Obyś cudze dzieci uczył - ubezpieczenia dla nauczycieli

Aktualizacja:
Obyś cudze dzieci uczył – ubezpieczenia dla nauczycieli

OC dla pracowników oświaty jest dobrowolne, ale życie pokazuje, że o niespodziewane i niebezpieczne sytuacje nietrudno. O jakiej ochronie powinien pomyśleć każdy belfer?

Trzy lata temu w jednej z krakowskich szkół uczennica zaatakowała i zraniła nożem koleżankę. Doszło do tego na korytarzu, podczas przerwy, w obecności dwóch dyżurujących nauczycielek. W lutym tego roku sąd orzekł, że tragedia to skutek zaniedbania szkoły. Nauczycielki nie zostały obciążone winą za brak interwencji, a obowiązek wypłacenia odszkodowania w wysokości 150 tys. zł został narzucony na gminę. Taki wyrok pobudził dyskusję na temat wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli.

Odpowiedzialność nauczyciela

Nauczyciel to tak zwany zawód zaufania publicznego. Rodzice posyłający swoje pociechy do szkoły liczą na to, że szkoła i pedagodzy obejmą uczniów odpowiednią opieką. Niestety nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy wychowankom może stać się krzywda lub oni sami stają się sprawcami szkody. Dlatego, jeśli podjąłeś się drogi czytelniku tego niewyobrażalnie trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest praca w szkole, a popularna ludowa groźba – „obyś cudze dzieci uczył” jest dla Ciebie raczej wyzwaniem niż przekleństwem, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli.

Tego rodzaju polisa obejmuje odpowiedzialność deliktową i kontraktową, co oznacza, że chroni ona od następstw czynu niedozwolonego oraz w przypadku, kiedy szkoda nastąpiła na skutek niewykonania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. OC ma zastosowanie jeśli:

  • powstała szkoda w wyniku nieodpowiedniego nadzoru nad uczniami

  • szkoda została wyrządzona osobie pozostającej pod opieką nauczyciela

  • szkoda została wyrządzona przez podopiecznego

Do zdarzeń, które obejmie ubezpieczenie OC dla nauczyciela, będą należeć nie tylko te powstałe na terenie placówki oświatowej, ale także te, do których doszło poza szkołą, jeśli są one następstwem niedopilnowania ucznia przez opiekuna.

Do wyłączeń odpowiedzialności należą zazwyczaj takie sytuacje, na których przebieg nauczyciel nie miał wpływu. Ubezpieczyciel nie odpowie również, jeśli szkoda została dokonana z premedytacją, jeśli ubezpieczony był pod wpływem alkoholu lub był czasowo zawieszony w obowiązkach nauczyciela.

Cena składki na ubezpieczenie OC dla nauczycieli zależy od kilku czynników: wysokości sumy gwarancyjnej, okresu ubezpieczenia, klasy ryzyka wykonywanego zawodu (inną klasę ma nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, inną nauczyciel chemii lub przedmiotów zawodowych), liczby podopiecznych, zakresu ubezpieczenia, rodzaju umowy (indywidualna lub zbiorowa), indywidualnej oceny ryzyka i przebiegu ubezpieczenia.

W grupie raźniej, czyli grupowe ubezpieczenia dla nauczycieli

Wadom i zaletom ubezpieczeń grupowych został poświęcony oddzielny artykuł Akademii Punkta.

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe – w szkole, w pracy, w banku. Czy warto przystąpić?

Jego autorka ostrzega, że przystąpienie do umowy grupowej nie oznacza, że jesteś stroną umowy. To znaczy, że akceptujesz ustalone odgórnie zapisy umowy. Nie masz wpływu na jej postanowienia, dlatego powinieneś zawczasu sprawdzić, kiedy za szkodę odpowie ubezpieczyciel, a w jakich przypadkach zadziałają wyłączenia odpowiedzialności oraz na jaką kwotę została zawarta polisa.

Podstawową korzyścią płynącą z przystąpienia do ubezpieczenia grupowego zawieranego z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym przez szkołę, w której pracujesz jest znacznie niższa składka. Placówki oświatowe często decydują się na wykupienie grupowego ubezpieczenia NNW dla uczniów i pracowników rozszerzonego o OC dla nauczycieli, które w takim pakiecie kosztuje symboliczne pieniądze. Jeśli Twoja szkoła nie zawarła takiej polisy, może warto zasugerować to dyrekcji?

Zniżki na ubezpieczenia dla nauczycieli

Nauczyciel to jeden z najbardziej docenianych zawodów, ale szacunek jakim darzeni są pedagodzy niekoniecznie wyraża się w miesięcznej pensji przeciętnego belfra.  Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki, cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jakby ktoś dał mi w mordę – taką oceną sytuacji polonisty uraczył nas przecież Adaś Miauczyński z filmu Dzień Świra.

Aby osłodzić nauczycielom gorycz pensji nieprzystającej do wysiłku z jakim kształcą cudze dzieci, niektóre firmy oferują im zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne. Najczęściej taka zniżka wynosi 5%, ale dzięki przystąpieniu do programu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej można uzyskać rabaty nawet w wysokości 20%. NAU to rodzaj programu lojalnościowego, poprzez który belfrzy mogą uzyskać atrakcyjną ofertę na polisy potrzebne na okoliczność wykonywania zawodu, ale również na inne produkty z półki ubezpieczeniowej i nie tylko.

Mówią, że nauczanie to ciężki kawałek chleba. Warto postarać się, żeby i tak trudny zawód nie przysporzył niepotrzebnych problemów. Zapoznaj się z warunkami ochrony, jakie zapewnia Ci ubezpieczenie grupowe w placówce oświatowej, w której pracujesz. Jeśli nie przystąpiłeś do polisy zbiorowej, pomyśl o wykupieniu indywidualnego ubezpieczenia OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli jest dobrowolne, ale jego posiadanie wydaje się niezbędne w obliczu zagrożeń, jakie wiążą się z pracą z dziećmi i młodzieżą.
  • Umowę o OC dla nauczyciela można zawrzeć indywidualnie lub grupowo za pośrednictwem szkoły.
  • Polisą grupową jest także NNW dla uczniów i pracowników placówki oświatowej.
  • Nauczyciele mogą liczyć na zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne oraz inne atrakcyjne oferty, jeśli zdecydują się na przystąpienie do klubu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments