Ubezpieczenie bagażu podróżnego - przed czym chroni i gdzie je kupić?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie bagażu podróżnego – przed czym chroni i gdzie je kupić?

Wybierając się na wakacje spakujesz różne rzeczy – ubrania, sprzęt fotograficzny, pieniądze, kosmetyki, a nawet tablet czy laptop. Decydując się na podróż samolotem nie zawsze będziesz mógł mieć przy sobie wszystkie te rzeczy – bagaż musi zostać przekazany personelowi lotniska. Kłopot w tym, że Twoje walizki niekoniecznie dotrą na miejsce razem z Tobą. Możesz kupić ubezpieczenie bagażu podróżnego – na wszelki wypadek

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Po co Ci ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Wykupienie polisy ma jeden podstawowy cel – dzięki niej Twój bagaż będzie chroniony nie tylko przed zagubieniem, ale także całkowitym zniszczeniem i lekkim uszkodzeniem. Jest to ważne, zwłaszcza gdy na wakacje zdecydujesz się zabrać wartościowe przedmioty: sprzęt filmowy czy sportowy. Decydując się na ubezpieczenie bagażu podróżnego zyskujesz ochronę także przed jego kradzieżą.

W praktyce zagubienie i zniszczenie walizek najczęściej zdarza się podczas ich sortowania przez przewoźnika, a także w miejscu ich odbioru. Każdy, kto choć raz nie odnalazł swojego ekwipunku, wie jak nieprzyjemne jest to uczucie – szczególnie wtedy, gdy jesteś w obcym kraju z niewielką ilością gotówki w portfelu.

Zakres ubezpieczenia bagażu podróżnego, czyli co będzie objęte ochroną

Wielu ubezpieczycieli oferuje szeroki zakres ochrony Twojego bagażu. W praktyce oznacza to, że o odszkodowanie będziesz mógł starać się nie tylko wtedy gdy walizki ulegną zniszczeniu czy zagubieniu na lotnisku lub w porcie, ale także, gdy znikną w innym momencie urlopu – w hotelu, taksówce, czy na wycieczce krajoznawczej. Taką ofertę posiada m.in. Allianz Direct w pakiecie Globtroter Direct. Co więcej, otrzymasz od tego towarzystwa gwarancję natychmiastowej pomocy, bez względu na miejsce, w którym będziesz przebywać. Jest oczywiście jeden podstawowy warunek – musisz mieć telefon komórkowy i zasygnalizować potrzebę pomocy ubezpieczycielowi na wskazany wcześniej numer.

Analogiczny zakres ubezpieczeniowy odnajdziesz w Avivie. Ochrona bagażu jest dodatkową opcją do ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance w ramach polisy turystycznej.

W ofercie PZU masz różne opcje – sam decydujesz, czy chcesz wykupić polisę indywidualną, rodzinną, czy zbiorową. Tę ostatnią możesz wybrać, gdy ubezpieczeniem zostanie objęty bagaż co najmniej 10 osób, które podróżują w jednej grupie.

Pamiętaj jednak, że w przypadku ubezpieczenia bagażu polisa zaczyna działać nie wcześniej niż następnego dnia po opłaceniu składki, jednak już po wyjściu z domu, gdy wyruszysz w podróż.Co dokładnie będzie ubezpieczone? Wszystko co znajdzie się w walizce, torbie, neseserze czy plecaku – może być to zatem odzież, rzeczy osobiste i sprzęt elektroniczny, a nawet śpiwory, karimaty czy materace. Sprzęt sportowy nie zawsze jest objęty ubezpieczeniem bagażu. Agent ubezpieczeniowy z pewnością powie Ci, czy na taki sprzęt trzeba wykupić odrębną polisę.

Pełny pakiet

Ubezpieczenie bagażu zazwyczaj nie występuje jako osobny produkt, tylko jest częścią pakietu ubezpieczeń turystycznych – np. pakietu Allianz – Globtroter Direct. PZU oferuje ubezpieczenie bagażu podróżnego w ramach  pakietu  Wojażer. Wykupienie pakietu jest oczywiście korzystniejsze, ponieważ, otrzymasz kompleksową ochronę ubezpieczeniową w podróży. Oprócz zabezpieczenia bagażu zyskujesz pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu, konieczność przeprowadzenia zabiegów medycznych. Dodatkowo w ramach specjalnego assistance ubezpieczyciel oferuje usługi informacyjne, transportowe, czy pomoc w razie kradzieży np. ważnych dokumentów oraz organizację powrotu do kraju. Sam widzisz, że w tym przypadku więcej znaczy lepiej.

Kolejną zaletą pakietów podróżnych jest elastyczny okres ubezpieczenia, czyli możliwość dostosowania czasu ochrony ubezpieczeniowej do długości Twojej podróży. do Możliwe jest zawarcie umowy nawet na jeden dzień – ostatecznie tak krótkie wyjazdy również się zdarzają. Maksymalny okres ubezpieczenia z reguły nie przekracza jednak jednego roku – aż tak długie wakacje nie są bowiem często spotykane.

Na jaką sumę ubezpieczyć bagaż?

Dla niezdecydowanych mam złą wiadomość – decyzję podejmujesz samodzielnie. Ty sam powinieneś wiedzieć najlepiej, jaką wartość ma Twój bagaż. Kwota ubezpieczenia będzie z reguły tym wyższa, im więcej wart jest ekwipunek, ale także im dalej znajduje się cel Twojej podróży – daleki wyjazd to większe ryzyko ubezpieczeniowe, stąd wyższa składka. Nie jest to jednak reguła. W praktyce najniższa składka, z jaką się spotkałem, wynosiła 15 zł.

Wartość rzeczywista a wartość odtworzeniowa bagażu

Wysokość Twojego ewentualnego odszkodowania uzależniona jest nie tyle od faktycznej wartości utraconego bagażu, ale także od wartości zadeklarowanej w polisie ubezpieczeniowej, a ta może zostać określona na dwa różne sposoby – jako wartość rzeczywista lub odtworzeniowa. W pierwszym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie pomniejszone o tzw. amortyzację, czyli stopień zużycia rzeczy. Innymi słowy, jeśli zagubisz 5-letni aparat fotograficzny otrzymasz odszkodowanie pomniejszone o stopień 5-letniego zużycia takiego sprzętu. W drugim zaś przypadku, moim zdaniem o wiele korzystniejszym dla Ciebie, otrzymasz taką sumę pieniędzy, za którą będziesz w stanie odkupić utracony sprzęt lub naprawić ten uszkodzony – nie ma przy tym żadnego znaczenia, ile lat miał Twój bagaż.

Jeśli ubezpieczysz bagaż  na wartość rzeczywistą, odszkodowanie od ubezpieczyciela będzie mniejsze, bo za wypłacone pieniądze nie odkupisz takiego samego sprzętu. W przypadku zaś wartości odtworzeniowej będziesz w stanie odtworzyć stan swojego bagażu sprzed jego utraty.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu bagażu podróżnego

Czy myślisz, że jak ubezpieczysz swój bagaż, to już nie będziesz musiał go pilnować? – Nic bardziej mylnego! Ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za Twoją niefrasobliwość. Dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia bagażu koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Tam w rozdziałach „Zakres Ubezpieczenia” oraz „Wyłączenia Odpowiedzialności” opisane jest, w jakich sytuacjach nie dostaniesz odszkodowania na zniszczony czy utracony ekwipunek.

Przykład: w polisie PZU Wojażer ochroną objęty jest bagaż, który jest pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego lub który został pozostawiony w zamkniętym bagażniku samochodu zaparkowanego na strzeżonym parkingu. Wniosek z tego taki, że jeśli zaparkujesz na niestrzeżonym parkingu, odszkodowania za skradziony bagaż nie będzie. Również za walizkę pozostawioną „na chwilę” w dworcowej poczekalni ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał. Wyłączenia odpowiedzialności zawierają cały katalog przedmiotów, za których utratę nie dostaniesz odszkodowania. Należą do nich najczęściej dokumenty, klucze, cenne zegarki, kosztowności, instrumenty muzyczne, antyki, lekarstwa, gry i książki. Także uszkodzenie samych walizek, toreb czy neseserów, w których przewozimy bagaż, najczęściej nie jest objęte ubezpieczeniem. Różnie wygląda podejście ubezpieczycieli do aparatów fotograficznych, np PZU i Allianz obejmują je ochroną, TU Europa już nie.

Czytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie podróżne? Gdzie tanio i szybko kupic polisę?

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego chroni Cię przed skutkami kradzieży, zniszczenia, czy uszkodzenia bagażu na lotnisku, w porcie, w hotelu. Jest to ubezpieczenie dobrowolne.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia bagażu w ramach pakietów, w których otrzymasz także ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance w razie nagłych wypadków.
  • Ubezpieczenie można zawrzeć nawet na okres jednego dnia, maksymalny czas trwania polisy wynosi jednak 365 dni, czyli jeden rok.
  • Sumę ubezpieczenia musisz podać sam – wpływ na jej wysokość ma wartość przewożonych rzeczy oraz odległość od miejsca Twojego zamieszkania do celu podróży, im większa, tym drożej zapłacisz.
  • Zwróć uwagę, na jaka wartość ubezpieczasz bagaż - rzeczywistą, czy odtworzeniową.
  • Ubezpieczenie bagażu nie oznacza, że nie musisz go pilnować. Ubezpieczyciel odmówi odszkodowania, jeśli okaże się, że niedostatecznie zabezpieczyłeś ekwipunek.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
12 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta Kłuc
Elżbieta Kłuc
7 lat temu

Świetny artykuł. Jednakże uważam że compensa ma równie dobre ubezpieczenie turystyczne w tym bagażu.

Antek
Antek
7 lat temu

Niestety dużo osób wogóle nie korzysta z ubezpieczeń turystycznych a już nie mówię o ubezpieczeniu bagażu. Koszt naprawdę czasem niewielki a jak pomaga. Ja zazwyczaj korzystam z Compensy a wyjeżdżamy z rodziną co roku na wakacje.

Pełen.Nadziei
Pełen.Nadziei
7 lat temu

Generalnie warto się ubezpieczyć. Kiedyś znajomemu na wyjeździe w innym kraju otworzyli auto i zabrali plecak, w którym miał lustrzankę.

tomasz
tomasz
5 lat temu

witam, ubezpieczyłem się w alliance bagaz podczs podróży (pakiet zdrowie, bagaz, itp). w drodze powrotnej bagaż został uszkodzony (odebrałem na lotnisku walizkę, która była rozdarta). dostałem zaświadczenie na lotnisku, że zgłosiłem szkode i potwierdzili uszkodzenie. złożyłem potrzebne rzeczy ubezpieczycielowi (polisa, zaświadczenie z lotniska, opis sytuacji) i otrzymałem odpowiedź, że nie wypłacą ubezpieczenia, bo polis tego nie obejmuje. co zrobić

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  tomasz

Witam 🙂

musi Pan koniecznie zapoznać się z OWU ubezpieczenia. Możliwe, że ma Pan któryś z wariantów, nieobejmujących właśnie ubezpieczenia bagażu. Oczywiście ma Pan też możliwość odwołania się od decyzji firmy ubezpieczeniowej, sprawa zostanie ponownie rozpatrzona.
Ponowna odmowa pozostawia jedynie ścieżkę sądową.

Pozdrawiam

Ania
Ania
5 lat temu

Nie wszystkie firmy ubezpieczają bagaż w standardowej ofercie. Warto na to zwrócić uwagę i porównać sobie dobrze różne firmy (to co jedne mają, to inne nie mają i odwrotnie). [reklama] to taka fajna strona, gdzie można sobie sprawdzić wszystkie opcje ubezpieczenia różnych firm.

Jakub
Jakub
5 lat temu

Podczas podróży liniami EITHAD w nocy zostaliśmy okradzeni (nie tylko my) z bagażu podręcznego łącznie 3950 dolarów. Jesteśmy ubezpieczeni w PZU Wojażer – jest sens wogole to zgłaszać ? Będziemy mieli pokwitowania z policji z Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jakub

Oczywiście, jest sens zgłaszać roszczenie. Szczegółowe zasady wypłaty świadczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia, na podstawie których ubezpieczyciel zajmie stanowisko w sprawie.

Jacek
Jacek
5 lat temu

Ubezpieczenie bagażu w ERV to fikcja i strata pieniędzy!!!
Z rzeczy ukradzionych z samochodu wyłączone są:
1. wyposażenie samochodu
2. sprzęt elektroniczny
3. biżuteria i cenne przedmioty
Wygląda na to że ochrona ubezpieczeniowa ERV dotyczy ewentualnie skradzionej bielizny i klapek kąpielowych… pod warunkiem że nie są cenne albo nie stanowiły wyposażenia samochodu:)

Ps. jest jeszcze jeden punkt w regulaminie ERV, jak nie masz paragonu na skradzione rzeczy to też mogą ci odmówić wypłaty odszkodowania! Czyli jest to zwyczajna fikcja i okradanie klientów w majestacie polskiego prawa. Czemu tacy oszuści jak ERV istnieją na rynku? Gdzie kontrola organów państwa?

Jacek
Jacek
5 lat temu

Ubezpieczenie bagażu w ERV to fikcja i strata pieniędzy!!!
Z rzeczy ukradzionych z samochodu wyłączone są:
1. wyposażenie samochodu
2. sprzęt elektroniczny
3. biżuteria i cenne przedmioty
Wygląda na to że ochrona ubezpieczeniowa ERV dotyczy ewentualnie skradzionej bielizny i klapek kąpielowych… pod warunkiem że nie są cenne albo nie stanowiły wyposażenia samochodu:)

Ps. jest jeszcze jeden punkt w regulaminie ERV, jak nie masz paragonu na skradzione rzeczy to też mogą ci odmówić wypłaty odszkodowania! Czyli jest to zwyczajna fikcja i okradanie klientów w majestacie polskiego prawa. Czemu tacy oszuści jak ERV istnieją na rynku? Gdzie kontrola organów państwa?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jacek

Przed zakupem ubezpieczenia zawsze należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w tym – z wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej.

Syla
Syla
4 lat temu
Reply to  Jacek

Jestem właśnie w takiej sytuacji . ERV odmówiło wypłaty za zniszczoną walizkę bo w ich rozumieniu „bagaż „ to jest to co znajduje sie w walizce czyli uwaga uwaga „ w pojemniku na bagaż „ hahaha . Dlatego teraz jest pytanie , jak na lotnisku wołają o odprawę bagażowa, to ja mam wysypać na taśmę moj „ bagaż „ ? I czekać z” pojemnikiem na bagaż „ czyli walizka ??? No śmiech śmiech śmiech !!! Ludzie bagaż to wcale nie walizka i jej zawartość !!!!