Punkta

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni nas przed wypłacaniem odszkodowań z własnej kieszeni za zdarzenia drogowe, które spowodujemy. Odszkodowanie z naszego ubezpieczenia OC przysługuje nie nam, tylko osobom, które zostaną przez nas poszkodowane, gdy spowodujemy wypadek. Wtedy wystarczy podać poszkodowanemu numer polisy OC – a on sam zgłosi sie do naszego ubezpieczyciela. Nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni jeśli np. uszkodzimy naszym wysłużonym Fiatem drogiego Mercedesa.

Zapis o obowiązku posiadania ubezpieczenia OC znajduje się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Już na początku tego aktu prawnego można przeczytać, że „ubezpieczeniami obowiązkowymi są: 1. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (…)”.

Co, jeśli sprawca zdarzenia nie ma aktualnego ubezpieczenia OC?

Może się wydawać, że jest to odosobniony przypadek. Nic bardziej mylnego. Bez ubezpieczenia OC jeździ po polskich drogach nawet ćwierć miliona kierowców. Zatem – zdarzenie, w którym bierze udział kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC – może się przydarzyć dosłownie każdemu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że poszkodowany nie zostaje wtedy zupełnie bez pomocy. W takim przypadku chroni go UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli więc mamy stłuczkę z winy kierowcy, który nie posiada ważnej polisy OC, to dostaniemy odszkodowanie od UFG. Potem Fundusz będzie ściągał te pieniądze tzw. regresem ubezpieczeniowym od nieubezpieczonego „gapowicza”.

Komu należy się odszkodowanie z ubezpieczenia OC?

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC należy się każdemu, kto został poszkodowany w wypadku, a nie jest bezpośrednim jego sprawcą, np. kierowcy, pasażerowi, pieszemu czy rowerzyście. Jeśli w wyniku zdarzenia poszkodowany poniósł śmierć, to zadośćuczynienie należy się członkom rodziny zmarłego, których sytuacja życiowa uległa pogorszeniu wskutek jego śmierci. Warto dodać, że odszkodowanie z ubezpieczenia OC przysługuje także pasażerom, którzy jechali w samochodzie razem ze sprawcą, a doznali obrażeń.

Tu należy wyjaśnić dwa pojęcia: za wymierne straty materialne z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, natomiast za ból, cierpienie, rozstrój zdrowia poszkodowani otrzymują zadośćuczynienie.

Ubezpieczenia OC – czy wszystkie są jednakowe?

Skoro – jak już zostało ustalone – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to nie powinno dziwić, że podstawowym kryterium przy wyborze jest jego cena. Zatem nie ma różnic w treści umowy pomiędzy ubezpieczeniami OC. Firmy ubezpieczeniowe konkurują między sobą ceną i renomą, a także jakością obsługi osób poszkodowanych.

Warto jeszcze wspomnieć o bezpośredniej likwidacji szkód (tzw. BLS), ponieważ jest to kolejna usługa, którą konkurują między sobą firmy ubezpieczeniowe. BLS daje poszkodowanemu możliwość zgłoszenia szkody do swojego ubezpieczyciela, czyli do tego, u którego sam kupił ubezpieczenie OC. To oznacza, że gdy nasz ubezpieczyciel oferuje bezpośrednią likwidację, to odszkodowanie dostaniemy od niego – a nie, jak do tej pory, od ubezpieczyciela sprawcy. Dotąd pory proces likwidacji szkód prowadził nieznany poszkodowanemu ubezpieczyciel sprawcy, taki, z którym nie wiązały go żadne relacje.

Co istotne, sama bezpośrednia likwidacja szkód nie powoduje ani spadku ani wzrostu stawek, jednak nie wszyscy ubezpieczyciele mają ją w swojej ofercie. Od 1 kwietnia 2015 r. BLS w Polsce oferują: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. Od 1 lipca 2015 do systemu dołączyły Aviva i Liberty Ubezpieczenia. Od 15 października do systemu dołączy Gothaer.

Ubezpieczenie OC – jakie bezpłatne dodatki możesz dostać?

Coraz częściej zdarzają się jednak ubezpieczyciele, którzy oferują w formie „bonusa” różne usługi typu assistance.

Zespół porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind przyjrzał się ofertom ubezpieczenia OC w 22 towarzystwach ubezpieczeniowych.

Czytaj więcej: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Dodatki-do-OC-1

Do najpopularniejszych dodatków zdecydowanie należą:

Zielona karta

– Assistance powypadkowe w wersji mini

Zielona karta jest to polisa odpowiedzialności cywilnej kierowcy podróżującego po państwach spoza Unii Europejskiej (do krajów tych należą: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina). Oficjalna nazwa tej polisy to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego.

Natomiast do najciekawszych bonusów dokładanych do obowiązkowego ubezpieczenia OC należą zdecydowanie:

– holowanie pojazdu nawet do 200 km

– pomoc dla zwierzęcia, które ucierpiało w wypadku

– wymiana koła lub naprawa opony

– bezpłatna konsultacja telefoniczna z prawnikiem

– ubezpieczenie bagażu samochodowego (za symboliczną złotówkę).

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia OC przez internet, to warto skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej porównasz ceny wielu film ubezpieczeniowych wraz z oferowanymi bonusami i od razu kupisz przez internet wybrane ubezpieczenie.