Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

Aktualizacja:
Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

Minęło zaledwie kilka dni od zakończenia gwarancji i jak na złość Twoja lodówka, telewizor albo żelazko zepsuły się. Dlatego sklepy RTV-AGD już od dawna oferują klientom przedłużoną, kilkuletnią gwarancję, oczywiście dodatkowo płatną. Mechanizm ten skopiowali też dealerzy samochodowi.

O ile w przypadku sprzętu domowego awaria oznacza często kupno nowego egzemplarza, to w zepsutym samochodzie wystarczy wymienić jedną część. W obu przypadkach są to duże koszty. Czy przedłużona gwarancja to remedium na wieczne kłopoty z mechanikami? Niekoniecznie. Ten rodzaj ubezpieczenia jest drogi i nie zawsze działa.

Co to jest przedłużona gwarancja?

Kupując samochód w salonie standardowo otrzymujesz gwarancję. Zwykle na dwa lata, niektórzy dealerzy udzielają jej nawet na 36 miesięcy. Dzięki temu możesz być spokojny, że różne ukryte pod maską wady zostaną w tym czasie naprawione w autoryzowanym warsztacie. Jeżeli uważasz, że fabrycznie zamontowane części samochodowe powinny być bardziej trwałe i bez usterek powinny popracować kilka kolejnych lat, możesz w ciemno zaufać producentowi. Możesz też być innego zdania i rozważyć kupno przedłużonej gwarancji.

Czytaj także: Ubezpieczenie tabletu

Jest to rodzaj ubezpieczenia, który ochroni Cię przed drogimi naprawami przez kolejne 2-3 lata po wygaśnięciu podstawowej gwarancji. Przedłużona gwarancja uzupełnia się z innym ubezpieczeniem – autocasco. Dzięki AC naprawisz szkody, które wyrządziła pogoda, wandale, inny kierowca, albo przez nieuwagę Ty sam. To ważne, bo gwarancja wyklucza wszystkie te zewnętrzne przypadki losowe. Ogranicza się do usterek lub awarii, które w samochodzie wystąpiły ot tak, po prostu. Są, jak napisano w umowie, “nagłe i nieprzewidziane”.

Czytaj także: Ubezpieczenie konsoli do gier

Co obejmuje przedłużona gwarancja?

Zakres ubezpieczenia zależy od wykupionego pakietu. Za naprawdę duże pieniądze możesz naprawić niemal wszystko. Ale za znacznie mniejsze, które wydaje się na przedłużoną gwarancję, z warsztatu mogą odesłać Cię z kwitkiem. Szczególnie jeśli pojawisz się z zepsutym:

– sprzęgłem

– układem wtrysku paliwa

– elektryką

– zawieszeniem

– chłodzeniem silnika

– układem hamulcowym

– układem kierowniczym

W przypadku niektórych marek, serwis naprawi lub wymieni tylko kilka podstawowych części. Każdy dealer – a w zasadzie towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym współpracuje – ma swoją listę części, które podlegają serwisowaniu.

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa

Pomocy przy naprawie nadwozia, tapicerki, szyb, prac blacharskich na pewno będziesz musiał poszukać gdzie indziej, odpłatnie. Przedłużona gwarancja nie obejmuje takich problemów.

Czy opłaca się wykupić przedłużoną gwarancję samochodu?

Powinieneś skalkulować, czy przedłużona gwarancja, biorąc pod uwagę najczęstsze awarie samochodowe, naprawdę Ci się opłaca, zwłaszcza że jest dość droga. Dla przykładu nową Toyotę Yaris ubezpieczysz w podstawowej wersji na dodatkowe dwa lata za 867 złotych, ale już pełna ochrona kosztuje prawie 2 tysiące złotych. Ceny rosną w zależności od modelu. Ford oferuje ubezpieczenie modelu Mondeo na czwarty i piąty rok użytkowania za 3 tys. zł. Właściciele Mazdy CX9 za podobną ochronę zapłacą już 4910 zł. To trochę jak gra na loterii i próba przewidzenia, czy względnie nowe auto zepsuje się na tyle poważnie, że u znajomego mechanika będziesz musiał wydać te same pieniądze na naprawę. Eksperci radzą korzystać z gwarancji szczególnie przy droższych autach ze skomplikowanymi rozwiązaniami technicznymi. Zwracają też uwagę, że auto na gwarancji, serwisowane w ASO szybciej znajdzie nabywców, gdy będziesz chciał je sprzedać.

Czytaj także: Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

Czego nie pokrywa przedłużona gwarancja samochodu?

Jak przy każdym dobrowolnym ubezpieczeniu, ubezpieczyciel może odmówić naprawy samochodu, gdy udowodni że awaria była efektem Twojego niedbalstwa. W praktyce taki zapis daje dużą swobodę rzeczoznawcom. Równie częsta może okazać się odmowa w przypadku awarii, wynikającej z normalnego zużycia pojazdu. Nie jest łatwo wyznaczyć granicę między sytuacją, w której część silnika albo układu hamulcowego po prostu się zużyła, a nagłą awarią, która nie powinna się zdarzyć. Tylko w tym drugim przypadku gwarancja zostanie uznana.

Ubezpieczyciel oddaje pieniądze

O tym czy samochód będzie naprawiony w oparciu o przedłużoną gwarancję, decydują mechanicy z autoryzowanego serwisu obsługi w porozumieniu z centrum autoryzacji szkód danej firmy. Ale to do ASO musisz zgłosić się z awarią i to z nim uzgodnisz termin i warunki naprawy. Za usługi – części zamienne, zużyte materiały oraz robociznę – w większości przypadków najpierw zapłacisz z własnej kieszeni. Pieniądze wrócą do Ciebie dopiero, gdy rozliczysz się z ubezpieczycielem na podstawie faktury VAT. Generalnie ubezpieczyciel na likwidację szkody ma 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie telewizora

Gdzie możesz kupić przedłużoną gwarancję samochodu?

Przedłużoną gwarancję możesz kupić bezpośrednio u dealera. W salonie samochodowym zaproponują Ci ją od ręki. Pamiętaj jednak, że umowę zawierasz z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym współpracuje dany producent samochodów. Możesz też bezpośrednio udać się do firmy ubezpieczeniowej. Wiele z nich oferuje produkty pod nazwą „ubezpieczenie kosztów napraw”.

Dealer samochodowy nie sprzeda Ci przedłużonej gwarancji, jeśli naprawdę dużo jeździsz. Samochód, który na liczniku ma już 150 tysięcy kilometrów lub jest starszy niż 7 lat będzie psuł się coraz częściej i ciągłe rekompensowanie naprawy Twojego auta ubezpieczycielowi nie będzie się opłacało.

Czytaj także: Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?

Podsumowanie

  • Przedłużona gwarancja to rodzaj ubezpieczenia.
  • Ubezpieczyciel zwraca pieniądze za naprawę auta w ASO. Wcześniej jednak serwis informuje co i za ile może naprawić.
  • Zakres ubezpieczenia zależy od pakietu. Najdroższe pokrywają niemal wszystkie usterki. W najtańszej opcji za naprawę elektroniki, niektórych części w układzie hamulcowym, czy kierowniczym będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
  • Przedłużona gwarancja działa w przypadku nieoczekiwanej usterki, czyli ukrytej wady.
  • Części samochodowe, które standardowo się zużywają (np. klocki hamulcowe, zawieszenie) nie są objęte przedłużoną gwarancją.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej