Punkta

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B przynajmniej od trzech lat, będą mogli poruszać się bez dodatkowego egzaminu motocyklami o pojemności silnika 125 cm sześciennych, o mocy nie większej niż 11 kW. Do tej pory taki przywilej przysługiwał tylko użytkownikom motorowerów i skuterów o maksymalnej pojemności 50 cm sześciennych.

Nowelizacja ucieszy wielu kierowców, którzy planowali zdobyć uprawnienia na jazdę motocyklem, a którym w zupełności wystarczy sprzęt o ustalonych przez nowe przepisy parametrach.  Wierzą, że dzięki temu zaoszczędzą na egzaminie, a także uważają, że pojawi się więcej skuterów i motocykli na drogach, co powinno doprowadzić do nabrania odpowiednich nawyków przez kierowców oraz do zmniejszenia korków. Tym, którzy zdecydują się przesiąść na atrakcyjny jednoślad, Punkta, dawniej mfind z przyjemnością podpowiada, jak ubezpieczyć motocykl.

Przeciwnicy nowelizacji, którzy nie wierzą w umiejętności i rozwagę zwolenników poruszania się jednośladami mówią ironicznie o „selekcji naturalnej”, która dotknie użytkowników polskich dróg. Posiadanie prawa jazdy gwarantuje znajomość przepisów, ale czy gwarantuje umiejętności potrzebne do kierowania motocyklem?

Czas pokaże, jakie będę konsekwencje decyzji rządu. Przepis wejdzie w życie po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia znowelizowanej ustawy.

Źródło: tvn24