Indywidualna kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Aktualizacja:
Indywidualna kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Pani Anna po przepracowaniu siedmiu lat w jednej firmie została zwolniona. Redukcja etatów. Pani Anna straciła nie tylko pracę, ale też wszystkie tzw. pozapłacowe świadczenia, czyli abonament w centrum medycznym, kartę sportową i ubezpieczenie na życie, które opłacał jej pracodawca. Zobacz, co powinna zrobić pani Anna, aby nie stracić ochrony z tytułu polisy na życie.

baner w treści – stały - 1

Ubezpieczenie zdrowotne

Grupowa polisa na życie w pracy – dlaczego jest tak atrakcyjna?

Z tych samych powodów, dla których atrakcyjne są wszystkie grupowe umowy ubezpieczenia – jest tania i wygodna. Nie musisz pamiętać o comiesięcznym opłacaniu składek, bo pracodawca reguluje je sam, pomniejszając Twoje wynagrodzenie.

W umowie grupowej towarzystwo ubezpieczeń obejmuje ochroną na jednolitych warunkach cały zakład pracy i raz dla całej grupy kalkuluje składkę. I nie musi szukać klientów, bo oni już są. Dla ubezpieczonego pracownika oznacza to niższą składkę niż w polisie indywidualnej.

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe – w szkole, w pracy, w banku. Czy warto przystąpić?

Pracownicze polisy na życie mają niejednokrotnie szeroki zakres ubezpieczenia – oprócz zgonu ubezpieczonego obejmują także zgon współmałżonka, rodzica czy teścia, a także urodzenie dziecka. Dodatkowo polisa grupowa może gwarantować Ci wypłatę świadczenia gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poważnie zachorujesz.

Czy indywidualna kontynuacja zapewni Ci to samo, co grupowe ubezpieczenie?

Niestety, najczęściej nie. Klienci zwykle tkwią w błędnym przekonaniu, że w kontynuacji będą mieli „to samo, tylko indywidualnie”. Skąd bierze się takie przekonanie? Stąd, że często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, co gwarantuje nam grupowa polisa, ani na jakie sumy jesteśmy ubezpieczeni.

Zakres ubezpieczenia kontynuowanego zależy głównie od zakresu polisy grupowej i co do zasady jest mniejszy, a w najlepszych przypadkach równy. Dlatego zanim wypełnisz wniosek o kontynuację, upewnij się, na jakich zasadach byłeś ubezpieczony w pracy i sprawdź, jak to się ma do zakresu kontynuacji.

Najczęściej z polis kontynuowanych „wypadają” te zdarzenia, które były w zakresie ubezpieczenia grupowego, a które dotyczą osób trzecich, zwłaszcza chorób i zgonów członków rodziny.

Podstawowa suma ubezpieczenia (za zgon ubezpieczonego) w polisie kontynuowanej nie może być wyższa niż w ubezpieczeniu grupowym w pracy.

Ponadto w indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia grupowego mogą wystąpić okresy karencji na niektóre zdarzenia, np. na operację czy pobyt w szpitalu. To oznacza, że pomimo ciągłego opłacania składek, za pewne zdarzenia w kilku pierwszych miesiącach możesz nie dostać odszkodowania. Dlatego przed opłaceniem indywidualnej kontynuacji zwróć szczególną uwagę na to, jakie będą okresy karencji.

Komu przysługuje ubezpieczenie kontynuowane?

O indywidualną kontynuację grupowego ubezpieczenia na życie mogą się ubiegać pracownicy, którzy:

  • przechodzą na emeryturę

  • zostali zwolnieni z pracy lub odeszli z własnej inicjatywy

  • przebywają na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Większość grupowych polis na życie w zakładach pracy daje możliwość indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia, ale uwaga – nie wszystkie. Najpierw zapytaj pracodawcę, czy jego umowa grupowa w ogóle przewiduje możliwość kontynuacji.

Kolejnym warunkiem ubiegania się o kontynuację jest minimalny staż pracownika w umowie grupowej – w zależności od umowy wynosi on od 1 miesiąca do nawet 1 roku, zatem nowo zatrudniony i od razu zwolniony pracownik najczęściej nie będzie miał szans na ubezpieczenie kontynuowane.

Czytaj także: Zdrowotne ubezpieczenie grupowe czy się opłaca?

UWAGA!!! Masz określony czas na złożenie wniosku o indywidualną kontynuację grupowego ubezpieczenia na życie. Zazwyczaj jest to od 30 do 60 dni od daty ustania ochrony z umowy grupowej.

Czy indywidualna kontynuacja się opłaca?

Aż tak tanio, jak w polisie grupowej, nie będzie. Umowa kontynuacji jest to umowa indywidualna, zawierana pomiędzy Tobą a ubezpieczycielem. Dlatego ubezpieczyciel musi oszacować ryzyko już nie dla grupy, ale dla konkretnej osoby, czyli dla Ciebie. W dalszym ciągu jednak ubezpieczenie kontynuowane jest konkurencyjne cenowo w stosunku do polis indywidualnych.

Kolejnym argumentem na korzyść ubezpieczeń kontynuowanych jest to, że gdy kontynuujesz ubezpieczenie, najczęściej nie musisz wypełniać ankiet medycznych ani poddawać się badaniom lekarskim.

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe AXA

Jak zawrzeć indywidualną kontynuację polisy pracowniczej? Kluczowa rola „pani Zosi”

Aby pani Anna mogła kontynuować ubezpieczenie grupowe na zasadach indywidualnych, musi pójść do „pani Zosi”. Pani Anna mogłaby mieć inne imię, ale „pani Zosia” w każdym zakładzie pracy popularnie nazywa się właśnie tak. Ta pieszczotliwa nazwa została utworzona jako rodzaj skrótu od osoby zajmującej się zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. W praktyce najczęściej chodzi o pracownika księgowości lub działu kadr opiekującego się również ubezpieczeniami grupowymi.

Od „pani Zosi” dostaniesz formularz wniosku o zawarcie ubezpieczenia kontynuowanego. Pracownik kadr lub księgowości pomoże Ci go wypełnić, naniesie pieczątkę firmową, a czasem nawet wyśle w Twoim imieniu wniosek do ubezpieczyciela. W korespondencji zwrotnej zakład ubezpieczeń przyśle Ci polisę, ogólne warunki ubezpieczenia oraz blankiet do opłaty składki.

Czy od swojej kadrowej/księgowej możesz uzyskać wszelkie informacje o warunkach ubezpieczenia kontynuowanego? To zależy wyłącznie od pracownika obsługującego umowę grupową. „Panie Zosie” muszą udzielać informacji na temat polisy grupowej, ale ubezpieczenie kontynuowane jest już umową indywidualną i rola kadrowej/księgowej mogłaby się kończyć na wręczeniu Ci wniosku o zawarcie kontynuacji. Pracownicy obsługujący umowy grupowe nie są agentami zakładów ubezpieczeń i w związku z tym nie mają obowiązków informacyjnych wobec klientów. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do ubezpieczenia kontynuowanego, najlepiej zadzwoń bezpośrednio na infolinię zakładu ubezpieczeń i poproś o przysłanie warunków ubezpieczenia.

Czytaj także: Nowa ustawa ubezpieczeniowa

Podsumowanie

  • Zakres ubezpieczenia kontynuowanego jest często węższy niż zakres polisy grupowej – sprawdź, które zdarzenia „wypadną” z ubezpieczenia.
  • Aby móc ubiegać się o indywidualną kontynuację, musisz być w umowie grupowej przez minimalny okres określony w warunkach grupowej umowy.
  • Pilnuj terminu złożenia wniosku o indywidualną kontynuację.
  • Pracownik księgowości lub działu kadr w Twoim zakładzie pracy, czyli popularna „pani Zosia” pomoże Ci wypełnić wniosek o indywidualną kontynuację grupowej umowy ubezpieczenia na życie.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
43 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej