Ubezpieczenie tabletu, ubezpieczenie iPada - gdzie można kupić i jak działa?

Aktualizacja:

Czasy starej, pancernej Nokii dawno minęły. Dzisiejsze smartfony, tablety i iPady to już prawdziwe miniaturowe komputery. Po pierwsze - delikatne, każdy upadek może oznaczać poważną naprawę. Po drugie - coraz droższe, w związku z tym narażone na kradzież. Odpowiadamy na pytanie, gdzie można kupić ubezpieczenie tabletu i ubezpieczenie iPada.

Ubezpieczenie iPadaUbezpieczenie tabletu Galaxy Tab

Ubezpieczenie tabletu lub iPada: 3 możliwości do wyboru

W zależności od tego, czy chcesz objąć ubezpieczeniem sprzęt, który dopiero zamierzasz kupić czy tablet, który już jakiś czas masz, a także od tego, gdzie kupujesz urządzenie – w sklepie czy u operatora telekomunikacyjnego – masz 3 możliwości ubezpieczenia:

  1. Ubezpieczenie w serwisie Simplesurance

Simplesurance specjalizuje się w ubezpieczaniu wszelkich miniaturowych komputerów, w grę wchodzą też smartfony, aparaty cyfrowe, konsole do gier, telewizory i inny sprzęt elektroniczny. To propozycja szczególnie dla tych, którzy już posiadają tablet lub iPada, a nie skorzystali z przedłużonej gwarancji i nie wykupili ubezpieczenia za pośrednictwem operatora telekomunikacyjnego.

  1. Przedłużona gwarancja w sklepie AGD/RTV

Jeśli kupujesz tablet w którymś z dużych sieciowych sklepów AGD/RTV (również przez internet), sprzedawca zaproponuje Ci skorzystanie z tzw. przedłużonej gwarancji. Ta dodatkowo płatna usługa jest tak naprawdę ubezpieczeniem sprzętu. Na przykład klienci Media Markt mogą skorzystać przedłużonej gwarancji oferowanej przez towarzystwo La Parisienne Assurances S.A., a internetowy sklep OleOle współpracuje w tym zakresie z Ergo Hestią.

  1. Ubezpieczenie u operatora telekomunikacyjnego

Gdy wybierasz sobie tablet w ramach umowy z operatorem telekomunikacyjnym, możesz go także przy okazji ubezpieczyć. Na przykład sieć Plus oferuje swoim klientom Ubezpieczenie konsoli, tabletów i laptopów w PZU.

Powyższe 3 możliwości dotyczą klientów indywidualnych. Jeśli prowadzisz firmę, masz o wiele więcej do wyboru, ponieważ możesz objąć przenośny sprzęt elektroniczny polisa majątkową mienia firmowego.

Czytaj także: Ubezpieczenie laptopa – czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Ważny jest wiek urządzenia

Zapisy warunków ubezpieczenia mogą Cię mocno zaskoczyć. Jeśli nie ubezpieczyłeś tableta, czy ipada w ciągu siedmiu dni od momentu zakupu, ubezpieczyciel może potraktować go jak rzecz używaną, choćbyś nie zdążył wyjąć swojej zabawki z pudełka.

Warto pospieszyć się z zawarciem umowy, bo niektóre firmy nie chcą ubezpieczać sprzętu starszego niż półroczny (taki warunek jest w ubezpieczeniu firmy Allianz oferowanym przez serwis Simplesurance).

Jeśli chcesz skorzystać z przedłużonej gwarancji albo wykupić ubezpieczenie tabletu lub ubezpieczenie iPada u operatora GSM, możesz się na to zdecydować tylko od razu przy zakupie – firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że ubezpieczają tylko sprzęt fabrycznie nowy. Przykład: ubezpieczenie Gwarancja Plus dla klientów Media Markt:

Zakres ubezpieczenia tabletu lub iPada

Ubezpieczając tablet, czy iPada w sklepie, w czasie zakupu, zdany jesteś na firmę ubezpieczeniową, z którą umowę ma sprzedawca. Zwykle masz do wyboru kilka wariantów. Podstawowy obejmuje tylko awarię, rozszerzony – zawiera też przypadkowe uszkodzenie, dopiero w pełnym otrzymujesz również ochronę od kradzieży. Simplesurance oferuje to wszystko w jednym, bez wybierania pakietów – jedynie kradzież jest dodatkowo płatna.

Ubezpieczenie elektroniki nie jest tanie, zwłaszcza w porównaniu z cenami polis komunikacyjnych czy mieszkaniowych. W zamian za to dostajesz sporo spokoju – bo przypadki zapisane w umowie to stały katalog nieszczęść właścicieli tabletów i iPadów. Są wśród nich:

  • upadek
  • złamanie
  • zalanie cieczą (uwaga: wyjątkiem jest deszcz, przed którym zawsze musisz chronić swój sprzęt)
  • działanie prądu (zwarcie, przepięcie w sieci czy wybuch)

Twój tablet będzie więc chroniony na wypadek przypadkowych zdarzeń – oczywiście uszkodzenia nie mogą być spowodowane przez Ciebie celowo.

W umowie, którą zawierasz w sklepie, są jednak pewne wyłączenia odpowiedzialności, przez które możesz stracić prawo do odszkodowania – przede wszystkim gdy ubezpieczyciel udowodni Ci używanie urządzenia niezgodne z instrukcją obsługi albo próbę naprawy na własną rękę.

W Simplesurance ujęto rzecz ogólniej: nie możesz używać sprzętu, nie tyle niezgodnie z instrukcją, co z ogólnym przeznaczeniem produktu.

Ubezpieczenie tabletu od kradzieży

Przez krótki czas, gdy telefony komórkowe stały się powszechne, ten rodzaj przestępstwa wydawał się zanikać. Wrócił jednak do statystyk, gdy urządzenia mobilne przestały służyć tylko do połączeń, pisania sms-ów i nastawiania budzika. Nowoczesne miniaturowe urządzenia, pracujące identycznie, jak duże stacjonarne komputery znów stały się pożądanym łupem.

Ubezpieczenie tabletu od kradzieży jest możliwe, choć często jest to opcja dodatkowo płatna. Warto jednak zapoznać się z obostrzeniami, które są typowe dla wszystkich rodzajów ubezpieczeń od kradzieży. Jeżeli zostawisz urządzenie bez opieki, w miejscu publicznym, albo „na widoku” w samochodzie, najprawdopodobniej nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Fakt kradzieży trzeba też szybko zgłosić na policję. Jasną sytuacją dla ubezpieczycieli jest natomiast rozbój – gdy złodziej siłą lub groźbą użycia przemocy pozbawi Cię tabletu, z otrzymaniem odszkodowania nie powinieneś mieć problemu.

Ubezpieczenie tabletu a gwarancja producenta

Pamiętaj, że w przypadku szkody, ubezpieczyciel nie jest pierwszy w kolejce do wypłaty pieniędzy lub naprawy sprzętu. Jeżeli urządzenie jest objęte gwarancją u producenta, to on powinien ponieść odpowiedzialność, pod warunkiem że gwarancja obejmuje konkretną usterkę.

Haczyk w ubezpieczeniu tabletu i iPada: malejąca suma ubezpieczenia!

Wiek urządzenia ma wpływ na wysokość odszkodowania. Na stuprocentowy zwrot kosztu elektroniki możesz liczyć w okresie do pół roku od zakupu (100% to oczywiście cena detaliczna tabletu). Z czasem suma ubezpieczenia systematycznie spada. W ofercie Simplesurance suma ubezpieczenia maleje następująco:

klikochron-ubezpieczenie-tabletu-owu

Kto dostanie odszkodowanie z ubezpieczenia tabletu?

Pamiętaj, że kupując nowy sprzęt w sklepie, razem z ubezpieczeniem (przedłużoną gwarancją), w razie szkody nie dostaniesz pieniędzy do ręki. Odszkodowanie zostanie  przesłane do serwisu naprawczego. Jeśli chcesz samodzielnie ponieść koszty naprawy tabletu lub iPada, a potem ubiegać się o zwrot od ubezpieczyciela, powinieneś sprawdzić, czy warunki Twojej umowy przewidują w ogóle taką możliwość oraz powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym, że chcesz sam oddać tablet do serwisu.

Ile kosztuje ubezpieczenie iPada i tabletu?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego nie jest tanie, ponieważ z jednej strony urządzenia mobilne są bardzo narażone na przypadkowe uszkodzenia, a z drugiej strony producenci tak je konstruują, że naprawy często są nieopłacalne i trzeba wymieniać tablet na nowy – a to kosztuje.

Przykładowo ubezpieczenie iPada 3 w Simplesurance na 12 miesięcy to jednorazowy wydatek rzędu 220 złotych. Ubezpieczenie Samsunga Galaxy Note 10.1 będzie kosztowało niecałe 200 zł (z opcją kradzieży 220 zl).

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Ubezpieczenie iPada

Ubezpieczenie tabletu Galaxy Tab

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
6 lat temu

Nie do końca rzetelny artykuł. Dlaczego specjalista nie napisał że można wykupić ubezpieczenie sprzętu elekronicznego od wsyzstkich ryzyk w firmie Inter Risk produkt DOM MAX? Ubezpieczony jest sprzęt elektroniczny do kwoty ustalonej przez klienta. Firma płaci jak za nowy sprzęt. Pozdrawiam 🙂

Kaśka
Kaśka
6 lat temu
Reply to  Paweł

Zgadzam się, przydałby się szerszy przegląd firm (może nie tylko ubezpieczeniowych?), tym bardziej, że oferta jest coraz bogatsza. Korzystałam nie tak dawno z [reklama] przedłużona gwarancja i mogę polecić, głównie za bardzo przejrzyste warunki oferty. Chyba najczęściej słyszy się o kupowaniu dodatkowej gwarancji w sklepach od razu przy zakupie sprzętu, ale dobrze, że pojawiają się alternatywy i można to też zrobić samodzielnie 🙂

Anna
Anna
5 lat temu

UBEZPIECZENIE….. a co ubiezpieczamy?
Zasobnosc kasy WARTY!!!
Drugi Tablet i drugie ubezpieczenie w organizacji gdzie ^wszystko bez problemu^. Po raz drugi pieniadze wyrzucone w bloto a raczej na rzecz solidej ubezpieczalni.
Ubezpieczenie na 48 miesiecy jako przedluzenie gwarancji znowu na nic się nie zdalo, mhhhhhhhhh…… ?
Przedluzenie gwarancji i mimo wszystko wysiadajaca po dwoch latach bateria nie zostanie wymieniona.
Na infolini pani, krotko przed zasnieciem probowala recytowac warunki, ogarnal mnie blogi nastroj komunizmu.
Nigdy wiecej!
W sklepach Media Markt otrzymacie dane ubezpieczenie na zasadzie ^obojetnie co się stanie, wlacznie z malymi czesciami zuzywalnymi^. W przypadku wymaganej naprawy, sytuacja drastycznie się zmienia.
Wiec…. lepiej tłuc Tablety i wnosic szkode po upadku. Wtedy funkcjonuje.

PS. Wymiana baterii kosztuje 60 zl. Moje ubezpieczenie 98 zl.
REWELACJA!