Mandat za brak przeglądu? Dowiedz się, co grozi za brak przeglądu technicznego!

Aktualizacja:
mandat-za-brak-przegladu

Coroczne badanie techniczne jest jednym z obowiązków każdego właściciela samochodu. Systematyczne przeglądy w stacji diagnostycznej muszą być udokumentowane na wypadek kontroli drogowej. Co więc stanie się, jeśli z jakiegoś powodu nie dopilnujesz tego obowiązku? Mandat za brak przeglądu to tylko jedna z nich! Sprawdź, jakie poniesiesz konsekwencje jazdy bez badania technicznego.

Kończy się ważność badania technicznego w Twoim aucie? Nie zastanawiaj się, tylko udaj do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Dlaczego? W przypadku kontroli drogowej mandat za brak przeglądu technicznego Cię nie minie.

Jednym z obowiązków każdego właściciela auta jest zadbanie o jego stan techniczny – służy temu badanie techniczne. Co grozi za brak przeglądu? Co ile należy wykonywać przegląd? Sprawdź, na co narażasz się, zapominając o obowiązkowym przeglądzie auta!

Kiedy wykonać pierwszy przegląd nowego samochodu?

Utarło się przekonanie, że badanie techniczne – bo tak właściwie nazywa się przegląd, którego dokonujemy na dedykowanych stacjach – wykonywany jest raz do roku. To prawda, choć są od tego odstępstwa. Wszystko zależy od tego, jaki masz samochód. Co ile wykonuje się przegląd samochodu?

Kiedy pierwszy przegląd nowego samochodu? W przypadku nowego auta z salonu pierwszy przegląd musisz zrobić do 3 lat od pierwszej rejestracji. Przepisy mówią, że następny musi mieć miejsce w ciągu 2 lat od pierwszego badania. Co za tym idzie – przez pierwsze 5 lat użytkowania pojazdu możesz zrobić go jedynie dwa razy. Po tym czasie obowiązuje Cię już coroczny przegląd samochodu.

Auta zabytkowe są także traktowane w sposób wyjątkowy. Mandat za brak przeglądu co roku nie grozi ich właścicielom. Badanie techniczne wykonuje się w tym przypadku raz, przed pierwszą rejestracją w Polsce i nazywa się je badaniem zgodności z warunkami technicznymi.

Nie oznacza to jednak, że przegląd samochodu powinien być równoznaczny z tym na stacji kontroli pojazdów. Pamiętaj, że nawet auto, które ma ważne badanie techniczne, ale nastąpi w nim jakaś awaria, może narazić właściciela na nieprzyjemności i mandat.

Dokumenty potrzebne do przeglądu samochodu – co musisz zabrać ze sobą?

Aby wykonać coroczny przegląd techniczny i potwierdzić, że auto jest sprawne, musisz udać się do stacji kontroli pojazdów lub okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli planujesz nabyć zabytkowy pojazd, pamiętaj, że tylko na tej drugiej zrobisz adekwatne badanie. Jakie dokumenty potrzebne są do przeglądu samochodu?

Przepisy dotyczące wymaganych dokumentów zmieniają się na korzyść kierowcy. Nie musisz mieć prawa jazdy, a nawet numeru polisy OC, podczas gdy poruszasz się po drogach publicznych. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, że nie ma już także obowiązku dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu miejsca na wszystkie pieczątki. Jednak wciąż nie oznacza to, że dokumenty potrzebne do przeglądu samochodu przestały Cię zupełnie obowiązywać.

Czy w związku z tym możesz jechać na przegląd bez dowodu rejestracyjnego? Niestety nie. Diagnosta musi zobaczyć dokument, który zawiera wiele niezbędnych dla niego informacji. Co, jeśli w dowodzie nie ma miejsca na pieczątki? Wystarczy Ci samo zaświadczenie o wykonaniu badania i nie trzeba wyrabiać nowego dokumentu.

Więcej na temat pieczątek w dowodzie znajdziesz w artykule: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

ubezpieczenie-oc-tanio

Jaki jest mandat za brak przeglądu?

Jazda bez przeglądu niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest oczywiście mandat. Nie pomogą tłumaczenia, że nie miałeś czasu i zaraz to nadrobisz. Twoim obowiązkiem jest regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu. Brak przeglądu? Kara na pewno będzie nieunikniona. Jeżeli chodzi o jej wysokość – spodziewaj się nawet 5000 złotych! Oczywiście mandat może także być niższy.

CZYTAJ TAKŻE:

Co grozi za brak przeglądu w 2023 roku?

Mandat za brak przeglądu nie jest też jedyną konsekwencją! Dodatkowo, jeśli policjant stwierdzi, że twoje auto ma jakiekolwiek uchybienia, np. braki w oświetleniu i brak badań technicznych, mandat to jeszcze nie wszystko, co cię spotka. Funkcjonariusz na pewno zablokuje w systemie dowód rejestracyjny i skieruje samochód na lawetę. W tej sytuacji oczywiście poniesiesz dodatkowe, niemałe koszty sięgające nawet kilkuset złotych. Po takiej kontroli natychmiast musisz udać się na przegląd techniczny.

Jak wygląda to w roku 2023? Na mocy nowelizacji, które weszły w życie w grudniu 2021 roku, kierowca może zostać zatrzymany i ukarany mandatem w wysokości co najmniej 1500 zł na mocy art. 94 kodeksu wykroczeń. Warto w tym miejscu podkreślić słowo co najmniej – na mocy zmian zwiększono maksymalną sumę wystawianych kar do 5000 zł.

Od 1 września 2022 roku, brak badania technicznego przez ponad 30 dni skutkuje podwójną stawką. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o samą cenę przeglądu, która po przekroczeniu tego terminu będzie również 2-krotnie wyższa.

Nie tylko kary za brak przeglądu czekają na kierowców. Brak ważnej polisy OC może kosztować Cię nawet 6980 zł! Nie narażaj się – sprawdź najkorzystniejszą ofertę za darmo już dziś.

Oblicz wysokość składki OC/AC

Brak przeglądu a stłuczka na drodze

Nie tylko mandat może grozić kierowcom, którzy uskuteczniają jazdę bez przeglądu. W razie nieszczęśliwego zdarzenia na drodze taka osoba może ucierpieć podwójnie, Pierwszy raz za sprawą kary finansowej od policji, drugi natomiast podczas wypłaty odszkodowania. Ekspert Punkty Paweł Frąckowiak tłumaczy tę zależność:

– Przy wypłacie odszkodowania z polisy OC i braku ważnego badania technicznego należy wziąć pod uwagę dwa przypadki. Pierwszy dotyczy sytuacji, kiedy to my jesteśmy sprawcą kolizji. Tutaj ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach precyzuje jasno: odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu. Drugi natomiast może wystąpić, kiedy to my jesteśmy poszkodowani. Wówczas ubezpieczyciel może pomniejszyć wysokość wypłaconego odszkodowania, dochodząc do wniosku, że zły stan techniczny naszego pojazdu przyczynił się do zaistniałej szkody. Zatem należy rygorystycznie przestrzegać terminu badań technicznych.

Dowód rejestracyjny a przegląd techniczny auta

Do października 2018 roku trzeba było fizycznie mieć przy sobie dowód rejestracyjny wraz z pieczątkami, które zaświadczały o ważnym przeglądzie. Obecnie procedury związane ze sprawdzaniem dokumentów przeniosły się do cyfrowego systemu. Policjant sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy auto ma aktualny przegląd. Jeśli nie, funkcjonariusz zablokuje w systemie Twój dowód rejestracyjny. W praktyce równa się to zatrzymaniu dowodu. Po kontroli natychmiast musisz wykonać badanie techniczne. Jeśli auto jest sprawne, otrzymasz stosowną pieczątkę i zaświadczenie, z którymi udasz się do wydziału komunikacji. Tam dopiero nieważny dowód rejestracyjny zostanie odblokowany.

Brak ważnego przeglądu a wypadek

Jeśli dojdzie do wypadku i okaże się, że nie masz ważnego przeglądu, pojawiają się jeszcze konsekwencje finansowe ze strony ubezpieczyciela. Przede wszystkim będzie to problem z otrzymaniem odszkodowania z AC i NNW.

Bez względu na to, czy w momencie stłuczki auto miało ważny przegląd czy nie, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie osobom poszkodowanym. W praktyce często się zdarza, że w sytuacji nieaktualnych badań technicznych, ubezpieczyciele występują do sprawcy i żądają zwrotu kosztów.

Brak aktualnego przeglądu to kłopot także wtedy, gdy to Ty jesteś poszkodowanym. Ubezpieczyciel z pewnością sprawdzi, czy rozmiary powstałych szkód mają związek ze stanem technicznym Twojego pojazdu. Jeśli okaże się, że tak, odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?

Ile kosztuje przegląd samochodu, ile motoroweru a ile motocykla? Stawki są zróżnicowane. Opłaty za przegląd techniczny kształtują się następująco:

  • samochód osobowy – 99 zł,
  • samochód osobowy z instalacją LPG – 162 zł,
  • motoroweru –  51 zł,
  • motocykla i ciągnik rolniczy – 63 zł.

Od kilku lat ceny te są regulowane i na każdej stacji diagnostycznej zapłacisz tyle samo.

Pytania i odpowiedzi

Jaki mandat za brak przeglądu?
Co grozi za brak przeglądu?
Co grozi za brak przeglądu powyżej 30 dni?
Jaka kara za jazdę bez przeglądu?

Podsumowanie

  1. Przegląd samochodu to coroczny obowiązek każdego właściciela pojazdu.
  2. Za brak aktualnego przeglądu grozi mandat w wysokości od 1500 zł wzwyż.
  3. Jeśli termin przeglądu zostanie przekroczony o ponad 30 dni, koszt przeglądu liczony jest podwójnie.
  4. W przypadku niesprawnego auta policja może zatrzymać dowód rejestracyjny.
  5. Brak przeglądu wpływa na problemy z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej