Ubezpieczenie laptopa - czy warto i kiedy naprawdę chroni?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-laptopa

W dzisiejszych czasach ceny komputerów przenośnych czyli laptopa, notebooka nie są wygórowane. Większość ludzi decyduje się na laptopy z prostej przyczyny – są lekkie, podręczne i wszędzie można je ze sobą zabrać. Są oczywiście urządzenia tanie, są także sprzęty których ceny oscylują w okolicach 5 czy 10 tys. złotych. Jak je zabezpieczyć przed kradzieżą czy innymi zagrożeniami?

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBooka

Ubezpieczenie komputera stacjonarnegoKomputery przenośne  z roku na rok mają coraz większą pojemność pamięci – dzięki temu na laptopie przechowasz ogromną liczbę zdjęć, filmów, piosenek i  ważnych dokumentów (np. faktury za internet, czy wykłady ze studiów). Problem pojawi się gdy stracisz te dane, a co gorsza nie masz ich kopii np. na dysku zewnętrznym czy w popularnej chmurze internetowej. Taki sam kłopot mają osoby, które straciły swój komputer na skutek kradzieży lub zniszczenia. Czy ubezpieczenie laptopa pomoże w takich sytuacjach? Czy sprzęt warto ubezpieczyć? Czy polisa pomoże w razie zalania laptopa, kradzieży czy innych szkód?

Jakie ubezpieczenie laptopa wybrać?

Ubezpieczenie komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego, jest możliwe w ramach polisy sprzętu elektronicznego. W praktyce jest to bardzo szerokie ubezpieczenie, ponieważ obejmuje nie tylko laptopy, ale także inne urządzenia np. telefony komórkowe, czy tablety.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Wróćmy jednak do laptopów. Tak naprawdę masz dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich to oferta przedłużonej gwarancji. Znajdziesz ją w większości sklepów, które sprzedają laptopy – generalnie zasada jest bardzo prosta, typowa gwarancja wynosi 2 lata, przedłużona zazwyczaj 5 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że w razie awarii sprzętu jego sprzedawca będzie musiał wziąć go do naprawy i to całkowicie za darmo.

Druga opcja to typowa polisa ubezpieczeniowa.   Wszystkie duże towarzystwa takie jak PZU, Hestia czy Allianz owszem, mają ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, ale przeważnie jest to oferta dla firm. Jeśli zatem prowadzisz działalność gospodarczą, znajdziesz na rynku coś dla siebie.

Indywidualni właściciele laptopów mogą objąć swój sprzęt ubezpieczeniem w ramach polisy domu/mieszkania, albo skorzystasz oferty Simplesurance –  o którym piszemy niżej.

Przedłużona gwarancja: kiedy ubezpieczenie zadziała?

Duża sieć Komputronik oferuje przedłużoną gwarancję we współpracy z dwiema firmami ubezpieczeniowymi: Mondial Assistance i Hestią. Gwarancja Beztroski to polisa ubezpieczeniowa zapewniająca ochronę sprzętu, także po wygaśnięciu gwarancji producenta oraz dodatkową ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami nawet przez 5 lat. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że Twoje ubezpieczenie nie działa w przypadku awarii – np. gdy zepsuje Ci się samochód, to nie możesz dostać odszkodowania z AC – to tu możesz się trochę zdziwić. Gwarancja Beztroski obejmuje właśnie awarie lub przypadkowe uszkodzenia sprzętu. Niestety nie dostaniesz odszkodowania jeśli Twój laptop zostanie skradziony. Ergo Hestia i Mondial Assistance  zapłacą jedynie wtedy, gdy kradzież będzie połączona z włamaniem lub gdy dojdzie do rabunku. Żaden ubezpieczyciel nie pokryje strat, gdy po prostu zostawisz sprzęt na stoliku w kawiarni czy w przedziale pociągu. Od własnego roztargnienia się nie ubezpieczysz. Podobne warunki oferuje Warta klientom sieci MediaMarkt.

Jeśli zdecydujesz się na objęcie sprzętu komputerowego ubezpieczeniem domu lub mieszkania, ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za jego awarie.

Czy ubezpieczenie obejmuje ochronę danych zgromadzonych na komputerze?

Nie. Nie znaleźliśmy żadnego ubezpieczenia, które w ramach przedłużonej gwarancji obejmowałoby utratę danych. We wszystkich warunkach tego rodzaju ubezpieczeń utrata danych jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności, razem z kradzieżą zwykłą i zagubieniem sprzętu.

Ubezpieczenie laptopa (Macbooka) w Simplesurance

Ubezpieczenie komputera przenośnego jest możliwe w Simplesurance. Ubezpieczysz tu laptop każdej wartości – także najdroższe urządzenia, a składka zaczyna się od 174, 50 zł. Ubezpieczenie laptopa w Simplesurance pokryje koszty naprawy w momencie, gdy Twój laptop zostanie uszkodzony na skutek upadku, przedostania się płynów- zalania, pożaru, zwarcia czy szkód dokonanych przez osoby trzecie. Co więcej, masz możliwość wybrania dodatkowej opcji ubezpieczenia na wypadek kradzieży. W przypadku, gdy Twój laptop zostanie skradziony Simplesurance zwraca Ci pieniądze potrzebne na zakup nowego sprzętu. Jest to więc dosyć kompleksowy produkt, który zadziała prawie w każdym wypadku.

Dla przykładu skalkulowaliśmy cenę ubezpieczenia laptopa all risc –  a więc ubezpieczenie od zalania, zniszczenia, kradzieży dla urządzenia HP o wartości pomiędzy 2200-3200 zł. Oferta ubezpieczenia i cena wygląda następująco:

 

Koszt polisy dla twojego urządzenia, laptopa, Macbooka czy innego sprzętu elektronicznego skalkulujesz tutaj:

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBookaUbezpieczenie komputera stacjonarnego

 

Podsumowanie

  • Specjalne ubezpieczenia sprzętu elektronicznego są oferowane wyłącznie firmom.
  • Klient indywidualny może ubezpieczyć swój laptop w ramach przedłużonej gwarancji lub objąć sprzęt ubezpieczeniem domu/mieszkania.
  • Przedłużona gwarancja zapewnia naprawę laptopa w razie jego awarii w okresie ubezpieczenia. Polisa mieszkaniowa nie daje tej możliwości.
  • Żadne ubezpieczenie nie chroni na wypadek kradzieży zwykłej ani zagubienia sprzętu.
  • Utrata danych również nie jest objęta ubezpieczeniem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
17 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments