Ubezpieczenie laptopa - czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-laptopa

W dzisiejszych czasach ceny komputerów przenośnych czyli laptopa, notebooka nie są wygórowane. Większość ludzi decyduje się na laptopy z prostej przyczyny – są lekkie, podręczne i wszędzie można je ze sobą zabrać. Są oczywiście urządzenia tanie, są także sprzęty których ceny oscylują w okolicach 5 czy 10 tys. złotych. Jak je zabezpieczyć przed kradzieżą czy innymi zagrożeniami?

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBooka

Ubezpieczenie komputera stacjonarnegoKomputery przenośne  z roku na rok mają coraz większą pojemność pamięci – dzięki temu na laptopie przechowasz ogromną liczbę zdjęć, filmów, piosenek i  ważnych dokumentów (np. faktury za internet, czy wykłady ze studiów). Problem pojawi się gdy stracisz te dane, a co gorsza nie masz ich kopii np. na dysku zewnętrznym czy w popularnej chmurze internetowej. Taki sam kłopot mają osoby, które straciły swój komputer na skutek kradzieży lub zniszczenia. Czy ubezpieczenie laptopa pomoże w takich sytuacjach? Czy sprzęt warto ubezpieczyć? Czy polisa pomoże w razie zalania laptopa, kradzieży czy innych szkód?

Jakie ubezpieczenie laptopa wybrać?

Ubezpieczenie komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego, jest możliwe w ramach polisy sprzętu elektronicznego. W praktyce jest to bardzo szerokie ubezpieczenie, ponieważ obejmuje nie tylko laptopy, ale także inne urządzenia np. telefony komórkowe, czy tablety.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Wróćmy jednak do laptopów. Tak naprawdę masz dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich to oferta przedłużonej gwarancji. Znajdziesz ją w większości sklepów, które sprzedają laptopy – generalnie zasada jest bardzo prosta, typowa gwarancja wynosi 2 lata, przedłużona zazwyczaj 5 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że w razie awarii sprzętu jego sprzedawca będzie musiał wziąć go do naprawy i to całkowicie za darmo.

Druga opcja to typowa polisa ubezpieczeniowa.   Wszystkie duże towarzystwa takie jak PZU, Hestia czy Allianz owszem, mają ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, ale przeważnie jest to oferta dla firm. Jeśli zatem prowadzisz działalność gospodarczą, znajdziesz na rynku coś dla siebie.

Indywidualni właściciele laptopów mogą objąć swój sprzęt ubezpieczeniem w ramach polisy domu/mieszkania, albo skorzystasz oferty Simplesurance –  o którym piszemy niżej.

Przedłużona gwarancja: kiedy ubezpieczenie zadziała?

Duża sieć Komputronik oferuje przedłużoną gwarancję we współpracy z dwiema firmami ubezpieczeniowymi: Mondial Assistance i Hestią. Gwarancja Beztroski to polisa ubezpieczeniowa zapewniająca ochronę sprzętu, także po wygaśnięciu gwarancji producenta oraz dodatkową ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami nawet przez 5 lat. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że Twoje ubezpieczenie nie działa w przypadku awarii – np. gdy zepsuje Ci się samochód, to nie możesz dostać odszkodowania z AC – to tu możesz się trochę zdziwić. Gwarancja Beztroski obejmuje właśnie awarie lub przypadkowe uszkodzenia sprzętu. Niestety nie dostaniesz odszkodowania jeśli Twój laptop zostanie skradziony. Ergo Hestia i Mondial Assistance  zapłacą jedynie wtedy, gdy kradzież będzie połączona z włamaniem lub gdy dojdzie do rabunku. Żaden ubezpieczyciel nie pokryje strat, gdy po prostu zostawisz sprzęt na stoliku w kawiarni czy w przedziale pociągu. Od własnego roztargnienia się nie ubezpieczysz. Podobne warunki oferuje Warta klientom sieci MediaMarkt.

Jeśli zdecydujesz się na objęcie sprzętu komputerowego ubezpieczeniem domu lub mieszkania, ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za jego awarie.

Czy ubezpieczenie obejmuje ochronę danych zgromadzonych na komputerze?

Nie. Nie znaleźliśmy żadnego ubezpieczenia, które w ramach przedłużonej gwarancji obejmowałoby utratę danych. We wszystkich warunkach tego rodzaju ubezpieczeń utrata danych jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności, razem z kradzieżą zwykłą i zagubieniem sprzętu.

Ubezpieczenie laptopa (Macbooka) w Simplesurance

Ubezpieczenie komputera przenośnego jest możliwe w Simplesurance. Ubezpieczysz tu laptop każdej wartości – także najdroższe urządzenia, a składka zaczyna się od 174, 50 zł. Ubezpieczenie laptopa w Simplesurance pokryje koszty naprawy w momencie, gdy Twój laptop zostanie uszkodzony na skutek upadku, przedostania się płynów- zalania, pożaru, zwarcia czy szkód dokonanych przez osoby trzecie. Co więcej, masz możliwość wybrania dodatkowej opcji ubezpieczenia na wypadek kradzieży. W przypadku, gdy Twój laptop zostanie skradziony Simplesurance zwraca Ci pieniądze potrzebne na zakup nowego sprzętu. Jest to więc dosyć kompleksowy produkt, który zadziała prawie w każdym wypadku.

Dla przykładu skalkulowaliśmy cenę ubezpieczenia laptopa all risc –  a więc ubezpieczenie od zalania, zniszczenia, kradzieży dla urządzenia HP o wartości pomiędzy 2200-3200 zł. Oferta ubezpieczenia i cena wygląda następująco:

 

Koszt polisy dla twojego urządzenia, laptopa, Macbooka czy innego sprzętu elektronicznego skalkulujesz tutaj:

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBookaUbezpieczenie komputera stacjonarnego

 

Podsumowanie

  • Specjalne ubezpieczenia sprzętu elektronicznego są oferowane wyłącznie firmom.
  • Klient indywidualny może ubezpieczyć swój laptop w ramach przedłużonej gwarancji lub objąć sprzęt ubezpieczeniem domu/mieszkania.
  • Przedłużona gwarancja zapewnia naprawę laptopa w razie jego awarii w okresie ubezpieczenia. Polisa mieszkaniowa nie daje tej możliwości.
  • Żadne ubezpieczenie nie chroni na wypadek kradzieży zwykłej ani zagubienia sprzętu.
  • Utrata danych również nie jest objęta ubezpieczeniem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
17 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
ania
ania
7 lat temu

mam pytanie a jak jest z kradziezą za granica np jak mi ukradna tablet z pokoju hotelowego ?

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu
Reply to  ania

To wszystko zależy od warunków konkretnego ubezpieczenia. W jakiej firmie ma Pani to ubezpieczenie tabletu?

Krzysiek Kuriata
Krzysiek Kuriata
7 lat temu

Głupoty. Takie ubezpieczenia to pic na wodę. Podczas burzy spalił mi się komputer za ponad 5000 zł. Posiadałem ubezpieczenie PZU od pożarów, przepięć, burzy i innych zdarzeń losowych. Po 2-tygodniowej walce z ubezpieczycielami, Pan który mnie odwiedził, powiedział, że „aby ubezpieczenie zadziałało, to piorun musiałby trafić bezpośrednio”. Niestety piorun trafił w słup niedaleko mojego domu. Jeżeli byłoby to w dom lub przez okno w komputer (absurd…), to wtedy odzyskałbym pieniądze. Ludzie, nie dawajcie się naciągać…

Ja
Ja
6 lat temu

Nie zgadzam się z tobą. Z wyładowaniem atmosferycznym miałem taką samą „przygodę” i z ubezpieczenia dostałem całkowity zwrot kosztów naprawy. Zależy gdzie się człowiek ubezpiecza.

Emil
Emil
6 lat temu

Bardzo dobry artykul, podoba mi sie, ze zostaly pokazane roznice miedzy przedluzona gwarancja a ubezpieczeniem, bo czesto traktowane sa jak jedna kategoria. Probowalem i tego i tego i zdecydowanie przedluzona gwarancja wygrywa, na ubezpieczeniu sie totalnie zawiodlem, pieniadze wyrzucone w bloto, a reklamacja odrzucona. Z przedluzaniem gwarancji bylo zdecydowanie lepiej, kupilem rozszerzona ochrone serwisowa w easyprotect i nie ma porownania…Tablet naprawiony szybko bez zadnych problemow wiec sporo zaoszczedzilem.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Emil

Cieszymy się, ze artykuł może pomóc w podjęciu decyzji 🙂 jest to ważny temat, ponieważ praktycznie każdy z nas posiada taki sprzęt i chce zachować jego sprawność jak również bezpieczeństwo, jak najdłużej 😉

Pozdrawiam

mik
mik
5 lat temu

Udało mi się odzyskać pieniądze za uszkodzonego laptopa (w wyniku upadku). Nie było łatwo ale dzięki kilkukrotnej i wnikliwej analizie regulaminu oraz bezpłatnej pomocy biura Rzecznika Finansowego (podlega im też Rzecznik Ubezpieczonych) udało się 🙂 Dlatego nie poddawajcie się i przede wszystkim zanim zgłosicie szkodę dowiedzcie się dokładnie co i jak żeby się na starcie nie pogrążyć. Skoro i tak jest to zabawa w kotka i myszkę (różne kruczki), to dlaczego zawsze wygrywać ma silniejszy? 😉

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  mik

Jeśli ubezpieczenie w swoim zakresie zawiera ochronę od takich zdarzeń, to wypłata odszkodowania jest jak najbardziej uzasadniona 🙂 Gratulujemy wytrwałości i konsekwencji i przypominamy o instytucji Rzecznika Finansowego, który pomoże nam w nierównej walce z ubezpieczycielem.

Pozdrawiam

Stasiu
Stasiu
5 lat temu

Witam
Przypadkiem uszkodziłem matryce w laptopie zamykając go z myszką w środku, mam dokupione przedłużenie gwarancji (Gwarancje beztroski) w Ergo Hesti i w czasie zakupu sprzedawca Komputronika mówił że gwarancja obejmuje uszkodzenia oraz zalania ale teraz jak poszedłem z laptopem do nich to informują mnie że uszkodzenie matrycy muszę naprawić na własny koszt. Jak to wreszcie jest z tym ubezpieczeniem.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Stasiu

Dzień dobry

wszystko zależy od sposobu zgłoszenia przez Pana szkody i zakresu ubezpieczenia, który obejmuje Pana sprzęt. Czy otrzymał Pan uzasadnienie odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela ? Ergo Hestia posiada również swojego Rzecznika Klienta, który rozpatruje również sporne sprawy – link do strony Rzecznika Klienta Ergo Hestii.

Pozdrawiam

Wanda
Wanda
5 lat temu

Mam pytanie Syn miał kolizje nie z jego winy podczas kolizji został uszkodzony laptop obudowa, policja to ujęła w protokole. Ubespieczenie miga się od zapłaty odszkodowania domagając się oswiadczenia jak był przewożony laptop . Laptop był w torbie czy to wystarczy?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Wanda

Jeśli szkoda likwidowana jest w ramach OC sprawcy – powinno wystarczyć.

MarianoItaliano
MarianoItaliano
3 lat temu

Witam. Zastanawia mnie czy strace ubespieczenie jak zerwe plomby ze śrubek wewnątrz komputera… Gwarancje napewno tak…

MarianoItaliano
MarianoItaliano
3 lat temu

Witam. Zastanawia mnie czy stracę ubezpieczenie jak mam uszkodzone plomby wewnątrz komputera? Posiadam ubezpieczenie Pełne w Ergo Hestia …

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu

Dzień dobry, taka informacja powinna być zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, w dziale wyłączenia.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Dzień dobry,
Mój laptop był ubezpieczony w Hestii. Został skradziony z bagażnika samochodowego. Zgłosiłem sprawę na policji.
W odpowiedzi dostałem pismo, w którym napisano: „…. zawiadamiam, że w sprawie zaboru w dniu …… z wnętrza pojazdu ….. celem przywłaszczenia mienia w postaci laptopa ….”.

Hestia odpowiedziała, że nie zwrócą mi pieniędzy, bo w dokumencie napisano, że komputer został przywłaszczony a
nie skradziony.

Proszę o wskazówkę co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze/nowego laptopa z ubezpieczenia.

Z Góry dziekuję.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Mariusz

Dzień dobry,

Wygląda, że sprawa o której Pan pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.