Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych, czyli kraina zwyżek

Chciałbyś powtórzyć wyczyn bohaterów filmu 'Czekając na Joe', którzy zdobyli szczyt Siula Grande w Andach Peruwiańskich? Wyjeżdżając na taką eskapadę obejmującą np. wspinaczkę wysokogórską, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem takiej polisy.

Chociaż fascynuje mnie historia Joe Simpsona, wolę mieć pewność, że wrócę ze swoich wakacji cała, zdrowa i bezpieczna. A Ty, jeśli dałeś się oczarować sportom wysokiego ryzyka, a adrenalina, którą pompują Twoje żyły, nie wpływa na funkcje Twojego mózgu odpowiedzialne za racjonalne myślenie, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym dla sportów ekstremalnych.

Kiedy wykupić ubezpieczenie sportów ekstremalnych ?

Z powodu zbliżającego się sezonu urlopowego w mediach szumi od ofert wycieczek, ubezpieczeń turystycznych oraz porad, jak wypoczywać odpowiedzialnie. My też popełniliśmy na ten temat kilka tekstów, między innymi o tym, jak wybrać odpowiednią polisęjak zaplanować wyjazd z wyprzedzeniem. Amator ostrej jazdy powinien poszukać właśnie polisy turystycznej, ale takiej, która ma rozszerzenie dla sportów ekstremalnych.

Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują sporty ekstremalne jako aktywność sportową, której uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, w celu osiągnięcia maksymalnych wrażeń.

Lista takich dyscyplin, którą można znaleźć w opisie danej oferty lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia, może nieco się różnić, w zależności od tego, do której firmy się wybierzesz. Do sportów ekstremalnych należą między innymi:

 • wspinaczka górska i skałkowa

 • speleologia

 • sporty motorowe lub motorowodne

 • motocross

 • myślistwo

 • sztuki walki i sporty obronne

 • kolarstwo górskie

 • narciarstwo poza oznakowanymi trasami

 • skoki narciarskie

 • nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu lub na bezdechu

 • bungee, B.A.S.E. jumping

 • surfing, kitesurfing

 • rafting, canyoning, żeglarstwo morskie

 • paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo

 • wyprawy surwiwalowe do miejsc o ekstremalnych warunkach klimatycznych (np. dżungla)

Niech nam posłużą także za przykład bohaterowie Czekając na Joe, którzy zdobywając Siula Grande o wysokości 6344 m n.p.m. wpisali się na listę wyczynowców, jako że szczyty powyżej 5 500 m n.p.m. uznawane są za miejsca o ekstremalnych warunkach klimatycznych i kwalifikują się jako wspinaczka wysokogórska.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Ubezpieczenia sportów ekstremalnych a zwyżki

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych niechętnie spogląda na wyczynowców. Każde działanie wysokiego ryzyka wiąże się dla nich z perspektywą wysokich strat finansowych w przypadku konieczności wypłacenia świadczenia. Niektóre są skłonne do zrobienia wyjątku dla profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i są doskonale przygotowani do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. W związku z tym oferuje ubezpieczenie dla zawodowego sportu wyczynowego. Na stworzenie oferty dla każdego, kto lubi dodać dużą dawkę adrenaliny do aktywnego wypoczynku, zdecydowały się: PZU, Warta, Allianz i AXA.

Niestety wykupienie takiej polisy wiąże się z dużymi zwyżkami, sięgającymi 300%. Planując wypad i rozważając opcje ubezpieczenia, musisz przede wszystkim sprawdzić, czy rodzaj aktywności, który chcesz wypróbować, zalicza się do sportów wysokiego ryzyka. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że jeśli coś Ci się stanie podczas wypadu na skałki. Może się okazać, że Twoje podstawowe ubezpieczenie turystyczne wyklucza w OWU wspinaczkę, ze względu na wysokie ryzyko jej uprawiania.

Co ciekawe, AXA w ramach oferty AXA Travel Sport wyróżnia sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalne. W związku z tym, jeśli wybierasz się w skałki, wystarczy Ci polisa dla sportów wysokiego ryzyka i zapłacisz za nią zwyżkę 100%. Jeśli postanowiłeś skoczyć ze spadochronem, powinieneś dokupić dodatek dla sportów ekstremalnych ze zwyżką 300%. Może się więc okazać, że to, co w innych ofertach wrzucane jest do jednego worka wartego potrójnej ceny składki, w AXA znajdziesz w nieco tańszej opcji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które zdecydowały się na wyciągnięcie ręki do amatorów mocnych wrażeń, mają wśród swoich klientów często osoby młode, podróżujące z zapałem po różnych regionach świata. Jeśli jesteś jednym z tych zapaleńców i masz mniej niż 25 lat, w AXA dostaniesz 10% zniżki. Jeśli natomiast masz powyżej 65 lat i Twoje testy wydolnościowe nie są już takie jak kiedyś, staniesz przed koniecznością zapłacenia aż 50% zwyżki.

Ekstremalna pomoc – co daje pakiet sportowy?

Koszty akcji ratowniczej mogą okazać się równie wysokie, jak wysoka jest dawka adrenaliny, której pożądają amatorzy ostrej jazdy. Wykupienie dodatkowego pakietu do polisy turystycznej dla sportów wysokiego ryzyka nie ograniczy Twojej aktywności fizycznej. Pozwoli Ci na samotny spływ Amazonką, ale także ochroni Cię finansowo na wypadek konieczności wysłania ekipy ratowniczej, a suma może być wyższa niż w ofercie podstawowej. Warta w ramach oferty Warta Travel Plus pokryje koszty ratownictwa nawet do 50 000 zł. A także wypłaci świadczenie na rzecz poszukiwań przez wyspecjalizowane służby.

Joe Simpson, bohater filmu Czekając na Joe, który uległ wypadkowi podczas zejścia ze szczytu, przetrwał nadludzkimi siłami i cudem wrócił do obozu. Po tych wydarzeniach czekały go lata rehabilitacji z powodu kontuzji, odmrożeń i ekstremalnej straty wagi. Można mieć tylko nadzieję, że przed wyprawą pomyślał o ubezpieczeniu turystycznym dla sportów ekstremalnych. Pomogłoby mu ono pokryć koszty pomocy w Peru, a potem leczenia w rodzimym kraju.

Czytaj także: Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

Ubezpieczenie sportów na wyjeździe

Podsumowanie

 • Czasami możesz sobie nie zdawać sprawy, że Twoja ulubiona forma aktywności zalicza się do sportów wysokiego ryzyka. Upewnij się czytając OWU swojego ubezpieczenia turystycznego.
 • Niełatwo znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje ubezpieczenie dla sportów ekstremalnych. Warto zapoznać się z pakietami stworzonymi przez Wartę, PZU, Allianz i AXA.
 • Wykupienie ubezpieczenia sportów ekstremalnych wiąże się z dużymi zwyżkami sięgającymi 300%.
 • Akcja ratownicza związana z wypadkiem związanym z dyscypliną wyczynową może być bardzo kosztowna.
 • Dostosuj dodatek do polisy dla sportów ekstremalnych do swoich potrzeb.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments