Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Aktualizacja:
stacja-paliw

Jesteś właścicielem auta z silnikiem zasilanym benzyną, a chwila nieuwagi wystarczyła, żebyś zatankował auto olejem napędowym? Jeśli myślisz, że stanowisz odosobniony przypadek, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zatankowanie złego paliwa to dość powszechne zjawisko, które przytrafić może się każdemu. Warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować skutki takiej pomyłki!

Choć stacje paliw stosują szereg zabezpieczeń, które mają uchronić nas przed zatankowaniem niewłaściwego paliwa, to jednak zdarza się, i to wcale nie tak rzadko. Bardzo często zatankowanie złego paliwa uniemożliwia dalszą podróż. Jeśli już doprowadzimy do takiej pomyłki, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, a należy działać. Co robić w takiej sytuacji? Jak zminimalizować skutki zatankowania złego paliwa?

Sprawdź też: Jazda na rezerwie

Złe paliwo wlane do diesla

Co się stało, to się nie odstanie. Wlałeś złe paliwo. Co teraz? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką ilość nieprawidłowego paliwa zatankowałeś i czy wlałeś benzynę do diesla czy odwrotnie? Złe tankowanie diesla zdarza się teoretycznie rzadziej. Warto też wiedzieć, że w tym przypadku szkody takiej pomyłki będą zdecydowanie mniejsze. Silniki wysokoprężne starego typu, z niewielką ilością benzyny poradzą sobie bez większego problemu.

Jeśli dojdzie do pomyłki, najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie baku do pełna ropą, a wówczas silnik sam powinien wypalić nieodpowiednie paliwo.

Gorzej jednak, gdy pomyłki nie uświadomimy sobie na czas i zatankujemy benzyną cały bak. Wówczas konieczne będzie jego opróżnienie. Warto zapytać, czy na stacji paliw, na której właśnie tankujemy, nie ma usługi spuszczania paliwa z baku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy silnik naszego auta wyposażony jest w pompowtryskiwacze, nie obejdzie się bez profesjonalnej pomocy. Wówczas odpalenie silnika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a ich naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

Czytaj także: Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC

Olej napędowy w aucie na benzynę: jak postępować?

Praktycznie, pomyłki związane z nalaniem diesla do samochodu zasilanego benzyną zdarzają się zdecydowanie rzadziej, a wynika to z faktu, że w samochodach na benzynę wlew paliwa jest często mniejszy niż pistolet z dystrybutorem z dieslem.  W tym przypadku, analogicznie jak wyżej, dużo zaleczy od ilości nieprawidłowego paliwa.

Jeśli pomyłkę uświadomimy sobie na czas, nie zatankujemy baku do pełna, a poza tym nie dojdzie do uruchomienia silnika, prawdopodobnie obejdzie się bez większych szkód. W takiej sytuacji zalecane jest płukanie układu paliwowego i wymiana filtra.

Efektem uruchomienia silnika może być uszkodzenie układu wtryskowego i nadtopienie tłoków w wyniku spalania stukowego. Wówczas konieczne okaże się odholowanie auta do warsztatu, zlecenie czyszczenia zbiornika, układu paliwowego i wymiana filtra paliwa.

Źle zatankowane paliwo

Złe paliwo: co robić?

Jeśli dojdzie już do pomyłki i w baku znajdzie się nieodpowiednie paliwo, tak jak wspomnieliśmy, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nie uruchamianie silnika. W takiej sytuacji powinniśmy przepchnąć auto sprzed dystrybutora i wezwać pomoc. Jednym z pierwszych rozwiązań, jakie nasuną nam się na myśl, będzie skorzystanie z autoryzowanego serwisu producenta. Decydując się na ASO musimy być jednak świadomi tego, że prawdopodobnie będzie to też najdroższe rozwiązanie.

Na sam początek, za wypompowanie złego paliwa warsztat policzy sobie kilkaset złotych. Jeśli jednak wcześniej doszło do uruchomienia silnika, a wlanie złego paliwa uświadomiliśmy sobie dopiero po przejechaniu pewnego dystansu, koszty „pierwszej pomocy” mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Z jednej strony, zwrócenie się o pomoc do ASO to gwarancja kompleksowej pomocy, ale liczyć musimy się z tym, że w niektórych przypadkach pomyłka przy tankowaniu może skutkować utratą gwarancji na silnik. Jeśli zależy nam na usunięciu usterki szybciej i taniej, warto zająć się naprawą na własną rękę i odstawić auto do mechanika. Ten opróżni bak i go przepłuka. Warto także oczyścić przewody paliwowe i wymienić filtr paliwa.

Złe paliwo w baku: objawy

Co jednak w sytuacji, kiedy roztargnienie trwa, my tankujemy złe paliwo, odpalamy silnik i ruszamy przed siebie? Jak daleko zajedziemy? A to zależy… Jeśli zamiast benzyny poczęstujemy nasze auto olejem napędowym, nawet jeśli uruchomimy silnik, auto powinno wkrótce zgasnąć. Jeśli ilość oleju była jednak na tyle mała, że silnik pracuje nadal, po chwili powinniśmy zaobserwować jego nierówną pracę. Auto będzie co chwilę przygasało i traciło moc, a także zacznie zużywać coraz więcej paliwa.

Nieco bardziej kłopotliwe może okazać się zatankowanie benzyny zamiast oleju napędowego. Tak, jak wspominaliśmy, taka pomyłka przyniesie nam największe szkody. Tutaj nawet wyjątkowa czujność kierowcy może zawieść. Dlaczego? Nawet jeśli w baku znajduje się tylko źle zatankowana benzyna, silnik nie tylko da się uruchomić, ale będzie też nienagannie pracował. Oczywiście do czasu… Do czasu aż ulegnie całkowitej awarii. Niestety pierwsze oznaki wskazujące na to, że z paliwem jest coś nie tak, mogą objawić się po przejechaniu nawet kilku kilometrów. Jeśli ilości benzyny były znikome – silnik ulegnie zniszczeniu nawet po kilkuset kilometrach. Jednak wówczas ceny naprawy mogą okazać się naprawdę zawrotne.

Czytaj także: Ceny paliw w Polsce

Podsumowanie

  1. Jeśli dojdzie już do pomyłki i zatankujemy złe paliwo, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nie uruchamianie silnika.
  2. W przypadku złego zatankowania diesla, szkody nie będą bardzo poważne. Silniki wysokoprężne starego typu, z niewielką ilością benzyny poradzą sobie bez większego problemu.
  3. Pomyłki związane z nalaniem diesla do samochodu benzynowego zdarzają się rzadko, a wynika to z faktu, że w samochodach na benzynę wlew paliwa jest często mniejszy niż pistolet z dystrybutorem z dieslem.
  4. W przypadku nieodpowiedniego zatankowania samochodu na benzynę zalecane jest płukanie układu paliwowego i wymiana filtra paliwa.
  5. Usunięcie skutków zatankowania złego paliwa w ASO może skutkować utratą gwarancji na silnik.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej