2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Aktualizacja:
Autoversicherung Preisvergleich

Aż 3700 zł kary zapłaci w 2016 roku właściciel auta osobowego za brak ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni. Z jednej strony kary za brak OC są coraz bardziej dotkliwe, z drugiej zaś ubezpieczyciele podwyższają ceny ubezpieczenia. Jak możesz spełnić ustawowy obowiązek nie przepłacając za polisę?

Kary za brak OC w 2016 roku

Opłaty karne za brak ważnego OC nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość opłat zależy od aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponieważ płaca minimalna z roku na rok rośnie, rosną także kary za brak OC. W 2016 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 1850 zł brutto, czyli o 100 zł więcej niż w mijającym roku. W związku z tym opłaty za jazdę nieubezpieczonym autem od stycznia będą o 6% wyższe niż obecnie.

Czytaj także: Fatalne dane dotyczące braku OC u polskich kierowców

kary-za-brak-oc-2016

Wysokość kar zależy także od rodzaju pojazdu. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych i autobusów, najmniej – posiadacze tzw. pozostałych pojazdów, czyli np. motocykli. Im szybciej zorientujesz się, że Twoje OC wygasło i trzeba kupić ubezpieczenie, tym mniejszą karę zapłacisz. Właściciel auta osobowego, który będzie miał jedynie dwudniową przerwę w ciągłości OC, zapłaci „jedynie” 740 zł kary, ale już za brak OC powyżej 14 dni opłata karna wyniesie 3700 zł.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC – jak działa? Gdzie możesz kupić tanie OC?

Wirtualny policjant UFG ściga nieubezpieczonych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma narzędzie informatyczne nazywane popularnie wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu. Dlatego nawet jeśli nie zostaniesz skontrolowany przez policję, możesz dostać wezwanie do zapłaty kary za brak OC bezpośrednio od UFG.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia jest niezależny od tego, czy pojazd porusza się po drogach, czy może od wielu miesięcy stoi na podwórku bez połowy części. Jeśli tylko posiadasz zarejestrowany samochód, który nie jest autem zabytkowym, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC.

Czytaj także: OC samochodu – czy warto jeździć bez ubezpieczenia?

Dlaczego kierowcy zapominają o tym, że ich OC wygasło?

Można by pomyśleć, że nie da się zapomnieć o zakończeniu umowy OC i jeździć nieświadomie nieubezpieczonym autem – przecież OC automatycznie przedłuża się na kolejny okres ubezpieczenia, jeśli tylko właściciel nie wypowie umowy. Niestety od zasady automatycznego przedłużania polisy są wyjątki:

  • Nie odnawia się automatycznie polisa OC, którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela zakupionego samochodu.
  • Nie odnowi się również OC, jeśli nie zapłaciłeś pełnej składki za obowiązującą polisę (np. nie opłaciłeś drugiej raty).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny potwierdza, że ponad 70% przypadków braku ważnego OC to właśnie sytuacje, w których właściciel nie opłacił kolejnej raty ubezpieczenia (40%) lub wygasło ubezpieczenie poprzedniego właściciela (33%). – Warto zapłacić te dwieście czy trzysta złotych kolejnej raty składki za OC niż „wpadać w pułapkę” rozwiązania umowy ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z przepisami, polisa OC nie przedłuża się automatycznie, gdy właściciel pojazdu nie uregulował  pełnej składki  – zwraca uwagę Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Czytaj także: Kary za brak OC w Europie – co nam grozi?

Czy ubezpieczenie OC zdrożeje?

We wrześniu 2015 roku prezes Komisji Nadzoru Finansowego zaapelował do ubezpieczycieli o zakończenie wojny cenowej w ubezpieczeniu OC. Od dwóch lat rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych spada – firmy wypłacają coraz wyższe odszkodowania, ale nie podnoszą składek, ponieważ konkurują między sobą przede wszystkim ceną. Prezes KNF nie tylko zwrócił uwagę na to, że straty spowodowane taką polityką cenową mogą odbić się na wypłacalności zakładów ubezpieczeń, ale też zagroził karami pieniężnymi dla firm, które nie dostosują wysokości składek do faktycznie ponoszonego ryzyka.

Czytaj także: Dlaczego w Polsce mamy takie tanie OC?

Pod wpływem presji ze strony nadzoru, a także pogarszających się wyników finansowych, ubezpieczyciele mogą w najbliższym czasie podnieść ceny OC. Choć obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce należy do najtańszych w Europie, przeciętny Kowalski w obliczu wzrostu jego cen będzie jeszcze intensywniej poszukiwał najtańszego rozwiązania. Nikt nie chce przepłacać – zwłaszcza za coś, co musi kupić, a co w każdej firmie ma taki sam zakres.

Jak znaleźć tanie OC?

Z szacunków UFG wynika, że około 1 % pojazdów poruszających się po polskich drogach może nie mieć obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jazda bez OC to nienajlepszy pomysł, bo UFG coraz skuteczniej ściga i karze właścicieli nieubezpieczonych aut. Najbardziej jednak taki „gapowicz” ucierpi, jeśli spowoduje wypadek nie mając ważnej polisy. Fundusz co prawda wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie (a w przypadku obrażeń ciała kwoty mogą iść w dziesiątki i setki tysięcy złotych), jednak potem właściciel nieubezpieczonego samochodu będzie musiał oddać do UFG wszystko co do grosza z własnej kieszeni.

Skoro z jednej strony za brak OC grożą wysokie i nieuchronne kary, a z drugiej strony ceny tego ubezpieczenia mogą pójść w górę, pojawia się potrzeba porównywania ofert i wybierania najtańszej z nich. Coraz częściej klienci w wyborze OC kierują się nie tylko ceną polisy – chętnie decydują się na ubezpieczenie w firmach, które zapewniają bezpośrednią likwidację szkód – nawet jeśli taka polisa miałaby być nieznacznie droższa.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Należy pamiętać, że ubezpieczyciele zarabiają najwięcej na tzw. „klientach odnowieniowych”, czyli tych, którzy pozostają na kolejny rok ubezpieczenia w tej samej firmie. Skoro już skusili nowych klientów niską ceną, muszą odbić sobie tę początkową stratę podczas odnawiania umowy – dlatego nie powinniśmy się dziwić, jeśli okaże się, że nasza składka w tej samej firmie na kolejny rok wcale nie będzie niższa niż poprzednio, pomimo bezszkodowej jazdy.

Polscy kierowcy już zauważyli, że tylko coroczne porównanie ofert OC pomoże im zaoszczędzić i nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie. W jaki sposób można porównać oferty? Najłatwiej zrobić to samodzielnie, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń OC AC, która pokaże ceny w kilkunastu firmach – albo z pomocą pośrednika ubezpieczeniowego dysponującego ofertami wielu towarzystw (multiagenta). Porównywarki ubezpieczeniowe  i multiagencje w ostatnim czasie dynamicznie rozwijają się, ponieważ klienci coraz chętniej z nich korzystają, kierując się chęcią oszczędności.

W praktyce porównywarki ubezpieczeń są multiagencjami, czyli tak samo jak inne tego typu przedsiębiorstwa są wpisane do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Różnica jest taka, że porównywarki działają w internecie i pozwalają na wybranie i zakup ubezpieczenia samochodu online, natomiast z tradycyjnym multiagentem klient musi się spotkać.

Podsumowanie

  • Aż 3700 zł kary zapłaci w 2016 roku właściciel auta osobowego za brak ubezpieczenia OC przez ponad 14 dni.
  • Wysokość kar za brak OC uzależniona jest od płacy minimalnej, a ponieważ ta z roku na rok jest coraz wyższa, rosną także kary.
  • UFG ma narzędzie informatyczne nazywane popularnie wirtualnym policjantem, które automatycznie wychwytuje przerwy w ubezpieczeniu.
  • Ponad 70% przypadków braku ważnego OC to sytuacje, w których właściciel nie opłacił kolejnej raty ubezpieczenia i polisa nie odnowiła się (40%) lub wygasło ubezpieczenie poprzedniego właściciela (33%).
  • We wrześniu 2015 roku prezes KNF zaapelował do ubezpieczycieli o zakończenie wojny cenowej w ubezpieczeniu OC, co może spowodować wzrost cen polis.
  • Tylko coroczne porównanie ofert OC pozwoli nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie.
  • Najłatwiej porównać ceny za pomocą internetowej porównywarki OC AC lub skorzystać z usług multiagenta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
88 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej