Brak przeglądu a ubezpieczenie OC i AC. Czy mandat to jedyna kara za jazdę bez przeglądu?

Aktualizacja:
Mandat za brak przeglądu

Szykujesz się na wyjazd. Rodzina niecierpliwie czeka na wyjście z domu. Auto jest już zapakowane, jeszcze tylko rzut oka na dowód rejestracyjny i... panika - przegląd jest nieważny! Jednak opóźniony wyjazd to nie jedyny skutek Twojego niedopatrzenia. Sprawdzamy, co grozi za brak ważnego przeglądu?

Zgodnie z przepisami, każdy zarejestrowany i dopuszczony do ruchu samochód musi posiadać ważne badania techniczne. W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd wykonujemy po 3 latach od jego zakupu, a kolejny po dwóch. Gdy Twój samochód jest już starszy niż 5 lat, o obowiązku odbycia okresowych badań technicznych musisz pamiętać co 12 miesięcy. Co się jednak stanie, jeśli o tym zapomnisz?

Po pierwsze, kontrola policyjna

Zdarza się, że o braku aktualnych badań technicznych pojazdu przypominają nam policjanci podczas kontroli drogowej. Jeśli na nic zdały się nasze tłumaczenia i błagalne prośby, sytuacja staje się poważna. Funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W zamian wyda Ci pozwolenie czasowe. Taki dokument pozwala na jazdę autem przez 7 kolejnych dni.

W tym czasie musisz udać się na stację diagnostyczną i, jeśli auto będzie sprawne, odebrać zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeglądu, które uprawnia do jazdy po drogach publicznych przez 30 dni. Dowód rejestracyjny odbierzesz dopiero w Wydziale Komunikacji. To niestety nie koniec. Znowu musisz udać się na stację diagnostyczną po pieczątkę z nową datą przeglądu.

Czytaj także:

Badania techniczne i przeglądy – oto, co musisz wiedzieć

Badanie techniczne pojazdu. Jak brak ważnego przeglądu może wpłynąć na ubezpieczenie?

Badania techniczne pojazdów trudniejsze i droższe o 50%? Nadchodzi rewolucja

W razie wykrycia nieaktualnego przeglądu przez policjantów grozi Ci również mandat. Może on wynieść od 20 do nawet 500 zł. Wystawić go można wyłącznie właścicielowi pojazdu. Na szczęście praktyka pokazuje, że funkcjonariusze nie korzystają często z tego „przywileju”. Kontrola z reguły kończy się na zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Po drugie, spowodowałeś stłuczkę

Bez względu na to, czy w momencie stłuczki auto miało ważny przegląd czy nie, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie osobom poszkodowanym.

W praktyce często się zdarza, że w sytuacji nieaktualnych badań technicznych, ubezpieczyciele występują do sprawcy z regresem. 

Brak aktualnego przeglądu to kłopot także wtedy, gdy to Ty jesteś poszkodowanym. Ubezpieczyciel z pewnością sprawdzi, czy rozmiary powstałych szkód mają związek ze stanem technicznym Twojego pojazdu. Jeśli okaże się, że tak, odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Po trzecie, odszkodowanie z AC

Brak aktualnego przeglądu może znacząco utrudnić Ci uzyskanie odszkodowania. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) Autocasco z reguły znajduje się zapis mówiący o wyłączeniu odpowiedzialności w przypadku braku aktualnego przeglądu. Jednak podobnie jak w przypadku OC, tutaj również ubezpieczyciel musi wykazać, że stan techniczny bezpośrednio przyczynił się do zdarzenia.

Przykładowo, jeśli auto zostało uszkodzone przez grad, wówczas ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty. Nawet w przypadku braku aktualnych badań technicznych. To samo dotyczy pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych, jak NNW czy Assistance.

O konieczności przeprowadzenia badań technicznych łatwo jest zapomnieć. Skutki takiego zaniedbania mogą Cię kosztować sporo nerwów i nieprzyjemności. Dlatego warto tego pilnować. Aktualny przegląd to pewność, że auto jest w dobrym stanie technicznym. Ale nie tylko. To również spokój podczas kontroli drogowej lub ewentualnej stłuczki. 

Jeśli nie masz ważnego badania technicznego, a przytrafiła Ci się szkoda, którą chciałbyś likwidować z ubezpieczenia AC, wszystko będzie zależało od tego, na ile stan techniczny Twojego samochodu przyczynił się do powstania lub zwiększenia się rozmiarów szkody.

Brak ważnego badania technicznego nie oznacza więc, że z automatu nie dostaniesz odszkodowania. Ubezpieczyciel przeanalizuje Twój przypadek i jeśli będzie chciał odmówić, będzie musiał wykazać, że stan samochodu miał wpływ na szkodę.

Podsumowanie

  1. Każdy samochód dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać ważne badania techniczne
  2. W przypadku kontroli policyjnej, brak aktualnego przeglądu może zakończyć się mandatem (do 500 zł) oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego
  3. Brak przeglądu nie zwalnia ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania w ramach OC lub AC

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
16 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

„Jeśli badania techniczne były nieaktualne, ubezpieczyciel sprawdzi, czy to stan techniczny przyczynił się do zdarzenia. Jeśli się to potwierdzi, wówczas zwróci się do Ciebie o zwrot kosztów odszkodowania, jakie musiał wypłacić.” Proszę o informację, na podstawie którego Art. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.) zwróci się do mnie, bo w Art. 43 czegoś takiego nie ma.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

W praktyce zdarza się, że ubezpieczyciele zwracają się z regresem do sprawcy, mimo że ustawa nie precyzuje takiego działania. Tak jak obiecaliśmy, tekst został poprawiony.

Marek
Marek
5 lat temu

Pytanie: stacja diagnostyczna wydała pisemne zaświadczenie o pozytywnym wyniku odbytego przeglądu – nie wbili pieczątki do dow. rejestracyjnego. Czy to potwierdzenie neleży przedstawić w Wydz. Komunikacji celem wbicia pieczątki w dow. rejestracyjny?
Jeśli nie, to czy trzeba woziś to potwierdzenie w samochodzie do przedstawienia w przyp. ew. kontroli? Czy może to być kopia?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marek

Dlaczego stacja diagnostyczna nie wbiła pieczątki? Należy wozić ze sobą dokument potwierdzający wynik badania, tym bardziej, że nie ma Pan pieczątki w dowodzie. Przepisy nic nie mówią o tym, czy ma to być kopia czy oryginał dokumentu.

Jacek
Jacek
5 lat temu

„Każdy samochód dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać ważne badania techniczne” – jest tu pewna nieścisłość. Badania techniczne musi mieć wykonany wyłącznie pojazd, który PORUSZA SIĘ po drogach. Jeżeli auto stoi pod blokiem na parkingu badania technicznego nie musi mieć. Zresztą pozytywny wynik badania jest możliwy tylko wtedy jak auto jest sprawne, jeśli kogoś przez dłuższy czas nie stać na naprawę pojazdu lub szuka części (w rzadkich autach takie poszukiwanie może trwać nawet kilka lat) – wtedy nawet nie jest w stanie wykonać takiego badania. W takim przypadku, jeśli pojazd się nie ruszał a np. zarysował go inny kierowca który uciekł ubezpieczyciel nie może powoływać się na brak badań – nie tylko z uwagi na brak związku miedzy szkodą a sprawnością pojazdu ale również dlatego, że stojący pojazd nie musi w ogóle być sprawny.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jacek

W powyższym tekście sugerowaliśmy się art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że ,,Właściciel pojazdu samochodowego (…) jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego”. Ustawa mówi jedynie o tym, że mamy obowiązek przeprowadzić takie badania, nie definiuje natomiast, w jakich okolicznościach.

jacek
jacek
5 lat temu

Tak, ale konsekwencją braku badań technicznych jest wyłącznie niemożność używania pojazdu w ruchu.
Wynika to z art. 66a kodeksu drogowego: „Pojazd UCZESTNICZĄCY W RUCHU ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę…”
Jest tu jeszcze kilka punktów określających warunki jakie musi spełniać pojazd uczestniczący w ruchu.

Z przepisu tego wynika a contrario, iż pojazd nieuczestniczący w ruchu – czyli zaparkowany w miejscu do tego wyznaczonym – nie musi spełniać wspomnianych w art. 66a wymogów. W konsekwencji nie musi być również poddawany badaniom technicznym – te bowiem służą wyłącznie potwierdzeniu spełnienia wymogów określonych w art. 66a kodeksu drogowego.

Jeśli pojazd niesprawny (także bez przeglądu) stoi zaparkowany prawidłowo jego posiadacz nie narusza przepisów, a zatem nie ma przesłanek dla odmowy wypłaty odszkodowania, zarówno z OC innego pojazdu, który uderzył w zaparkowane auto bez przeglądu, jak również z AC – w sytuacji jeśli sprawca zbiegł lub nie był obowiązany do wykupienia OC (np. kiedy stojące auto porysował rowerzysta).

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  jacek

Tak też piszemy, że sam fakt braku badań technicznych nie wyłącza odpowiedzialności odszkodowawczej firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel może natomiast pomniejszyć kwotę odszkodowania proporcjonalnie do przyczynienia się do szkody ze względu na brak tych badań, musi jednak wykazać związek przyczynowo- skutkowy pomiędzy brakiem badań technicznych, a zaistniałym zdarzeniem. Przyczynienie nie ma oczywiście miejsca w sytuacji, którą Pan opisuje, bo jeśli samochód nie jest sprawny, niemożliwym jest poruszanie się nim po drodze.

jacek
jacek
5 lat temu

Warto również podkreślić, że w przypadku szkody na pojeździe zaparkowanym ochrona z OC sprawcy jest dużo pełniejsza aniżeli przy zderzeniu dwóch aut poruszających się po drodze.
Przy kolizji pojazdów będących w ruchu sprawca odpowiada na zasadzie winy. Oznacza to, że jeśli kierowca który doprowadził do kolizji zasłabł, nagły ruch był spowodowany użądleniem przez osę lub przyczyną kolizji było pęknięcie opony (oczywiście nie mówimy o oponie łysej czy zniszczonej) wówczas ubezpieczyciel może łatwo wykręcić się sianem. Wystarczy, że wykaże brak winy po stronie sprawcy kolizji.
Wobec pojazdów zaparkowanych, podobnie jak wobec pieszych czy rowerzystów, OC przewiduje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Znaczy to, że sam fakt uderzenia w stojące auto wystarczy, żeby ubezpieczyciel był obowiązany do wypłaty odszkodowania. Nie ma znaczenia ani stan techniczny stojącego pojazdu, ani nawet fakt, czy pojazd jest zarejestrowany (mojemu znajomemu śmieciarka przewróciła stojący pod blokiem wyczynowy motor crossowy niepodlegający rejestracji, naprawa motoru pokryta została z OC śmieciarki). Jedyne co może uwolnić ubezpieczyciela w takiej sytuacji od wypłaty odszkodowania to wyłączna wina poszkodowanego (np. pozostawienia na drodze w nocy nieoświetlonego pojazdu bez świateł awaryjnych, na który potem ktoś wpadł)

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  jacek

Całkowicie się z Panem zgadzam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Qjik
Qjik
4 lat temu

Czyli skoro auto nie jeździ bo jest nie sprawne to przeglądu też nie mogę mieć, ale przepisy które mają wejść w maju 2018 o podwyższonej dwukrotnie kwocie za przegląd będą w pełni „karały” takie osoby które z pełną premedytacją nie zrobiły w odpowiednim czasie przeglądu. Bez sensu.

Szymon
Szymon
3 lat temu
Reply to  Qjik

Auto można zawieźć na lawecie.

piooo
piooo
5 lat temu

A co w przypadku gdy nie mam przegladu i powiem ze kolega ostatnio jezdzil i on ma moj dowod rejestracyjny (oczywiscie mam prawko i OC).
za brak przegladu grozi konfiskata dowodu ale ja go nie mam przy sobie..
sprawdza wogole czy jest przeglad czy tylko policza 50zl za brak dowodu?
wiec masło maslane – jak to jest?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  piooo

Policja ma dostęp do takich danych, zatem będzie w stanie zweryfikować czy posiada Pan aktualny przegląd. Jeśli policjant uzna, iż pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa może zlecić odholowanie pojazdu. 50 zł za brak dowodu na pewno Pan zapłaci.

piooo
piooo
5 lat temu

a jesli tak jak pytam: auto nie stanowi zagrozenia (czyli policjant nie uzna ze stanowi) i sprawdzi ze brak przegladu i bedzie chcial zatrzymac dowod ktorego fizycznie przy sobie nie mam to jakie ma policjant mozliwosci?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  piooo

W takiej sytuacji teoretycznie żadnych.