T-Mobile wylądował na czarnej liście KNF za ubezpieczenie telefonów. O co tyle krzyku?

Aktualizacja:
ubezpieczenie telefonów

Przed kilkoma dniami Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na swoją listę ostrzeżeń publicznych giganta telekomunikacyjnego, T-Mobile - za wykonywanie działalności ubezpieczeniowej bez zezwolenia. Teraz firmę czeka postępowanie w prokuraturze. Co to oznacza dla klientów sieci?

Kto może oferować ubezpieczenia?

W sprawie T-Mobile chodzi o usługę dodatkową “Bezpieczne Urządzenie”, która działa dokładnie tak samo jak ubezpieczenie telefonu, ale… nie nazywa się ubezpieczeniem i nie świadczy jej żaden zakład ubezpieczeń. To jednak nie zmyliło czujnych pracowników KNF, którzy zauważyli (pytanie, na ile sami, a na ile ktoś im wskazał), że warunki tej usługi są takie same jak warunki ubezpieczeń telefonów oferowanych przez inne sieci komórkowe “po bożemu”, czyli we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. A skoro coś wygląda i działa jak ubezpieczenie, to jest ubezpieczeniem. A jeśli już jest ubezpieczeniem, to zgodnie z prawem może być oferowane wyłącznie przez towarzystwo ubezpieczeń.

Czytaj także: Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

O “Bezpiecznym urządzeniu” i innych ubezpieczeniach telefonów piszemy w tym artykule: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Szkopuł w tym, że T-Mobile nie jest zakładem ubezpieczeń, czyli nie posiada zezwolenia KNF na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej. I teraz władzom spółki grozi grzywna lub inne nieprzyjemności przewidziane w Ustawie o działalności ubezpieczeniowej:

T-Mobile: “My nie robimy ubezpieczeń”

Zazwyczaj kiedy KNF wpisuje jakieś przedsiębiorstwo na swoją czarną listę, wysyła w świat jedynie krótki komunikat: “Informujemy, że na listę ostrzeżeń publicznych wpisany został podmiot XXXX” – i koniec.  W przypadku T-Mobile jednak Komisja pokusiła się o obszerne wyjaśnienie, m. in:

  • że zawiadomienie do prokuratury i wpis na listę nie dotyczą głównej działalności firmy, a wyłącznie oferty dodatkowej, podlegającej regulacjom prawnym obowiązującym na rynku finansowym
  • że muszą umieścić firmę na liście ostrzeżeń zawsze gdy kierują do prokuratury doniesienie

Czyli być może nie chcieliby wciągać T-Mobile na swoją czarną listę, ale przepisy nie pozwalają im od tego odstąpić.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – przed czym chroni i czy się opłaca?

Operator nie zgadza się z zarzutami nadzoru finansowego i w swoim oświadczeniu wyjaśnia, że nigdy nie prowadził działalności ubezpieczeniowej, a “Bezpieczne Urządzenie” jest… rozszerzoną gwarancją:

T-Mobile oświadczenie

Rozszerzona gwarancja – co to takiego?

Rozszerzona (czasami nazywana przedłużoną) gwarancja to usługa oferowana powszechnie np. przez sklepy ze sprzętem elektronicznym i AGD. Jednak zazwyczaj pod tym pojęciem kryje się właśnie… ubezpieczenie. Sklepy RTV/AGD chętnie proponują swoim klientom tego rodzaju rozwiązania z dwóch powodów: po pierwsze to nie one ponoszą odpowiedzialność, gdy coś złego stanie się z komputerem albo telewizorem klienta, tylko zakład ubezpieczeń; po drugie – otrzymują od towarzystwa prowizję za sprzedaż ubezpieczeń rozszerzonej gwarancji.

Czytaj także: Polisa z poczty albo z kiosku? To nie żart. Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

W praktyce rozszerzona gwarancja działa bardzo podobnie do ubezpieczeń telefonów oferowanych przez operatorów wspólnie z ubezpieczycielami. Na przykład klient zainteresowany przedłużoną gwarancją  sieci Komputronik musi podpisać umowę ubezpieczenia sprzętu z Ergo Hestią lub Mondial Assistance. W zamian dostaje dodatkową ochronę, która obowiązuje nawet po wygaśnięciu gwarancji producenta, nawet przez 5 lat. Przedłużona gwarancja obejmuje drobne awarie, przypadkowe uszkodzenia sprzętu oraz kradzież w wyniku włamania.

Czytaj także: Warta Mobile, czyli likwidacja szkody w Twoim smartfonie

W tej sytuacji nawet jeśli T-Mobile nazwie swą usługę nie ubezpieczeniem, tylko rozszerzoną gwarancją, to i tak nie sprawi, że ten produkt przestanie łudząco przypominać polisę – gdyż rozszerzone gwarancje de facto są właśnie ubezpieczeniami.

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa – czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Klienci operatora nie muszą się martwić

W odpowiedzi na informację o wpisaniu T-Mobile na listę KNF internet natychmiast strzyknął jadem: “Dobrze im tak, naciągaczom!”, “Prokurator pewnie umorzy postępowanie, niestety taki gigant ma pieniądze, żeby się wybronić”. Ale czy klienci, którzy wykupili “Bezpieczne Urządzenie”, mają realne powody do obaw?

Dopóki sprawa jest w toku, “ubezpieczenie” działa tak jak działało. Później możliwe jest całkowite wycofanie produktu z oferty operatora lub, co bardziej prawdopodobne, że T-Mobile przeprosi się z branżą ubezpieczeniową i jednak zacznie oferować swoją rozszerzoną gwarancję we współpracy z jakimś towarzystwem.

[EDIT: Oferta produktu Bezpieczne urządzenie przestała obowiązywać z końcem 2016 roku]

Podsumowanie

  • Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej ubezpieczenia mogą oferować jedynie podmioty posiadające zezwolenie KNF, czyli zakłady ubezpieczeń.
  • Wszyscy operatorzy telekomunikacyjni w Polsce poza T-Mobile oferują ubezpieczenia telefonów we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi.
  • Rozszerzona gwarancja, spotykana najczęściej w sklepach ze sprzętem elektronicznym i AGD, w praktyce również jest ubezpieczeniem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej