Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

Aktualizacja:
Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

W związku z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie 24 sierpnia, rośnie popyt na lekkie motocykle. Ku zadowoleniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego sprzedaż jednośladów o pojemności 125 cm3 podciągnęła w zeszłym miesiącu statystyki rynku tego rodzaju pojazdów.

Dzięki nowym przepisom kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, będą mogli poruszać się motocyklem o pojemności silnika 125 cm3, mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg bez dodatkowych kursów i szkoleń.

W sierpniu zarejestrowano 816 jednośladów, czyli ponad trzy razy więcej niż w zeszłym roku, a udział lekkich motocykli w całej miesięcznej sprzedaży wyniósł 65,3%. Dotychczas, jak zauważa Jakub Faryś, szef PZPM, na rankingach popularności wśród użytkowników dróg królowały najcięższe motocykle o pojemności silnika powyżej 750 cm3. Teraz swoje pięć minut mają lekkie jednoślady, dominujące nie tylko nad swoimi masywnymi krewniakami, ale także nad motorowerami, których sprzedaż spada systematycznie już od sześciu lat. Według danych PZPM trzy cieszące się największym uznaniem kierowców marki motocykli o pojemności 125 cm3 to Romet (229 sprzedanych sztuk), Junak (157 sztuk) oraz Yamaha (139 sztuk). Mimo ich nagłej popularności, dotychczasowa liczba wszystkich zarejestrowanych w tym roku jednośladów jest o 13,4% niższa niż w zeszłym roku. Miłośnicy wszystkich motocykli łączcie się i dajcie się ponieść szałowi motoryzacyjnych zakupów! I nie zapomnijcie, że taką jednostkę też trzeba dobrze ubezpieczyć. Akademia Punkta podpowiada jak to zrobić.

Źródło: http://forsal.pl/

Foto: Pibwl, [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl), via Wikimedia Commons

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments