Kto będzie winny, jeśli samochód bez kierowcy nie wyhamuje przed skrzyżowaniem i wjedzie Ci w zderzak? Producent samochodu? Dostawca oprogramowania? Autonomiczne pojazdy już są testowane i prędzej czy później pojawią się na drogach. Dla ubezpieczycieli będzie to oznaczało nie lada problemy.
Autonomiczne pojazdy pozbawią chleba ubezpieczycieli?
Technologia autonomicznego pojazdu, która ma zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg, jednocześnie pozbawia pracy tych, którzy od wieków zarabiają na omylności ludzi i maszyn, czyli ubezpieczycieli. Jak cynicznie urządzony jest świat, że perspektywa mniejszej wypadkowości musi zmartwić branżę ubezpieczeniową, a także mechaników i producentów części samochodowych? Wprowadzenie na drogi pojazdów bez kierowców znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na polisy komunikacyjne, a spadek liczby kolizji zabierze chleb warsztatom naprawczym. Już teraz usprawnienia stworzone z myślą o bezpieczeństwie na drodze, takie jak układ automatycznego hamowania czy układ kontroli stabilności pojazdu, które są jednocześnie budulcami samochodu przyszłości, wywierają pozytywny wpływ na liczbę roszczeń powypadkowych.
Już niedługo wypadki będą rzadkością?
Autonomiczne pojazdy, które obecnie testowane są między innymi przez Uber i Google (które planuje wprowadzić swój produkt w przeciągu pięciu lat), nie tylko zmodyfikują zapotrzebowania konsumentów, ale wpłyną także na sposób wyceny polisy i zmienią dotychczas stosowane metody szacowania ryzyka. Branża motoryzacyjna jest wszechobecna i przez dekady wywierała znaczący wpływ na różne gałęzie gospodarki. Zerwanie utrwalonej od ponad stu lat pozornie nierozerwalnej zależności między kierowcą a jego autem może odcisnąć równie duże piętno na naszej rzeczywistości, co początki motoryzacji.
Wypadki staną się rzadkością, ale zaawansowane technologicznie pojazdy będą wymagały bardziej kosztownych napraw, co przez pewien czas zasili budżet firm ubezpieczeniowych, do czasu, kiedy ceny składek zaczną drastycznie spadać.
Kto odpowie za stłuczkę samochodu bez kierowcy?
Jak pisze The Wall Street Journal, ubezpieczyciele spodziewają się, że wypadek z udziałem autonomicznego samochodu zrodzi konflikt, w którym po drugiej stronie barykady staną producenci części i oprogramowania samochodu przyszłości. Koszty roszczeń powinny bowiem zostać pokrywane zarówno z indywidualnych polis komunikacyjnych, jak i z odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności korporacji wprowadzającej na rynek wadliwy produkt.
The Guardian, który także pozwolił sobie na dywagacje pobudzone rewelacjami na temat uwzględniania autonomicznych pojazdów jako ryzyka, uspokaja – wdrożenie jakichkolwiek usprawnień motoryzacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w 95% pojazdów na drogach trwa około 30 lat. Przyjmując takie założenie, jeśli odpowiednie regulacje zostaną wprowadzone do 2030 roku, auta wymagające obecności kierowcy nie znikną z dróg wcześniej niż przed rokiem 2060, a i branża ubezpieczeniowa może pozostać do tego czasu spokojna.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.