Ubezpieczenie bagażu podróżnego - przed czym chroni i gdzie je kupić?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie bagażu podróżnego – przed czym chroni i gdzie je kupić?

Wybierając się na wakacje spakujesz różne rzeczy – ubrania, sprzęt fotograficzny, pieniądze, kosmetyki, a nawet tablet czy laptop. Decydując się na podróż samolotem nie zawsze będziesz mógł mieć przy sobie wszystkie te rzeczy – bagaż musi zostać przekazany personelowi lotniska. Kłopot w tym, że Twoje walizki niekoniecznie dotrą na miejsce razem z Tobą. Możesz kupić ubezpieczenie bagażu podróżnego – na wszelki wypadek

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Po co Ci ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Wykupienie polisy ma jeden podstawowy cel – dzięki niej Twój bagaż będzie chroniony nie tylko przed zagubieniem, ale także całkowitym zniszczeniem i lekkim uszkodzeniem. Jest to ważne, zwłaszcza gdy na wakacje zdecydujesz się zabrać wartościowe przedmioty: sprzęt filmowy czy sportowy. Decydując się na ubezpieczenie bagażu podróżnego zyskujesz ochronę także przed jego kradzieżą.

W praktyce zagubienie i zniszczenie walizek najczęściej zdarza się podczas ich sortowania przez przewoźnika, a także w miejscu ich odbioru. Każdy, kto choć raz nie odnalazł swojego ekwipunku, wie jak nieprzyjemne jest to uczucie – szczególnie wtedy, gdy jesteś w obcym kraju z niewielką ilością gotówki w portfelu.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o samochodzie na gaz?

Zakres ubezpieczenia bagażu podróżnego, czyli co będzie objęte ochroną

Wielu ubezpieczycieli oferuje szeroki zakres ochrony Twojego bagażu. W praktyce oznacza to, że o odszkodowanie będziesz mógł starać się nie tylko wtedy gdy walizki ulegną zniszczeniu czy zagubieniu na lotnisku lub w porcie, ale także, gdy znikną w innym momencie urlopu – w hotelu, taksówce, czy na wycieczce krajoznawczej. Taką ofertę posiada m.in. Allianz Direct w pakiecie Globtroter Direct. Co więcej, otrzymasz od tego towarzystwa gwarancję natychmiastowej pomocy, bez względu na miejsce, w którym będziesz przebywać. Jest oczywiście jeden podstawowy warunek – musisz mieć telefon komórkowy i zasygnalizować potrzebę pomocy ubezpieczycielowi na wskazany wcześniej numer.

Analogiczny zakres ubezpieczeniowy odnajdziesz w Avivie. Ochrona bagażu jest dodatkową opcją do ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance w ramach polisy turystycznej.

Czytaj także: Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?

W ofercie PZU masz różne opcje – sam decydujesz, czy chcesz wykupić polisę indywidualną, rodzinną, czy zbiorową. Tę ostatnią możesz wybrać, gdy ubezpieczeniem zostanie objęty bagaż co najmniej 10 osób, które podróżują w jednej grupie.

Pamiętaj jednak, że w przypadku ubezpieczenia bagażu polisa zaczyna działać nie wcześniej niż następnego dnia po opłaceniu składki, jednak już po wyjściu z domu, gdy wyruszysz w podróż.Co dokładnie będzie ubezpieczone? Wszystko co znajdzie się w walizce, torbie, neseserze czy plecaku – może być to zatem odzież, rzeczy osobiste i sprzęt elektroniczny, a nawet śpiwory, karimaty czy materace. Sprzęt sportowy nie zawsze jest objęty ubezpieczeniem bagażu. Agent ubezpieczeniowy z pewnością powie Ci, czy na taki sprzęt trzeba wykupić odrębną polisę.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne Before You Go. Pomyśl o tym zanim wyjedziesz!

Pełny pakiet

Ubezpieczenie bagażu zazwyczaj nie występuje jako osobny produkt, tylko jest częścią pakietu ubezpieczeń turystycznych – np. pakietu Allianz – Globtroter Direct. PZU oferuje ubezpieczenie bagażu podróżnego w ramach  pakietu  Wojażer. Wykupienie pakietu jest oczywiście korzystniejsze, ponieważ, otrzymasz kompleksową ochronę ubezpieczeniową w podróży. Oprócz zabezpieczenia bagażu zyskujesz pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu, konieczność przeprowadzenia zabiegów medycznych. Dodatkowo w ramach specjalnego assistance ubezpieczyciel oferuje usługi informacyjne, transportowe, czy pomoc w razie kradzieży np. ważnych dokumentów oraz organizację powrotu do kraju. Sam widzisz, że w tym przypadku więcej znaczy lepiej.

Kolejną zaletą pakietów podróżnych jest elastyczny okres ubezpieczenia, czyli możliwość dostosowania czasu ochrony ubezpieczeniowej do długości Twojej podróży. do Możliwe jest zawarcie umowy nawet na jeden dzień – ostatecznie tak krótkie wyjazdy również się zdarzają. Maksymalny okres ubezpieczenia z reguły nie przekracza jednak jednego roku – aż tak długie wakacje nie są bowiem często spotykane.

Czytaj także: Kiedy się przyda ubezpieczenie turystyczne?

Na jaką sumę ubezpieczyć bagaż?

Dla niezdecydowanych mam złą wiadomość – decyzję podejmujesz samodzielnie. Ty sam powinieneś wiedzieć najlepiej, jaką wartość ma Twój bagaż. Kwota ubezpieczenia będzie z reguły tym wyższa, im więcej wart jest ekwipunek, ale także im dalej znajduje się cel Twojej podróży – daleki wyjazd to większe ryzyko ubezpieczeniowe, stąd wyższa składka. Nie jest to jednak reguła. W praktyce najniższa składka, z jaką się spotkałem, wynosiła 15 zł.

Wartość rzeczywista a wartość odtworzeniowa bagażu

Wysokość Twojego ewentualnego odszkodowania uzależniona jest nie tyle od faktycznej wartości utraconego bagażu, ale także od wartości zadeklarowanej w polisie ubezpieczeniowej, a ta może zostać określona na dwa różne sposoby – jako wartość rzeczywista lub odtworzeniowa. W pierwszym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie pomniejszone o tzw. amortyzację, czyli stopień zużycia rzeczy. Innymi słowy, jeśli zagubisz 5-letni aparat fotograficzny otrzymasz odszkodowanie pomniejszone o stopień 5-letniego zużycia takiego sprzętu. W drugim zaś przypadku, moim zdaniem o wiele korzystniejszym dla Ciebie, otrzymasz taką sumę pieniędzy, za którą będziesz w stanie odkupić utracony sprzęt lub naprawić ten uszkodzony – nie ma przy tym żadnego znaczenia, ile lat miał Twój bagaż.

Jeśli ubezpieczysz bagaż  na wartość rzeczywistą, odszkodowanie od ubezpieczyciela będzie mniejsze, bo za wypłacone pieniądze nie odkupisz takiego samego sprzętu. W przypadku zaś wartości odtworzeniowej będziesz w stanie odtworzyć stan swojego bagażu sprzed jego utraty.

Czytaj także: Lecisz na majówkę? Sprawdź, jaki bagaż możesz zabrać do samolotu!

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu bagażu podróżnego

Czy myślisz, że jak ubezpieczysz swój bagaż, to już nie będziesz musiał go pilnować? – Nic bardziej mylnego! Ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za Twoją niefrasobliwość. Dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia bagażu koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Tam w rozdziałach „Zakres Ubezpieczenia” oraz „Wyłączenia Odpowiedzialności” opisane jest, w jakich sytuacjach nie dostaniesz odszkodowania na zniszczony czy utracony ekwipunek.

Przykład: w polisie PZU Wojażer ochroną objęty jest bagaż, który jest pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego lub który został pozostawiony w zamkniętym bagażniku samochodu zaparkowanego na strzeżonym parkingu. Wniosek z tego taki, że jeśli zaparkujesz na niestrzeżonym parkingu, odszkodowania za skradziony bagaż nie będzie. Również za walizkę pozostawioną „na chwilę” w dworcowej poczekalni ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał. Wyłączenia odpowiedzialności zawierają cały katalog przedmiotów, za których utratę nie dostaniesz odszkodowania. Należą do nich najczęściej dokumenty, klucze, cenne zegarki, kosztowności, instrumenty muzyczne, antyki, lekarstwa, gry i książki. Także uszkodzenie samych walizek, toreb czy neseserów, w których przewozimy bagaż, najczęściej nie jest objęte ubezpieczeniem. Różnie wygląda podejście ubezpieczycieli do aparatów fotograficznych, np PZU i Allianz obejmują je ochroną, TU Europa już nie.

Czytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie podróżne? Gdzie tanio i szybko kupic polisę?

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego chroni Cię przed skutkami kradzieży, zniszczenia, czy uszkodzenia bagażu na lotnisku, w porcie, w hotelu. Jest to ubezpieczenie dobrowolne.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia bagażu w ramach pakietów, w których otrzymasz także ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance w razie nagłych wypadków.
  • Ubezpieczenie można zawrzeć nawet na okres jednego dnia, maksymalny czas trwania polisy wynosi jednak 365 dni, czyli jeden rok.
  • Sumę ubezpieczenia musisz podać sam – wpływ na jej wysokość ma wartość przewożonych rzeczy oraz odległość od miejsca Twojego zamieszkania do celu podróży, im większa, tym drożej zapłacisz.
  • Zwróć uwagę, na jaka wartość ubezpieczasz bagaż - rzeczywistą, czy odtworzeniową.
  • Ubezpieczenie bagażu nie oznacza, że nie musisz go pilnować. Ubezpieczyciel odmówi odszkodowania, jeśli okaże się, że niedostatecznie zabezpieczyłeś ekwipunek.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
12 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.26  •  Samochód
Czy czekają nas podwyżki cen samochodów?

Klienci salonów samochodowych muszą liczyć się z rosnącymi cenami samochodów. Statystyki wskazują, że średnia cena nowego auta osobowego wzrosła z około 52 tys. zł w 2003 roku do ponad 175 tys. zł w 2023 roku. Ten niebywały wzrost był spowodowany kumulacją wielu czynników, od inflacji po zmiany w przepisach unijnych dotyczących bezpieczeństwa i emisji CO2. Co nas czeka w 2024 roku?

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej