Ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc na miękki dowód

Zdarzają się sytuacje, gdy zamiast bezterminowego dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy na ustawowe 30 dni tymczasowy czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Co jednak wtedy, gdy musimy akurat w tym czasie opłacić ubezpieczenie OC naszego samochodu? Sprawdzamy jak wygląda ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury itp.

Czym jest dowód rejestracyjny pojazdu?

Dowód rejestracyjny pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem w formie trzyskrzydełkowej książeczki, który potwierdza, kto jest właścicielem auta. Oprócz tego zawiera on wiele istotnych informacji na temat marki, roku produkcji, pojemności i mocy silnika samochodu, które mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości składki OC. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym potwierdza, że samochód został dopuszczony do ruchu, ponieważ pomyślnie przeszedł badania techniczne. Dowód chroniony jest przed sfałszowaniem kilkoma zabezpieczeniami, między innymi nalepką legalizacyjną. Dokument ten wydaje każdemu właścicielowi auta odpowiednie dla niego starostwo.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

W jakich okolicznościach dostajemy miękki dowód?

Dowód tymczasowy dostajemy na 30 dni przede wszystkim w przypadku kupna samochodu. Ustawodawca zakłada, że tyle czasu nam wystarczy na załatwienie formalności związanych z zarejestrowaniem auta na siebie. W wyjątkowych sytuacjach możemy otrzymać dodatkowe 14 dni na dokończenie spraw urzędowych. Co ciekawe, wydawało się, że wraz z wprowadzoną 1 października 2018 roku zmianą dotyczącą obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego przez kierowcę (przypominamy: nie musimy go już mieć przy sobie), zniknie także znienawidzona przez kierowców zmiana dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki przeglądu technicznego. Niestety, nadal musimy zmieniać dokument i przez jakiś czas mieć miękki dowód. Może uda się kiedyś dopasować prawo w tym względzie.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Kiedy musimy mieć dowód przy sobie?

Od 1 października 2018 roku nie musimy już wozić w samochodzie ani dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Podczas kontroli drogowej policjant wszystko sprawdza w systemie. Kierowca ma obowiązek mieć przy sobie tylko prawo jazdy. Istnieją jednak sytuacje, w których potrzebujemy okazać dowód rejestracyjny. Jedną z nich jest oczywiście sprzedaż samochodu. Poza tym nadal dokument jest niezbędny, by dokonać przeglądu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. Bez papierowego dowodu rejestracyjnego nie mamy też szans wyjechać za granicę. Dowód rejestracyjny jest również podstawowym dokumentem w momencie, gdy musimy opłacić kolejną składkę ubezpieczenia OC.

Czytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

Kupno nowego samochodu a OC

Kiedy kupimy nowy samochód, czeka nas kilka bardzo ważnych spraw związanych z rejestracją pojazdu. Najpierw udajemy się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i okazujemy tam cały pakiet dokumentów: wypełniony wniosek, umowę kupna – sprzedaży, dotychczasowy dowód rejestracyjny, dowód osobisty, ważną polisę OC, a do tego tablice rejestracyjne. Otrzymamy wtedy tymczasowy – miękki dowód, tablice i naklejkę kontrolną na szybę. Na zarejestrowanie auta mamy miesiąc.

Ubezpieczenie OC na miękki dowód

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Za jego brak grożą spore kary finansowe. W razie kolizji właśnie z puli OC wypłacane zostaje odszkodowanie wszystkim ofiarom. Wysokość składki zależy od wielu czynników, między innymi wieku i stażu kierowcy. Jednak wiele podstawowych informacji potrzebnych do skalkulowania składki zawarta jest właśnie w dowodzie rejestracyjnym. To od marki samochodu, jego pojemności, mocy silnika i wyposażenia zależy, ile zapłacimy za ubezpieczenie w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego dowód rejestracyjny jest niezbędny. A dowód tymczasowy zawiera te same informacje, co dowód właściwy.

Czytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

Wraz z zakupem samochodu przechodzi na nas polisa OC poprzedniego właściciela, oczywiście do momentu jej wygaśnięcia. Można z niej skorzystać, ale i tak trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem, aby przepisać polisę na siebie lub po prostu zawrzeć nową, korzystniejsza umowę. Nowe ubezpieczenie może bez problemu zostać zawarte przy posiadaniu tymczasowego czyli miękkiego dowodu rejestracyjnego. A najlepszą dla siebie ofertę warto skalkulować, korzystając z porównywarki cen OC.

Mimo zmian w prawie i zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC podczas kontroli, nadal powinniśmy dbać o to, by te dokumenty były ważne. W związku z tym nawet po zmianie przepisów musimy załatwiać po staremu sprawy urzędowe i mieć opłaconą polisę a do zawarcia umowy ubezpieczenia OC wystarczy miękki dowód.

Czytaj także: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

Podsumowanie

  1. Miękki czyli tymczasowy dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni.
  2. Wydaje go Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego, kiedy musimy zarejestrować samochód lub w starym dowodzie brakło miejsca na pieczątki przeglądu technicznego.
  3. Można wykupić ubezpieczenie OC na miękki dowód.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej