Od 1 września 2022 roku nie tylko więcej punktów karnych będzie czekać na kierowców. Rząd tym razem zabiera się za sprawność samochodów na polskich drogach. Zmiany w badaniach technicznych pojazdów będą dotyczyć nie tylko kierowców, ale i diagnostów. Zobacz, ile zapłacisz za przegląd, jeżeli nie wykonasz go w terminie i co nas czeka podczas przeglądu okresowego.
Rok 2022 nie jest łatwy dla kierowców. Szereg zmian w badaniach technicznych pojazdów to tylko jeden punkt z listy. Mają one znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na ulicach. Jeżeli do tej pory nie przykładałeś tak dużej wagi do niego, lepiej zmień podejście, bo od września może Cię to słono kosztować! Nowy taryfikator mandatów, punkty karne kasujące się dopiero po dwóch latach czy projekt umożliwiający zabieranie kierowcom pojazdy za jazdę po alkoholu to tylko kilka z przykładów.
Historii o przeglądach okresowych na pewno znasz wiele, czy to od znajomych, czy rodziny. Dawniej obiektywność przeprowadzanych badań była mocno wątpliwa, a na wiele usterek „przymykano oko”. Takie niedopuszczalne zachowania jednak konsekwentnie są redukowane. Od kilku lat każdy, kto przyjedzie na stację kontroli pojazdów z niesprawny autem, które nie przejdzie przeglądu, nie ma możliwości udania się do innego punktu i liczenia na łut szczęścia. Informacja trafia bezpośrednio do ogólnopolskiego systemu oraz do wszystkich punktów diagnostycznych.
Dokumentacja fotograficzna każdego pojazdu
Od września każdy diagnosta ma obowiązek przygotowania skrupulatnej dokumentacji technicznej pojazdu obejmującej także zdjęcia. Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom na stacjach diagnostycznych i wystawianiu tzw. zaocznych badań. Już wkrótce każdy samochód z aktualnym badaniem technicznym będzie musiał być udokumentowany na zdjęciu.
Co będzie przedstawiać dokumentacja fotograficzna?
- Zdjęcie całego pojazdu z tablicą rejestracyjną podczas przeprowadzania badania.
- Licznik przebiegu z aktualną wartością.
Stacje kontroli pojazdów zostaną zobligowane do przechowywania dokumentacji aż 5 lat oraz muszą zadbać, aby pliki zawierały daty oraz godziny wykonywania fotografii.
Przegląd samochodu po terminie? Przygotuj się na wyższe wydatki!
Do tej pory kierowcy, którzy nie wykonywali przeglądu okresowego w terminie, narażali się jedynie na mandat w przypadku kontroli drogowej. Wielu z nich udawało się bez konsekwencji omijać dopełnianie obowiązku. Już wkrótce nie będzie się to opłacać.
Jeżeli spóźnisz się z wykonaniem przeglądu technicznego powyżej 30 dni, nie zapłacisz standardowej stawki – 99 zł w przypadku samochodów osobowych w 2022 roku. Od września unikających przeglądu okresowego zapłacą podwójną stawkę!
Więcej na temat kosztów przeglądu znajdziesz w artykule: Ile kosztuje przegląd samochodu? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na badanie okresowe!
Zmiany w badaniach technicznych pojazdów to także dobre informacje
Nowelizacja ma jednak też pozytywne zmiany dla posiadaczy aut, którzy dbają o dopilnowanie swoich obowiązków. Nie musisz już czekać do ostatniego momentu na wykonanie badania technicznego. Jeżeli do końca ważności przeglądu pozostało 30 dni, możesz udać się do stacji diagnostycznej. Termin kolejnego badania zostanie wyznaczony po 12 miesiącach, licząc od dnia ważności poprzedniego, a nie od daty samego przeglądu.
Badanie niezgodne z przepisami? Możesz oczekiwać ponownego przeprowadzenia
Kierowcy, którzy uznają, że ich badanie nie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, będą mogli się od niego odwołać. Na wykonanie takiego kroku masz 2 dni. Należy zgłosić się do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie przeglądu okresowego. Przeprowadzone będzie ono przez tę samą osobę, co poprzednie, ale pod nadzorem urzędnika. Jeżeli zauważy on nieprawidłowości – stacja będzie musiała ponieść karę finansową, jeśli jednak nie – koszty zostaną skierowane na właściciela pojazdu.
Stacje kontroli pojazdów pod lupą
Nie tylko kierowcy, ale i sami diagności będą pod czujnym okiem inspektoratu. Aby uniknąć fałszowania badań, dedykowane instytucje jeszcze częściej skontrolują stacje oraz dokumentacje na nich przechowywane. Jeżeli podczas wizyty znajdą się uchybienia, właściciele mogą spodziewać się kar finansowych, a nawet zamknięcia placówki.
Zwiększą się także wymogi co do osób pracujących jako diagności. Wymagane będzie m.in. wykształcenie średnie zawodowe (kierunkowe) lub wykształcenie średnie i co najmniej 3-letnia praktyka.
Podsumowanie
- Kierowcy, którzy wykonają przegląd samochodu po terminie powyżej 30 dni, zapłacą podwójną stawkę od września.
- Każdy pojazd będzie fotografowany od września podczas przeglądu okresowego.
- Możesz odwołać się od wyniku badania technicznego, jeżeli uznasz, że został on wykonany niezgodnie z prawem.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.