Jazda bez przeglądu samochodu? Sprawdź, co za to grozi!

Aktualizacja:

Coroczny przegląd samochodu jest jednym z obowiązków każdego właściciela samochodu. Systematyczne przeglądy w stacji diagnostycznej muszą być udokumentowane na wypadek kontroli drogowej. Co więc stanie się, jeśli z jakiegoś powodu nie dopilnujesz tego obowiązku? Mandat za brak przeglądu to tylko jedna z nich! Sprawdź, jakie poniesiesz konsekwencje jazdy bez przeglądu.

Jednym z obowiązków każdego właściciela auta jest zadbanie o jego stan techniczny. Służy temu przegląd techniczny. Co grozi za brak przeglądu? Czym skutkuje jazda bez przeglądu?

Przegląd techniczny: kiedy musisz zrobić?

Zależy to oczywiście od tego, jaki masz samochód. W przypadku nowego auta z salonu pierwszy przegląd musisz zrobić do 3 lat od pierwszej rejestracji. Przepisy mówią, że następny musi mieć miejsce w ciągu 2 lat od pierwszego badania. Po tym czasie czeka cię już  coroczny przegląd samochodu, za który trzeba zapłacić 98 zł plus 1 zł opłaty ewidencyjnej.  Podobnie co roku trzeba sprawdzać auta z instalacją LPG. Tu już cena wynosi 161 zł.  Natomiast nie musisz co roku wykonywać przeglądu, jeśli jesteś posiadaczem pojazdu zabytkowego. Jednak pamiętaj, sprawne auto to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeglądu?

Aby wykonać coroczny przegląd techniczny i potwierdzić, że auto jest sprawne, musisz udać się do stacji diagnostycznej. Jakie dokumenty należy tam przedstawić? Przepisy się zmieniły i już nie trzeba wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego. Czy w związku z tym możesz jechać na przegląd bez dowodu rejestracyjnego? Niestety nie. Diagnosta musi zobaczyć dokument, który zawiera wiele niezbędnych dla niego informacji. Na szczęście pojawia się też pewne ułatwienie. Wystarczy ci samo zaświadczenie o przeglądzie i nie trzeba wyrabiać nowego dokumentu z powodu braku miejsc na pieczątki.      

Jazda bez przeglądu – mandat i inne konsekwencje 

Jazda bez przeglądu niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest oczywiście mandat, jeśli w czasie kontroli okaże się, że właśnie kilka dni temu miałeś zrobić przegląd. Jaki mandat za brak przeglądu możesz otrzymać, jeśli termin minął niedawno? Nie pomogą tłumaczenia, że nie miałeś czasu i zaraz to nadrobisz. Zostaniesz ukarany, a mandat za brak przeglądu sięga od 20 do 500 zł. Gdy auto jest sprawne, policjant pozwoli ci odjechać do stacji diagnostycznej. Jeśli jazda samochodem bez przeglądu trwała dłużej niż 30 dni, musisz się także liczyć z karą finansową. Za tak duże spóźnienie i brak ważnego badania technicznego, zapłacisz podwójną stawkę za jego wykonanie.  Mandat za brak przeglądu nie jest też jedyną konsekwencją! Dodatkowo, jeśli policjant stwierdzi, że twoje auto ma jakiekolwiek uchybienia, np. braki w oświetleniu i brak badań technicznych, mandat to jeszcze nie wszystko, co cię spotka. Funkcjonariusz na pewno zablokuje w systemie dowód rejestracyjny i skieruje samochód na lawetę. W tej sytuacji oczywiście poniesiesz dodatkowe, niemałe koszty sięgające nawet kilkuset złotych. Po takiej kontroli natychmiast musisz udać się na przegląd techniczny.  

Sprawdź: Kary za brak OC 2022! 

Dowód rejestracyjny a przegląd techniczny auta

Do października 2018 roku trzeba było fizycznie mieć przy sobie dowód rejestracyjny wraz z wbitymi do niego pieczątkami, które zaświadczały o ważnym przeglądzie. Obecnie procedury związane ze sprawdzaniem dokumentów przeniosły się do systemu. Policjant sprawdza więc w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy twoje auto ma aktualny przegląd. Jeśli nie, funkcjonariusz zablokuje w systemie twój dowód rejestracyjny. W praktyce równa się to zatrzymaniu dowodu. Po kontroli natychmiast musisz wykonać badanie techniczne. Jeśli twoje auto jest sprawne, otrzymasz stosowną pieczątkę i zaświadczenie, z którymi udasz się do wydziału komunikacji. Tam dopiero twój nieważny dowód rejestracyjny zostanie odblokowany. 

Brak ważnego przeglądu a wypadek

Jeśli dojdzie do wypadku i okaże się, że nie masz ważnego przeglądu, pojawiają się jeszcze konsekwencje finansowe ze strony ubezpieczyciela. Przede wszystkim będzie to problem z otrzymaniem odszkodowania z AC i NNW. Po wskazaniu, że stan techniczny auta miał wpływ na wypadek, suma może być znacznie zmniejszona lub ubezpieczyciel odmówi wypłaty. W przypadku OC co prawda pokryje straty poniesione przez poszkodowanego w wypadku, ale od sprawcy może zażądać zwrotu kosztów. 

  

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments