Jak przeprowadzić rejestrację motocykla?

Aktualizacja:
Motorcycle parking on road

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy motocykl z salonu, czy decydujesz się na transakcję z drugiej ręki, musisz zadbać o dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Co do zasady masz na to 30 dni. Sprawdź, jak przebiega rejestracja motocykla.

Rejestracja nowego motocykla z salonu 

Jeśli kupujesz nowy motocykl z salonu, musisz dokonać jego rejestracji po raz pierwszy. Masz na to 30 dni od chwili zakupu. Formalności dokonasz we właściwym urzędzie komunikacji. Po złożeniu wniosku otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, które umożliwią poruszanie się po drogach do czasu wydania dowodu stałego. 

Rejestrację motocykla możesz przeprowadzić osobiście albo przez pełnomocnika. W tym drugim przypadku – jeśli zadanie powierzysz osobie niespokrewnionej – zapłacisz dodatkowo 17 zł opłaty skarbowej. Niektóre urzędy komunikacji dopuszczają już możliwość rejestracji motocykla online. Jeśli chcesz z niej skorzystać, musisz mieć Profil Zaufany. 

Przeczytaj także: O 40% kradzieży więcej motocykli. Ubezpiecz, zanim go stracisz 

Przerejestrowanie motocykla 

Przerejestrowanie motocykla musisz przeprowadzić, jeśli kupujesz motocykl z rynku wtórnego, który był już wcześniej zarejestrowany na poprzedniego właściciela. Również w tym przypadku na dopełnienie formalności masz 30 dni, a sam proces wygląda analogicznie jak w przypadku rejestracji nowego motocykla z salonu. Jeśli nie dopełnisz wskazanych obowiązków, narażasz się na nałożenie kary. 

Sprawdź, jak uzyskać prawo jazdy na motocykl

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla kupionego w Polsce

Podstawą szybkiej i bezproblemowej rejestracji motocykla jest zgromadzenie wymaganych dokumentów. Pierwszy to umowa kupna-sprzedaży pojazdu, która potwierdzi przejście własności. Do tego w przypadku przerejestrowania motocykla wymagane jest również przedłożenie karty pojazdu, polisy OC, dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz starego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Do wydziału komunikacji zabierz ze sobą dowód osobisty. W każdym przypadku rejestracji motocykla trzeba też załączyć do wniosku potwierdzenie dokonania wymaganych opłat. 

Jeśli chcesz zarejestrować motocykl jako zabytek, musisz przedstawić nie tylko dowód własności motocykla, lecz także:

 • białą kartę, 
 • aktualne badanie techniczne, 
 • pozytywną opinię konserwatora zabytków (tzn. decyzję o wpisie pojazdu do rejestru zabytków). 

Jeśli załatwiasz sprawę rejestracji motocykla przez pełnomocnika, musisz zadbać o zapewnienie również pełnomocnictwa oraz dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. Te dokumenty to podstawa, aby dana osoba mogła działać w Twoim imieniu. 

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet? 

Rejestracja motocykla z zagranicy 

Na większe formalności musisz się przygotować, jeśli sprowadzasz motocykl z zagranicy. W tym przypadku musisz nie tylko wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu i załączyć do niego umowę zakupu. Niezbędne będzie też przedstawienie:

 • dowodu rejestracyjnego motocykla z kraju sprowadzenia – czyli odpowiednika polskiego dokumentu;
 • dowodu pozytywnego przejścia badania technicznego – pojazd powinien zostać dopuszczony do ruchu, jeśli jest nowy albo właściciel sprowadził go z kraju UE lub EFT. Jeśli badanie jest potrzebne, zostanie przeprowadzony przegląd zerowy, w którym weryfikacji będą podlegać m.in. stan techniczny i parametry motocykla;
 • potwierdzenia wyrejestrowania w kraju pochodzenia – nazwa dokumentu zależy od zasad obowiązujących lokalnie; 
 • dowodu odprawy celnej – jeśli motocykl jest sprowadzony spoza terytorium UE i EFTA; 
 • zagranicznych tablic rejestracyjnych – mogą być zastąpione oświadczeniem o ich braku, jeśli pojazd został sprowadzony na lawecie. 

Dodatkowo urzędnik do wglądu poprosi o dokument tożsamości. Trzeba też pamiętać o przedstawieniu dowodu wniesienia wymaganych opłat, takich jak cło, akcyza czy opłaty rejestracyjne. Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy polski urzędnik może wymagać przedłożenia przetłumaczonych dokumentów. 

Aby poruszać się pojazdem po drogach, musisz wykupić ubezpieczenie motocykla. W wyborze najlepszej oferty pomoże kalkulator OC

Koszt rejestracji motocykla 

Koszt rejestracji motocykla różni się w zależności od tego, czy pojazd kupujesz w kraju, czy za granicą. 

W pierwszym przypadku musisz się przygotować na następujące wydatki: 

 • opłata za wydanie tablic rejestracyjnych – 40,50 zł, 
 • opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego – 54,50 zł, 
 • koszt naklejek na tablice rejestracyjne – 12,50 zł. 

Całkowity koszt rejestracji motocykla z Polski wyniesie więc 107,50 zł. 

Na wyższy wydatek musisz się przygotować, jeśli kupujesz motocykl z zagranicy. Różnica na szczęście nie jest znaczna. Koszt wydania tablic rejestracyjnych to 40 zł. Do tego trzeba dodać opłatę związaną z wydaniem pozwolenia czasowego (13,50 zł) oraz dowodu rejestracyjnego z kompletem znaków legalizacyjnych i opłatą ewidencyjną (68 zł). Łącznie koszt rejestracji motocykla z zagranicy wyniesie 121,50 zł

Najdroższa będzie rejestracja na zabytek motocykla. W tym przypadku zapłacisz około 700 zł. Na koszt składają się: sporządzenie białej karty (250–400 zł), badanie techniczne (100 zł), wpis do ewidencji zabytków (5,50 zł) oraz opłaty w wydziale komunikacji (131,50 zł), w które wchodzi m.in. opłata za wydanie tablic rejestracyjnych (50 zł). 

Pytania i odpowiedzi

Co jest potrzebne do rejestracji motocykla?
Ile kosztuje pierwsza rejestracja motocykla?
Ile czasu jest na przerejestrowanie motocykla?
Jak zarejestrować nowy motocykl z salonu?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej