Na ile wcześniej kupić ubezpieczenie OC?

Aktualizacja:
Na ile wcześniej kupić OC?

Zastanawiasz się, czy zakup ubezpieczenia OC z wyprzedzeniem to dobry pomysł? Kiedy jest odpowiedni czas, by przedłużyć polisę swojego auta? Sprawdź czy lepiej dokonać zakupu dużo wcześniej, czy wstrzymać się z tym do ostatniej chwili! Na ile wcześniej kupić OC?

Obowiązkowa polisa OC – na ile wcześniej kupić?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, to musisz pamiętać o zakupie obowiązkowej polisy OC. Twoim zadaniem jest zapamiętanie daty wygaśnięcia aktualnego ubezpieczenia po to, by nie spóźnić się z zakupem nowego OC. Nawet kilka dni zwłoki mogą się okazać kosztowne. Dlaczego? Otóż w Polsce funkcjonuje tzw. wirtualny policjant, czyli system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wykrywa kierowców nieposiadających ważnej polisy. Za brak ważnej polisy w okresie do 3 dni zapłacisz w 2019 roku 900 zł, od 4 do 14 dni – 2 250 zł, a dwutygodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia będzie Cię kosztować aż 4 500 zł.

Czytaj także: Przedłużenie OC i AC w Aviva

Uwaga! Przerwa w posiadaniu polisy OC skutkuje opłatą karną!

Kiedy możesz kupić ubezpieczenie OC?

Jeśli należysz do grona osób, które lubią robić zakupy z wyprzedzeniem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Polisę OC możesz kupić nawet na miesiąc przed wygaśnięciem swojego obecnego ubezpieczenia. Rodzi się jednak pewne pytanie – czy taka transakcja będzie opłacalna finansowo?

Czytaj także: Polisa OC – 5 kroków do kupna. Poradnik krok po kroku

Czy kupione wcześniej OC będzie tańsze?

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że robienie zakupów z wyprzedzeniem jest korzystne dla Twojego portfela. Różnice cenowe widać zwłaszcza w okresach przedświątecznych, kiedy to ceny nawet podstawowych produktów szybują w górę. Jak jest z OC? Czy kupione wcześniej OC będzie tańsze? Bywa różnie.  Poniżej znajdziesz szczegółowe wyliczenia.

Czytaj także: Świeże spojrzenie na ubezpieczenie na życie Aviva – złap Nową Perspektywę

Sprawdź, ile zapłacisz, kupując OC wcześniej!

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Punkta.pl postanowili sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu zakupione w dniu wygaśnięcia poprzedniego OC, na tydzień, dwa, trzy i cztery tygodnie wcześniej.

Przykładowym kierowcą jest 35-latek posiadający pięciodrzwiowego Forda Focusa z 2005 roku w wersji benzynowej. Pojemność silnika wynosi 1.6, a moc 74 kW/100 km. Aktualny przebieg to 100 000 km. Auto parkowane jest w garażu podziemnym wspólnym, od nowości jest w Polsce i jest w posiadaniu kierowcy od 2016 roku. Kierowca jest żonatym mężczyzną, mieszka w Białej Podlaskiej i ma prawo jazdy od 2000 roku. Nie posiada dzieci i nie ma żadnych zniżek ubezpieczeniowych. Chce zakupić obowiązkową polisę OC.

Czytaj także: Oferta porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl dostępna także na Ceneo.pl

 

 

 

Nazwa
ubezpieczyciela

Cena zakupu OC –  na ile wcześniej kupić OC? 
W dniu wygaśnięcia obecnej polisy Na tydzień przed datą wygaśnięcia obecnej polisy Na dwa tygodnie przed datą wygaśnięcia obecnej polisy Na trzy tygodnie przed datą wygaśnięcia obecnej polisy Na miesiąc przed datą wygaśnięcia obecnej polisy
AXA Direct 660 zł 660 zł 664 zł 661 zł 688 zł
Aviva (obecnie Allianz) 734 zł 734 zł 741 zł 741 zł 741 zł
Benefia 766 zł 766 zł 766 zł 766 zł
Proama 1 312 zł 1 312 zł 1 331 zł 1 331 zł
Generali 1 318 zł 1 318 zł 1 337 zł 1 337 zł
Uniqa 1 364 zł 1 364 zł 1 364 zł 1 364 zł 1 364 zł
Allianz 1 487 zł 1 487 zł 1 487 zł 1 487 zł 1 487 zł
Gothaer 2 093 zł 2 093 zł 2 093 zł 2 093 zł 2 093 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl

Jak widzisz, zakup polisy OC z bardzo dużym wyprzedzeniem czasowym nie zawsze ma sens. . Nie musisz  dokonywać zakupu ubezpieczenia miesiąc wcześniej –  optymalna wydają się dwa tygodnie – tydzień przed końcem polisy.  Pamiętaj, że warto porównywać ceny składek OC, bo różnice są spore. W tym celu warto np. skorzystać z porównywarki ubezpieczeń lub kalkulatora ubezpieczeń OC. Sprawdź teraz ile zapłacisz:

Czytaj także: 8 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. Obowiązkową polisę OC możesz zakupić nawet na miesiąc przed terminem wygaśnięcia obecnej polisy.
  2. Ceny polisy OC mogą różnią się w zależności od daty zakupu.
  3. Polisa OC zakupiona z dużym wyprzedzeniem nie jest korzystniejsza cenowo od tej kupionej w dniu wygaśnięcia obecnej polisy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej