Ubezpieczenie telewizora. Gdzie kupić? Co lepsze: przedłużona gwarancja czy osobna polisa?

Aktualizacja:

Salon przeciętnego Polaka. Kowalski chce obejrzeć mecz Ligi Mistrzów albo poćwiczyć z Chodakowską, ale padł jego ukochany plazmowy telewizor. Niestety uszkodzenia nie podlegają standardowej reklamacji. Kiedy gwarancja zawiedzie, przydatne może okazać się wykupione zawczasu ubezpieczenie telewizora.

Ubezpieczenie telewizora

Skąd się bierze ubezpieczenie telewizora?

Z przekonania, że każdego rodzaju mienie da się ubezpieczyć, a tym bardziej jeśli polisa pojawi się w ofercie wiązanej. Dlatego ubezpieczenie telewizora można nabyć przede wszystkim w marketach sprzedających wyposażenie RTV i AGD, które podjęły współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi i stworzyły dla swoich klientów ofertę ochrony. Takie ubezpieczenie nazywa się przedłużoną gwarancją. To oznacza, że będziesz miał prawo do odszkodowania przez określony czas po zakończeniu okresu, w którym przysługuje Ci prawo do reklamacji, także za szkody, które zwykle nie są objęte gwarancją – na przykład utrata sprzętu na skutek kradzieży z włamaniem. Ubezpieczenie telewizora oferuje na przykład Media Expert w porozumieniu z Ergo Hestią. Duży wybór pakietów przedłużonych gwarancji można znaleźć również w Media Markt (współpracującym z Wartą), przy czym niestety jedyny wariant obejmujący telewizory to Gwarancja Plus Professional, przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Trudno znaleźć na rynku ofertę ubezpieczenia sprzętu elektronicznego dla klienta indywidualnego bezpośrednio u konkretnego ubezpieczyciela. Takie polisy są zazwyczaj zarezerwowane dla przedsiębiorstw. Telewizor można za to ubezpieczyć jako mienie ruchome w ramach polisy mieszkaniowej, dzięki której – w zależności od wybranego zakresu – możesz dostać odszkodowanie za straty powstałe na skutek zalania, pożaru, wandalizmu lub kradzieży.

A co, jeśli kot strąci szklankę z wodą i zaleje telewizor? Co, jeśli gwarancja producenta wygasła, a odbiornik po prostu przestał działać? W takich sytuacjach pomocne okaże się ubezpieczenie sprzętu elektronicznego zakupione w branżowym supermarkecie albo za pośrednictwem portalu Simplesurance oferującego specjalistyczne polisy dla wielu rodzajów sprzętu AGD/RTV.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Czego nie obejmuje ubezpieczenie telewizora?

Jeśli ubezpieczasz telewizor, musisz pamiętać, że ubezpieczyciel nie odpowie za awarie, które możesz naprawić w ramach gwarancji producenta. Ponadto w przypadku polisy dla urządzeń elektronicznych ubezpieczyciel może posłużyć się zasadą subsydiarności – oznacza to, że jeśli Twoje mienie jest już ubezpieczone na przykład w ramach polisy mieszkaniowej, towarzystwo nie odpowie za te same szkody. Nie masz więc co liczyć na kumulację odszkodowań. Innym rozwiązaniem jest podział odpowiedzialności (Warunki ubezpieczenia sprzętu gospodarstwa domowego zakupionego w Media Expert – Ergo Hestia):

ubezpieczenie-telewizora-hestia

Jednym z popularnych zapisów w OWU ubezpieczeń sprzętu RTV jest brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za zagubienie, zostawienie czy przywłaszczenie mienia. Czyli jeśli telewizor nie zostanie skradziony w trakcie włamania, raczej nie masz szans na uzyskanie odszkodowania. Towarzystwo, które podejmuje się ochrony Twojego odbiornika nie odpowie za szkody powstałe w skutek normalnego zużycia sprzętu, a także za uszkodzenia, które nastąpiły z powodu nieprawidłowego montażu lub nieautoryzowanej ingerencji, naprawy lub modyfikacji. Nie masz co liczyć na wypłatę, jeśli Twój telewizor wymaga drobnej reparacji, ale uszkodzenie (na przykład zadrapanie) nie wpływa na działanie urządzenia, a jest jedynie wadą estetyczną. To tylko niektóre z ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem, zwłaszcza, że odmowa wypłaty odszkodowania jest najczęstszą przyczyną niezadowolenia klientów, którzy „dali się namówić” na przedłużoną gwarancję podczas zakupu telewizora w markecie. Warto wiedzieć, że ubezpieczeniu mogą nie podlegać pewne błędy telewizorów, wynikające z eksploatacji lub wady produkcyjnej, na przykład zjawiska wypalania się luminoforu w telewizorach plazmowych lub wady pikseli (jeśli nie przekraczają one normy ISO).

Ubezpieczenie telewizora – kilka przydatnych informacji

Analiza ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) urządzeń elektronicznych oferowanych przez Simplesurance (ubezpieczycielem jest tu niemiecka firma R+V Versicherung AG) oraz Media Expert (Ergo Hestia) dostarczają następujących informacji na temat głównych założeń tego typu produktów:

  • Umowę ubezpieczenia można zawrzeć nie później niż 60 dni od dnia zakupu (w przypadku oferty ograniczonej do nowego sprzętu) lub 6 miesięcy (jeśli oferta zakłada także ubezpieczenie używanego sprzętu);
  • Składkę opłaca się jednorazowo za cały okres ubezpieczenia;
  • Wysokość składki zależy od wartości zakupionego sprzętu, okresu ubezpieczenia oraz wybranego wariantu (zakresu ubezpieczenia);
  • W ubezpieczeniu telewizora nie ma zastosowania udział własny w szkodzie;
  • Suma ubezpieczenia może ulec pomniejszeniu wraz z upływem kolejnych lat użytkowania urządzenia.

Przykładowa oferta ubezpieczenia telewizora

Składka dla telewizora zakupionego za 3299 zł, okres ubezpieczenia 3 lata, pełny zakres ochrony:

ProduktTowarzystwo<br>ubezpieczenioweCena
Media Expert<br>Gwarancja Plus<br>Pełna OchronaERGO Hestia594 zł
Simplesurance<br>Polisa dla stacjonarnego<br>sprzętu elektronicznegoR+V Versicherung AG351,95 zł

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa – czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie telewizora możesz kupić razem z odbiornikiem w sklepie RTV/AGD.
  • Takie rozwiązanie nazywa się przedłużoną gwarancją.
  • Możesz też objąć telewizor polisa mieszkaniową, w ramach ubezpieczenia sprzętu i wyposażenia mieszkania lub domu.
  • Innym rozwiązaniem jest osobne ubezpieczenie telewizora oferowane za pośrednictwem serwisu Simplesurance.
  • Wysokość składki zależy od wartości telewizora, okresu ubezpieczenia oraz wybranego wariantu (zakresu ubezpieczenia).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
6 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
5 lat temu

Przypadkowo rozbiłem ekran telewizora podczas meczu.Mam ubezpieczony telewizor,czy dostane odszkodowanie ,czy może nowy telewizor.Prosze o odpowiedz

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
5 lat temu
Reply to  Jan

Witam,

wszystko zależy od tego, co znajduje się w OWU Ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

Martyna
Martyna
5 lat temu

Witam mam podobny problem przypadkowo zbiłam matryce w telewizorze podczas scierania kurzy miałam wykupione dodatkowe ubezpieczenie ale pan w sklepie doradził mi zebym skłamała w ubezpieczalni bo jeśli powiem prawde to mi nie uwzgleddnia ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Martyna

Dzień dobry

podane przez Panią okoliczności zdarzenia, jak również uszkodzenia przedmiotu ubezpieczenia będą miały największy wpływ na wypłatę odszkodowania ( powinna Pani sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia przez zgłoszeniem szkody ).

Pozdrawiam

Adrian
Adrian
5 lat temu

Warta- gówno warta złodzieje i tyle nie polecam

Warta nic nie warta
Warta nic nie warta
1 rok temu

Ubezpieczyłem telewizor w warcie .cena tekewizora 2227 zł.po czterech latach telewizor się zepsuł. (Plamy na ekranie).zapłaciłam 700 zł za gwarancję
.Przyznali mi 1449 PLN. Ostatni raz