Punkta

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Opieka zdrowotna na świecie – liderami Ameryka Północna i Europa Zachodnia

Kilka miesięcy temu International SOS, jedna z największych firm zajmujących się udzielaniem pomocy medycznej osobom podróżującym, opublikowała mapę opieki medycznej na świecie.

KLIKNIJ TU, aby zobaczyć mapę świata

Grafika ta przedstawia podział państw ze względu na poziom świadczonych usług zdrowotnych. International SOS zwraca tym samym uwagę na problemy, które mogą pojawić się w niektórych krajach, jeśli konieczne będzie skorzystanie z usług tamtejszej służby zdrowia. Kraje na mapie są podzielone na 5 kategorii, a każdej z nich odpowiada kolor.

Zielony i żółty – możesz czuć się spokojnie

Zielony oznacza niskie zagrożenie dla zdrowia. Po pierwsze, na tych terenach nie występują ciężkie choroby zakaźne. Ponadto, w zasadzie na terenie całego “zielonego” kraju można uzyskać fachową opiekę medyczną, a dostępność i różnorodność farmaceutyków jest na wysokim poziomie. Do tych krajów zaliczane są Stany Zjednoczone, Kanada, Australia oraz wszystkie państwa Europy Zachodniej. Podsumowując, zielony kolor na mapie SOS International oznacza, że w przypadku choroby lub nagłego wypadku możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów.

Druga kategoria to kolor żółty. W przypadku tych krajów ryzyko zagrożenia zdrowia określane jest mianem średniego. Według SOS oznacza to, że opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie w głównych ośrodkach, a więc przede wszystkim w największych miastach. Ponadto w niektórych krajach z tej kategorii istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich chorób takich jak malaria. Do tej grupy zaliczanych jest część państw Ameryki Południowej, po kilka państw z Afryki i Azji oraz prawie cała Europa Środkowo-Wschodnia (w tym Polska). Oczywiście w przypadku “żółtej” Europy nie można mówić o chorobach zakaźnych, chodzi tu raczej o poziom i dostępność świadczonych usług medycznych.

KOD PROMOCYJNY WARTA: Chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne 10% taniej? Kupując polisę WARTA wpisz kod promocyjny: WARD02176000

Pomarańczowy, czerwony i brązowy – zachowaj wzmożoną ostrożność

Podwyższone ryzyko dla naszego zdrowia pojawia się za to w krajach oznaczonych kolorem pomarańczowym. Tutaj dominują głównie państwa z Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. Białoruś, Ukraina, Albania są wyjątkami na europejskiej mapie i mają właśnie pomarańczową kategorię. Na obszarze oznaczonym tym kolorem opieka zdrowotna jest często mocno okrojona do podstawowego zakresu, a ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych jest stosunkowo duże.

Najbardziej ekstremalną kategorią dla zdrowia podróżujących na mapie SOS są kraje oznaczone kolorem czerwonym. Kategoria ta jest domeną większości Afryki oraz państw ogarniętych wojną – Syrii, Iraku czy Afganistanu. W tych krajach opieka zdrowotna prawie nie istnieje, a to wpływa szybkie rozprzestrzenianie się cholery, tyfusu czy malarii.

Ostatnia kategoria, oznaczona kolorem brązowym dotyczy krajów szybko rozwijających się, a więc prawie całej Azji, Rosji, Brazylii czy Argentyny. W tych krajach opieka medyczna i świadczenie usług zdrowotnych stoi na przyzwoitym poziomie w największych ośrodkach przemysłowo-miejskich. W pozostałych regionach poziom służby zdrowia jest zróżnicowany, dlatego ze względu na specyfikę tych państw trudno przyporządkować je do którejś z powyższych kategorii.

Jak zatem widać, o zdrowie najmniej musisz się obawiać w krajach wysoko rozwiniętych. Jednak większość z nas nie zwiedza co roku krajów Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, jak działa służba zdrowia w krajach, do których jeździmy najczęściej.

Najlepszą opiekę zdrowotną w Europie mają mniej popularne kierunki turystyczne

Wiesz już, czego się spodziewać w poszczególnych częściach świata po opiece zdrowotnej, w razie gdyby podczas urlopu coś Ci się przytrafiło. Warto jednak przyjrzeć się temu, na co można liczyć korzystając z usług służby zdrowia w Europie – wszak to właśnie na naszym kontynencie Polacy wypoczywają najczęściej

Od blisko 10 lat badania dotyczące jakości opieki medycznej w większości krajów europejskich prowadzi szwedzki ośrodek Health Consumer Powerhouse, co roku prezentując ranking państw. Obejmuje on 6 podkategorii (m.in. prawa pacjenta, dostępność czyli czas oczekiwania na leczenie czy dostępność środków farmaceutycznych), które z kolei podzielone są na kilka wskaźników. Każdej kategorii podporządkowane są punkty, a całość przekłada się na wynik danego kraju w rankingu.

Gdzie zatem polscy turyści mogą czuć się najbezpieczniej pod względem ochrony zdrowia? Zdecydowanym liderem, który od kilku lat nie schodzi z podium, jest Holandia. Bardzo dobrze wypadają również pozostałe kraje Beneluksu a także Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Austria oraz Francja. Widać więc wyraźną korelację pomiędzy poziomem rozwoju państwa oraz polityki socjalnej a służbą zdrowia. Nie są to jednak najpopularniejsze kierunki obierane przez polskich turystów ze względu na dwa podstawowe czynniki: klimat oraz ceny.

Poziom opieki zdrowotnej na Bałkanach może być lepszy niż w Polsce

Częściej niż do krajów skandynawskich Polacy udają się na urlop np. do Hiszpanii czy Portugalii. Oba kraje mieszczą się w pierwszej dwudziestce rankingu HCP i zajmują odpowiednio 19. i 13. pozycję. Oznacza to, że opieka zdrowotna w tych pństwach funkcjonuje na przyzwoitym poziomie i turyści nie powinni mieć problemów, jeśli wystąpi potrzeba skorzystania z usług lekarza, przychodni czy szpitala, bez konieczności udawania się daleko od miejsca wypoczynku.

Jednak rejonem, gdzie Polacy jeżdżą najczęściej i najchętniej są szeroko rozumiane Bałkany (byłe państwa Jugosławii oraz Rumunia, Bułgaria i Grecja). Mimo że sytuacja ekonomiczna Grecji jest delikatnie mówiąc nieciekawa, to nie odstrasza to polskich urlopowiczów od wyjazdów do tego kraju. Jednak poziom świadczonych usług medycznych, zgodnie z raportem, może pozostawiać trochę do życzenia – Grecja wyprzedza bowiem jedynie 8 państw, z końcówki zestawienia. Wpływ ma na to z pewnością długotrwał kryzys finansowy w kolebce demokracji. Nie powinieneś się jednak zniechęcać i specjalnie obawiać – grecka służba zdrowia i tak bowiem funkcjonuje lepiej niż nasz rodzimy NFZ, więc z wizytą u lekarza raczej nie będzie problemów, tym bardziej w dużych ośrodkach turystycznych.

Pozostałe państwa Półwyspu Bałkańskiego wypadają różnie. Całkiem wysoko sklasyfikowana jest Macedonia, a kilka pozycji za nią Chorwacja. Za Grecją (a przed Polską) są za to Albania i Bułgaria. Klasyfikację HCP zamykają cztery kraje: Serbia, Rumunia, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra, która w tym sezonie jest bardzo popularna i chętnie wybierana jako miejsce wypoczynku przez Polaków. Kraje te zdobyły mniej niż połowę możliwych do uzyskania w rankingu punktów. A to może (ale nie musi) oznaczać, że nie tylko ewentualna choroba czy zatrucie, ale i oczekiwanie na sprawne wyleczenie dolegliwości mogą popsuć urlop.

Wszędzie dobrze, ale poza Polską najlepiej – niestety

Jako jeden z większych krajów w Europie, który szumnie ogłaszany jest zieloną wyspą Starego Kontynentu, Polska wypada w rankingu słabiutko, żeby nie powiedzieć żenująco. Za nami klasyfikują się tylko wspomniane wcześniej 4 kraje zamykające stawkę oraz Litwa. A zatem mówiąc pół żartem pół serio, praktycznie w całej Europie Polak na wakacjach może liczyć na lepszą pomoc i opiekę zdrowotną niż we własnym kraju. O przyczynach takiego stanu rzeczy należałoby napisać oddzielny artykuł, prawdopodobnie jednak każdy z Czytelników miał niestety styczność z funkcjonowaniem [sic!] Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ubezpieczenie turystyczne – przypomnienie

Spokojne wakacje może zapewnić nie tylko dość dobra znajomość zwyczajów i standardów opieki zdrowotnej w kraju, do którego się wybierasz. Myśląc o urlopie, ważnym punktem na liście “do zrobienia” powinno być wykupienie polisy turystycznej.

W przypadku wycieczki zorganizowanej czyli takiej, którą oferują biura podróży, ubezpieczenie turystyczne jest obligatoryjne, a jego koszt wliczany jest do kosztów wakacyjnej oferty. Touroperatorzy są zobowiązani ubezpieczyć uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków – trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci oraz kosztów leczenia. Taki pakiet jest oferowany w ramach jednej umowy ubezpieczenia, ze standardowymi dla wszystkich uczestników warunkami i sumami ubezpieczenia. Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) znajdziesz na stronie internetowej każdego z biur podróży.

W przypadku ubezpieczenia NN, możesz starać się o odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, który był wynikiem wypadku na wakacyjnym wyjeździe. Złamana noga, wybity palec czy rozcięty łuk brwiowy podczas niefortunnego skoku do hotelowego basenu będzie więc powodem do wypłaty roszczenia przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) ma chronić Cię przed poniesieniem kosztów związanych z pobytem w szpitalu i transportu medycznego, a także przed innymi wydatkami niezbędnymi w związku ratowaniem Twojego życia lub zdrowia.

To jednak tylko podstawowy zakres ochrony ze stosunkowo niskimi sumami ubezpieczenia. Jeśli chcesz czuć się pewniej, warto dowiedzieć się u organizatora wycieczki o możliwości rozszerzenia zakresu poprzez zwiększenie ilości ryzyk ubezpieczeniowych, które obejmie polisa (np. akcja ratownicza i poszukiwawcza) oraz podniesienie sum ubezpieczenia (koszty leczenia mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro). Oprócz tego polisę można wzbogacić o usługi assitance, dzięki czemu nie będziesz musiał sam załatwiać formalności związanych z leczeniem – zrobi to za Ciebie centrum alarmowe ubezpieczyciela, do którego się zgłosisz.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku podróżujących indywidualnie. Tutaj jednak musisz zainteresować się ubezpieczeniem na własną rękę. I zdecydowanie polecamy takie wykupić. Nie zajmie Ci to dużo czasu. W internecie jest sporo porównywarek polis turystycznych, a większość ubezpieczycieli oferuję solidną ochronę podczas podróży. Polisę możesz kupić przez internet, telefon lub nawet za pomocą aplikacji mobilnej zakładu ubezpieczeń.

Czytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie podróżne, czyli bezpieczne wakacje 2015

Karta EKUZ – przydatny plastik w portfelu

Przygotowując się do wyjazdu na upragnione wakacje, postaraj się również wygospodarować czas na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jest niczym innym jak dowodem ubezpieczenia w ramach NFZ, stosowanym w państwach innych niż Polska. Zakres terytorialny dokumentu odnosi się do państw będących członkami Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki niej, w przypadku konieczności skorzystania z usług opieki medycznej kraju, w którym przebywasz, będziesz traktowany na równi z jego mieszkańcami. Zatem przysługiwać Ci będzie taki zakres ochrony zdrowia, jaki przysługuje w ramach publicznej opieki obywatelowi danego kraju. Pamiętaj jednak, że system zdrowotne w różnych krajach mogą się od siebie różnić – to co u nas jest refundowane w ramach NFZ, wcale nie musi być refundowane np. przez grecką czy hiszpańską służbę zdrowia i na odwrót. Ponadto karta nie obejmuje m.in. transportu medycznego do Polski.

EKUZ przydatna jest przede wszystkim, jeśli konieczne będzie skorzystanie z usług internisty czy pobytu w szpitalu. Obok ubezpieczenia turystycznego będzie dodatkową ochroną Twojego zdrowia i zapewni większy spokój.

Wyrobienie karty jest proste, szybkie i bezpłatne. Wystarczy wypełnić wniosek o wydanie karty, który można znaleźć na stronie www każdego z wojewódzkich oddziałów NFZ lub pobrać w samym oddziale, a następnie podpisać go i wysłać lub przekazać osobiście do odpowiedniego oddziału NFZ. EKUZ wydawana jest niemal od ręki. Co ważne, dokument wydawany jest na czas określony – maksymalnie na pół roku (emerytom na 5 lat). Więcej informacji znajdziesz na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyjazd na wakacje, szczególnie za granicę, ma sprawiać przede wszystkim przyjemność i pozwolić naładować akumulatory po ciężkim roku pracy. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i zadbaj, aby życie i zdrowie Twoje i tych, którzy z Tobą podróżują, było jak najlepiej chronione. Dzięki temu kryzysowe sytuacje, które zawsze mogą się przytrafić, będą z pewnością mniej stresujące. Wszystkim Czytelnikom życzymy zatem słonecznych, długich oraz bezpiecznych wakacji.