Obyś cudze dzieci uczył - ubezpieczenia dla nauczycieli

Aktualizacja:
Obyś cudze dzieci uczył – ubezpieczenia dla nauczycieli

OC dla pracowników oświaty jest dobrowolne, ale życie pokazuje, że o niespodziewane i niebezpieczne sytuacje nietrudno. O jakiej ochronie powinien pomyśleć każdy belfer?

Trzy lata temu w jednej z krakowskich szkół uczennica zaatakowała i zraniła nożem koleżankę. Doszło do tego na korytarzu, podczas przerwy, w obecności dwóch dyżurujących nauczycielek. W lutym tego roku sąd orzekł, że tragedia to skutek zaniedbania szkoły. Nauczycielki nie zostały obciążone winą za brak interwencji, a obowiązek wypłacenia odszkodowania w wysokości 150 tys. zł został narzucony na gminę. Taki wyrok pobudził dyskusję na temat wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli.

Odpowiedzialność nauczyciela

Nauczyciel to tak zwany zawód zaufania publicznego. Rodzice posyłający swoje pociechy do szkoły liczą na to, że szkoła i pedagodzy obejmą uczniów odpowiednią opieką. Niestety nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy wychowankom może stać się krzywda lub oni sami stają się sprawcami szkody. Dlatego, jeśli podjąłeś się drogi czytelniku tego niewyobrażalnie trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest praca w szkole, a popularna ludowa groźba – „obyś cudze dzieci uczył” jest dla Ciebie raczej wyzwaniem niż przekleństwem, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli.

Czytaj także: Indywidualna kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Tego rodzaju polisa obejmuje odpowiedzialność deliktową i kontraktową, co oznacza, że chroni ona od następstw czynu niedozwolonego oraz w przypadku, kiedy szkoda nastąpiła na skutek niewykonania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. OC ma zastosowanie jeśli:

  • powstała szkoda w wyniku nieodpowiedniego nadzoru nad uczniami

  • szkoda została wyrządzona osobie pozostającej pod opieką nauczyciela

  • szkoda została wyrządzona przez podopiecznego

Do zdarzeń, które obejmie ubezpieczenie OC dla nauczyciela, będą należeć nie tylko te powstałe na terenie placówki oświatowej, ale także te, do których doszło poza szkołą, jeśli są one następstwem niedopilnowania ucznia przez opiekuna.

Do wyłączeń odpowiedzialności należą zazwyczaj takie sytuacje, na których przebieg nauczyciel nie miał wpływu. Ubezpieczyciel nie odpowie również, jeśli szkoda została dokonana z premedytacją, jeśli ubezpieczony był pod wpływem alkoholu lub był czasowo zawieszony w obowiązkach nauczyciela.

Cena składki na ubezpieczenie OC dla nauczycieli zależy od kilku czynników: wysokości sumy gwarancyjnej, okresu ubezpieczenia, klasy ryzyka wykonywanego zawodu (inną klasę ma nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, inną nauczyciel chemii lub przedmiotów zawodowych), liczby podopiecznych, zakresu ubezpieczenia, rodzaju umowy (indywidualna lub zbiorowa), indywidualnej oceny ryzyka i przebiegu ubezpieczenia.

Czytaj także: Zdrowotne ubezpieczenie grupowe – czy się opłaca?

W grupie raźniej, czyli grupowe ubezpieczenia dla nauczycieli

Wadom i zaletom ubezpieczeń grupowych został poświęcony oddzielny artykuł Akademii Punkta.

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe – w szkole, w pracy, w banku. Czy warto przystąpić?

Jego autorka ostrzega, że przystąpienie do umowy grupowej nie oznacza, że jesteś stroną umowy. To znaczy, że akceptujesz ustalone odgórnie zapisy umowy. Nie masz wpływu na jej postanowienia, dlatego powinieneś zawczasu sprawdzić, kiedy za szkodę odpowie ubezpieczyciel, a w jakich przypadkach zadziałają wyłączenia odpowiedzialności oraz na jaką kwotę została zawarta polisa.

Podstawową korzyścią płynącą z przystąpienia do ubezpieczenia grupowego zawieranego z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym przez szkołę, w której pracujesz jest znacznie niższa składka. Placówki oświatowe często decydują się na wykupienie grupowego ubezpieczenia NNW dla uczniów i pracowników rozszerzonego o OC dla nauczycieli, które w takim pakiecie kosztuje symboliczne pieniądze. Jeśli Twoja szkoła nie zawarła takiej polisy, może warto zasugerować to dyrekcji?

Czytaj także: Ubezpieczenie dzieci na koloniach. Jak wybrać, gdzie kupić polisę?

Zniżki na ubezpieczenia dla nauczycieli

Nauczyciel to jeden z najbardziej docenianych zawodów, ale szacunek jakim darzeni są pedagodzy niekoniecznie wyraża się w miesięcznej pensji przeciętnego belfra.  Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki, cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jakby ktoś dał mi w mordę – taką oceną sytuacji polonisty uraczył nas przecież Adaś Miauczyński z filmu Dzień Świra.

Aby osłodzić nauczycielom gorycz pensji nieprzystającej do wysiłku z jakim kształcą cudze dzieci, niektóre firmy oferują im zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne. Najczęściej taka zniżka wynosi 5%, ale dzięki przystąpieniu do programu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej można uzyskać rabaty nawet w wysokości 20%. NAU to rodzaj programu lojalnościowego, poprzez który belfrzy mogą uzyskać atrakcyjną ofertę na polisy potrzebne w związku z wykonywania zawodu, ale również na inne produkty z półki ubezpieczeniowej i nie tylko.

Mówią, że nauczanie to ciężki kawałek chleba. Warto postarać się, żeby i tak trudny zawód nie przysporzył niepotrzebnych problemów. Zapoznaj się z warunkami ochrony, jakie zapewnia Ci ubezpieczenie grupowe w placówce oświatowej, w której pracujesz. Jeśli nie przystąpiłeś do polisy zbiorowej, pomyśl o wykupieniu indywidualnego ubezpieczenia OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie wychowawców kolonijnych

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla nauczycieli jest dobrowolne, ale jego posiadanie wydaje się niezbędne w obliczu zagrożeń, jakie wiążą się z pracą z dziećmi i młodzieżą.
  • Umowę o OC dla nauczyciela można zawrzeć indywidualnie lub grupowo za pośrednictwem szkoły.
  • Polisą grupową jest także NNW dla uczniów i pracowników placówki oświatowej.
  • Nauczyciele mogą liczyć na zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne oraz inne atrakcyjne oferty, jeśli zdecydują się na przystąpienie do klubu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej