Masz dziecko w wieku szkolnym? Jeśli tak, to pewnie co roku we wrześniu płacisz składkę na ubezpieczenie swojej pociechy w szkole, dzięki czemu dziecko jest objęte polisą grupową. Zmieniłeś pracę? Nowy pracodawca prawdopodobnie zaproponuje Ci grupowe ubezpieczenie. Bierzesz kredyt? Pracownik banku podsunie Ci deklarację przystąpienia do grupowego ubezpieczenia kredytobiorców.
Na czym polega ubezpieczenie grupowe?
Ubezpieczenie grupowe, jak wskazuje nazwa, obejmuje grupę osób, np.
- pracowników danego przedsiębiorstwa,
- uczniów, nauczycieli i pracowników placówki oświatowej,
- kredytobiorców danego banku,
- klientów biura podróży,
- osoby, które chcą kupić polisę inwestycyjną.
Ubezpieczający zawiera z ubezpieczycielem umowę, którą później będą mogli zostać objęci członkowie grupy. Jest to tzw. umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek. Umowa jest jedna, ubezpieczonych wielu.
Przykład
Ubezpieczający to Twój pracodawca, zakład ubezpieczeń to PZU, a Ty razem z innymi pracownikami należysz do grupy. Twój pracodawca negocjuje z ubezpieczycielem warunki, na jakich pracownicy będą ubezpieczeni. Ustalają listę zdarzeń objętych odpowiedzialnością, sumy ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności i oczywiście wysokość składki od każdego pojedynczego członka grupy. Możesz przystąpić lub nie do umowy grupowej, ale nie masz wpływu na warunki, bo te są jednakowe dla wszystkich członków grupy.
Jak odróżnić polisę grupową od indywidualnej?
W praktyce najłatwiej je rozróżnisz po rodzaju dokumentu, który podpiszesz przed ubezpieczeniem. W przypadku polisy indywidualnej składasz wniosek o zawarcie umowy, natomiast gdy decydujesz się na pracownicze ubezpieczenie na życie, wypełniasz deklarację przystąpienia do umowy.
Polisy grupowe są najczęściej tam, gdzie trzeba ubezpieczyć życie lub zdrowie. Również polisy inwestycyjne są powszechnie tworzone jako grupowe umowy ubezpieczenia na życie. Mieszkanie lub samochód ubezpieczysz raczej na zasadach umowy indywidualnej.
Ile osób potrzeba do podpisania umowy ubezpieczenia grupowego?
Zasadniczo przyjmuje się, że aby można było zawrzeć umowę na ubezpieczenie grupowe, potrzebne są minimum 3 osoby. Nieco innymi prawami rządzi się grupowe ubezpieczenie pracownicze. W tym przypadku liczba ta jest uzależniona od wielkości firmy i liczby zatrudnionych pracowników.
W przypadku zakładów zatrudniających 10 lub mniej osób wymagany jest aż 100% poziom przystąpienia. Wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych, próg przystąpienia maleje. Największe firmy (posiadające ponad 500 pracowników) mogą liczyć na 60% poziom przystąpienia.
Przeczytaj więcej na temat ubezpieczenia dla nauczycieli.
Zalety ubezpieczenia grupowego
Składka w ramach ubezpieczenia grupowego jest niższa. Wyobraź sobie, jakie koszty musi ponieść zakład ubezpieczeń, żeby zdobyć 50 indywidualnych klientów na ubezpieczenie NNW. Musi wypłacić agentom prowizję za każdego klienta, osobno dla każdego skalkulować składkę, potem obsłużyć 50 osobnych umów. A w umowie grupowej ubezpiecza na jednolitych warunkach cały zakład pracy i raz dla całej grupy kalkuluje składkę. I nie musi szukać klientów, bo oni już są.
Dodatkowe ubezpieczenie grupowe jest po prostu wygodną opcją. Przystąpienie do polisy nie wymaga wyprawy do agencji ubezpieczeniowej, nie musisz wypełniać szczegółowych formularzy. Podpisujesz tylko krótką deklarację przystąpienia, płacisz składkę i jesteś objęty ochroną.
W ubezpieczeniach grupowych nie ma też szczegółowych ankiet medycznych ani badań lekarskich.
Sprawdź też: Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego.
Wady ubezpieczenia grupowego
Wielu korzystających z ubezpieczenia grupowego nie ma wiedzy, co obejmuje polisa. Posiadacze polis grupowych nie znają ani zakresu, ani sum ubezpieczenia. Często też tkwią w błędnym przekonaniu, że jest ono obowiązkowe. Jedynie w przypadku turystyki zagranicznej biuro podróży ma ustawowy obowiązek objęcia uczestników wyjazdu ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Pamiętaj, że ani bank, ani szkoła, ani pracodawca nie mogą Cię zmusić do przystąpienia do grupowej umowy ubezpieczenia. Musisz mieć zagwarantowaną swobodę wyboru ubezpieczyciela i możliwość zawarcia umowy indywidualnej.
Przeczytaj więcej na temat ubezpieczenia dziecka.
Ubezpieczenie indywidualne czy grupowe?
W polisie grupowej nie jesteś stroną umowy, więc Twoja pozycja prawna jest słabsza niż w umowie indywidualnej. Umowę grupową zawierają dwa profesjonalne podmioty, czyli np. bank i zakład ubezpieczeń. Strony umowy nie muszą przekazać Ci wszystkich warunków ubezpieczenia, a jedynie te, które dotyczą Twoich praw i obowiązków i to wyłącznie na Twoją prośbę. Gdy strony umowy postanowią ją zerwać, nie będziesz miał na to żadnego wpływu.
W umowie grupowej nie są brane pod uwagę Twoje indywidualne uwarunkowania. Nie możesz wyłączyć zdarzeń, które Cię nie dotyczą z zakresu ubezpieczenia i tym samym zmniejszyć swojej składki, ani rozszerzyć polisy.
Dlatego też przed podpisaniem dokładnie przeczytaj treść deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. Poproś też ubezpieczającego (pracodawcę, szkołę, bank) o wyciąg z warunków ubezpieczenia. Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia odpowiedzialności.
Sprawdź też informacje na temat kontynuacji ubezpieczenia grupowego.
Pytania i odpowiedzi
Ubezpieczenia grupowe mogą obejmować:
- ubezpieczenie na życie,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- ubezpieczenie zdrowotne,
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Przy wyborze ubezpieczenia grupowego warto zwrócić uwagę na zakres ochrony, wysokość świadczeń, koszty, opinie o ubezpieczycielu.
Tak, zazwyczaj możesz zrezygnować z ubezpieczenia grupowego w określonym terminie, np. na koniec okresu ubezpieczeniowego. Warunki rezygnacji są określone w umowie ubezpieczenia.
Nie, ubezpieczenie grupowe zazwyczaj nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Zakres świadczeń zależy od konkretnej polisy.
W przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela w określonym terminie. Ubezpieczyciel przeprowadzi postępowanie likwidacyjne i wypłaci świadczenie, jeśli spełnione zostaną warunki umowy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie grupowe nie jest obowiązkowe, ale często jest oferowane przez pracodawców jako dodatkowy benefit.
Tak, możesz mieć jednocześnie ubezpieczenie grupowe i indywidualne. Ubezpieczenie indywidualne może uzupełniać ochronę oferowaną przez polisę grupową.
Podsumowanie
- Grupowa umowa jest zawierana pomiędzy ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń na rachunek grupy ubezpieczonych. Polisa jest jedna, ubezpieczonych wielu.
- Aby zostać objętym ubezpieczeniem wypełniasz deklarację przystąpienia do grupowej umowy.
- Składka w polisie grupowej jest niższa niż w indywidualnej. Nie ma badań lekarskich i szczegółowych ankiet medycznych.
- W polisie grupowej ubezpieczony nie jest stroną umowy. Grupowa umowa nie uwzględnia indywidualnych potrzeb klienta.
- Przed złożeniem deklaracji poproś o warunki ubezpieczenia. Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
OC dla pracowników oświaty jest dobrowolne, ale życie pokazuje, że o niespodziewane i niebezpieczne sytuacje nietrudno. O jakiej ochronie powinien pomyśleć każdy belfer?
Ubezpieczenie domu gwarantuje spokojny sen. Polisa turystyczna pozwala na całkowite odprężenie podczas wakacyjnych wojaży. Ubezpieczenie zdrowotne jest asem w rękawie w przypadku potrzeby pilnej konsultacji medycznej, a ubezpieczenie na życie chroni to, co najważniejsze. Tym razem sprawdzamy jak na tle innych ubezpieczycieli wypada AXA i grupowe ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem!
Ubezpieczeniem od pracodawcy jest objęty każdy, kto pracuje na etat lub wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umów: agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. Przed czym dokładnie ono chroni?
Rodzice nieustannie dążą do zapewnienia swoim pociechom najwyższego poziomu bezpieczeństwa – od codziennej opieki, przez edukację, aż po chwile zabawy. Jedną z ważnych kwestii jest ochrona finansowa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, jak wypadki czy choroby. Właśnie dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na prywatne ubezpieczenie dla dzieci.
Ubezpieczenia społeczne - prawdziwa zmora dla pracodawców. Nie dość, że każdego roku ich stawka wzrasta, to jeszcze za ich unikanie grożą poważne konsekwencje. Jak zatem nie stracić fortuny na ubezpieczenia pracowników? Sprawdź!
Już co piąty Polak wykupił jakieś ubezpieczenie w banku - tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Bancassurance przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance. Jednak poziom wiedzy ubezpieczeniowej pracowników banków jest daleki od ideału. Bankowcy wiedzą, że mają sprzedać polisę - i niewiele poza tym.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.