Google w samochodzie: Android w autach Renault, Nissan i Mitsubishi

Aktualizacja:
deska-rozdzielcza

Przewodowe podłączenie telefonu komórkowego do samochodu to rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Jednak już niedługo może ono przejść do lamusa. Pewne jest, że stanie się tak w przypadku aut marki Renault, Nissan i Mitsubishi. Od 2021 roku system info-rozrywki od Google pojawi się na wyświetlaczach na deskach rozdzielczych aut wszystkich trzech marek.

Właściciele starszych aut oraz ci, którzy nie są zadowoleni z wbudowanego systemu multimedialnego, a na pokładzie swojego samochodu chcieliby cieszyć się bogatym w opcje oprogramowaniem, mają do wyboru aplikację Android Auto. Jest to mobilna wersja oprogramowania dla samochodów. Co najważniejsze, aby korzystać z jej dobrodziejstw, nie musimy mieć najnowszego modelu auta, a jedynie smartfona z Androidem. Wadą jest natomiast konieczność podłączenia telefonu kablem do portu USB w aucie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i już za chwilę nie będziemy potrzebować w tym celu nawet telefonu…

Google w samochodzie: auto jak smartfon

Od wielu lat Google podejmowało próby zaistnienia na rynku motoryzacyjnym. Do tej pory jednak bez większych sukcesów. Wszystko zmieni się w 2021 roku, a za sukcesem przedsięwzięcia będzie stało nawiązanie współpracy z Renault, Nissan i Mitsubishi. Według założeń giganta Google i aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, pierwsze samochody z systemem najnowszej generacji mają pojawić się na rynku już w 2021 roku. Co ciekawe – wszystkie trzy marki otrzymają nową platformę Android, ale każda z nich będzie dysponowała unikalnymi funkcjonalnościami i interfejsem. Efektem współpracy ma być stworzenie inteligentnych systemów info-rozrywki bazujących na systemie Android. Stworzony system będzie kompatybilny także z telefonami Apple iPhone.

Google w motoryzacji: korzyści dla kierowcy

Google ma do zaoferowania wiele – także kierowcom. Tych jednak nieustannie zaskakuje i co rusz wprowadza nowe udogodnienia i funkcjonalności. Całkiem niedawno, głośnym echem odbiła się informacja o wprowadzeniu do Google Maps funkcji ostrzeżeń przed kontrolami i wypadkami. Google nie wyklucza także możliwości informowania poprzez aplikację o nieoznakowanych patrolach policji. Aktualnie wszystko jest jednak na etapie testowym. Kierowcy w oczekiwaniu na wdrożenie nowych funkcjonalności do map Google będą mogli cieszyć się jednak kolejną perełką motoryzacyjną od Google – systemem info-rozrywki wbudowanym w maski rozdzielcze aut Renault, Nissan i Mitsubishi. A co w rzeczywistości zyskuje kierowca auta dzięki systemowi Android wbudowanemu w deskę rozdzielczą? Między innymi dostęp do nawigacji Google Maps, możliwość odbierania połączeń i SMS-ów, a także głosowego zarządzania funkcjami auta. Poza tym, kierowca będzie mógł instalować w samochodzie aplikacje dostępne w Sklepie Google Play i słuchać ulubionych nagrań.

Mapy Google: ostrzeżenia przed kontrolami prędkości i wypadkami w Google Maps

Android Auto: teraźniejszość kontra przyszłość

Android Auto zaprezentowano już w 2015 roku, a pierwszym samochodem zgodnym z tą technologią był Hyundai Sonata. Od tamtego czasu system trafił do 500 modelu aut od 45 producentów. Jak się szybko okazało Android Auto nie jest idealny – aby z niego korzystać konieczne jest podłączenie telefonu z Androidem kablem do portu USB w aucie. Inne wady? Są i owszem. Zasięg – Android Auto jest obsługiwany tylko w 28 krajach, oczywiście z wyłączeniem Polski. Nasi kierowcy mają jednak wyjście awaryjne, a jest nim aplikacja Android Auto na smartfonie, która oferuje jednak bardzo ograniczone funkcje. Wszystko jednak może zmienić się w momencie wypuszczenia na rynek aut z wbudowanym systemem Android Auto… Wszystko jednak za odpowiednią cenę.

 

Podsumowanie

  1. Android Auto zaprezentowano już w 2015 roku, a pierwszym samochodem zgodnym z tą technologią był Hyundai Sonata.
  2. Korzystanie z systemu jest możliwe tylko po podłączeniu Androida kablem do portu USB.
  3. W 2021 roku na rynek trafią pierwsze samochody Renault-Nissan-Mitsubishi z systemem Android, a wszystko dzięki współpracy podjętej z Google.
  4. Wbudowany Android Auto zapewni między innymi dostęp do Google Maps, umożliwi odbieranie połączeń i SMS-ów, a także głosowe zarządzanie funkcjami auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments