Za co można stracić dowód rejestracyjny?

Aktualizacja:
zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Czy wiesz, że policjant w trakcie kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu? Takie jest prawo. Mimo, że nie musisz mieć przy sobie tego dokumentu, to może on zostać zatrzymany w systemie informatycznym. Sprawdź, kiedy i za co można stracić dowód rejestracyjny.

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC podczas prowadzenia pojazdu. Służby mają dostęp do tych dokumentów online, dzięki czemu nie musisz ich okazywać podczas kontroli drogowej. Dane dostępne są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i to właśnie tam może zostać odnotowane zatrzymanie dokumentu. W jakich sytuacjach może ono nastąpić? Za co można stracić dowód rejestracyjny? Sprawdzamy.

Podstawa prawna do zatrzymania dowodu rejestracyjnego

Informacje dotyczące sytuacji, w których dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany, znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, czyli tzw. kodeksie drogowym. Dokładniej mówi o tym art. 123 ust. 1. Przesłanek do zatrzymania dokumentu jest kilka. Znajdziesz je poniżej.

Zatrzymany dowód rejestracyjny – dlaczego?

Z jakiego powodu Twój dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany? Oto lista z kilkoma przykładami.

1. Zły stan techniczny pojazdu

Jeśli pojazd, którym się poruszasz zagraża bezpieczeństwu na drodze lub porządkowi ruchu drogowego, to zdecydowanie nie możesz nim jeździć! Szczególnie niebezpieczne są uszkodzone elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Policjant może zatrzymać Twój dokument, jeśli zauważy jakiekolwiek uszkodzenia pokolizyjne, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoją jazdę. Takie mankamenty, jak np. pęknięta szyba, nadmiernie zużyte opony, wyciekający olej silnikowy czy płyn hamulcowy również są podstawą prawną do zatrzymania dokumentu.

2. Naruszenie wymagań ochrony środowiska

O środowisko należy dbać, również jako kierowca. Niedopuszczalne jest więc nadmierne emitowanie spalin przez Twój pojazd. Skazanie innych osób na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

3. Nieprawidłowe oświetlenie w pojeździe

Jazda z włączonymi światłami dziennymi obowiązuje w Polsce przez całą dobę. Masz więc obowiązek nie tylko włączać je po każdorazowym wejściu do pojazdu i uruchomieniu silnika, ale również musisz zadbać o to, by oświetlenie w aucie było prawidłowe. Oznacza to tyle, że Twój samochód musi być wyposażony w wymaganą liczbę świateł, które muszą być odpowiednio zamontowane i mieć zgodny z przepisami typ oraz barwę.

Utrata dowodu rejestracyjnego? Za co jeszcze policjant może zatrzymać dowód?

4. Nieprawidłowe wyposażenie auta

Wyruszając w trasę, musisz zadbać o każdy element wyposażenia auta. Przede wszystkim dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa, ale również z uwagi na współpasażerów, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też jakiekolwiek widoczne braki w wyposażeniu pojazdu, jakie zostaną zauważone przez funkcjonariusza, grożą zabraniem dokumentu. Może to być np. brak wycieraczek tylnych lub przednich, co zdecydowanie może utrudnić lub uniemożliwić prowadzenie auta np. podczas opadów atmosferycznych.

5. Brak ważnego przeglądu pojazdu

Twoim obowiązkiem jest regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z prawem powinieneś to robić raz w roku. Jeśli zignorujesz ten obowiązek, to licz się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Niewykonanie badań technicznych w wyznaczonym terminie to zwyczajne łamanie prawa, co ponosi za sobą konsekwencje. Zatrzymanie dokumentu może nastąpić również w sytuacji, kiedy policjant lub inny funkcjonariusz zakwestionuje termin, osobę lub firmę, która wykonała badania techniczne auta. Pod warunkiem, że rzeczywiście okaże się, że termin przeglądu był wyznaczony w nieprawidłowy sposób lub osoba go wykonująca nie posiada stosownych uprawnień.

6. Niezgodność danych osobowych

Dane osobowe w dowodzie rejestracyjnym nie pokrywają się z tymi w Twoim dowodzie osobistym? Możesz mieć kłopoty! Dla funkcjonariusza oznacza to tyle, że nie dopełniłeś obowiązku przerejestrowania dokumentu na swoje nazwisko po zakupie pojazdu. A na to masz 30 dni po nabyciu nowego samochodu.

7. Niezgodność informacji o pojeździe

Również dane dotyczące pojazdu muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Numer rejestracyjny czy numer VIN bezspornie muszą się zgadzać z tymi wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym.

Zatrzymany dowód rejestracyjny – co dalej?

Jesteś w sytuacji, że Twój dowód rejestracyjny został zatrzymany? Otrzymasz od funkcjonariusza stosowne pokwitowanie z informacją, że posiadasz zezwolenie na prowadzenie pojazdu przez kolejne 7 dni lub całkowity zakaz poruszania się danym pojazdem jeśli zagraża on bezpieczeństwu na drodze. Odzyskanie dowodu rejestracyjnego jest możliwe dopiero po naprawie usterki i przeprowadzeniu przeglądu stanu technicznego na stacji kontroli pojazdów. Jeśli auto będzie się nadawało do tego, byś mógł się nim poruszać na drodze, to osoba wykonująca przegląd wystawi Ci odpowiednie pokwitowanie, z którym zgłosisz się po odzyskanie dokumentu.

Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której Twój dowód rejestracyjny został zatrzymany? Pamiętaj, by przestrzegać zasad podanych w artykule i bezpiecznie poruszać się po drodze!

UWAGA na brak OC!

W czasie kontroli drogowej (chociaż nie tylko –  UFG kontroluje również kierowców on line), Policja może również stwierdzić brak OC. Co prawda nie jest to podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, ale grożą za to srogie kary. Niestety nie pomoże:  „zapomniałem”, „to tylko 3 dni po terminie”, „20 lat płacę za OC, a tu takie małe niedopatrzenie”.

Pamiętaj, że nie każda polisa odnawia się automatycznie i nie zawsze takie odnowienie się opłaca. Pisaliśmy o tym tutaj. 

A co do kar za brak OC –  to mogą być znacznie bardziej dotkliwe niż mandat za brak ważnego przeglądu czy szybkość. Za tydzień opóźnienia w wykupieniu OC zapłacimy 2250 zł. Pełen taryfikator znajdziesz tutaj. 

Pamiętaj także, że u nas OC kupisz zawsze! Także w niedzielę i święta!

 

 

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. W Polsce nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.
  2. Dowód rejestracyjny widnieje w systemie informatycznym, a funkcjonariusz ma do niego dostęp w dowolnym momencie.
  3. Funkcjonariusz może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny, jeśli będzie miał do tego podstawy.
  4. Zatrzymanie dokumentu może nastąpić np. w sytuacji, kiedy Twój pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze.
  5. Dane osobowe oraz dane pojazdu muszą być zgodne ze stanem faktycznym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym
2020.05.29  •  Samochód
Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2020.08.13  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej
ubezpieczenie oc na miękki dowód
2018.11.16
Ubezpieczenie OC na miękki dowód – kiedy można, procedury

Zdarzają się sytuacje, gdy zamiast bezterminowego dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy na ustawowe 30 dni tymczasowy czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Co jednak wtedy, gdy musimy akurat w tym czasie opłacić ubezpieczenie OC naszego samochodu? Sprawdzamy jak wygląda ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury itp.

Czytaj więcej
ubezpieczenie oc bez dowodu rejestracyjnego
2018.09.17
Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Każdego roku przychodzi właśnie ten dzień, w którym właściciel pojazdu, jeśli nadal chce go używać, musi opłacić kolejną składkę OC. Brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to ogromne ryzyko i poważne konsekwencje dla kierowcy. Podstawowym dokumentem potrzebnym przy kupnie polisy jest dowód rejestracyjny. Czy można wykupić OC bez dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej