Ile kosztuje przegląd samochodu? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na badanie okresowe!

Aktualizacja:
przeglad-samochodu-2022

Jako właściciel auta, motoroweru, ciągnika lub przyczepy, masz obowiązek regularnego poddawania posiadanego pojazdu badaniom technicznym. Dlatego też sprawdzamy, ile kosztuje przegląd samochodu w 2022 roku i co warto wiedzieć, przed udaniem się do stacji kontroli pojazdów.

Zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd samochodu? Nie jesteś jedyną osobą! Mogą się one różni w zależności od pewnych czynników, takich jak np. czy auto posiada założoną instalację LPG.

Na wstępie jednak warto zaznaczyć, że przegląd techniczny i okresowy, a także badanie techniczne to określenia definiujące niekoniecznie to samo. W ogólnie przyjętej nomenklaturze wymienione wyżej pojęcia często występują zamiennie. Warto jednak znać różnicę pomiędzy nimi. Sprawdzamy!

Badanie techniczne lub inaczej przegląd rejestracyjny, ma na celu dopuszczenie samochodu do ruchu publicznego na określony czas, z reguły 12 miesięcy. Tego typu badanie wykonywane jest w dedykowanych takim zadaniom stacjach diagnostycznych. Dzielimy je na 3 typy:

 • Okresowe – najczęściej spotykane, jest to ten sam przegląd samochodu, który regularnie wykonujesz, co 12 miesięcy w swoim samochodzie.  W przypadku motorowerów, ciągników rolniczych czy przyczep rolniczych wykonywane ono jest co 2 lata.
 • Dodatkowe – wykonywane jest ono niezależnie od okresowego. Kierowane są np. pojazdy, które po wypadkach mają zostać włączone ponownie do ruchu. Wszystkie przypadki zawarte są w art. 81 ust. 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
 • Zgodności z warunkami technicznymi – przeprowadzane jest na pojazdach zabytkowych, przed pierwszą rejstracją w Polsce.

Przegląd techniczny, przegląd okresowy lub badanie okresowe to określenia odnoszące się do weryfikacji stanu technicznego pojazdu, zalecanej np. przez producenta dla zachowania gwarancji. W tym przypadku zakres i termin przeglądu zależy od marki pojazdu.

W naszym artykule opisujemy badanie techniczne, czyli popularnie nazywany przegląd samochodu dokonywany co rok na stacjach diagnostycznych.

Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego?

W 2022 roku właściciele pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t za przegląd zapłacą 99 zł. Cena, w przeciwieństwie do np. OC, nie różni się w zależności od miejsca przeprowadzania badania. Wszystkie stacje kontroli pojazdów mają uśrednioną cenę za usługę. Jest ona regulowana odgórnie przepisami.

Opłatę za przegląd auta uiszczamy przed wjazdem na kanał. Zatem zapłacimy, nawet jeśli nasz samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Cena przeglądu samochodu

Rodzaj pojazduCena przeglądu
Motocykl62 zł
Samochód osobowy (do 3,5 tony)98 zł
Samochód z instalacją LPG162 zł
Taksówka141 zł
Taksówka z instalacją LPG204 zł
Ciągnik rolniczy 62 zł

Ceny mogą wahać się w granicach od 1 do 3 zł z uwagi na opłatę ewidencyjną. 

Jak wspomnieliśmy, ceny przeglądu są stałe, ale Twojego OC i AC już nie. Mogą się one znacznie różnić w zależności od tego, gdzie ubezpieczasz swoje auto. Dlatego tak ważne jest, żeby sprawdzać i porównywać oferty różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Punkta to porównywarka cen, która zrobi to za Ciebie. Nie czekaj i nie przepłacaj:

Sprawdź najtańszą składkę OC/AC

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem?

Przegląd samochodu z gazem, czyli mówiąc profesjonalnie z instalacją LPG/CNG, kosztuje obecnie 162 zł. Cena zawiera regularną opłatę za przegląd, czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Auta na gaz, niezależnie od wieku, muszą przechodzić badania diagnostyczne co roku. Na badanie samochodu z gazem, oprócz dowodu rejestracyjnego, należy zabrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej, a także świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

ubezpieczenie-oc-tanio

Kiedy wykonać badanie techniczne pojazdu?

Przegląd samochodu, który jest warunkiem dopuszczenia do ruchu drogowego, wykonuje się co roku. Są dwa odstępstwa od tej zasady:

 1. samochody prosto z salonu pierwszy raz bada się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, potem przed upływem kolejnych dwóch, a następnie już co roku;
 2. pojazdy zabytkowe bada się raz, przed rejestracją.

Po upływie terminu ważności badań technicznych pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach i uznawany jest za niesprawny.

Ile trwa przegląd samochodu?

Uspokajamy, nie jest to długi proces. Zazwyczaj, jeśli nie ma żadnych komplikacji, a auto jest sprawne, przegląd samochodu trwa ok. 15 minut, maksymalnie do pół godziny. Duża część stacji kontroli pojazdów nie wymaga wcześniejszego umawiania wizyty. Wystarczy, że pojedziesz w dogodnym dla Ciebie terminem na 30 dni przed końcem ważności obecnego badania.

Cenisz sobie oszczędność czasu? Nie trać czasu na szukanie nowej polisy. Punkta zrobi to za Ciebie! 

Znajdź lepszą i tańszą polisę!

Czy grozi mi mandat za brak przeglądu samochodu?

Niestety tak. Brak aktualnego badania technicznego podczas rutynowej kontroli drogówki może być przyczyną wystawienia kary finansowej. Do niedawna wahały się one od 20 do 500 zł. Od 1 stycznia 2022 roku mandat za brak przeglądu samochodu wynosi nawet do 3000 zł. Taryfikator nie obejmuje tego wykroczenia dosłownie, jednak policjant ma prawo powołać się przy wystawianiu kary na art. 97 k.w.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Dodatkowo policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W praktyce oznacza to, że zostaniemy pozbawieni możliwości poruszania się autem, które jest nam niezbędne do normalnego funkcjonowania.

CZYTAJ TAKŻE:

Przegląd samochodu po terminie badania – uważaj, od września zapłacisz więcej!

Na ten moment za wykonanie badania po terminie nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia wyższej opłaty. Ministerstwo Infrastruktury próbuje jednak od kilku lat zmienić ten stan rzeczy.

Kolejna nowelizacja sprawiła, że od 1 września 2022 roku kierowcy, którzy spóźnią się z badaniem – zapłacą więcej. Przegląd samochodu po terminie dłuższym niż 30 dni od daty końca poprzedniego wiązać się będzie z dwukrotnie większą opłatą!

Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?

Skoro musimy uważać, aby badanie techniczne było aktualne warto zastanowić się nad sytuacją, gdy ktoś chce wykonać je przed terminem w dowodzie rejestracyjnym. Nie każdy może pozwolić sobie, żeby równo tego samo dnia co roku wykonywać przegląd.

Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej? Tak! Dodatkową motywacją dla kierowców niech będzie fakt, że przegląd wykonany do 30 dni przed końcem terminu będzie miało pieczątkę z datą taką, jak gdyby wykonywane było ostatniego dnia ważności.

Nowe przepisy od 2022 roku a przegląd auta

Zapowiadane zmiany, które obowiązują od 1 stycznia lub od 1 września 2022 roku to m.in.:

 • nowe opłaty za przeprowadzenie badania technicznego po terminie;
 • obowiązek dokonywania dokumentacji fotograficznej podczas badania,
 • możliwość zgłoszenia się na badanie 30 dni przed końcem wygaśnięcia poprzednich badań, jednak z zachowaniem ich terminu ważności,
 • wykonywanie skrupulatnych kontroli badań wykonywanych przez diagnostów (nadzór Transportowego Dozoru Technicznego).

Co jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Informacja o danej usterce od razu trafia do bazy i jest udostępniona wszystkim stacjom kontroli. Od kilku lat system jest scentralizowany, aby uniknąć często zdarzających się oszustw. Jeśli masz w planach podjechać na inną stację, licząc, że uda się zdobyć pieczątkę – odradzamy ten pomysł.

Jeśli nie dostaniemy pieczątki potwierdzającej sprawność naszego samochodu, musimy naprawić usterkę w ciągu 14 dni i wrócić na ponowny przegląd.

Warto pojechać na tę samą stację diagnostyczną, z której odesłano nas z kwitkiem. Zapłacimy wtedy tylko za przegląd tego, co wcześniej wzbudziło poważne wątpliwości technika. Cena badania pojedynczego elementu wynosi ok. 20 zł (stawki w 2022 roku wynoszą od 14 zł do 36 zł). Jednak na innej stacji będzie trzeba zapłacić pełną kwotę za kompletne badanie.

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC: czy to ma związek?

Każdy właściciel samochodu wie, że jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Takim samym obowiązkiem jest także przeprowadzenie okresowego przeglądu technicznego auta. I tak jak za brak OC grożą wysokie kary, tak brak badania technicznego także nie ujdzie kierowcy na sucho.

Co w momencie, gdy dojdzie do stłuczki w czasie, kiedy auto nie miało ważnych badań technicznych? Tutaj musimy wiedzieć, że ubezpieczyciel i tak ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Co jednak najważniejsze – w praktyce w takiej sytuacji bardzo często zwróci się do sprawcy wypadku z żądaniem regresu. A co w sytuacji, kiedy to Ty jesteś osobą poszkodowaną? Wówczas ubezpieczyciel sprawdzi, czy rozmiary powstałych szkód mają jakikolwiek związek ze stanem technicznym Twojego auta. Jeśli okaże się, że nie pozostały one bez wpływu na zdarzenie – możesz być pewien, że odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje badanie techniczne?
Gdzie należy przeprowadzać okresowe badania techniczne pojazdu?
Kiedy musimy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu?
Czy można zrobić badanie techniczne wcześniej?

Podsumowanie

 1. Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu kilkuletniego należy wykonywać co roku.
 2. Pojazd bez ważnego przeglądu nie ma prawa poruszać się po drogach, jeżdżąc nim, narażamy się na utratę dowodu rejestracyjnego i mandat w wysokości do 500 zł.
 3. Obecnie cena za przegląd techniczny samochodu osobowego to 99 zł. Przegląd samochodu z gazem to koszt w wysokości 162 zł.
 4. Za przegląd techniczny pojazdu płacimy z góry, niezależnie od wyniku badania, a informacja o usterkach, które uniemożliwiają zaliczenie badań, trafia do centralnej bazy, dostępnej dla wszystkich stacji kontroli pojazdów w Polsce.
 5. Wskazane podczas badania usterki należy naprawić w ciągu 14 dni i poddać pojazd ponownej weryfikacji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
27 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej