Ubezpieczenie tabletu, ubezpieczenie iPada - gdzie można kupić i jak działa?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-tabletu

Czasy starej, pancernej Nokii dawno minęły. Dzisiejsze smartfony, tablety i iPady to już prawdziwe miniaturowe komputery. Po pierwsze - delikatne, każdy upadek może oznaczać poważną naprawę. Po drugie - coraz droższe, w związku z tym narażone na kradzież. Odpowiadamy na pytanie, gdzie można kupić ubezpieczenie tabletu i ubezpieczenie iPada.

Ubezpieczenie iPadaUbezpieczenie tabletu Galaxy Tab

Ubezpieczenie tabletu lub iPada: 3 możliwości do wyboru

W zależności od tego, czy chcesz objąć ubezpieczeniem sprzęt, który dopiero zamierzasz kupić czy tablet, który już jakiś czas masz, a także od tego, gdzie kupujesz urządzenie – w sklepie czy u operatora telekomunikacyjnego – masz 3 możliwości ubezpieczenia:

  1. Ubezpieczenie w serwisie Simplesurance

Simplesurance specjalizuje się w ubezpieczaniu wszelkich miniaturowych komputerów, w grę wchodzą też smartfony, aparaty cyfrowe, konsole do gier, telewizory i inny sprzęt elektroniczny. To propozycja szczególnie dla tych, którzy już posiadają tablet lub iPada, a nie skorzystali z przedłużonej gwarancji i nie wykupili ubezpieczenia za pośrednictwem operatora telekomunikacyjnego.

  1. Przedłużona gwarancja w sklepie AGD/RTV

Jeśli kupujesz tablet w którymś z dużych sieciowych sklepów AGD/RTV (również przez internet), sprzedawca zaproponuje Ci skorzystanie z tzw. przedłużonej gwarancji. Ta dodatkowo płatna usługa jest tak naprawdę ubezpieczeniem sprzętu. Na przykład klienci Media Markt mogą skorzystać przedłużonej gwarancji oferowanej przez towarzystwo La Parisienne Assurances S.A., a internetowy sklep OleOle współpracuje w tym zakresie z Ergo Hestią.

  1. Ubezpieczenie u operatora telekomunikacyjnego

Gdy wybierasz sobie tablet w ramach umowy z operatorem telekomunikacyjnym, możesz go także przy okazji ubezpieczyć. Na przykład sieć Plus oferuje swoim klientom Ubezpieczenie konsoli, tabletów i laptopów w PZU.

Powyższe 3 możliwości dotyczą klientów indywidualnych. Jeśli prowadzisz firmę, masz o wiele więcej do wyboru, ponieważ możesz objąć przenośny sprzęt elektroniczny polisa majątkową mienia firmowego.

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa – czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Ważny jest wiek urządzenia

Zapisy warunków ubezpieczenia mogą Cię mocno zaskoczyć. Jeśli nie ubezpieczyłeś tableta, czy ipada w ciągu siedmiu dni od momentu zakupu, ubezpieczyciel może potraktować go jak rzecz używaną, choćbyś nie zdążył wyjąć swojej zabawki z pudełka.

Warto pospieszyć się z zawarciem umowy, bo niektóre firmy nie chcą ubezpieczać sprzętu starszego niż półroczny (taki warunek jest w ubezpieczeniu firmy Allianz oferowanym przez serwis Simplesurance).

Jeśli chcesz skorzystać z przedłużonej gwarancji albo wykupić ubezpieczenie tabletu lub ubezpieczenie iPada u operatora GSM, możesz się na to zdecydować tylko od razu przy zakupie – firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że ubezpieczają tylko sprzęt fabrycznie nowy. Przykład: ubezpieczenie Gwarancja Plus dla klientów Media Markt:

Zakres ubezpieczenia tabletu lub iPada

Ubezpieczając tablet, czy iPada w sklepie, w czasie zakupu, zdany jesteś na firmę ubezpieczeniową, z którą umowę ma sprzedawca. Zwykle masz do wyboru kilka wariantów. Podstawowy obejmuje tylko awarię, rozszerzony – zawiera też przypadkowe uszkodzenie, dopiero w pełnym otrzymujesz również ochronę od kradzieży. Simplesurance oferuje to wszystko w jednym, bez wybierania pakietów – jedynie kradzież jest dodatkowo płatna.

Ubezpieczenie elektroniki nie jest tanie, zwłaszcza w porównaniu z cenami polis komunikacyjnych czy mieszkaniowych. W zamian za to dostajesz sporo spokoju – bo przypadki zapisane w umowie to stały katalog nieszczęść właścicieli tabletów i iPadów. Są wśród nich:

  • upadek
  • złamanie
  • zalanie cieczą (uwaga: wyjątkiem jest deszcz, przed którym zawsze musisz chronić swój sprzęt)
  • działanie prądu (zwarcie, przepięcie w sieci czy wybuch)

Twój tablet będzie więc chroniony na wypadek przypadkowych zdarzeń – oczywiście uszkodzenia nie mogą być spowodowane przez Ciebie celowo.

W umowie, którą zawierasz w sklepie, są jednak pewne wyłączenia odpowiedzialności, przez które możesz stracić prawo do odszkodowania – przede wszystkim gdy ubezpieczyciel udowodni Ci używanie urządzenia niezgodne z instrukcją obsługi albo próbę naprawy na własną rękę.

W Simplesurance ujęto rzecz ogólniej: nie możesz używać sprzętu, nie tyle niezgodnie z instrukcją, co z ogólnym przeznaczeniem produktu.

Czytaj także: Simplesurance – ubezpieczenie elektroniki

Ubezpieczenie tabletu od kradzieży

Przez krótki czas, gdy telefony komórkowe stały się powszechne, ten rodzaj przestępstwa wydawał się zanikać. Wrócił jednak do statystyk, gdy urządzenia mobilne przestały służyć tylko do połączeń, pisania sms-ów i nastawiania budzika. Nowoczesne miniaturowe urządzenia, pracujące identycznie, jak duże stacjonarne komputery znów stały się pożądanym łupem.

Ubezpieczenie tabletu od kradzieży jest możliwe, choć często jest to opcja dodatkowo płatna. Warto jednak zapoznać się z obostrzeniami, które są typowe dla wszystkich rodzajów ubezpieczeń od kradzieży. Jeżeli zostawisz urządzenie bez opieki, w miejscu publicznym, albo „na widoku” w samochodzie, najprawdopodobniej nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Fakt kradzieży trzeba też szybko zgłosić na policję. Jasną sytuacją dla ubezpieczycieli jest natomiast rozbój – gdy złodziej siłą lub groźbą użycia przemocy pozbawi Cię tabletu, z otrzymaniem odszkodowania nie powinieneś mieć problemu.

Ubezpieczenie tabletu a gwarancja producenta

Pamiętaj, że w przypadku szkody, ubezpieczyciel nie jest pierwszy w kolejce do wypłaty pieniędzy lub naprawy sprzętu. Jeżeli urządzenie jest objęte gwarancją u producenta, to on powinien ponieść odpowiedzialność, pod warunkiem że gwarancja obejmuje konkretną usterkę.

Haczyk w ubezpieczeniu tabletu i iPada: malejąca suma ubezpieczenia!

Wiek urządzenia ma wpływ na wysokość odszkodowania. Na stuprocentowy zwrot kosztu elektroniki możesz liczyć w okresie do pół roku od zakupu (100% to oczywiście cena detaliczna tabletu). Z czasem suma ubezpieczenia systematycznie spada. W ofercie Simplesurance suma ubezpieczenia maleje następująco:

klikochron-ubezpieczenie-tabletu-owu

Kto dostanie odszkodowanie z ubezpieczenia tabletu?

Pamiętaj, że kupując nowy sprzęt w sklepie, razem z ubezpieczeniem (przedłużoną gwarancją), w razie szkody nie dostaniesz pieniędzy do ręki. Odszkodowanie zostanie  przesłane do serwisu naprawczego. Jeśli chcesz samodzielnie ponieść koszty naprawy tabletu lub iPada, a potem ubiegać się o zwrot od ubezpieczyciela, powinieneś sprawdzić, czy warunki Twojej umowy przewidują w ogóle taką możliwość oraz powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że chcesz sam oddać tablet do serwisu.

Czytaj także: Ubezpieczenie telewizora

Ile kosztuje ubezpieczenie iPada i tabletu?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego nie jest tanie, ponieważ z jednej strony urządzenia mobilne są bardzo narażone na przypadkowe uszkodzenia, a z drugiej strony producenci tak je konstruują, że naprawy często są nieopłacalne i trzeba wymieniać tablet na nowy – a to kosztuje.

Przykładowo ubezpieczenie iPada 3 w Simplesurance na 12 miesięcy to jednorazowy wydatek rzędu 220 złotych. Ubezpieczenie Samsunga Galaxy Note 10.1 będzie kosztowało niecałe 200 zł (z opcją kradzieży 220 zl).

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Ubezpieczenie iPada

Ubezpieczenie tabletu Galaxy Tab

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej