Zużycie paliwa to jedno z podstawowych kryteriów branych pod uwagę w kontekście oceny samochodu. Wysoka średnia przekłada się na większe wydatki podczas tankowania. W jaki sposób sprawdzić wyniki przeciętnego spalania pojazdu? Obliczenie średniego zużycia paliwa jest precyzyjne i pozwala zweryfikować np. deklaracje producentów z realnymi osiągami.
Zastanawiając się, jak obliczyć średnie spalanie paliwa przez dany samochód, należy zwrócić uwagę na specyfikę komputera pokładowego. Teoretycznie odpowiada on na pytanie, ile pali dany pojazd. W praktyce wyniki generowane przez komputer nie do końca muszą – z różnych przyczyn – odpowiadać rzeczywistości. Inną kwestią jest obliczenie spalania paliwa w sytuacji, gdy samochód jest starszej generacji i nie ma komputera analizującego dane.
Oblicz spalanie zużycia paliwa przez samochód
Sprawdzenie ile pali auto, nie jest skomplikowane, ale opiera się na precyzji i dokładności ze strony osoby, która go używa. Należy dwukrotnie – w niewielkim odstępie czasu, o zbliżonej porze roku – zatankować samochód do pełna i tzw. odbicia. To szczególnie istotne – oba pomiary muszą uwzględniać tę samą ilość paliwa w zbiorniku.
Następnym krokiem po zatankowaniu jest wyzerowanie dziennego przebiegu lub – jeśli samochód nie umożliwia takiej opcji – spisanie aktualnego stanu licznika. To umożliwia kolejny etap: jazdę i analizowanie, ile paliwa zużyto podczas np. 100 km trasy. To wartość minimalna – warto jednak np. zadbać o bardziej pogłębioną analizę i sprawdzić spalanie na dalszej trasie.
Po trasie wystarczy ponownie zatankować paliwo do pełna i zanotować, ile paliwa dolano w tym razem. W ten sposób użytkownik ma dwie kluczowe dane:
- liczbę przejechanych kilometrów,
- ilość pobranego paliwa na stacji.
Do obliczenia tego, ile realnie pali auto, wystarcza kilka działań i mechanizm proporcji. Zakładając, że na trasie 540 km samochód zużył 47 litrów, należy użyć zestawienia:
W ten sposób odpowiedź na pytanie kryć będzie się w wyniku ze wzoru proporcji:
W efekcie:
Dzięki temu w łatwy i prosty sposób można obliczyć, że rzeczywiste spalanie paliwa na trasie pokonanej przez auto wyniosło 8,7 l/100 km. Sporo – jeśli nie była to droga po mieście. |
Ile spali auto, czyli jak średnią oblicza komputer pokładowy?
Przede wszystkim: bardzo optymistycznie. Komputer pokładowy opiera się na danych fabrycznych, które analizują, jaka ilość paliwa jest potrzebna do danego procesu – ocenia również parametry ciśnienia czy czasu wtrysku. Wystarczy jednak nieprawidłowe działanie jednego z elementów układu napędowego, a dane te mogą być zafałszowane i nie uwzględnią realnego zużycia. Testy wykazują regularnie kilkuprocentowe – choć zdarzają się nawet bliskie wartości 10 – różnice między spalaniem deklarowanym przez producenta samochodu a rzeczywistymi wartościami. W efekcie warto analizując parametry auta – pojemność silnika, osiągi czy deklarowane spalanie – samodzielnie zweryfikować wyniki. To korzystne nie tylko ze względu na własną wiedzę, ale też weryfikację działania auta – znacznie podwyższone rezultaty stanowią znak, że układ spalania nie funkcjonuje prawidłowo.
Ecodriving – sposoby na mniejsze spalanie
Niezależnie od analiz tego, ile spala dany samochód, warto zadbać o kilka podstawowych zasad oszczędnej jazdy. Dobre nawyki pozwalają ograniczyć zużycie PB lub ON i nie wiążą się z żadnymi utrudnieniami dla kierowcy.
Czytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?
Podstawowa zasada to przewidywanie wydarzeń. Płynna jazda – np. hamowanie silnikiem i stopniowe zwalnianie zamiast dynamicznej jazdy polegającej na zwalnianiu i rozpędzaniu auta – bezpośrednio przekłada się na ekonomikę transportu. Należy również unikać ogólnego poruszania się na wysokich obrotach – optymalna wartość to około 2,5 tys. Inną kwestią jest dbałość o silnik. Nie musi – wbrew powszechnej opinii – być on rozgrzewany przed startem podróży. Podobnie też nie musi działać, gdy kierowca czeka na kogoś w samochodzie. Nieprzypadkowo nowoczesne auta z założenia wyposażone są w system Start/ Stop.
Warto również pamiętać, że symboliczny motoryzacyjny diabeł tkwi w szczegółach. Na podwyższenie spalania w samochodzie wpływ mogą mieć źle dobrane opony bądź ich niewłaściwe lub zróżnicowane ciśnienie.
Sprawdź także:
- Najbardziej ekonomiczne samochody – oto auta, które pomogą zaoszczędzić
- Ecodriving – jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?
- Jak oszczędnie jeździć samochodem?
- Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?
- Jak oszczędzać paliwo: hypermiling, czyli amerykański sposób na ekonomiczną jazdę
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jesteś właścicielem auta z silnikiem zasilanym benzyną, a chwila nieuwagi wystarczyła, żebyś zatankował auto olejem napędowym? Jeśli myślisz, że stanowisz odosobniony przypadek, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zatankowanie złego paliwa to dość powszechne zjawisko, które przytrafić może się każdemu. Warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować skutki takiej pomyłki!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył interaktywną mapę z wynikami kontroli jakości paliw na stacjach w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu sprawdzisz, czy najbliższa stacja sprzedaje paliwo zgodne z normami i bezpieczne dla silnika. Mimo to może się zdarzyć, że zatankujesz w punkcie, który jeszcze nie przeszedł kontroli. Co zrobić, jeśli okaże się, że zakupione paliwo jest wadliwe? Kto odpowie za awarię?
Prawidłowe działanie silnika, optymalizacja emisji spalin, oszczędność paliwa - to tylko część z efektów, jakie zapewnia prawidłowe działanie przepływomierza powietrza. To jeden z tych elementów, które na co dzień nie zwracają większej uwagi kierowców, ale mają ogromny wpływ na ogólne działanie samochodu. Stąd tak istotna jest weryfikacja tego, czy przepływomierz powietrza działa prawidłowo.
Przeciętne roczne koszty utrzymania samochodu to ponad 8 tys. zł. Da się ten koszt ograniczyć, ale nie bardzo wiesz, jak. Masz swoje przyzwyczajenia, lubisz czasem depnąć, rzadko sprawdzasz ciśnienie w oponach, nie porównujesz cen paliwa ani cen ubezpieczeń. A wiesz, że gdybyś to robił, udałoby Ci się zaoszczędzić nawet 7 tysięcy rocznie?
Nawet cena benzyny czy oleju napędowego niższa od 6 zł za litr nie sprawia, że zawartością twojego baku nie zainteresuje się amator cudzej własności. Ofiarą kradzieży paliwa z samochodu może paść zarówno posiadacz samochodu osobowego jak i ciężarowego. Podpowiadamy jak uniknąć kradzieży paliwa z samochodu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.