Ile kosztuje przegląd samochodu? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na badanie okresowe!

Aktualizacja:
przeglad-samochodu-2022

Jako właściciel auta, motoroweru, ciągnika lub przyczepy, masz obowiązek regularnego poddawania posiadanego pojazdu badaniom technicznym. Dlatego też sprawdzamy, ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku i co warto wiedzieć, przed udaniem się do stacji kontroli pojazdów.

Zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd samochodu? Nie jesteś jedyną osobą! Mogą się one różni w zależności od pewnych czynników, takich jak np. czy auto posiada założoną instalację LPG.

Na wstępie jednak warto zaznaczyć, że przegląd techniczny i okresowy, a także badanie techniczne to określenia definiujące niekoniecznie to samo. W ogólnie przyjętej nomenklaturze wymienione wyżej pojęcia często występują zamiennie. Warto jednak znać różnicę pomiędzy nimi. Sprawdzamy!

Badanie techniczne lub inaczej przegląd rejestracyjny, ma na celu dopuszczenie samochodu do ruchu publicznego na określony czas, z reguły 12 miesięcy. Tego typu badanie wykonywane jest w dedykowanych takim zadaniom stacjach diagnostycznych. Dzielimy je na 3 typy:

 • Okresowe – najczęściej spotykane, jest to ten sam przegląd samochodu, który regularnie wykonujesz, co 12 miesięcy w swoim samochodzie.  W przypadku motorowerów, ciągników rolniczych czy przyczep rolniczych wykonywane ono jest co 2 lata.
 • Dodatkowe – wykonywane jest ono niezależnie od okresowego. Kierowane są np. pojazdy, które po wypadkach mają zostać włączone ponownie do ruchu. Wszystkie przypadki zawarte są w art. 81 ust. 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
 • Zgodności z warunkami technicznymi – przeprowadzane jest na pojazdach zabytkowych, przed pierwszą rejstracją w Polsce.

Przegląd techniczny, przegląd okresowy lub badanie okresowe to określenia odnoszące się do weryfikacji stanu technicznego pojazdu, zalecanej np. przez producenta dla zachowania gwarancji. W tym przypadku zakres i termin przeglądu zależy od marki pojazdu.

W naszym artykule opisujemy badanie techniczne, czyli popularnie nazywany przegląd samochodu dokonywany co rok na stacjach diagnostycznych.

Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego?

W 2022 roku właściciele pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t za przegląd zapłacą 99 zł. Cena, w przeciwieństwie do np. OC, nie różni się w zależności od miejsca przeprowadzania badania. Wszystkie stacje kontroli pojazdów mają uśrednioną cenę za usługę. Jest ona regulowana odgórnie przepisami.

Opłatę za przegląd auta uiszczamy przed wjazdem na kanał. Zatem zapłacimy, nawet jeśli nasz samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Cena przeglądu samochodu

Rodzaj pojazduCena przeglądu
Motocykl62 zł
Samochód osobowy (do 3,5 tony)98 zł
Samochód z instalacją LPG162 zł
Taksówka141 zł
Taksówka z instalacją LPG204 zł
Ciągnik rolniczy 62 zł

Ceny mogą wahać się w granicach od 1 do 3 zł z uwagi na opłatę ewidencyjną. 

Jak wspomnieliśmy, ceny przeglądu są stałe, ale Twojego OC i AC już nie. Mogą się one znacznie różnić w zależności od tego, gdzie ubezpieczasz swoje auto. Dlatego tak ważne jest, żeby sprawdzać i porównywać oferty różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Punkta to porównywarka cen, która zrobi to za Ciebie. Nie czekaj i nie przepłacaj:

Sprawdź najtańszą składkę OC/AC

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem?

Przegląd samochodu z gazem, czyli mówiąc profesjonalnie z instalacją LPG/CNG, kosztuje obecnie 162 zł. Cena zawiera regularną opłatę za przegląd, czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Auta na gaz, niezależnie od wieku, muszą przechodzić badania diagnostyczne co roku. Na badanie samochodu z gazem, oprócz dowodu rejestracyjnego, należy zabrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej, a także świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

ubezpieczenie-oc-tanio

Kiedy wykonać badanie techniczne pojazdu?

Przegląd samochodu, który jest warunkiem dopuszczenia do ruchu drogowego, wykonuje się co roku. Są dwa odstępstwa od tej zasady:

 1. samochody prosto z salonu pierwszy raz bada się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, potem przed upływem kolejnych dwóch, a następnie już co roku;
 2. pojazdy zabytkowe bada się raz, przed rejestracją.

Po upływie terminu ważności badań technicznych pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach i uznawany jest za niesprawny.

Ile trwa przegląd samochodu?

Uspokajamy, nie jest to długi proces. Zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych komplikacji, a auto jest sprawne, przegląd samochodu trwa ok. 15 minut, maksymalnie do pół godziny. Duża część stacji kontroli pojazdów nie wymaga wcześniejszego umawiania wizyty. Wystarczy, że pojedziesz w dogodnym dla Ciebie terminem na 30 dni przed końcem ważności obecnego badania.

Cenisz sobie oszczędność czasu? Nie trać czasu na szukanie nowej polisy. Punkta zrobi to za Ciebie! 

Znajdź lepszą i tańszą polisę!

Czy grozi mi mandat za brak przeglądu samochodu?

Niestety tak. Brak aktualnego badania technicznego podczas rutynowej kontroli drogówki może być przyczyną wystawienia kary finansowej. Do niedawna wahały się one od 20 do 500 zł. Od 1 stycznia 2022 roku mandat za brak przeglądu samochodu wynosi nawet do 3000 zł. Taryfikator nie obejmuje tego wykroczenia dosłownie, jednak policjant ma prawo powołać się przy wystawianiu kary na art. 97 k.w.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Dodatkowo policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W praktyce oznacza to, że zostaniemy pozbawieni możliwości poruszania się autem, które jest nam niezbędne do normalnego funkcjonowania.

CZYTAJ TAKŻE:

Przegląd samochodu po terminie badania – uważaj, od września zapłacisz więcej!

Na ten moment za wykonanie badania po terminie nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia wyższej opłaty. Ministerstwo Infrastruktury próbuje jednak od kilku lat zmienić ten stan rzeczy.

Kolejna nowelizacja sprawiła, że od 1 września 2022 roku kierowcy, którzy spóźnią się z badaniem – zapłacą więcej. Przegląd samochodu po terminie dłuższym niż 30 dni od daty końca poprzedniego wiązać się będzie z dwukrotnie większą opłatą!

Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?

Skoro musimy uważać, aby badanie techniczne było aktualne warto zastanowić się nad sytuacją, gdy ktoś chce wykonać je przed terminem w dowodzie rejestracyjnym. Nie każdy może pozwolić sobie, żeby równo tego samo dnia co roku wykonywać przegląd.

Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej? Tak! Dodatkową motywacją dla kierowców niech będzie fakt, że przegląd wykonany do 30 dni przed końcem terminu będzie miało pieczątkę z datą taką, jak gdyby wykonywane było ostatniego dnia ważności.

Nowe przepisy od 2022 roku a przegląd auta

Zapowiadane zmiany, które obowiązują od 1 stycznia lub od 1 września 2022 roku to m.in.:

 • nowe opłaty za przeprowadzenie badania technicznego po terminie;
 • obowiązek dokonywania dokumentacji fotograficznej podczas badania,
 • możliwość zgłoszenia się na badanie 30 dni przed końcem wygaśnięcia poprzednich badań, jednak z zachowaniem ich terminu ważności,
 • wykonywanie skrupulatnych kontroli badań wykonywanych przez diagnostów (nadzór Transportowego Dozoru Technicznego).

Co jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Informacja o danej usterce od razu trafia do bazy i jest udostępniona wszystkim stacjom kontroli. Od kilku lat system jest scentralizowany, aby uniknąć często zdarzających się oszustw. Jeśli masz w planach podjechać na inną stację, licząc, że uda się zdobyć pieczątkę – odradzamy ten pomysł.

Jeśli nie dostaniemy pieczątki potwierdzającej sprawność naszego samochodu, musimy naprawić usterkę w ciągu 14 dni i wrócić na ponowny przegląd.

Warto pojechać na tę samą stację diagnostyczną, z której odesłano nas z kwitkiem. Zapłacimy wtedy tylko za przegląd tego, co wcześniej wzbudziło poważne wątpliwości technika. Cena badania pojedynczego elementu wynosi ok. 20 zł (stawki w 2022 roku wynoszą od 14 zł do 36 zł). Jednak na innej stacji będzie trzeba zapłacić pełną kwotę za kompletne badanie.

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC: czy to ma związek?

Każdy właściciel samochodu wie, że jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Takim samym obowiązkiem jest także przeprowadzenie okresowego przeglądu technicznego auta. I tak jak za brak OC grożą wysokie kary, tak brak badania technicznego także nie ujdzie kierowcy na sucho.

Co w momencie, gdy dojdzie do stłuczki w czasie, kiedy auto nie miało ważnych badań technicznych? Tutaj musimy wiedzieć, że ubezpieczyciel i tak ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Co jednak najważniejsze – w praktyce w takiej sytuacji bardzo często zwróci się do sprawcy wypadku z żądaniem regresu. A co w sytuacji, kiedy to Ty jesteś osobą poszkodowaną? Wówczas ubezpieczyciel sprawdzi, czy rozmiary powstałych szkód mają jakikolwiek związek ze stanem technicznym Twojego auta. Jeśli okaże się, że nie pozostały one bez wpływu na zdarzenie – możesz być pewien, że odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje badanie techniczne?
Gdzie należy przeprowadzać okresowe badania techniczne pojazdu?
Kiedy musimy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu?
Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?

Podsumowanie

 1. Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu kilkuletniego należy wykonywać co roku.
 2. Pojazd bez ważnego przeglądu nie ma prawa poruszać się po drogach, jeżdżąc nim, narażamy się na utratę dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do 500 zł.
 3. Obecnie cena za przegląd techniczny samochodu osobowego to 99 zł. Przegląd samochodu z gazem to koszt w wysokości 162 zł.
 4. Za przegląd techniczny pojazdu płacimy z góry, niezależnie od wyniku badania, a informacja o usterkach, które uniemożliwiają zaliczenie badań, trafia do centralnej bazy, dostępnej dla wszystkich stacji kontroli pojazdów w Polsce.
 5. Wskazane podczas badania usterki należy naprawić w ciągu 14 dni i poddać pojazd ponownej weryfikacji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
27 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kolo
kolo
4 lat temu

A podstawa prawna takiej podwyżki jaka jest? Emerytom waloryzacja 2,98 % a duagnostom 27%. Kogoś po*****o..

nie jestem diagnostą
nie jestem diagnostą
4 lat temu
Reply to  kolo

Co płaczesz ? Przypomnij sobie ile lat temu była ostatnia podwyżka opłat za badanie techniczne. Po długiej przerwie auto posiadam od 2010 roku i jak pamiętam już wtedy opłata za przegląd wynosiła „stówkę”, więc nie marudź.

sen
sen
4 lat temu

A cos więcej robią zeby podnosic opłatę? Surowce do badania tez nie podrożały … Jak dla mnie przegląd jesli PAŃSTWO POLSKIE wymaga przeglądu niech samo za nie placi i dla nas będzie darmowe mi on do szczęścia nie potrzebny jak sie z****a hamulce dzien później i ich nie naprawie to według przeglądu bylo sprawne auto – to tylko oplata zeby obywateli grabic na lewo i prawo .

f3f
f3f
4 lat temu

Kolejne łupienie obywateli. Chory kraj.
A najlepszy jest ten kwiatek,który mamy już dłuższy czas: „63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.” – żadnego specjalistycznego badania nigdy nie było. „Diagnosta” tylko patrzy – aha lpg – i już po specjalistycznym badaniu.

Chory kraj.

adik
adik
4 lat temu

Złamałem poważnie nogę. Czeka mnie 3 miesiące przerwy od prowadzenia auta. Przegląd właśnie się kończy. Nie jestem wstanie podjechać i go wykonać. Czy w tej sytuacji po przekroczeniu 30 dni od terminu poprzedniego przeglądu muszę płacić podwójnie za przegląd? Czy ta ustawa przewiduje sytuacje dla osób, które nie mogą prowadzić chociażby przez chorobę w danym czasie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  adik

Dzień dobry, wyjątków z tego co wiem nie ma od tej zasady. Opóźnienie w badaniu technicznym będzie skutkowało opłaceniem dwukrotności standardowej ceny. W Pana przypadku proponuję skorzystać z pomocy kogoś bliskiego.

Twój nick
Twój nick
4 lat temu
Reply to  adik

Masz 30dni na znalezienie sobie osoby ktora zajedzie na przeglad

Skins
Skins
4 lat temu

Zlodziejstwo na potege

Cenzor
Cenzor
4 lat temu

Jesteśmy w UNI,a w Niemczech przegląd jest co dwa lata,ale POLSA już nie.Jak by mogi-to zgnoić kierowce.Tak kochamy zachód i USA,a tam ,wogóle nie ma przeglądów aut.Badanie auta to też fikcja,ile przechodzi aut w Policji w latach 90-ch.Jeszcze troche to mają być przeglądy rowerów i hulanogi.Chory Kraj.

jerzy
jerzy
4 lat temu
Reply to  Cenzor

jezdze ostroznie szczegolnie po wertepach,to co sie dzieje z autem na przegladach kupa dymu i trzesawisko zawsze zamykam oczy i wychodze i dziwie sie ze jeszce auto kupy sie trzyma.

x \\x
x \\x
4 lat temu
Reply to  Cenzor

Racja w DE przeglad raz na 2lata ale koszt ok 100eur wiec powiedzmy ze podobnie u nich adekwatnie do zarobkow, no ale 2lata spokoju

sdfgh
sdfgh
4 lat temu
Reply to  Cenzor

I w DEW razie jak auto nie przejdzie przegladu masz 30 dni na naprawe,po 30 dniu naliczana jest nowa oplata za przeglad,ktory mozesz zrobic w kazdej innej stacji na tych samych zasadach tz.do 30 dni bez oplat ,powyzej jak nowy przeglad.

adam
adam
4 lat temu

To teraz dopiero będzie chamówa na przeglądach. Będzie jak z egzaminami na prawko. Sam kiedyś zdawałem na autobus. Gościa nie interesowało, że cofanie po łuku, parkowanie i w ogóle cały plac na 6. Nie zdałem, bo zapomniałem wymienić że przy obsłudze codziennej muszę sprawdzić czy świeci się światło cofania, a przy drugim razie bagażnik dla pasażera. W końcu się wkurzyłem i nawyzywałem gościa. Powiedziałem mu, że może sobie wsadzić to prawko w d…. Ja nie muszę jeździć autobusem.
A tak w ogóle to niech się pochwali swoimi osiągnięciami.

adam
adam
4 lat temu

Ostatnio sprzedałem auto. Od 2008 roku jeździłem na przeglądy i było OK. Teraz go sprzedałem , klient pojechał na przegląd i … nie przeszedł. Doczepili się, że był po wypadku(jakby to on pierwszy) i coś tam jeszcze. Kasę wzięli a raczej ukradli bo już kombinują tak samo jak z egzaminami na prawko.

Pipo
Pipo
4 lat temu
Reply to  adam

Dokladnie tak beda robić kolejny sposób na kradzież pirniefzy

adam
adam
4 lat temu

Mam auto z gazem. Właśnie kupiłem. Jak pojadę na przegląd, to nie wyjadę dopóki nie zrobią mi tych badań specjalistycznych. Jak oni tak, to ja też będę swojego dochodził.

Albert
Albert
3 lat temu

Nie rozumiem na jakiej podstawie sobie wyliczyli ten dodatek w przypadku auta z lpg. Mam zamontowaną w swoim samochodzie instalacje BRC, pozwala mi ona sporo zaoszczędzić nawet na ten przegląd ale z doświadczenia wiem, że jedynie na co mi zwracali uwagę to na legalizację butli, której przedstawiałem kwitek. I taka usługa kosztuje aż 63 zł ? Uważam, że powinni to znieść.

piotr1
piotr1
3 lat temu

Nie rozumiem stwierdzenia autorki publikacji , że stawka obowiązująca za przegląd to 126zł. Ja będąc na przeglądzie dzisiaj 1.02.2019 zapłaciłem 99zł., o co chodzi autorce tego art.???????????????

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  piotr1

Witam, zgodnie z pełną treścią zdania „Jeśli spóźnimy się nie więcej niż trzydzieści dni, możemy liczyć na prawo łaski – zapłacimy ustawowe 126 zł” natomiast regularna cena, to niecałe 100zł.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Bzdura, nie ma żadnych dodatkowych opłat z tytułu spóźnienia. Nic nie uchwalono. Sam robiłem 2 lutego badanie 33 dni po terminie i zapłaciłem 99zł. Jest za to nowy projekt ustawy, że przy spóźnieniu powyżej 45 dni zapłacimy 50% więcej za badanie, ale nic jeszcze nie weszło w życie.

hokopl
hokopl
3 lat temu

Witam. Mam 2 pytania bo nie znalazłem odpowiedzi w artykule:
1. Czy mogę pojechać na przegląd techniczny klilka lub kilkanaście dni wcześniej? Słyszałem coś o 30 dniach przed końcem ważności aktualnego badania.
2. Jeśli to prawda, to jaka data następnej wizyty zostania wpisana w dowód rejestracyjny?
Dziękuję za wyjaśnienie.
PS. Dla przykładu podam że moje auto ma ważny przegląd do 08/05/2019

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  hokopl

Dzień dobry, jest możliwość wykonania wcześniejszego przeglądu pojazdu. Data kolejnego badania będzie wprowadzona na za rok (przegląd ważny jest rok czasu, nie dłużej).

hokopl
hokopl
3 lat temu

Dziękuję za wyjaśnienie.

Ker
Ker
3 lat temu

Samochód z instalacją logowania powinno być tanszy przegląd samochodu bo mniej zanieczyszczaja powietrza!

kony
kony
3 lat temu

Już zgłupiałem w końcu jeśli spóźniłem się 45dni z przeglądem to wpadko auta z LPG ile za pałace ??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  kony

Dzień dobry, aktualnie opłata jest wyższa o 60% od bazowej kwoty.