Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

Aktualizacja:
Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

Minęło zaledwie kilka dni od zakończenia gwarancji i jak na złość Twoja lodówka, telewizor albo żelazko zepsuły się. Dlatego sklepy RTV-AGD już od dawna oferują klientom przedłużoną, kilkuletnią gwarancję, oczywiście dodatkowo płatną. Mechanizm ten skopiowali też dealerzy samochodowi.

O ile w przypadku sprzętu domowego awaria oznacza często kupno nowego egzemplarza, to w zepsutym samochodzie wystarczy wymienić jedną część. W obu przypadkach są to duże koszty. Czy przedłużona gwarancja to remedium na wieczne kłopoty z mechanikami? Niekoniecznie. Ten rodzaj ubezpieczenia jest drogi i nie zawsze działa.

Co to jest przedłużona gwarancja?

Kupując samochód w salonie standardowo otrzymujesz gwarancję. Zwykle na dwa lata, niektórzy dealerzy udzielają jej nawet na 36 miesięcy. Dzięki temu możesz być spokojny, że różne ukryte pod maską wady zostaną w tym czasie naprawione w autoryzowanym warsztacie. Jeżeli uważasz, że fabrycznie zamontowane części samochodowe powinny być bardziej trwałe i bez usterek powinny popracować kilka kolejnych lat, możesz w ciemno zaufać producentowi. Możesz też być innego zdania i rozważyć kupno przedłużonej gwarancji.

Czytaj także: Ubezpieczenie tabletu

Jest to rodzaj ubezpieczenia, który ochroni Cię przed drogimi naprawami przez kolejne 2-3 lata po wygaśnięciu podstawowej gwarancji. Przedłużona gwarancja uzupełnia się z innym ubezpieczeniem – autocasco. Dzięki AC naprawisz szkody, które wyrządziła pogoda, wandale, inny kierowca, albo przez nieuwagę Ty sam. To ważne, bo gwarancja wyklucza wszystkie te zewnętrzne przypadki losowe. Ogranicza się do usterek lub awarii, które w samochodzie wystąpiły ot tak, po prostu. Są, jak napisano w umowie, “nagłe i nieprzewidziane”.

Czytaj także: Ubezpieczenie konsoli do gier

Co obejmuje przedłużona gwarancja?

Zakres ubezpieczenia zależy od wykupionego pakietu. Za naprawdę duże pieniądze możesz naprawić niemal wszystko. Ale za znacznie mniejsze, które wydaje się na przedłużoną gwarancję, z warsztatu mogą odesłać Cię z kwitkiem. Szczególnie jeśli pojawisz się z zepsutym:

– sprzęgłem

– układem wtrysku paliwa

– elektryką

– zawieszeniem

– chłodzeniem silnika

– układem hamulcowym

– układem kierowniczym

W przypadku niektórych marek, serwis naprawi lub wymieni tylko kilka podstawowych części. Każdy dealer – a w zasadzie towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym współpracuje – ma swoją listę części, które podlegają serwisowaniu.

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa

Pomocy przy naprawie nadwozia, tapicerki, szyb, prac blacharskich na pewno będziesz musiał poszukać gdzie indziej, odpłatnie. Przedłużona gwarancja nie obejmuje takich problemów.

Czy opłaca się wykupić przedłużoną gwarancję samochodu?

Powinieneś skalkulować, czy przedłużona gwarancja, biorąc pod uwagę najczęstsze awarie samochodowe, naprawdę Ci się opłaca, zwłaszcza że jest dość droga. Dla przykładu nową Toyotę Yaris ubezpieczysz w podstawowej wersji na dodatkowe dwa lata za 867 złotych, ale już pełna ochrona kosztuje prawie 2 tysiące złotych. Ceny rosną w zależności od modelu. Ford oferuje ubezpieczenie modelu Mondeo na czwarty i piąty rok użytkowania za 3 tys. zł. Właściciele Mazdy CX9 za podobną ochronę zapłacą już 4910 zł. To trochę jak gra na loterii i próba przewidzenia, czy względnie nowe auto zepsuje się na tyle poważnie, że u znajomego mechanika będziesz musiał wydać te same pieniądze na naprawę. Eksperci radzą korzystać z gwarancji szczególnie przy droższych autach ze skomplikowanymi rozwiązaniami technicznymi. Zwracają też uwagę, że auto na gwarancji, serwisowane w ASO szybciej znajdzie nabywców, gdy będziesz chciał je sprzedać.

Czytaj także: Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

Czego nie pokrywa przedłużona gwarancja samochodu?

Jak przy każdym dobrowolnym ubezpieczeniu, ubezpieczyciel może odmówić naprawy samochodu, gdy udowodni że awaria była efektem Twojego niedbalstwa. W praktyce taki zapis daje dużą swobodę rzeczoznawcom. Równie częsta może okazać się odmowa w przypadku awarii, wynikającej z normalnego zużycia pojazdu. Nie jest łatwo wyznaczyć granicę między sytuacją, w której część silnika albo układu hamulcowego po prostu się zużyła, a nagłą awarią, która nie powinna się zdarzyć. Tylko w tym drugim przypadku gwarancja zostanie uznana.

Ubezpieczyciel oddaje pieniądze

O tym czy samochód będzie naprawiony w oparciu o przedłużoną gwarancję, decydują mechanicy z autoryzowanego serwisu obsługi w porozumieniu z centrum autoryzacji szkód danej firmy. Ale to do ASO musisz zgłosić się z awarią i to z nim uzgodnisz termin i warunki naprawy. Za usługi – części zamienne, zużyte materiały oraz robociznę – w większości przypadków najpierw zapłacisz z własnej kieszeni. Pieniądze wrócą do Ciebie dopiero, gdy rozliczysz się z ubezpieczycielem na podstawie faktury VAT. Generalnie ubezpieczyciel na likwidację szkody ma 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie telewizora

Gdzie możesz kupić przedłużoną gwarancję samochodu?

Przedłużoną gwarancję możesz kupić bezpośrednio u dealera. W salonie samochodowym zaproponują Ci ją od ręki. Pamiętaj jednak, że umowę zawierasz z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym współpracuje dany producent samochodów. Możesz też bezpośrednio udać się do firmy ubezpieczeniowej. Wiele z nich oferuje produkty pod nazwą „ubezpieczenie kosztów napraw”.

Dealer samochodowy nie sprzeda Ci przedłużonej gwarancji, jeśli naprawdę dużo jeździsz. Samochód, który na liczniku ma już 150 tysięcy kilometrów lub jest starszy niż 7 lat będzie psuł się coraz częściej i ciągłe rekompensowanie naprawy Twojego auta ubezpieczycielowi nie będzie się opłacało.

Czytaj także: Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?

Podsumowanie

  • Przedłużona gwarancja to rodzaj ubezpieczenia.
  • Ubezpieczyciel zwraca pieniądze za naprawę auta w ASO. Wcześniej jednak serwis informuje co i za ile może naprawić.
  • Zakres ubezpieczenia zależy od pakietu. Najdroższe pokrywają niemal wszystkie usterki. W najtańszej opcji za naprawę elektroniki, niektórych części w układzie hamulcowym, czy kierowniczym będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
  • Przedłużona gwarancja działa w przypadku nieoczekiwanej usterki, czyli ukrytej wady.
  • Części samochodowe, które standardowo się zużywają (np. klocki hamulcowe, zawieszenie) nie są objęte przedłużoną gwarancją.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej