Pacjenci płacą śmieciami za ubezpieczenie zdrowotne – takie rzeczy tylko w Indonezji

Aktualizacja:
Pacjenci płacą śmieciami za ubezpieczenie zdrowotne – takie rzeczy tylko w Indonezji

58-letni Mohammad Yazid powoli kieruje się w stronę kliniki. W drżących rękach trzyma worek z plastikowymi odpadami. Kiedy dociera do celu, podaje obsłudze surowce wtórne przyniesione z domu oraz kartę Garbage Clinical Insurance, dzięki czemu natychmiast zostaje objęty opieką medyczną.

 

Prowincja East Java w Indonezji zapewnia biednym mieszkańcom ubezpieczenie zdrowotne w zamian za odpady komunalne. 24-letni założyciel kliniki Gamal Albinsaid tłumaczy korzyści ekonomiczne z takiej wymiany. Odpady sprzedawane są organizacji rządowej Malang Waste Bank, gdzie są pożytecznie przetwarzane. Dzięki organicznym śmieciom użyźniane są okoliczne farmy.

Klinika ruszyła w zeszłym roku, teraz posiada już pięć oddziałów. Wszystkie działają w godzinach wieczornych – od 16.00 do 20.00 i ustawiają się do nich tłumy pacjentów z pełnymi workami na śmieci. Usługa skupia się na podstawowej opiece medycznej, ale jej pomysłodawca podkreśla, że Garbage Clinical Insurance ma za zadanie otoczyć ochroną wszystkich chętnych, z każdym problemem zdrowotnym i będzie nieść pomoc dopóki to będzie możliwe.

Lokalne władze popierają nowatorski projekt i chcą dołożyć swoją cegiełkę, zapewniając klinice dodatkowe placówki.

Pomysł wykorzystania odpadów jako zapłaty za opiekę medyczną pozostaje tylko skwitować popularnym memem:

why-are-we-2kvmbr

Źródło: http://www.worldcrunch.com/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments