Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Aktualizacja:
Businesswoman signing car insurance document or lease paper. Writing signature on contract or agreement. Buying or selling new or used vehicle. Car keys on table. Warranty or guarantee.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Jak kształtują się ceny OC bez zniżek?

W 2023 roku średnia cena ubezpieczenia OC bez zniżek w Polsce oscylowała w okolicach 600 zł. Niemniej jednak rzeczywiste stawki mogły znacząco się różnić w zależności od profilu kierowcy. Młody kierowca w wieku 18-25 lat płacił od 1500 do 2000 zł, podczas gdy doświadczony kierowca w wieku około 40 lat mógł liczyć na niższe opłaty, wynoszące od 500 do 800 zł. Kierowcy z dużą historią szkód mogli natomiast oczekiwać wyższych cen, w przedziale od 1000 do 1500 zł. W 2024 roku koszt OC bez zniżek w pierwszych miesiącach bieżącego roku nie uległ znaczącym zmianom.

Ubezpieczenie OC ze zniżkami vs. bez zniżek

Pan Jan Kowalski to 40-letni mieszkaniec Warszawy. Posiada samochód osobowy marki Skoda Fabia z 2015 roku. Nigdy nie miał wypadku ani kolizji. Poszukuje ubezpieczenia OC.

Biorąc pod uwagę, że Pan Kowalski posiada zniżki za:

 • bezszkodową jazdę (10%),
 • wiek (5%),
 • ubezpieczenie w pakiecie (10%)

Najtańsze OC wyniesie go około 450 zł, podczas gdy bez zniżek musiałby zapłacić około 800 zł. Różnica to 350 zł. Jeśli przeliczymy, że posiadane zniżki obniżyły cenę OC o 43%, łatwo sobie uzmysłowić jak znaczne są to oszczędności.

Warto wiedzieć, że zniżki na ubezpieczenie OC można zdobyć na wiele sposobów, m.in.:

 • bezszkodową jazdę,
 • ukończenie kursu bezpiecznej jazdy,
 • posiadanie karty dużej rodziny,
 • ubezpieczenie w pakiecie (np. OC + AC).

Pamiętaj, że przed zakupem warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć najkorzystniejszą cenę OC. Skorzystaj z kalkulatora Punkty i wybierz najlepszą polisę dla siebie.

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy – ze zniżkami i bez

Pani Anna Kowalska, 18-letnia mieszkanka Warszawy, posiada prawo jazdy od 6 miesięcy. Ubiega się o ubezpieczenie OC dla swojego pierwszego samochodu, którym jest Fiat Punto z 2010 roku.

Pani Anna nie posiada jeszcze żadnych zniżek, dlatego cena polisy w jej przypadku to aż około 1800 zł, co jest bardzo dużym wydatkiem dla młodej osoby, która ubezpiecza swoje pierwsze auto. Jak zmieni się koszt polisy, jeśli Pani Anna wybierze opcję współwłasności? Pan Jan Kowalski (40 lat), ojciec pani Anny, posiada zniżki za bezszkodową jazdę (10%), wiek (5%) i ubezpieczenie w pakiecie (10%). Przy współwłasności auta cena OC spada do około 800 zł. Różnica to już 1000 zł!

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy bez zniżek może być bardzo drogie. W przypadku pani Anny współwłaściciel ze zniżkami obniżył cenę OC o 55%!

Ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego ze zniżkami i bez

Ponieważ samochody elektryczne zyskują na popularności i coraz więcej mijamy ich na drogach, warto sprawdzić, czy w ich przypadku posiadanie zniżek również generuje oszczędności.

Pan Tomasz Kowalski, 35-letni mieszkaniec Krakowa, planuje zakup nowego samochodu elektrycznego. Chce sprawdzić, ile zapłaci za ubezpieczenie OC dla tego typu pojazdu, jeśli nie posiada on żadnych zniżek.

 • Pan Tomasz wybrał samochód elektryczny, model Tesla Model 3.
 • Wiek i doświadczenie kierowcy: 35 lat, 10 lat bezszkodowej jazdy.
 • Miejsce zamieszkania: Kraków

Zgodnie z kalkulacają, Pan Tomasz zapłaci za:

Załóżmy jednak, że Pan Tomasz posiada zniżki, np. 10% za bezszkodową jazdę, 5% za wiek i kolejne 5% za posiadanie karty dużej rodziny. Podczas gdy cena OC bez zniżek wynosi 500 zł, to po ich uwzględnieniu obniży się o 20%, czyli do 400 zł.

Warto pamiętać, że ceny ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych są zazwyczaj niższe niż dla samochodów spalinowych o podobnej mocy i wartości. Wynika to z mniejszej szkodowości aut elektrycznych. Ubezpieczenie AC dla samochodów elektrycznych może być jednak droższe ze względu na wysoką wartość tych pojazdów.

Pamiętaj, że przy wyborze ubezpieczenia OC dla samochodu elektrycznego warto zwrócić uwagę na:

 • zakres ochrony (np. assistance, ubezpieczenie od kradzieży),
 • cenę ubezpieczenia, 
 • możliwość zniżek (np. za bezszkodową jazdę).

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia OC

Wiek i staż kierowcy

Wiek i staż kierowcy to jedne z kluczowych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia OC. Młodzi kierowcy i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą, często muszą liczyć się z wyższymi składkami. Jest to spowodowane większym ryzykiem wystąpienia szkody wśród młodszych kierowców, którzy mają mniej doświadczenia na drodze.

Marka, wiek i pojemność silnika samochodu

Samochody o większej mocy i pojemności silnika mogą generować wyższe koszty naprawy w przypadku szkody, dlatego składki OC dla takich samochodów mogą być wyższe. Ponadto nowe samochody mają wyższą wartość, co również wpływa na koszt ubezpieczenia.

Miejsce zamieszkania

W niektórych regionach występuje większe ryzyko wystąpienia szkody, na przykład ze względu na gorsze warunki drogowe lub większą liczbę kradzieży samochodów. W takich przypadkach składki mogą być wyższe.

Sposób użytkowania samochodu

Sposób użytkowania samochodu również ma znaczenie przy ustalaniu składki OC. Jeśli samochód jest używany w celach prywatnych, składka może być niższa niż w przypadku samochodu używanego w celach komercyjnych, na przykład jako taksówka czy samochód dostawczy.

Historia ubezpieczeniowa

Historia ubezpieczeniowa kierowcy również ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC. Jeśli kierowca miał wcześniej ubezpieczenie i nie zgłaszał szkód, może uzyskać zniżki, które obniżą składkę. Natomiast brak historii ubezpieczeniowej może skutkować wyższymi składkami.

Czytaj także: Jak sprawdzić zniżki OC ?

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC jest zdobycie zniżek. Można je uzyskać poprzez bezszkodową jazdę i posiadanie długiej historii ubezpieczeniowej. Zawsze jednak przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela warto porównać oferty różnych firm. Możesz skorzystać z narzędzi online, które umożliwiają porównanie składek i warunków ubezpieczenia. W ten sposób znajdziesz najkorzystniejszą ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.

Innym sposobem na obniżenie składki OC może być zwiększenie własnego udziału w szkodzie. Jeśli jesteś gotów ponieść większe koszty naprawy w przypadku szkody, ubezpieczyciel może obniżyć składkę. Instalacja systemów zabezpieczających, takich jak alarmy antywłamaniowe czy lokalizatory GPS, również powinna obniżyć składkę OC. Takie systemy zmniejszają ryzyko kradzieży samochodu, dlatego ubezpieczyciele często oferują niższe składki dla samochodów zabezpieczonych.

Pamiętaj, że warto dokładnie przeanalizować oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze i wybierz odpowiednie ubezpieczenie samochodu.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest ubezpieczenie OC bez zniżek?
Dlaczego ubezpieczenie OC bez zniżek jest droższe?
Kto musi zapłacić za ubezpieczenie OC bez zniżek?
Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC bez zniżek?

Podsumowanie

 • Średnia cena ubezpieczenia OC bez zniżek w Polsce w 2023 roku wynosi około 600 zł.
 • Wartości te mogą znacznie się różnić w zależności od profilu kierowcy. Młody kierowca (18 lat) może spodziewać się płacić od 1500 do 2000 zł, podczas gdy doświadczony kierowca (około 40 lat) może liczyć na niższe opłaty, wynoszące od 500 do 800 zł. Kierowcy z dużą historią szkód mogą oczekiwać wyższych cen, w przedziale od 1000 do 1500 zł.
 • Ubezpieczenie OC ze zniżkami może znacząco obniżyć koszty. Przykładowo, dla 40-letniego kierowcy z zniżkami za bezszkodową jazdę, wiek i ubezpieczenie w pakiecie, cena polisy może spaść o około 350 zł.
 • Zniżki na ubezpieczenie OC można zdobyć na różne sposoby, np. za bezszkodową jazdę, ukończenie kursu bezpiecznej jazdy, posiadanie karty dużej rodziny lub ubezpieczenie w pakiecie.
 • Dla młodego kierowcy (18 lat) bez zniżek cena polisy OC może być znacznie wyższa, np. około 1800 zł. Jednak współwłasność auta z osobą posiadającą zniżki może obniżyć koszty o 55%.
 • Samochody elektryczne mogą również korzystać z zniżek, które generują oszczędności w składkach OC. Dodatkowo, ceny ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych są zazwyczaj niższe niż dla samochodów spalinowych o podobnej mocy i wartości, ze względu na mniejszą szkodowość tych aut.
 • Istnieje kilka czynników wpływających na koszt ubezpieczenia OC, takich jak wiek i staż kierowcy, marka, wiek i pojemność silnika samochodu, miejsce zamieszkania, sposób użytkowania samochodu oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy.
 • W celu obniżenia kosztów ubezpieczenia OC zaleca się zdobycie zniżek oraz porównanie ofert różnych firm ubezpieczeniowych, korzystając z narzędzi online. Dodatkowo instalacja systemów zabezpieczających może również obniżyć składkę OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej