Punkta

Skoro przestrzeganie nowego przepisu kosztuje niewiele, nie warto narażać swojego bezpieczeństwa. W sklepach i na stacjach benzynowych można kupić żółte kamizelki za kilkanaście złotych. Warto też rozejrzeć się w różnorodnej ofercie odblaskowych akcesoriów, które bardziej wymagający mogą przyczepić do odzieży wedle gustu i mody. Dotychczas prawo o ruchu drogowym nakładało obowiązek noszenia odblasków na osoby poniżej 15 roku życia, teraz widoczni muszą stać się wszyscy, którzy po zmierzchu pokonują nieoświetloną i nieprzeznaczoną dla pieszych trasę.

Jak podaje portal magazynauto.pl osoba niewyposażona w odblaski jest widoczna dla kierowcy z odległości  40 metrów. Minimalna droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi 30 metrów, a przy prędkości 90 km/h – 90 metrów. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości 150 metrów. Reszta niech zostanie milczeniem.

Policja straszy statystykami, ale w pierwszych dniach obowiązywania przepisu nie zamierza wystawiać mandatów niedowiarkom. Na początek priorytetem jest informowanie, ostrzeganie o niebezpieczeństwie i upowszechnienie zwyczaju noszenia odzieży z odblaskowymi elementami. Stańmy się widoczni!

Źródło: http://www.magazynauto.pl/

Foto: Josh Larios, [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr