowiedż

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Łukasz T

Dzień dobry

rozumiem, że polisa zawarta była od 23/08/2016 do 22/08/2017 ? Czy usłyszał Pan od policjantów, że polisy nie ma w rejestrze czy też otrzymał Pan informację o braku płatności za nią? Jeśli już polisa była „nieważna” z jakiegoś powodu, to maksymalna kara dla Pana powinna wynosić 1850 zł, a nie wspomniane 3 700 zł.

Pozdrawiam

Łukasz T
Łukasz T
5 lat temu

Ta niby polisa była wcale nie opłacona czyli nie ważna od prawie 2 miesięcy a ja pojazd nabyłem nie wiedząc o tym, sprzedający nie powiedział mi o tym a gdy już się dowiedziałem że zrobiono mnie w ,,ciula” to chciałem oddać samochód od osoby której kupiłem a ten nie chciał mi oddać kasy to samochód sprzedałem, czy jest szansa na uniknięcie kary całkowicie lub mniejszej? pojazd zakupiłem 7 października i sprzedałem 10 pażdziernika

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Łukasz T

Dzień dobry

przede wszystkim proszę się dowiedzieć u ubezpieczyciela, czy polisa nie była jeszcze rozwiązana w dniach 07.10-10.10, kiedy był Pan właścicielem. To, że nie była opłacona nie oznacza tym samym, że ubezpieczyciel może ją rozwiązać, ponieważ jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu została rozwiązana, to według ustawy odpowiada Pan za okres 07.10 do 10.10, czyli 4 dni bez ubezpieczenia OC, za co grozi kara 1850 zł, a nie 3 700 zł.

Pozdrawiam

Łukasz T
Łukasz T
5 lat temu

Witam, nie była polisa opłacona tylko to była propozycja a ja otrzymałem taki wycinek że o tym nie wiedziałem i owej polisy nie było nigdy, czy muszę zapłacić skoro zostałem oszukany?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Łukasz T

Dzień dobry

prawnie obowiązek posiadania polisy spoczywa na Panu, w związku z powyższym odpowiedzialności się nie uniknie, jednak można złożyć obszerne wyjaśnienia do UFG, jak również na policji ( powiadomienie o oszustwie ), do czasu wyjaśnienia sprawy można poprosić o wstrzymanie postępowania i zawieszenie kary.

Pozdrawiam

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

Mam zapłacone ubezpieczenie za rok które kończy mi się 6 czerwca 2017r. teraz przyszło mi płacić 291 zł.dopłaty , czy tak można postąpić .

Olek
Olek
5 lat temu
Reply to  Krzysiek

Jak oszukales ich podczas podpisywaniu umowy to jest to tak praktykowane. Np. Podleś że w ostatnich 5 latach nie miałaś kolizji a doszli że miałaś itd.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Krzysiek

Dzień dobry

z jakiego powodu ubezpieczyciel chce od Pana dopłaty za ubezpieczenie?

Pozdrawiam

nacjonalista
nacjonalista
5 lat temu

przykre to jest, cos takiego jak obowiazkowe ubezpieczenia powinno sie zlikwidowac to czy chce cokolwiek ubezpieczyc to powinna byc moja swobodna decyzja jako konsumenta a nie jakis przymus ze strony panstwa czy kogokolwiek innego

renata
renata
5 lat temu
Reply to  nacjonalista

witam. mam problem w 2015 roku wystąpila u mnie przerwa w oplaceniu oc 22 dni w tym roku zostala przeprowadzona kontrola i wykryto tą moją przerwe zostala mi nalozona kara ok 5000 (mam peugot partner) sama nawet nie wiedzialam o czymś takim bo bylam za granicą samochod stał w garażu.Jak wrócilam z zagranicy okazało sie że poprzednia polisa nie przedlużyla się z automatu bo nie jest wplacona poprzednia rata zaplacilam ja i ubezpieczylam samochod w innej firmie.Co w takiej sytuacji robic 5000 to ogromna kwota za 22 dni.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  renata

Dzień dobry

niestety kara została nałożona za faktyczny brak ubezpieczenia OC, który miał miejsce w przeszłości. Jedyna możliwość, żeby kara nie była tak dotkliwa to rozłożenie tej kwoty na raty, ewentualnie bardzo ciężka sytuacja finansowa lub zyciowa stanowi podstawę do jej anulowania/umorzenia.

Pozdrawiam

Ania
Ania
5 lat temu

Kolejny przypadek karania za brak oc pojazdu który nie może wyrządzić szkody bo stoi w garażu. Fakt, jedyna legalna możliwość to zapłacenie kary.

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

witam
tydzień temu zezłomowałem auto które nie posiadało ubezpieczenia OC. W wydziale komunikacji nikt nie pytał o polise, czy UFG dotsaje jakies powiadomienia o wyrejestrowaniu przez które zwieksza sie ryzyko wykrycia braku OC i co za tym idzie kary?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Dzień dobry

pojazd można zezłomować bez ubezpieczenia, jednak urząd informację o wyrejestrowaniu auta przekaże do UFG, które może znaleźć przerwę w ubezpieczeniu i nałożyć karę. Maksymalna wymiar kary nałożonej przez UFG dla samochodu osobowego w tym roku wynosi 3 700 zł, w przyszłym roku będzie to 4 000 zł.

Pozdrawiam

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

a np. jak auto było by zezłomowane w grudniu 2016 a wyrejestrowane w WK w styczniu 2017 czy UFG może wtedy nałożyć kare? UFG moze ukarac za rok w którym dokonano kontroli a z tego co sie orientuje to nie ma obowiązku ubezpieczania juz zezłomowanego samochodu

Ania
Ania
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Dla UFG liczy się data wyrejestrowania pojazdu, a nie jego złomowania. Zezłomowanie samochodu bez aktualnego OC to gwarancja dostania kary. A podpisanie dokumentów na Stacji Demontażu uniemożliwia jakiekolwiek działanie na rzecz jej uniknięcia.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Nie ma obowiązku ubezpieczania zezłomowanego pojazdu, bo potwierdzenie demontażu czy wyrejestrowania dla ubezpieczyciela jest tożsame, jednak w przypadku gdy pojazd nie był ubezpieczony przy zezłomowaniu/demontażu, to UFG ma prawo nałożyć karę.

Pozdrawiam

Ania
Ania
5 lat temu

chory kraj ale i czasem na tą przypadłość da się zaradzić. Jak ktoś ma problem z UFG zanim zacznie panikować niech napisze do [reklama]

bartosz
bartosz
5 lat temu

Kupilem Samochod w styczniu i przejolem polise po wlascicielu. Zapomnialem w lipcu podpisac nowej polisy oc . Szczescie w nieszczesciu ze w grudniu sprawdzilem dokumenty i zaraz w tym samym dniu podpisalem nowa umowe. Czy jesli ufg nie skontroluje mnie w tym roku 2016 to w nastepnym tj 2017 nie bedzie mogl nalozyc kary ?

Michał
Michał
5 lat temu
Reply to  bartosz

Wątpię, że nie sprawdzą polisy. Teraz ten wirtualny policjant sam sprawdza jakoś. Wiem że ubezpieczyciel musi do UFG przesłać dane polisy i pewnie wtedy to automatycznie sprawdzają. Z tym, że ja dostałem pismo kilka ładnych miesięcy po zawarciu polisy. Pewnie z opóźnieniem ślą dokumenty b tego już automat nie zrobi.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  bartosz

Dzień dobry

UFG może dokonać kontroli wstecz do lat trzech, więc istnieje prawdopodobieństwo nałożenia na Pana kary w przyszłym roku.

Pozdrawiam

Monika
Monika
5 lat temu

Witam. A ja mam taki problem,wykupuje polisy miesięczne na auta,gdyż prowadzę auto-handel.Z przyczyn losowych wystąpiła u mnie przerwa w ciągłości oc 5 dni,na auto którego nie mogę jeszcze sprzedać.Co w takiej sytuacji?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Monika

Dzień dobry

radzę jak najszybciej zawrzeć polisę OC, ponieważ wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu, którą może wykryć UFG i nałożyć karę.

Pozdrawiam

Radek
Radek
5 lat temu

witam przyszła kara do zapłaty za traktor którego brak OC nie przekroczyło 14 dni ale że nie wiedzieliśmy o co w tym liście chodzi opłaciliśmy cała sumę 620zl a powinniśmy 310 zl co teraz czy pieniądze zostaną zwrócone ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Radek

Dzień dobry

jeśli tak było, to trzeba drogą oficjalną (pisemnie) zwrócić się do UFG i poprosić o zwrot nadpłaty.

Pozdrawiam

Chory przez chory system
Chory przez chory system
5 lat temu

Powinni w urzędzie przed rejestracją ostrzegać o karach UFG to byłoby ludziom lżej. A tu takie chore Państwo, że jak nie ścigną, jak nie złapią to żyć nie mogą. Na każdym kroku. A pracownicy UFG mają nagrody za ten wyścig szczurów. Niedługo to z domu strach będzie wyjść, bo może jakieś nowe ubezpieczenie obowiązkowe w nocy weszło w życie, a rano już karę zapłacić trzeba będzie za jego brak.

Mateusz
Mateusz
5 lat temu

Witam . Zarejestrowalem moje auto 8 siernia 2016 roku tego samego Dnia wyjechalem na delegacje do niemiec na tydzien oc wykupilem 15 sierpnia 2016 . DZis przyszlo mi do zaplaty 1850 zł kary czy jest mozliwosc sie odwolac . ? Prosze o pomoc

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Mateusz

Może Pan się odwołać do UFG w celu ewentualnego rozłożenia kary na raty. Niestety karę trzeba zapłacić.