Punkta

Ceny paliw, a szczególnie benzyny bezołowiowej, w ostatnich tygodniach nie oscylują już wokół 6 zł za litr. Za litr najpopularniejszej „bezołowiówki” (95) zapłacić trzeba 5 zł lub niewiele ponad 5 zł. Na stacjach paliw znajdujących się przy hipermarketach można znaleźć paliwo nawet za 4,50 zł za litr. Nawet jednak w takiej sytuacji znajdą się osoby, które wolą wlewać do swojego samochodu paliwo ukradzione z baku innego pojazdu. Jak uniknąć kradzieży paliwa z samochodu? Podpowiadamy.

Zawartość zbiornika paliwa możesz zabezpieczyć mechanicznie lub elektronicznie. Poniżej opisujemy kilka ze sposobów, z których możesz skorzystać.

Kradzież paliwa z samochodu: Sitko antykradzieżowe

Pierwszym sposobem zabezpieczenia paliwa znajdującego się w baku twojego samochodu jest zastosowanie sitka antykradzieżowego. Co to takiego? To – jak podaje jeden z dystrybutorów tego rozwiązania – rura z perforowanymi ścianami oraz dnem. Kształt dna oraz wielkość otworów dobrano tak, by nie utrudniały tankowania oraz maksymalnie chroniły przed kradzieżą. W skład kompletu wchodzi również korek wlewu paliwa. Po zamontowaniu sitka antykradzieżowego możesz więc bez problemu tankować swój samochód, a wlew paliwa będzie dodatkowo zabezpieczony zamkiem zamykanym na klucz (takie rozwiązanie jest praktycznie niespotykane we współczesnych samochodach wyposażonych w zamki centralne).

Elektroniczny kontroler – czy zabezpieczy przed kradzieżą paliwa?

Kolejną propozycją jest zastosowanie elektronicznego kontrolera otwarcia klapy wlewu lub zdjęcia korka wlewu połączonego z sygnalizacją alarmową. Działanie tego rozwiązania polega na włączeniu alarmu kiedy niepowołana osoba zacznie dobierać się do wlewu paliwa. Głośny alarm z pewnością odstraszy potencjalnego złodzieja paliwa. System może też przesłać informację o kradzieży SMS-em.

Czytnik i transponder

Innym sposobem zabezpieczenia paliwa przed kradzieżą jest zamontowanie pod klapką wlewu paliwa czytnika RFID (ang. Radio-frequency identification, techniki wykorzystującej fale radiowe do przesyłania danych i zasilania układu elektronicznego). Czytnik współpracuje tylko z zaprogramowanym transponderem. Układ sygnalizuje odkręcenie korka paliwa przecięcie kabla zasilającego przez zanik sygnału na przewodzie komunikacyjnym, który może być podłączony do systemu monitoringu.

Odpowiednie parkowanie

Jeżeli nie chcesz montować w swoim samochodzie dodatkowych zabezpieczeń (np. tych, o których napisaliśmy powyżej), a nie chcesz któregoś poranka stwierdzić, że ze zbiornika twojego samochodu zniknęła część paliwa, możesz zawsze parkować tak, żeby potencjalny złodziej miał jak najbardziej utrudniony dostęp zarówno do klapki wlewu paliwa, jak i do przewodów paliwowych.

Amatorów cudzej własności zniechęcić może też zaparkowanie samochodu w miejscu dobrze oświetlonym lub będącym w zasięgu kamer monitoringu. Twój samochód i zatankowane do niego paliwo będą bezpieczne także jeśli zostawimy auto na parkingu strzeżonym.

Pamiętaj, że nawet jeżeli twój samochód będzie wyposażony w zaawansowane systemy zabezpieczeń, a zaparkujesz go w odludnym i ciemnym miejscu, znacznie zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że po powrocie zastaniesz (w najgorszym przypadku) puste miejsce, a w najlepszym – osuszony bak.