Przed kilkoma dniami Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na swoją listę ostrzeżeń publicznych giganta telekomunikacyjnego, T-Mobile - za wykonywanie działalności ubezpieczeniowej bez zezwolenia. Teraz firmę czeka postępowanie w prokuraturze. Co to oznacza dla klientów sieci?
Kto może oferować ubezpieczenia?
W sprawie T-Mobile chodzi o usługę dodatkową “Bezpieczne Urządzenie”, która działa dokładnie tak samo jak ubezpieczenie telefonu, ale… nie nazywa się ubezpieczeniem i nie świadczy jej żaden zakład ubezpieczeń. To jednak nie zmyliło czujnych pracowników KNF, którzy zauważyli (pytanie, na ile sami, a na ile ktoś im wskazał), że warunki tej usługi są takie same jak warunki ubezpieczeń telefonów oferowanych przez inne sieci komórkowe “po bożemu”, czyli we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. A skoro coś wygląda i działa jak ubezpieczenie, to jest ubezpieczeniem. A jeśli już jest ubezpieczeniem, to zgodnie z prawem może być oferowane wyłącznie przez towarzystwo ubezpieczeń.
Czytaj także: Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?
O “Bezpiecznym urządzeniu” i innych ubezpieczeniach telefonów piszemy w tym artykule: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni
Szkopuł w tym, że T-Mobile nie jest zakładem ubezpieczeń, czyli nie posiada zezwolenia KNF na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej. I teraz władzom spółki grozi grzywna lub inne nieprzyjemności przewidziane w Ustawie o działalności ubezpieczeniowej:
T-Mobile: “My nie robimy ubezpieczeń”
Zazwyczaj kiedy KNF wpisuje jakieś przedsiębiorstwo na swoją czarną listę, wysyła w świat jedynie krótki komunikat: “Informujemy, że na listę ostrzeżeń publicznych wpisany został podmiot XXXX” – i koniec. W przypadku T-Mobile jednak Komisja pokusiła się o obszerne wyjaśnienie, m. in:
- że zawiadomienie do prokuratury i wpis na listę nie dotyczą głównej działalności firmy, a wyłącznie oferty dodatkowej, podlegającej regulacjom prawnym obowiązującym na rynku finansowym
- że muszą umieścić firmę na liście ostrzeżeń zawsze gdy kierują do prokuratury doniesienie
Czyli być może nie chcieliby wciągać T-Mobile na swoją czarną listę, ale przepisy nie pozwalają im od tego odstąpić.
Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – przed czym chroni i czy się opłaca?
Operator nie zgadza się z zarzutami nadzoru finansowego i w swoim oświadczeniu wyjaśnia, że nigdy nie prowadził działalności ubezpieczeniowej, a “Bezpieczne Urządzenie” jest… rozszerzoną gwarancją:
Rozszerzona gwarancja – co to takiego?
Rozszerzona (czasami nazywana przedłużoną) gwarancja to usługa oferowana powszechnie np. przez sklepy ze sprzętem elektronicznym i AGD. Jednak zazwyczaj pod tym pojęciem kryje się właśnie… ubezpieczenie. Sklepy RTV/AGD chętnie proponują swoim klientom tego rodzaju rozwiązania z dwóch powodów: po pierwsze to nie one ponoszą odpowiedzialność, gdy coś złego stanie się z komputerem albo telewizorem klienta, tylko zakład ubezpieczeń; po drugie – otrzymują od towarzystwa prowizję za sprzedaż ubezpieczeń rozszerzonej gwarancji.
Czytaj także: Polisa z poczty albo z kiosku? To nie żart. Ubezpieczenia w nietypowych miejscach
W praktyce rozszerzona gwarancja działa bardzo podobnie do ubezpieczeń telefonów oferowanych przez operatorów wspólnie z ubezpieczycielami. Na przykład klient zainteresowany przedłużoną gwarancją sieci Komputronik musi podpisać umowę ubezpieczenia sprzętu z Ergo Hestią lub Mondial Assistance. W zamian dostaje dodatkową ochronę, która obowiązuje nawet po wygaśnięciu gwarancji producenta, nawet przez 5 lat. Przedłużona gwarancja obejmuje drobne awarie, przypadkowe uszkodzenia sprzętu oraz kradzież w wyniku włamania.
Czytaj także: Warta Mobile, czyli likwidacja szkody w Twoim smartfonie
W tej sytuacji nawet jeśli T-Mobile nazwie swą usługę nie ubezpieczeniem, tylko rozszerzoną gwarancją, to i tak nie sprawi, że ten produkt przestanie łudząco przypominać polisę – gdyż rozszerzone gwarancje de facto są właśnie ubezpieczeniami.
Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa – czy warto i kiedy naprawdę chroni?
Klienci operatora nie muszą się martwić
W odpowiedzi na informację o wpisaniu T-Mobile na listę KNF internet natychmiast strzyknął jadem: “Dobrze im tak, naciągaczom!”, “Prokurator pewnie umorzy postępowanie, niestety taki gigant ma pieniądze, żeby się wybronić”. Ale czy klienci, którzy wykupili “Bezpieczne Urządzenie”, mają realne powody do obaw?
Dopóki sprawa jest w toku, “ubezpieczenie” działa tak jak działało. Później możliwe jest całkowite wycofanie produktu z oferty operatora lub, co bardziej prawdopodobne, że T-Mobile przeprosi się z branżą ubezpieczeniową i jednak zacznie oferować swoją rozszerzoną gwarancję we współpracy z jakimś towarzystwem.
[EDIT: Oferta produktu Bezpieczne urządzenie przestała obowiązywać z końcem 2016 roku]
Podsumowanie
- Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej ubezpieczenia mogą oferować jedynie podmioty posiadające zezwolenie KNF, czyli zakłady ubezpieczeń.
- Wszyscy operatorzy telekomunikacyjni w Polsce poza T-Mobile oferują ubezpieczenia telefonów we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi.
- Rozszerzona gwarancja, spotykana najczęściej w sklepach ze sprzętem elektronicznym i AGD, w praktyce również jest ubezpieczeniem.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Salon przeciętnego Polaka. Kowalski chce obejrzeć mecz Ligi Mistrzów albo poćwiczyć z Chodakowską, ale padł jego ukochany plazmowy telewizor. Niestety uszkodzenia nie podlegają standardowej reklamacji. Kiedy gwarancja zawiedzie, przydatne może okazać się wykupione zawczasu ubezpieczenie telewizora.
Czasy starej, pancernej Nokii dawno minęły. Dzisiejsze smartfony, tablety i iPady to już prawdziwe miniaturowe komputery. Po pierwsze - delikatne, każdy upadek może oznaczać poważną naprawę. Po drugie - coraz droższe, w związku z tym narażone na kradzież. Odpowiadamy na pytanie, gdzie można kupić ubezpieczenie tabletu i ubezpieczenie iPada.
Już od dawna nie potrafisz żyć bez smartfona. Przechowujesz w nim wiele ważnych danych, korzystasz z internetu i pomocnych aplikacji. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w kryzysowej sytuacji takiej jak zgubienie telefonu lub jego kradzież. Czy można się ubezpieczyć od tego typu zdarzeń?
Światowe gwiazdy show businessu ubezpieczają swoje największe skarby. Madonna podobno biust, Jennifer Lopez - pupę, a na przykład Rihanna - nogi. Na naszym krajowym podwórku skarbem dla zwykłej Kowalskiej może być nowy smartfon albo drogi telewizor. Czy da się ubezpieczyć telefon na przykład na wypadek, gdyby miał zamiar spaść ze schodów? Tak.
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.