Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Aktualizacja:
stacja-paliw

Jesteś właścicielem auta z silnikiem zasilanym benzyną, a chwila nieuwagi wystarczyła, żebyś zatankował auto olejem napędowym? Jeśli myślisz, że stanowisz odosobniony przypadek, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zatankowanie złego paliwa to dość powszechne zjawisko, które przytrafić może się każdemu. Warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować skutki takiej pomyłki!

Choć stacje paliw stosują szereg zabezpieczeń, które mają uchronić nas przed zatankowaniem niewłaściwego paliwa, to jednak zdarza się, i to wcale nie tak rzadko. Bardzo często zatankowanie złego paliwa uniemożliwia dalszą podróż. Jeśli już doprowadzimy do takiej pomyłki, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, a należy działać. Co robić w takiej sytuacji? Jak zminimalizować skutki zatankowania złego paliwa?

Sprawdź też: Jazda na rezerwie

Złe paliwo wlane do diesla

Co się stało, to się nie odstanie. Wlałeś złe paliwo. Co teraz? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką ilość nieprawidłowego paliwa zatankowałeś i czy wlałeś benzynę do diesla czy odwrotnie? Złe tankowanie diesla zdarza się teoretycznie rzadziej. Warto też wiedzieć, że w tym przypadku szkody takiej pomyłki będą zdecydowanie mniejsze. Silniki wysokoprężne starego typu, z niewielką ilością benzyny poradzą sobie bez większego problemu.

Jeśli dojdzie do pomyłki, najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie baku do pełna ropą, a wówczas silnik sam powinien wypalić nieodpowiednie paliwo.

Gorzej jednak, gdy pomyłki nie uświadomimy sobie na czas i zatankujemy benzyną cały bak. Wówczas konieczne będzie jego opróżnienie. Warto zapytać, czy na stacji paliw, na której właśnie tankujemy, nie ma usługi spuszczania paliwa z baku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy silnik naszego auta wyposażony jest w pompowtryskiwacze, nie obejdzie się bez profesjonalnej pomocy. Wówczas odpalenie silnika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a ich naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

Czytaj także: Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC

Olej napędowy w aucie na benzynę: jak postępować?

Praktycznie, pomyłki związane z nalaniem diesla do samochodu zasilanego benzyną zdarzają się zdecydowanie rzadziej, a wynika to z faktu, że w samochodach na benzynę wlew paliwa jest często mniejszy niż pistolet z dystrybutorem z dieslem.  W tym przypadku, analogicznie jak wyżej, dużo zaleczy od ilości nieprawidłowego paliwa.

Jeśli pomyłkę uświadomimy sobie na czas, nie zatankujemy baku do pełna, a poza tym nie dojdzie do uruchomienia silnika, prawdopodobnie obejdzie się bez większych szkód. W takiej sytuacji zalecane jest płukanie układu paliwowego i wymiana filtra.

Efektem uruchomienia silnika może być uszkodzenie układu wtryskowego i nadtopienie tłoków w wyniku spalania stukowego. Wówczas konieczne okaże się odholowanie auta do warsztatu, zlecenie czyszczenia zbiornika, układu paliwowego i wymiana filtra paliwa.

Źle zatankowane paliwo

Złe paliwo: co robić?

Jeśli dojdzie już do pomyłki i w baku znajdzie się nieodpowiednie paliwo, tak jak wspomnieliśmy, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nie uruchamianie silnika. W takiej sytuacji powinniśmy przepchnąć auto sprzed dystrybutora i wezwać pomoc. Jednym z pierwszych rozwiązań, jakie nasuną nam się na myśl, będzie skorzystanie z autoryzowanego serwisu producenta. Decydując się na ASO musimy być jednak świadomi tego, że prawdopodobnie będzie to też najdroższe rozwiązanie.

Na sam początek, za wypompowanie złego paliwa warsztat policzy sobie kilkaset złotych. Jeśli jednak wcześniej doszło do uruchomienia silnika, a wlanie złego paliwa uświadomiliśmy sobie dopiero po przejechaniu pewnego dystansu, koszty „pierwszej pomocy” mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Z jednej strony, zwrócenie się o pomoc do ASO to gwarancja kompleksowej pomocy, ale liczyć musimy się z tym, że w niektórych przypadkach pomyłka przy tankowaniu może skutkować utratą gwarancji na silnik. Jeśli zależy nam na usunięciu usterki szybciej i taniej, warto zająć się naprawą na własną rękę i odstawić auto do mechanika. Ten opróżni bak i go przepłuka. Warto także oczyścić przewody paliwowe i wymienić filtr paliwa.

Złe paliwo w baku: objawy

Co jednak w sytuacji, kiedy roztargnienie trwa, my tankujemy złe paliwo, odpalamy silnik i ruszamy przed siebie? Jak daleko zajedziemy? A to zależy… Jeśli zamiast benzyny poczęstujemy nasze auto olejem napędowym, nawet jeśli uruchomimy silnik, auto powinno wkrótce zgasnąć. Jeśli ilość oleju była jednak na tyle mała, że silnik pracuje nadal, po chwili powinniśmy zaobserwować jego nierówną pracę. Auto będzie co chwilę przygasało i traciło moc, a także zacznie zużywać coraz więcej paliwa.

Nieco bardziej kłopotliwe może okazać się zatankowanie benzyny zamiast oleju napędowego. Tak, jak wspominaliśmy, taka pomyłka przyniesie nam największe szkody. Tutaj nawet wyjątkowa czujność kierowcy może zawieść. Dlaczego? Nawet jeśli w baku znajduje się tylko źle zatankowana benzyna, silnik nie tylko da się uruchomić, ale będzie też nienagannie pracował. Oczywiście do czasu… Do czasu aż ulegnie całkowitej awarii. Niestety pierwsze oznaki wskazujące na to, że z paliwem jest coś nie tak, mogą objawić się po przejechaniu nawet kilku kilometrów. Jeśli ilości benzyny były znikome – silnik ulegnie zniszczeniu nawet po kilkuset kilometrach. Jednak wówczas ceny naprawy mogą okazać się naprawdę zawrotne.

Czytaj także: Ceny paliw w Polsce

Podsumowanie

  1. Jeśli dojdzie już do pomyłki i zatankujemy złe paliwo, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nie uruchamianie silnika.
  2. W przypadku złego zatankowania diesla, szkody nie będą bardzo poważne. Silniki wysokoprężne starego typu, z niewielką ilością benzyny poradzą sobie bez większego problemu.
  3. Pomyłki związane z nalaniem diesla do samochodu benzynowego zdarzają się rzadko, a wynika to z faktu, że w samochodach na benzynę wlew paliwa jest często mniejszy niż pistolet z dystrybutorem z dieslem.
  4. W przypadku nieodpowiedniego zatankowania samochodu na benzynę zalecane jest płukanie układu paliwowego i wymiana filtra paliwa.
  5. Usunięcie skutków zatankowania złego paliwa w ASO może skutkować utratą gwarancji na silnik.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej