Samochód bez kierowcy na horyzoncie. Kto zapłaci za szkody?

Aktualizacja:
samochód bez kierowcy

Kto będzie winny, jeśli samochód bez kierowcy nie wyhamuje przed skrzyżowaniem i wjedzie Ci w zderzak? Producent samochodu? Dostawca oprogramowania? Autonomiczne pojazdy już są testowane i prędzej czy później pojawią się na drogach. Dla ubezpieczycieli będzie to oznaczało nie lada problemy.

Autonomiczne pojazdy pozbawią chleba ubezpieczycieli?

Technologia autonomicznego pojazdu, która ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg, jednocześnie pozbawia pracy tych, którzy od wieków zarabiają na omylności ludzi i maszyn, czyli ubezpieczycieli. Jak cynicznie urządzony jest świat, że perspektywa mniejszej wypadkowości musi zmartwić branżę ubezpieczeniową, a także mechaników i producentów części samochodowych? Wprowadzenie na drogi pojazdów bez kierowców znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na polisy komunikacyjne, a spadek liczby kolizji zabierze chleb warsztatom naprawczym. Już teraz usprawnienia stworzone z myślą o bezpieczeństwie na drodze, takie jak układ automatycznego hamowania czy układ kontroli stabilności pojazdu, które są jednocześnie budulcami samochodu przyszłości, wywierają pozytywny wpływ na liczbę roszczeń powypadkowych.

Już niedługo wypadki będą rzadkością?

Autonomiczne pojazdy, które obecnie testowane są między innymi przez Uber i Google (które planuje wprowadzić swój produkt w przeciągu pięciu lat), nie tylko zmodyfikują zapotrzebowania konsumentów, ale wpłyną także na sposób wyceny polisy i zmienią dotychczas stosowane metody szacowania ryzyka. Branża motoryzacyjna jest wszechobecna i przez dekady wywierała znaczący wpływ na różne gałęzie gospodarki. Zerwanie utrwalonej od ponad stu lat pozornie nierozerwalnej zależności między kierowcą a jego autem może odcisnąć równie duże piętno na naszej rzeczywistości, co początki motoryzacji.

Wypadki staną się rzadkością, ale zaawansowane technologicznie pojazdy będą wymagały bardziej kosztownych napraw, co przez pewien czas zasili budżet firm ubezpieczeniowych, do czasu, kiedy ceny składek zaczną drastycznie spadać.

Kto odpowie za stłuczkę samochodu bez kierowcy?

Jak pisze The Wall Street Journal, ubezpieczyciele spodziewają się, że wypadek z udziałem autonomicznego samochodu zrodzi konflikt, w którym po drugiej stronie barykady staną producenci części i oprogramowania samochodu przyszłości. Koszty roszczeń powinny bowiem zostać pokrywane zarówno z indywidualnych polis komunikacyjnych, jak i z odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności korporacji wprowadzającej na rynek wadliwy produkt.

The Guardian, który także pozwolił sobie na dywagacje pobudzone rewelacjami na temat uwzględniania autonomicznych pojazdów jako ryzyka, uspokaja – wdrożenie jakichkolwiek usprawnień motoryzacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w 95% pojazdów na drogach trwa około 30 lat. Przyjmując takie założenie, jeśli odpowiednie regulacje zostaną wprowadzone do 2030 roku, auta wymagające obecności kierowcy nie znikną z dróg wcześniej niż przed rokiem 2060, a i branża ubezpieczeniowa może pozostać do tego czasu spokojna.  


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej