Jak przeprowadzić rejestrację motocykla?

Aktualizacja:
Motorcycle parking on road

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy motocykl z salonu, czy decydujesz się na transakcję z drugiej ręki, musisz zadbać o dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Co do zasady masz na to 30 dni. Sprawdź, jak przebiega rejestracja motocykla.

Rejestracja nowego motocykla z salonu 

Jeśli kupujesz nowy motocykl z salonu, musisz dokonać jego rejestracji po raz pierwszy. Masz na to 30 dni od chwili zakupu. Formalności dokonasz we właściwym urzędzie komunikacji. Po złożeniu wniosku otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, które umożliwią poruszanie się po drogach do czasu wydania dowodu stałego. 

Rejestrację motocykla możesz przeprowadzić osobiście albo przez pełnomocnika. W tym drugim przypadku – jeśli zadanie powierzysz osobie niespokrewnionej – zapłacisz dodatkowo 17 zł opłaty skarbowej. Niektóre urzędy komunikacji dopuszczają już możliwość rejestracji motocykla online. Jeśli chcesz z niej skorzystać, musisz mieć Profil Zaufany. 

Przeczytaj także: O 40% kradzieży więcej motocykli. Ubezpiecz, zanim go stracisz 

Przerejestrowanie motocykla 

Przerejestrowanie motocykla musisz przeprowadzić, jeśli kupujesz motocykl z rynku wtórnego, który był już wcześniej zarejestrowany na poprzedniego właściciela. Również w tym przypadku na dopełnienie formalności masz 30 dni, a sam proces wygląda analogicznie jak w przypadku rejestracji nowego motocykla z salonu. Jeśli nie dopełnisz wskazanych obowiązków, narażasz się na nałożenie kary. 

Sprawdź, jak uzyskać prawo jazdy na motocykl

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla kupionego w Polsce

Podstawą szybkiej i bezproblemowej rejestracji motocykla jest zgromadzenie wymaganych dokumentów. Pierwszy to umowa kupna-sprzedaży pojazdu, która potwierdzi przejście własności. Do tego w przypadku przerejestrowania motocykla wymagane jest również przedłożenie karty pojazdu, polisy OC, dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz starego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Do wydziału komunikacji zabierz ze sobą dowód osobisty. W każdym przypadku rejestracji motocykla trzeba też załączyć do wniosku potwierdzenie dokonania wymaganych opłat. 

Jeśli chcesz zarejestrować motocykl jako zabytek, musisz przedstawić nie tylko dowód własności motocykla, lecz także:

 • białą kartę, 
 • aktualne badanie techniczne, 
 • pozytywną opinię konserwatora zabytków (tzn. decyzję o wpisie pojazdu do rejestru zabytków). 

Jeśli załatwiasz sprawę rejestracji motocykla przez pełnomocnika, musisz zadbać o zapewnienie również pełnomocnictwa oraz dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. Te dokumenty to podstawa, aby dana osoba mogła działać w Twoim imieniu. 

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet? 

Rejestracja motocykla z zagranicy 

Na większe formalności musisz się przygotować, jeśli sprowadzasz motocykl z zagranicy. W tym przypadku musisz nie tylko wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu i załączyć do niego umowę zakupu. Niezbędne będzie też przedstawienie:

 • dowodu rejestracyjnego motocykla z kraju sprowadzenia – czyli odpowiednika polskiego dokumentu;
 • dowodu pozytywnego przejścia badania technicznego – pojazd powinien zostać dopuszczony do ruchu, jeśli jest nowy albo właściciel sprowadził go z kraju UE lub EFT. Jeśli badanie jest potrzebne, zostanie przeprowadzony przegląd zerowy, w którym weryfikacji będą podlegać m.in. stan techniczny i parametry motocykla;
 • potwierdzenia wyrejestrowania w kraju pochodzenia – nazwa dokumentu zależy od zasad obowiązujących lokalnie; 
 • dowodu odprawy celnej – jeśli motocykl jest sprowadzony spoza terytorium UE i EFTA; 
 • zagranicznych tablic rejestracyjnych – mogą być zastąpione oświadczeniem o ich braku, jeśli pojazd został sprowadzony na lawecie. 

Dodatkowo urzędnik do wglądu poprosi o dokument tożsamości. Trzeba też pamiętać o przedstawieniu dowodu wniesienia wymaganych opłat, takich jak cło, akcyza czy opłaty rejestracyjne. Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy polski urzędnik może wymagać przedłożenia przetłumaczonych dokumentów. 

Aby poruszać się pojazdem po drogach, musisz wykupić ubezpieczenie motocykla. W wyborze najlepszej oferty pomoże kalkulator OC

Koszt rejestracji motocykla 

Koszt rejestracji motocykla różni się w zależności od tego, czy pojazd kupujesz w kraju, czy za granicą. 

W pierwszym przypadku musisz się przygotować na następujące wydatki: 

 • opłata za wydanie tablic rejestracyjnych – 40,50 zł, 
 • opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego – 54,50 zł, 
 • koszt naklejek na tablice rejestracyjne – 12,50 zł. 

Całkowity koszt rejestracji motocykla z Polski wyniesie więc 107,50 zł. 

Na wyższy wydatek musisz się przygotować, jeśli kupujesz motocykl z zagranicy. Różnica na szczęście nie jest znaczna. Koszt wydania tablic rejestracyjnych to 40 zł. Do tego trzeba dodać opłatę związaną z wydaniem pozwolenia czasowego (13,50 zł) oraz dowodu rejestracyjnego z kompletem znaków legalizacyjnych i opłatą ewidencyjną (68 zł). Łącznie koszt rejestracji motocykla z zagranicy wyniesie 121,50 zł

Najdroższa będzie rejestracja na zabytek motocykla. W tym przypadku zapłacisz około 700 zł. Na koszt składają się: sporządzenie białej karty (250–400 zł), badanie techniczne (100 zł), wpis do ewidencji zabytków (5,50 zł) oraz opłaty w wydziale komunikacji (131,50 zł), w które wchodzi m.in. opłata za wydanie tablic rejestracyjnych (50 zł). 

Pytania i odpowiedzi

Co jest potrzebne do rejestracji motocykla?
Ile kosztuje pierwsza rejestracja motocykla?
Ile czasu jest na przerejestrowanie motocykla?
Jak zarejestrować nowy motocykl z salonu?
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej