Google w samochodzie: Android w autach Renault, Nissan i Mitsubishi

Aktualizacja:
deska-rozdzielcza

Przewodowe podłączenie telefonu komórkowego do samochodu to rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Jednak już niedługo może ono przejść do lamusa. Pewne jest, że stanie się tak w przypadku aut marki Renault, Nissan i Mitsubishi. Od 2021 roku system info-rozrywki od Google pojawi się na wyświetlaczach na deskach rozdzielczych aut wszystkich trzech marek.

Właściciele starszych aut oraz ci, którzy nie są zadowoleni z wbudowanego systemu multimedialnego, a na pokładzie swojego samochodu chcieliby cieszyć się bogatym w opcje oprogramowaniem, mają do wyboru aplikację Android Auto. Jest to mobilna wersja oprogramowania dla samochodów. Co najważniejsze, aby korzystać z jej dobrodziejstw, nie musimy mieć najnowszego modelu auta, a jedynie smartfona z Androidem. Wadą jest natomiast konieczność podłączenia telefonu kablem do portu USB w aucie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i już za chwilę nie będziemy potrzebować w tym celu nawet telefonu…

Google w samochodzie: auto jak smartfon

Od wielu lat Google podejmowało próby zaistnienia na rynku motoryzacyjnym. Do tej pory jednak bez większych sukcesów. Wszystko zmieni się w 2021 roku, a za sukcesem przedsięwzięcia będzie stało nawiązanie współpracy z Renault, Nissan i Mitsubishi. Według założeń giganta Google i aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, pierwsze samochody z systemem najnowszej generacji mają pojawić się na rynku już w 2021 roku. Co ciekawe – wszystkie trzy marki otrzymają nową platformę Android, ale każda z nich będzie dysponowała unikalnymi funkcjonalnościami i interfejsem. Efektem współpracy ma być stworzenie inteligentnych systemów info-rozrywki bazujących na systemie Android. Stworzony system będzie kompatybilny także z telefonami Apple iPhone.

Czytaj także: Najlepsze darmowe nawigacje na smartfony w 2020 roku

Google w motoryzacji: korzyści dla kierowcy

Google ma do zaoferowania wiele – także kierowcom. Tych jednak nieustannie zaskakuje i co rusz wprowadza nowe udogodnienia i funkcjonalności. Całkiem niedawno, głośnym echem odbiła się informacja o wprowadzeniu do Google Maps funkcji ostrzeżeń przed kontrolami i wypadkami. Google nie wyklucza także możliwości informowania poprzez aplikację o nieoznakowanych patrolach policji. Aktualnie wszystko jest jednak na etapie testowym. Kierowcy w oczekiwaniu na wdrożenie nowych funkcjonalności do map Google będą mogli cieszyć się jednak kolejną perełką motoryzacyjną od Google – systemem info-rozrywki wbudowanym w maski rozdzielcze aut Renault, Nissan i Mitsubishi. A co w rzeczywistości zyskuje kierowca auta dzięki systemowi Android wbudowanemu w deskę rozdzielczą? Między innymi dostęp do nawigacji Google Maps, możliwość odbierania połączeń i SMS-ów, a także głosowego zarządzania funkcjami auta. Poza tym, kierowca będzie mógł instalować w samochodzie aplikacje dostępne w Sklepie Google Play i słuchać ulubionych nagrań.

Czytaj także: Google zamyka swoją porównywarkę ubezpieczeń. Co poszło nie tak?

Mapy Google: ostrzeżenia przed kontrolami prędkości i wypadkami w Google Maps

Android Auto: teraźniejszość kontra przyszłość

Android Auto zaprezentowano już w 2015 roku, a pierwszym samochodem zgodnym z tą technologią był Hyundai Sonata. Od tamtego czasu system trafił do 500 modelu aut od 45 producentów. Jak się szybko okazało Android Auto nie jest idealny – aby z niego korzystać konieczne jest podłączenie telefonu z Androidem kablem do portu USB w aucie. Inne wady? Są i owszem. Zasięg – Android Auto jest obsługiwany tylko w 28 krajach, oczywiście z wyłączeniem Polski. Nasi kierowcy mają jednak wyjście awaryjne, a jest nim aplikacja Android Auto na smartfonie, która oferuje jednak bardzo ograniczone funkcje. Wszystko jednak może zmienić się w momencie wypuszczenia na rynek aut z wbudowanym systemem Android Auto… Wszystko jednak za odpowiednią cenę.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Podsumowanie

  1. Android Auto zaprezentowano już w 2015 roku, a pierwszym samochodem zgodnym z tą technologią był Hyundai Sonata.
  2. Korzystanie z systemu jest możliwe tylko po podłączeniu Androida kablem do portu USB.
  3. W 2021 roku na rynek trafią pierwsze samochody Renault-Nissan-Mitsubishi z systemem Android, a wszystko dzięki współpracy podjętej z Google.
  4. Wbudowany Android Auto zapewni między innymi dostęp do Google Maps, umożliwi odbieranie połączeń i SMS-ów, a także głosowe zarządzanie funkcjami auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej